Samochody z Austrii – gdzie szukać i jak sprowadzić?

flaga Austrii
opublikowano: 12 listopada 2023 aktualizacja: 13 listopada 2023 autor: redakcja

Choć Polacy najczęściej sprowadzają samochody z Niemiec i Francji, rynek austriacki również ma swoich zwolenników. Nie powinno to dziwić – można tam znaleźć pojazdy w okazyjnej cenie, które są w bardzo dobrym stanie technicznym. Samochody z Austrii mają jednak swoje wady i zalety, które warto poznać.

Dlaczego Austria miałaby być lepszym miejscem do poszukiwania samochodu z drugiej ręki, niż inne kraje zachodnie? Wiele zależy oczywiście od konkretnego modelu oraz jego właściciela, ale w Austrii przeprowadzane są rygorystyczne przeglądy, a kierowcy zobligowani są – mówiąc krótko – do dbania o swoje pojazdy.

Wszystko to sprawia, że samochody z Austrii mogą być łakomym kąskiem dla kogoś, kto szuka zadbanego pojazdu, idealnego na polskie drogi. Sprawdź, gdzie szukać i na co musisz zwrócić szczególną uwagę!

Czy warto kupić samochód z Austrii?

Odpowiedź na to pytanie nie należy do prostych, ponieważ wiele zależy od konkretnego egzemplarza oraz jego stanu technicznego. W każdym kraju, również w Austrii, mogą znaleźć się osoby, które mogą chcieć nas oszukać. Zachowanie trzeźwości umysłu i wcześniejsze przygotowanie jest więc tutaj kluczowe.

Na pewno jednak auta z Austrii wyróżniają się na tle pojazdów z innych krajów Europy. Mieszkańcy tego państwa często wymieniają samochody, kupując nowe modele, a kilkuletnie, zadbane egzemplarze wystawiają na sprzedaż, korzystając również z pomocy pośredników.

Oznacza to, że rokrocznie na rynek trafia dużo kilku, rzadko kilkunastoletnich pojazdów, które są w dobrym stanie technicznym. Wpływają na to regularne, restrykcyjne przeglądy, dobrej jakości drogi i stosowanie wysokiej klasy olejów oraz części zamiennych.

Które auta z Austrii są popularne w Polsce?

Jak wynika z danych IBRM Samar, w 2022 roku do Polski sprowadzono 20 211 samochodów z Austrii. Kraj z Europy Zachodniej uplasował się tym samym na 7. pozycji najczęściej wybieranych przez polskich importerów. Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku sprowadziliśmy więcej pojazdów z Austrii, niż Szwajcarii czy Danii, a także niewiele mniej niż z Włoch.

IBRM Samar twierdzi, że najchętniej Polacy z Austrii ściągają samochody niemieckie – popularne modele Volkswagenów (Golf, Passat), a także Opli (Astra, Corsa). Co ciekawe, zainteresowaniem cieszą się także pojazdy japońskie, z naciskiem na niewielkie Toyoty (Auris, Yaris). Po austriackich drogach jeździ również dużo aut z napędem 4×4, które również chętnie wybierane są przez polskich kierowców.

Czy da się sprawdzić auto z Austrii przed jego sprowadzeniem?

Wybierając auta z Austrii, wcale nie jesteś skazany na szczęście czy przeczucie. Możliwe jest zebranie istotnych danych dotyczących wybranego egzemplarza – niezbędny do tego jest numer VIN. Posiadając go, możesz skorzystać z rządowego portalu historiapojazdu.gov.pl, na którym zbierane są wybrane informacje dotyczące wszystkich samochodów jeżdżących po europejskich drogach.

Poza VIN-em wymagany jest tam również:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • data jego pierwszej rejestracji.

Nie wszystkie, ale zważywszy na fakt, że dostęp jest darmowy – warto z niego skorzystać. Można również użyć płatnego serwisu autoDNA, gdzie znaleźć można więcej informacji o pojeździe.

Poza zbieraniem danych drogą elektroniczną warto również próbować dowiedzieć się czegoś od właściciela lub pośrednika. Możliwe jest również zeskanowanie dokumentów pojazdu, w których również znaleźć można wiele przydatnych informacji. Jeśli sprzedawca unika tematu, warto zastanowić się, czy jest z nami całkowicie szczery i uczciwy.

Czego dowiesz się o samochodzie, zanim go kupisz?

Korzystając ze wspominanych narzędzi, uda Ci się dowiedzieć wielu ważnych informacji związanych z pojazdem z Austrii. Są to między innymi:

  • data pierwszej rejestracji;
  • historia wypadków;
  • przegląd techniczny;
  • podstawowe dane właściciela;
  • historia kupna/sprzedaży;
  • podstawowe parametry techniczne.

Austriackie strony z samochodami – gdzie szukać ofert?

Austriacki rynek samochodów z drugiej ręki jest o wiele mniejszy, niż ten niemiecki czy francuski. Nie oznacza to jednak, że nie mamy z czego wybierać. Jeśli chodzi o austriackie strony z samochodami, to poszukiwania zacząć należy na stronie Willhaben.at.

To zdecydowanie największy w tym kraju serwis poświęcony handlowi używanymi pojazdami (i wszystkim innym). W zależności od miesiąca, w serwisie znajduje się od 150 do 250 tysięcy ofert dotyczących jedynie pojazdów. Zważywszy na wielkość rynku – to znacząca większość wszystkich sprzedawanych w Austrii samochodów. Alternatywą jest przeglądanie stron lokalnych komisów i pośredników.

Jak najlepiej sprowadzać samochody z Austrii?

Ponieważ Austria jest członkiem Unii Europejskiej, sprowadzenie samochodu – przynajmniej pozornie – jest zadaniem prostym. Można samodzielnie pojechać po pojazd, dokonać zakupu (pamiętając o zabraniu kompletu dokumentów), a następnie ruszyć nim do Polski.

Pamiętaj! W Austrii trzeba posiadać specjalną winietę, za której brak grozi ogromna kara – do 3 tysięcy euro. Jej wyrobienie niekiedy zajmuje trochę czasu. Dodatkowo trzeba wyrobić tablice tymczasowe w kolorze zielonym (koszt – 300 euro).

Z tego powodu wiele osób decyduje się na przywiezienie samochodu z Austrii na lawecie. Oczywiście to również generuje dodatkowe koszty, ale cały proces przebiega sprawniej i nie jest obarczony większymi trudnościami. Większość osób decyduje się na to rozwiązanie, wynajmując nawet firmę specjalizującą się w sprowadzaniu pojazdów z wybranych krajów.

Przykład: Pan Jacek znalazł samochód na austriackiej stronie z używanymi autami. Dysponując numerem VIN zapoznał się z historią pojazdu. Był zdecydowany na jego zakup. Skontaktował się z firmą, która zajmuje się transportem pojazdów z krajów Unii Europejskiej. Koszt takiej operacji wynosił 10% wartości Opla Astry z 2019 roku, którą zdecydował się kupić pan Jacek. Policzył wszystkie dodatkowe koszty, w tym akcyzę i opłatę rejestracyjną, i okazało się, że to najbardziej opłacalne rozwiązanie. Po kilku dniach cieszył się samochodem, którego cena okazała się o kilka procent niższa, niż podobnego modelu na polskim rynku.

Jak zarejestrować auto z Austrii krok po kroku?

Osoby sprowadzające samochody pochodzące z krajów Unii Europejskiej, które mają zostać zarejestrowane w Polsce, muszą wykonać szereg usankcjonowanych prawnie kroków. Związane są one z opłatami, a także niezbędnymi formalnościami.

Opłata akcyzy i przyjazd samochodem do kraju

Wjeżdżając samochodem do kraju, musisz pamiętać o kupnie ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe, a jego brak oznacza wysoką karę. Możliwe jest kupno polisy na krótszy okres czasu, na przykład miesiąc, w celu załatwienia wszystkich formalności.

Wśród nich jest między innymi obowiązkowa opłata akcyzowa, na którą również będziesz miał 30 dni. Wyliczana jest na podstawie wartości samochodu i pojemności silnika.

W przypadku aut osobowych o silnikach do 2000 cm3 zapłacimy 3,1% wartości samochodu, natomiast w przypadku silników większych niż 2000 cm3 – już 18,6% wartości.

Tłumaczenie dokumentów

W czasie pierwszych tygodni będziesz musiał udać się również do tłumacza przysięgłego, który przetłumaczy niezbędne dokumenty. Kluczowym jest umowa kupna/sprzedaży, a także karta pojazdu (jeśli została wydana).

Tłumaczenie musi zostać wykonane przez osobę, która potwierdzi jego zgodność z oryginałem i podbije odpowiednią pieczątkę, dlatego udział tłumacza przysięgłego jest niezbędny. Inaczej dokument nie będzie ważny.

Przeprowadzenie badania technicznego

Samochód musi mieć również ważny przegląd techniczny. Stacja Kontroli Pojazdów powinna być Twoim kolejnym celem zaraz po przekroczeniu polskiej granicy. Procedura wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku pojazdów wcześniej zarejestrowanych w Polsce.

Warto jednak pamiętać, że potwierdzenie przeprowadzenia przeglądu znajduje się na liście dokumentów niezbędnych do zarejestrowania samochodu w naszym kraju.

Rejestracja samochodu w urzędzie

Jeśli wykonałeś wcześniejsze kroki, możesz udać się do odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania wydziału komunikacji, gdzie przejdziesz przez proces rejestracji samochodu z Austrii. Najlepiej umówić się na godzinę i mieć ze sobą komplet dokumentów (których listę znajdziesz poniżej).

Zarejestrowanie auta według obecnych stawek to wydatek rządu 161,50 zł (w przypadku wybrania standardowych tablic rejestracyjnych).

Koszty rejestracji samochodu z Austrii – podsumowanie

Opłaty za rejestrację samochodu z Austrii prezentują się następująco:

Opłata akcyzowaZależna od pojemności silnika i wartości pojazdu
Tłumaczenie dokumentówOd 150 do 250 zł
Ubezpieczenie OC (tymczasowe)Zależne od wartości pojazdu i innych zmiennych
Wydanie tablic rejestracyjnych80 zł
Wydanie dowodu rejestracyjnego54 zł
Wydanie pozwolenia czasowego13,50 zł
Wydanie nalepek legalizacyjnych12,50 zł
Opłaty ewidencyjne1,50 zł
*opracowanie własne autoumowa.pl

Co jest potrzebne do rejestracji auta z Austrii? Wymagane dokumenty

Jeśli jesteś na etapie rejestrowania samochodu z Austrii, udając się do urzędu zgromadź wszystkie niezbędne dokumenty. W przypadku pojazdów kupionych na terenie Unii Europejskiej są to:

  • wniosek o rejestrację (można go pobrać on-line i wypełnić wcześniej),
  • dowód własności pojazdu,
  • dokument tożsamości,
  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu (jeśli wydano),
  • polisa OC,
  • zaświadczenie z SKP,
  • tablice rejestracyjne,
  • dowód opłacenia akcyzy,
  • dowód opłacenia PCC,
  • dowód odprawy celnej,
  • tłumaczenie.

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z Austrii?

Jak już zostało wspomniane, każdy samochód poruszający się po polskich drogach musi mieć ubezpieczenie OC. Nawet, jeśli jest na terenie naszego kraju od dnia lub dwóch.

Jeśli więc sprawdzasz auto z Austrii, szybko musisz zająć się kwestią ubezpieczenia, aby uniknąć kary z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, która może być bardzo dotkliwa.

Na szczęście z pomocą przychodzi nowa technologia – przez Internet, korzystając z kalkulatora i porównywarki OC, znajdziesz najlepszą ofertę. Po wprowadzeniu odpowiednich danych będziesz mógł szybko i sprawnie dokonać zakupu i ubezpieczyć auto. Nie zapomnij o tym, jeśli nie chcesz płacić kary za brak polisy OC!

Więcej sprawdź tutaj: Kara za brak ubezpieczenia OC – ile wynosi i jak uniknąć? (autoumowa.pl)

Przykład: 27-letni Jarek z Gdańska wraz z żoną podjął decyzję o zakupie nowego auta z Austrii. Ich nowy nabytek to Volkswagen Golf z 2018 roku, 140 tys. przebiegu, diesel 2.0.

ERGO HESTIA+939,00
MTU23+942,00
BALCIA+1035,00
WIENER++ (mini)++1923,00
BEESAFE++++2956,66
WIENER++++3378,00
*kalkulacja z dnia 31.10.2023

Nawet jeśli wcześniej, w gąszczu innych formalności, zapomnisz o zakupie polisy OC z wyprzedzeniem, z pomocą przychodzi właśnie kalkulator OC i AC. To szybki sposób na znalezienie optymalnej ochrony z dnia na dzień, a właściwie z godziny na godzinę.

5/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania o samochody z Austrii

  1. Czy sprowadzenie auta z Austrii na lawecie się opłaca?

    Zważywszy na panujące w Austrii przepisy, sprowadzenie samochodu na lawecie może być tańsze, niż w przypadku przyprowadzania auta „na kołach”. Większość osób wybiera lawetę, bo to wygodniejsze i pewniejsze rozwiązanie.

  2. Czy samochody z Austrii to zadbane modele?

    Austriackie przeglądy techniczne są bardzo szczegółowe, a kierowcy dbają o swoje pojazdy. Oczywiście wiele zależy od konkretnego modelu, ale ogólnie przyjmuje się, że austriackie samochody zwykle są zadbane.

  3. Czy sprowadzając auto z Austrii zawsze muszę zapłacić akcyzę?

    Tak – sprowadzając samochód z kraju Unii Europejskiej zawsze musisz zapłacić akcyzę. Opłata zależna jest od wartości pojazdu, a także pojemności silnika.

  4. Jakich danych potrzebuję, aby sprawdzić historię auta z Austrii przed zakupem?

    Kluczowy jest numer VIN, dzięki któremu można sprawdzić historię pojazdu online. Poza nim przygotuj numer rejestracyjny auta i datę jego pierwszej rejestracji.