Nie mam karty pojazdu. Co zrobić? Czy jest obowiązkowa?

karta pojazdu
opublikowano: 24 kwietnia 2017 aktualizacja: 20 listopada 2020 autor: redakcja

Kartę pojazdu powinno posiadać każde auto zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 r. Jeśli brakuje jej w dokumentach samochodu, który zamierzasz kupić, możesz podejrzewać, że pochodzi on z nielegalnego źródła.

O karcie pojazdu powinieneś pamiętać w momencie zakupu używanego auta. Fakt czy została ona wydana, jest odnotowany w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli nie przedstawisz jej w Wydziale Komunikacji, nie uda ci się zarejestrować pojazdu, bez załatwienia dodatkowych formalności. Może się również okazać, że auto było kradzione.

Brak karty pojazdu w dokumentach od zbywcy? Nie koniec świata

Oczywiście brak karty pojazdu w dokumentach, które przekazuje ci poprzedni właściciel nie przesądza jeszcze o jego nielegalnym pochodzeniu. Być może to kwestia niedopatrzenia lub zagubienia. Jednak w twoim interesie leży wyjaśnienie sprawy.

Jeżeli poprzedni właściciel zgubił kartę pojazdu, podczas rejestracji będziesz potrzebował:

  • oświadczenia poprzedniego właściciela o zgubieniu karty (pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań),
  • zaświadczenia z poprzedniego urzędu, który rejestrował auto, z potwierdzeniem danych z karty pojazdu.

Zniszczyłeś lub zgubiłeś kartę – złóż wniosek o wtórnik

Jeżeli brak karty pojazdu wynika z twojej winy, wystarczy złożyć wniosek o wydanie wtórnika, do właściwego Wydziału Komunikacji. W zależności od powodu, dołączasz do niego:

  • jeżeli zgubiłeś kartę pojazdu:

– dowód rejestracyjny,
– dowód osobisty (do wglądu),
– oświadczenie potwierdzające utratę karty pojazdu, pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań,
– polisę OC,
– jeżeli nie jesteś jedynym właścicielem samochodu – pełnomocnictwo lub oświadczenie, iż działasz za zgodą większości współwłaścicieli.

  • jeżeli karta pojazdu uległa zniszczeniu:

– dowód rejestracyjny,
– dotychczasową kartę pojazdu,
– polisę OC,
– pełnomocnictwo współwłaścicieli (jeżeli są).

Za wydanie wtórnika trzeba wnieść opłatę administracyjną w wys. 75 zł (sam wtórnik) lub 130 zł (wtórnik wraz z wymianą dowodu rejestracyjnego).

Do czego potrzebna jest karta pojazdu?

Wydawać by się mogło, że posiadanie karty pojazdu nie jest niezbędne. Dokument nie jest potrzebny podczas zawierania umowy ubezpieczenia, jak również w czasie kontroli drogowej. Okazuje się jednak, że jest to najskuteczniejsze zabezpieczenie przed złodziejami. Bez karty pojazdu (jeżeli wcześniej była wydana) nie można zarejestrować auta, a więc unika się ryzyka, że skradziony samochód zostanie zarejestrowany na fikcyjnego właściciela.

1/5