Co oznacza numer VIN?

Co to jest nr VIN
opublikowano: 12 września 2018 aktualizacja: 17 czerwca 2020 autor: redakcja

Użytkowanie samochodu wiąże się ze znajomością wielu skrótów funkcjonujących na co dzień wśród kierowców i osób związanych z rynkiem motoryzacyjnym. Jednym z nich jest tzw. numer VIN, który jest zakodowaną informacją o samochodzie.

Gdyby stosować polskie nazewnictwo, rzeczywistym skrótem byłby NIP, czyli numer identyfikacji pojazdu. Jednak z uwagi na zbieżność skrótu z terminologią podatkową (przyp. – numer identyfikacji podatkowej), stosowany jest pierwowzór angielski, od Vehicle Identification Number.

Numer VIN – wszystko o samochodzie w 17 znakach

Jest jeszcze jedna różnica między numerem NIP podatkowym a motoryzacyjnym. Pierwszy składa się z 10 cyfr, a drugi z 17 cyfr i liter. Ułożenie poszczególnych znaków nie jest przypadkowe. Każda litera czy cyfra ma osobne znaczenie dla poszczególnych informacji o pojeździe.

17-znakowy numer VIN to nic innego jak kod samochodu. Aby go rozszyfrować, warto przyjrzeć się porządkowi znaków:

  • znaki 1-3 (tzw. WMI) wskazują na region i nazwę producenta pojazdu, gdzie pierwszy znak oznacza kraj, np. WF0 – ford wyprodukowany w Niemczech,
  • znaki 4-9 (tzw. VDS) zdradzają typ pojazdu, w tym fragmencie VIN wiadomo już czy samochód wyposażony jest w poduszki powietrzne, jaki posiada rodzaj pasów bezpieczeństwa, typ nadwozia i liczbę drzwi. Ostatni znak w tej sekcji to znak kontrolny numeru VIN – dzięki specjalnemu algorytmowi można zweryfikować, czy żaden z pozostałych znaków nie został nielegalnie zmieniony.
  • znaki 10-17 (tzw. VIS) to numer własny pojazdu, po tym można poznać wersję silnika czy rodzaj napędu. Znak 10. to rok produkcji samochodu, a znak 11. jest identyfikacją fabryki.

Numer VIN – gdzie sprawdzić samochód?

Numer VIN można sprawdzić za pomocą tzw. dekodera na stronie internetowej z wyszukiwarki. Dodatkowe analizy i raporty generowane przez dekodery są płatne. Ich koszt wynosi kilkanaście do 100 złotych. Cena uwzględnia ilość i rodzaj informacji potrzebną do zebrania przez dekoder.

Usługa jest dostępna także w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPIK). Jeśli wybrany pojazd jest w bazie, użytkownik w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczy informacje w siedmiu kategoriach: kradzież, złomowanie, powypadkowy, uszkodzony, przekręcony licznik, niedopuszczony do ruchu, służył jako taxi.

Numer VIN – wpisz przed zakupem

Po wpisaniu 17-znakowego numeru VIN wyświetlą się szczegółowe informacje na temat samochodu. Oprócz nazwy producenta, modelu czy rodzaju nadwozia także:

  • typ paliwa,
  • pojemność i moc silnika,
  • kraj producenta,
  • kolor lakieru,
  • wykończenie wnętrza,
  • typ skrzyni biegów,
  • napęd.

Numer VIN jest przydatny w momencie sprzedaży samochodu. Kupujący pojazd może zweryfikować informacje ze stanem rzeczywistym, a także sprawdzić historię pod kątem kradzieży czy wypadku pojazdu. Pełny raport zawiera także dokumentację fotograficzną po kolizji.

Gdzie znajduje się numer VIN?

VIN znajduje się w kilku miejscach – dowodzie rejestracyjnym (punkt E), a także w dolnej części przedniej szyby. Numer można odczytać także na nadwoziu auta. W zależności od modelu mogą to być zawiasy przednich drzwi, okolice przedniego siedzenia czy lewa obudowa deski rozdzielczej.

WAŻNE!
W pojazdach zabytkowych od 1954 do 1981 r. nie było standardu 17-znakowego numeru VIN, więc producenci wykorzystywali inne formaty

Numeru identyfikacyjnego VIN nie wymaga się dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 roku.

Uszkodzony numer VIN – co robić?

Każdy pojazd samochodowy  dopuszczony do ruchu w Polsce musi posiadać numer VIN albo numer nadwozia umieszczony w sposób trwały. Obowiązek wyrobienia numeru VIN zachodzi także wtedy gdy jest on nieczytelny (w całości lub fragment) na skutek wypadku, korozji czy nieumiejętnej naprawy.

Wniosek o nadanie nowego numeru VIN należy zgłosić w Urzędzie Miasta czy Starostwie Powiatowym i z pozytywną decyzją od urzędnika zlecić wybicie nowego numeru w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Poprawiona wersja będzie zawierać tylko 12 znaków i wiązać się z wydaniem nowego dowodu rejestracyjnego.