Jak sprawdzić stan techniczny auta przed zakupem?

przegląd auta przed zakupem
opublikowano: 22 stycznia 2020 aktualizacja: 21 maja 2021 autor: redakcja

Niska cena używanego samochodu zamiast świetną okazją może okazać się bardzo kosztownym błędem. Warto więc przed zakupem dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu. Aby zrobić to skutecznie, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy specjalisty.

Niestety obecnie zadanie sprzedawcy celnych pytań, dokładne obejrzenie pojazdu, czy jazda próbna to za mało, aby w pełni ocenić stan techniczny auta. Może ono posiadać poważne usterki, które wykryjemy dopiero w trakcie użytkowania. W poniższym artykule wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego samochodu, aby później uniknąć wysokich kosztów jego naprawy.

Wybór spośród tysięcy ofert…

Najpopularniejsze serwisy z ogłoszeniami motoryzacyjnymi w swojej ofercie mają około 250 000 aut na sprzedaż. Znalezienie tego właściwego w takim gąszczu ofert zdaje się być prawie niemożliwe. Jednak tylko pozornie, ponieważ dzięki zaawansowanym opcjom filtrowania ogłoszeń, możemy skutecznie i precyzyjnie zawęzić grupę interesujących nas samochodów. Po wprowadzeniu odpowiednich parametrów w zależności od popularności danego modelu, będziemy mieli do wyboru od kilku do kilkudziesięciu egzemplarzy.

Idealnym rozwiązaniem byłoby zobaczyć każde auto z tej grupy i wybrać najlepsze. Oczywiście jest to bardzo trudne, więc pewne decyzje trzeba podjąć w oparciu o zdjęcia, treść ogłoszenia i rozmowę telefoniczną ze sprzedawcą.

O co zapytać sprzedawcę?

Już na etapie rozmowy telefonicznej i umówienia terminu, w którym będzie można obejrzeć samochód osobiście, możemy zebrać całkiem sporo informacji. Wystarczy kilka pytań, by zorientować się w ogólnej sytuacji i uzyskać cenny materiał do przemyśleń do czasu spotkania. Podpowiadamy, jakie pytania przyczynią się do pozyskania wiedzy na temat samochodu, który chcemy kupić:

  1. Czy auto posiada książkę serwisową? Kiedy i przy jakim przebiegu jest ostatni wpis?
  2. W jakim trybie (miejskim, autostradowym, mieszanym) pojazd używany był najczęściej?
  3. Czy są jakieś pilne naprawy do przeprowadzenia?
  4. Czy podczas użytkowania pojazdu miał jakieś stłuczki? Jeśli tak to czy posiada dokumentację z przeprowadzonej naprawy?

Warto również zadać dodatkowe pytanie, które bardzo dobrze weryfikuje uczciwych sprzedających: Czy zgadza się na wizytę eksperta Autotesto celem przeprowadzenia oględzin przedzakupowych?

Na pierwsze cztery pytania nieuczciwy sprzedawca może skłamać, licząc na to, że klient na miejscu mimo wszystko zakupi auto nie weryfikując deklaracji sprzedawcy. W przypadku tego ostatniego wie, że ma do czynienia z klientem podchodzącym na chłodno do kupna samochodu, który chce mieć pewną informację na temat historii samochodu i jego obecnego stanu technicznego.

Jak ocenić wizualnie samochód przed zakupem?

Zanim przystąpimy do jazdy próbnej, należy poświęcić przynajmniej 30 minut na spokojne oględziny wizualne auta. Dobrze jest zabrać ze sobą drugą osobę, podzielić się z nią zadaniami i następnie wymienić spostrzeżenia. Towarzystwo to również „głos rozsądku”, więc jeśli jest to ktoś zaufany, może nawet w porę ostudzić nasz zapał. Tym, na czym należałoby się skupić w pierwszej kolejności, zanim jeszcze pomyślimy o zakupie danego samochodu, jest oczywiście karoseria. Jej stan, pasowanie, grubość lakieru czy różnice w jego odcieniach, jeśli takowe występują.

Dużą zaletą będzie posiadanie miernika grubości lakieru oraz umiejętności dokładnego pomiaru i odczytu właściwych wyników.

Sprawdzenie podwozia – czy sprawdzać? Jak sprawdzać? Gdzie sprawdzać?

Przeprowadzając sprawdzenie podwozia mamy możliwość dokładnej weryfikacji podzespołów auta, które odpowiadają za jego prawidłowe funkcjonowanie i prowadzenie. Decydując się na przeprowadzenie kontroli stanu podwozia kluczowym jest, aby poddane sprawdzeniu były niżej wymienione układy:

  • układ zawieszenia,
  • układ hamulcowy,
  • układ kierowniczy,
  • układ wydechowy,
  • weryfikacja stanu elementów konstrukcyjnych,
  • weryfikacja ognisk korozji i stopnia ich zaawansowania.

Poddanie sprawdzeniu wyżej opisanych elementów odpowie nam na pytanie, w jakiej kondycji jest oglądany przez nas samochód i jego kluczowe układy. Zdiagnozowanie usterki w momencie oględzin przedzakupowych zaoszczędzi nam sporo czasu i pieniędzy, gdyż naprawy poszczególnych zespołów mogą być bardzo kosztowne. Przykładowo koszt naprawy wyciętego filtra DPF w samochodzie Ford Focus z 2012r. kosztuje 6 457 zł.

Osoby planujące zakup używanego auta, powinny zdecydować się na sprawdzenie podwozia pojazdu. Często bywa tak, że doskonale wyglądający zewnątrz samochód prawdziwy koszmar ukrywa pod spodem.

Niemcy, Francuzi czy Włosi pozbywają się samochodów na preferencyjnych warunkach, gdy te już wymagają znacznych nakładów finansowych lub nie mają pewności, że auto przejdzie kolejny przegląd. Ceny napraw samochodów na zachodzie są znacznie wyższe niż w Polsce. Jest to okazja dla handlarzy samochodów, którzy na takich pojazdach mogą liczyć na wysokie marże.

Diagnostyka komputerowa, a sprawdzenie samochodu przed zakupem

Co roku na rynek trafiają samochody coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Z tego powodu często wymagają równie zaawansowanych narzędzi do serwisowania. Naprawy niegdyś wykonywane samodzielnie, dziś są nie są możliwe do przeprowadzenia bez użycia komputera diagnostycznego. W efekcie klienci coraz częściej przed zakupem auta, decydują się przeprowadzić badanie za pomocą tego typu urządzenia.

Dzięki diagnostyce komputerowej można wychwycić usterki, które dają o sobie znać np. podczas dłuższej podróży, a ta rzadko kiedy jest możliwa w trakcie zakupu pojazdu.

W trakcie oględzin czy jazdy próbnej, nie będziemy w stanie zweryfikować właściwego działania wszystkich systemów pojazdu. Dobrym przykładem może być ESP, czyli układ stabilizujący tor jazdy podczas pokonywania zakrętu. Trudno również będzie ocenić sprawność systemu poduszek powietrznych bez pomocy diagnostyki komputerowej. Osoby planujące zakup używanego auta, zdecydowanie powinny przeprowadzić diagnostykę komputerową przed transakcją. Taka weryfikacja pozwoli uniknąć kupna auta z usterkami, których na pierwszy rzut oka nie widać, a mogą się ujawnić dopiero podczas długotrwałego użytkowania.

Jednak samo podłączenie auta przed kupnem do komputera to za mało. Bez specjalistycznej wiedzy w temacie elektromechaniki, nie będziemy w stanie odczytać usterki, którą zgłasza nam komputer. Nieoceniona może się okazać pomoc Eksperta Motoryzacyjnego, który w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie będzie mógł precyzyjnie określić występujący problem, a w dalszej części oszacować koszty związane z naprawą.

Sprytne rozwiązanie

Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie ze wsparcia Ekspertów Autotesto, którzy weryfikują stan pojazdu za nas. Jeszcze jakiś czas temu wykonanie oględzin na odległość było abstrakcją, dziś jest to możliwe. W jaki sposób odbywa się cały proces? Ekspert przeprowadza oględziny, a następnie przygotowuje raport dla klienta. Niezależnie, czy na dworze pada deszcz, śnieg lub jest pochmurno – możemy dostać pełną informację o stanie faktycznym samochodu, który będzie uwzględniał wszystkie wyżej wymienione czynności.

4.5/5