Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu
Wypadek? Złomowanie? Kradzież? Utrata samochodu w większości przypadków jest czymś nieprzyjemnym, a dodatkowo trzeba to odpowiednio zgłosić w urzędzie.
Pobierz wzory dokumentów :
Kiedy trzeba wyrejestrować pojazd?
Przesłanki do wyrejestrowania pojazdu to:
- kradzież,
- oddanie pojazdu (także niekompletnego) na złom,
- kasacja za granicą,
- “udokumentowana trwała i zupełna utrata posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności”,
- wywóz pojazdu za granicę, jeśli został tam zarejestrowany lub sprzedany.
Pamiętaj o zgłoszeniu wyrejestrowania pojazdu swojemu ubezpieczycielowi. Zakład ubezpieczeń nie ma wglądu do bazy danych Wydziałów Komunikacji i nie wie, czy straciłeś samochód, czy nie, przez co będzie nadal od ciebie wymagał kontynuowania ubezpieczenia OC.
Oszczędzisz średnio 435zł
ubezpieczeń w 5 minut
Co powinien zawierać wniosek o wyrejestrowanie pojazdu? Jak go wypełnić?
Wniosek o wyrejestrowanie samochodu musi zawierać trzy istotne informacje:
- do kogo należy pojazd – Trzeba podać dane właściciela: imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, serię i numer dowodu tożsamości. Jeśli właścicieli jest kilku, należy podać dane wszystkich,
- o jakim pojeździe mowa – Dane, które pozwolą zidentyfikować pojazd, czyli marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny i numer VIN,
- jaki jest powód wyrejestrowania – Auto można wyrejestrować tylko w określonych przypadkach. Żaden urząd nie uwierzy nam na słowo. Właściciel musi okazać dokument uprawniający do złożenia wniosku o wyrejestrowanie. W zależności od wymienionej powyżej przesłanki, będzie to inny dokument – zaświadczenie o złomowaniu, zaświadczenie o wywozie z kraju zaświadczenie z policji o kradzieży itd.
Zobacz inne podobne wzory dokumentów:
Najnowsze wpisy na blogu
Samochody na kategorię B1 – jakie wybrać? TOP 5 aut
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że prawo jazdy kategorii B1 umożliwia prowadzenie pojazdu o dwa lata wcześniej niż zwykła kategoria B. Oznacza to jednak, że sam samochód musi spełniać szereg restrykcyjnych zasad.
Co warto wymienić po zakupie auta używanego?
Zakup auta używanego jest rzeczywistością wielu Polaków. Aż 56% sprowadzanych do Polski pojazdów z rynku wtórnego ma ponad 10 lat. Oznacza to, że są to pojazdy wymagające zazwyczaj napraw albo przynajmniej wymiany wielu elementów, co powinno być standardem w przypadku takiej transakcji. Według Instytutu Badan Rynku Motoryzacyjnego Samar do Polski …
Awaria akumulatora – co robić? Jakie są objawy uszkodzonego akumulatora?
Każdemu kierowcy choć raz w życiu zdarzyło się głębokie rozładowanie akumulatora. Zazwyczaj dochodzi do niego zimą, gdy temperatury są niskie, a sam akumulator samochodowy po prostu nie daje rady pracować w takich warunkach. Kiedy jeszcze awaria akumulatora jest możliwa? Akumulator samochodowy jest częścią układu elektrycznego samochodu. Jego działanie jest niezbędne, …
Pasek rozrządu – jak sprawdzić stan? Jak wygląda uszkodzony?
Pasek rozrządu to kluczowy element silnika, odpowiedzialny za synchronizację pracy wałka rozrządu i wału korbowego. Jego prawidłowe działanie zapewnia efektywność pracy silnika i zapobiega poważnym uszkodzeniom. Większość kierowców przypomina sobie o nim, gdy… właśnie się zepsuje. Tymczasem nieregularna konserwacja paska rozrządu oraz ignorowanie pierwszych sygnałów, które świadczą o tworzącym się …