Co oznacza numer VIN?

Co to jest nr VIN
opublikowano: 31 stycznia 2023 aktualizacja: 16 lutego 2023 autor: redakcja

Użytkowanie samochodu wiąże się ze znajomością wielu skrótów funkcjonujących na co dzień wśród kierowców i osób związanych z rynkiem motoryzacyjnym. Jednym z nich jest tzw. numer VIN, który jest zakodowaną informacją o samochodzie.

Niejeden kierowca, który szukał używanego samochodu do zakupu zwracał uwagę na VIN. Dzięki temu mógł sprawdzić jego historię w systemach, co jest pomocne przy potwierdzaniu bezwypadkowości czy braku kradzieży.

Czym jest numer VIN?

Gdyby stosować polskie nazewnictwo, rzeczywistym skrótem byłby NIP, czyli numer identyfikacji pojazdu. Jednak z uwagi na zbieżność skrótu z terminologią podatkową (przyp. – numer identyfikacji podatkowej), stosowany jest pierwowzór angielski, od Vehicle Identification Number. Jest jeszcze jedna różnica między numerem NIP podatkowym a motoryzacyjnym. Pierwszy składa się z 10 cyfr, a drugi z 17 cyfr i liter. Ułożenie poszczególnych znaków nie jest przypadkowe. Każda litera czy cyfra ma osobne znaczenie dla poszczególnych informacji o pojeździe.

Nie wszystkie samochody posiadają numer VIN. Te zarejestrowane po raz pierwszy przed 1995 rokiem oraz motocykle zarejestrowane przed 2003 rokiem nie mają takich numerów – –wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w autoumowa.pl.

Z jakich znaków składa się numer VIN?

17-znakowy numer VIN to nic innego jak kod samochodu. Aby go rozszyfrować, warto przyjrzeć się porządkowi znaków:

  • znaki 1-3 (tzw. WMI)wskazują na region i nazwę producenta pojazdu, gdzie pierwszy znak oznacza kraj, np. WF0 – ford wyprodukowany w Niemczech,
  • znaki 4-9 (tzw. VDS)zdradzają typ pojazdu, w tym fragmencie VIN wiadomo już czy samochód wyposażony jest w poduszki powietrzne, jaki posiada rodzaj pasów bezpieczeństwa, typ nadwozia i liczbę drzwi. Ostatni znak w tej sekcji to znak kontrolny numeru VIN – dzięki specjalnemu algorytmowi można zweryfikować, czy żaden z pozostałych znaków nie został nielegalnie zmieniony.
  • znaki 10-17 (tzw. VIS)to numer własny pojazdu, po tym można poznać wersję silnika czy rodzaj napędu. Znak 10. to rok produkcji samochodu, a znak 11. jest identyfikacją fabryki.

Jak wykorzystać numer VIN?

VIN jest istotną kwestią przy zakupie używanego pojazdu. Dzięki identyfikacji tego numeru można sprawdzić jego dane, historię. Po wpisaniu 17-znakowego numeru VIN wyświetlą się szczegółowe informacje na temat samochodu. Oprócz nazwy producenta, modelu czy rodzaju nadwozia także:

  • typ paliwa,
  • pojemność i moc silnika,
  • kraj producenta,
  • kolor lakieru,
  • wykończenie wnętrza,
  • typ skrzyni biegów,
  • napęd.

Numer VIN jest przydatny w momencie sprzedaży samochodu. Kupujący pojazd może zweryfikować informacje ze stanem rzeczywistym, a także sprawdzić historię pod kątem kradzieży czy wypadku pojazdu. Pełny raport zawiera także dokumentację fotograficzną po kolizji.

Numer VIN można sprawdzić za pomocą tzw. dekodera na stronie internetowej z wyszukiwarki. Dodatkowe analizy i raporty generowane przez dekodery są płatne. Ich koszt wynosi kilkanaście do 100 złotych. Cena uwzględnia ilość i rodzaj informacji potrzebną do zebrania przez dekoder.

Usługa jest dostępna także w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPIK). Jeśli wybrany pojazd jest w bazie, użytkownik w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczy informacje w siedmiu kategoriach: kradzież, złomowanie, powypadkowy, uszkodzony, przekręcony licznik, niedopuszczony do ruchu, służył jako taxi.

Przykład:

Pani Agnieszka planowała zakup samochodu. Bardzo spodobała jej się oferta u jednego ze sprzedawców. Interesowała się Oplem Astrą. Pani Agnieszka już umówiła się na oględziny auta. Jednak koleżanka doradziła jej wcześniejszą weryfikację historii pojazdu. Pani Agnieszka miała numer VIN i pobrała płatny raport dla tego pojazdu. Okazało się, że niestety pojazd jest powypadkowy. Dzięki temu Pani Agnieszka nie kupiła takiego samochodu i zaoszczędziła swój czas na oglądanie innych aut.

Gdzie znaleźć VIN mojego pojazdu?

VIN znajduje się w dokumentach auta – dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. W dowodzie rejestracyjnym znajduje się w rubryce „E”. Zawsze trzeba sprawdzić numer na dokumencie z numerem na stałym elemencie w samochodzie. W zależności od modelu VIN może występować w różnych miejscach. Najczęściej jest on na tabliczce znamionowej na podszybiu auta. Numer VIN można znaleźć także na słupku bocznym od strony kierowcy, prawym nadkolu, przegrodzie czołowej i ramie nośnej przy prawym przednim kole.

Każda marka pojazdu ma inne miejsce na VIN. Np. we Fiatach numer znajduje się na podłodze bagażnika, w Volkswagenach i Jeepach na podłodze pod tylnym siedziskiem kanapy, a w BMW na obudowie deski rozdzielczej z lewej strony, wzmocnieniu bocznym prawym i przegrodzie czołowej.

W pojazdach zabytkowych od 1954 do 1981 r. nie było standardu 17-znakowego numeru VIN, więc producenci wykorzystywali inne formaty. Numeru identyfikacyjnego VIN nie wymaga się dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 roku.

Numer VIN składa się z 17 znaków. Są to zarówno cyfry, jak i litery. Producenci samochodów nie mogą jednak korzystać z 3 liter – I, O oraz Q. Wykluczono je z powodu możliwych pomyłek np. O i 0.

Uszkodzony numer VIN – co robić?

Każdy pojazd samochodowy  dopuszczony do ruchu w Polsce musi posiadać numer VIN albo numer nadwozia umieszczony w sposób trwały. Obowiązek wyrobienia numeru VIN zachodzi także wtedy gdy jest on nieczytelny (w całości lub fragment) na skutek wypadku, korozji czy nieumiejętnej naprawy.

Wniosek o nadanie nowego numeru VIN należy zgłosić w Urzędzie Miasta czy Starostwie Powiatowym i z pozytywną decyzją od urzędnika zlecić wybicie nowego numeru w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Poprawiona wersja będzie zawierać tylko 12 znaków i wiązać się z wydaniem nowego dowodu rejestracyjnego.

5/5

FAQ – najczęściej zadawane pytania o numer VIN

  1. Czy numer nadwozia to to samo, co numer VIN?

    Tak. Te dwa pojęcia używane są zamiennie. Oznaczają numer identyfikacyjny pojazdu, który jest niepowtarzalny. Znajduje się na stałym elemencie w samochodzie oraz w dowodzie rejestracyjnym.

  2. Co może okazać się po sprawdzeniu VIN?

    Osoby, które chcą kupić auto i sprawdzają jego historię po numerze VIN mogą uzyskać informacje o uszkodzeniach, a także o kradzieży. Taka weryfikacja pomaga w zakupie. Wcześniejsze sprawdzenie może odwieść od nieudanego zakupu lub utwierdzić w swoim wyborze.

  3. Co zrobić, gdy numer VIN jest nieczytelny?

    Każdy pojazd samochodowy dopuszczony do ruchu w Polsce musi posiadać numer VIN albo numer nadwozia umieszczony w sposób trwały. Obowiązek wyrobienia numeru VIN zachodzi także wtedy gdy jest on nieczytelny (w całości lub fragment) na skutek wypadku, korozji czy nieumiejętnej naprawy. Wniosek o nadanie nowego numeru VIN należy zgłosić w Urzędzie Miasta czy Starostwie Powiatowym i z pozytywną decyzją od urzędnika zlecić wybicie nowego numeru w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Poprawiona wersja będzie zawierać tylko 12 znaków i wiązać się z wydaniem nowego dowodu rejestracyjnego.