Gdzie kupić używany samochód?

używany samochód
opublikowano: 28 stycznia 2015 aktualizacja: 29 czerwca 2021 autor: redakcja

Wielu osobom się wydaje, że zakup samochodu jest sprawą zawiłą, skomplikowaną i wymagającą sporych nakładów finansowych. Jeżeli jednak podejdzie się do tematu w odpowiedni sposób, może się okazać, że nie jest wcale tak źle. Zwłaszcza przy samochodzie używanym.

Pierwszą ważną sprawą jest to, z jakiego źródła chcemy mieć samochód. W przypadku używanych pojazdów może to być komis, bezpośredni zakup od poprzedniego właściciela lub zakup u pośrednika. Każde ma swoje blaski i cienie, ale zachowując zdrowy rozsądek, można kupić auto bardzo korzystnie.

Czy kupować samochód z komisu?

Jeżeli wybieramy komis, to z pewnością nasza czujność powinna być wzmożona, ponieważ nie zawsze można trafić na uczciwych sprzedawców. W Internecie można bardzo łatwo trafić na strony, na których różni kierowcy opisują swoje doświadczenia związane z zakupem samochodu w komisie. Jeżeli jest taka możliwość warto sprawdzić auto w zaufanej stacji kontroli pojazdów, czy wszystko jest w porządku. Dobrze zachować ostrożność, jeżeli to komis proponuje przeprowadzenie przeglądu u swojego mechanika, bo nie zawsze będzie to uczciwe sprawdzenie, ale przez umówionego wcześniej mechanika, który ma poświadczyć całkowitą sprawność auta.

Czy kupować samochód od pośrednika?

Jeżeli decydujemy się na zakup samochodu u pośrednika, przede wszystkim trzeba upewnić się, że dany pojazd pochodzi z legalnego źródła. Zwłaszcza na giełdach motoryzacyjnych można natknąć się na tzw. umowy połówkowe, czyli takie, które w połowie są już wypełnione. Jeszcze większą czujność należy zachować, jeśli nazwisko widniejące na dokumencie nie jest polskie, lecz zagraniczne, ponieważ policja zna przypadku, że takie pojazdy były kradzione i na szybko sprzedawane innej osobie. Jeżeli przytrafi się nam coś takiego, to po pierwsze – praktycznie niemożliwe będzie odzyskanie pieniędzy, a po drugi – samochód zostanie skonfiskowany.

Czy kupić samochód od osoby prywatnej?

Trzecią opcją jest zakup używanego samochodu od poprzedniego właściciela, niezależnie od tego, czy jest nim osoba prywatna, czy też firma, choć w przypadku firm, auto może być już bardzo wysłużone. Nie mniej jednak w tym przypadku mamy możliwość porozmawiania z obecnym jeszcze właścicielem i zapytaniem o usterki i historie przedmiotu zakupu. Należy jednak podchodzić do tego z dozą sceptycyzmu. Obecnie zdarza się nawet, że na koszt sprzedającego, można wykonać badanie w stacji kontroli pojazdów. Warto z tego skorzystać, jeśli ma się taką możliwość.

Skąd wziąć potrzebne pieniądze?

Znalezienie samochodu na sprzedaż w interesującej cenie nie stanowi obecnie żadnego problemu. Większy problem na pewno jest z tym, że czasami samochód trzeba mieć na „już”, a środków w portfelu brak. Do tego dochodzą jeszcze koszty przerejestrowania samochodu oraz zakupu odpowiedniego ubezpieczenia, bez którego nie można jeździć. Jednak i na to są odpowiednie sposoby. Przede wszystkim bank. To tam powinniśmy kierować kroki w poszukiwaniu bezpiecznej gotówki. Czasem może się jednak zdarzyć, że bank odmówi pieniędzy, a tedy warto zapytać najbliższych znajomych i przyjaciół, czy nie mogliby nas wesprzeć. Ostatecznością może jeszcze być skorzystanie z porównywarki szybkich pożyczek, np. http://sowafinansowa.pl/ i wzięcie kredytu na krótki okres. Warto też przed decyzją zapoznać się z opiniami o poszczególnych firmach (http://sowafinansowa.pl/rankingi-i-opinie/). Przed wzięciem tego typu kredytu warto się jednak poważnie nad nim zastanowić i mieć pewność, że pieniądze będzie można oddać w terminie.

Oceń tę stronę