Pranie tapicerki – możesz to zrobić sam

pranie tapicerki
opublikowano: 18 grudnia 2015 aktualizacja: 17 czerwca 2020 autor: redakcja

Pranie tapicerki samochodowej do niedawna zarezerwowane było tylko dla profesjonalnych serwisów. Okazuje się jednak, że z powodzeniem możesz dokonać tego samodzielnie!

Czysta tapicerka? No problem!

Nie da się ukryć, że od wielu lat „doganiamy” kraje zachodnie i to pod wieloma względami. Jeszcze 20 lat temu sprowadzaliśmy wszystkie możliwe używane auta z Niemiec, Austrii czy Francji. Obecnie natomiast Polacy poruszają się coraz lepszymi samochodami. Oczywiście, sytuacja wciąż jest daleka do tej, jaka panuje w Berlinie czy Paryżu, niemniej standardy nieustannie rosną.

Dotyczy to nie tylko osiągów aut czy ich klasy, ale także wnętrza. Ważne jest już nie tylko wyposażenie. Dla coraz większej liczby kierowców istotną sprawą jest to, aby samochód był zadbany, a podróżowanie było prawdziwą przyjemnością. Dlatego właśnie czysta i schludna tapicerka stanowi ważny aspekt dla wielu właścicieli pojazdów.

Pranie tapicerki – czy to konieczne?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak ciężkich i jakiego rodzaju zabrudzeń chcesz się pozbyć. W przypadku świeżych i niewielkich plam może się okazać, że całościowe pranie nie będzie konieczne i w zupełności wystarczy doraźne użycie szmatki lub gąbki z płynem i wodą.

Bezwzględnie jednak warto co pewien czas (np. co 6 miesięcy) zdecydować się na kompleksowe pranie tapicerki. Końcowy efekt takiego zabiegu jest naprawdę rewelacyjny, wnętrze pojazdu wygląda jak nowe. Co więcej, można pozbyć się także wszystkich nieprzyjemnych zapachów z kabiny.

Jeszcze do niedawna takie usługi świadczyły wyłącznie profesjonalne serwisy posiadające między innymi specjalistyczne odkurzacze. Jedynym minusem takiego rozwiązania są duże koszty z tym związane – zależnie od klasy auta, rodzaju tapicerki oraz głębokości zabrudzeń, za usługę tego rodzaju możesz zapłacić nawet kilkaset złotych.

Dużą oszczędnością będzie zatem samodzielne pranie tapicerki, które nie jest wcale takie trudne. Z pewnością jednak spędzisz przy tym dobrych kilka godzin. Pamiętaj, aby do prania tapicerki wybrać ciepły i bezchmurny dzień, aby móc swobodnie i stosunkowo szybko wysuszyć wnętrze.

Pranie tapicerki – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem powinno być usunięcie wszelkich zanieczyszczeń stałych, takich jak okruchy czy kurz. Koniecznie wyjmij dywaniki z wnętrza auta i nie zapomnij ich wyczyścić. W zależności od tego, jaką mają powierzchnię, możesz je odkurzyć, wytrzepać lub przepłukać wodą. Z pozoru może wydawać się to małoznaczącym drobiazgiem, niemniej czyste dywaniki w znakomity sposób dopełniają końcowy efekt.

Następnie przejdź już do samej tapicerki. W większości przypadków bez problemów możesz korzystać ze zwykłego odkurzacza domowego. Moc urządzenia jest szczególnie istotna, jeśli zdarza Ci się przewozić psy lub inne zwierzęta pozostawiające po sobie sierść. I to właśnie z nią na tym etapie są największe kłopoty. Sierść zagnieżdża się w głębi materiału tapicerki, przez co często bardzo trudno jej się pozbyć.

Aby spotęgować efekty, powtórz odkurzanie – tym razem przy użyciu domowego środka do prania dywanów. Koniecznie sprawdź najpierw jego działanie na mało widocznym fragmencie tapicerki. Zawsze należy postępować tak w przypadku nowych środków, które nie były wcześniej nakładane na tkaninę. Czasem dochodzi bowiem do sytuacji, kiedy to niektóre preparaty np. odbarwiają materiał.

Działanie środka do prania dywanów jest bardzo skuteczne. Wnika on głęboko w tapicerkę, po czym krystalizuje się z zanieczyszczeniami i tworzy mikro granulki. Następnie musisz odkurzyć materiał raz jeszcze – właśnie po to, aby owych mikro granulek pozbyć się.

Po takim zabiegu auto warto porządnie wywietrzyć. Dzięki temu materiał wyschnie, a wszelkie zapachy użytych środków również staną się niewyczuwalne. Nie zapominaj o przetarciu elementów drewnianych lub plastikowych, zarówno w okolicy deski rozdzielczej, jak i drzwi.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: Teamtotal.pl – pranie tapicerki.

Doraźne pranie tapicerki, czyli nagła przygoda na trasie

Jak to w podróży, czasem dochodzi do różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Nierzadko zdarzenie takie może polegać na obfitym zabrudzeniu tapicerki, np. jedzeniem lub napojem. Warto wiedzieć, jakie kroki podjąć w takiej sytuacji.

Po pierwsze – nie należy panikować! Po drugie, jak najszybciej powinno się użyć specjalnego środka do prania tapicerki w spray’u. Jeśli takowego nie posiadasz, bez problemu powinieneś go kupić na stacji benzynowej. Zasada działania takiego środka jest bardzo podobna do działania środków do prania dywanów.

Spryskaj dokładnie zabrudzone miejsce czyszczącą pianą i pozostaw ją na około 30 sekund. Następnie musisz mocno szorować tapicerkę szczotką o średnio twardym włosiu. Czasem czynności trzeba powtórzyć kilkukrotnie. Na koniec przepłucz dokładnie miejsce wodą i pozostaw do wyschnięcia.

Oczywiście, to tylko działanie chwilowe. Czasem udaje się wywabić plamę całkowicie, z reguły jednak pozostaje nieprzyjemny zapach. Dlatego też zaleca się wykonanie prania tapicerki w przeciągu kilku dni.

4.5/5