Jak napisać upoważnienie do rejestracji pojazdu?

Nie ma obowiązku korzystania ze wzoru. Upoważnienie do rejestracji pojazdu można napisać na zwykłej kartce papieru i będzie ważne, jeśli tylko zawrzesz w nim wymagane informacje. 

Udzielenie pełnomocnictwa jest bezpłatne w momencie, kiedy osoba upoważniająca udziela go osobie z najbliższej rodziny, np. rodzicom, dzieciom czy małżonkowi. W przypadku osób spoza rodziny, zwykłe pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu kosztuje 17 zł, a pełnomocnictwo poświadczone za zgodność z oryginałem – 22 zł. 

Jakie dane powinno zawierać upoważnienie do rejestracji samochodu?

Aby dokument upoważnienia do rejestracji pojazdu był ważny, musi zawierać następujące dane:

  • dane osoby upoważniającej – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości,
  • dane osoby upoważnianej – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości, stopień pokrewieństwa,
  • oznaczenie, czego dotyczy dokument, czyli w tym przypadku wzmianka o upoważnieniu do rejestracji pojazdu. 
  • dane przedmiotu podejmowanej czynności, a więc dane identyfikacyjne pojazdu – marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN (lub ramy). 
  • podpisy wszystkich osób.

Osobą upoważniającą może być tylko właściciel pojazdu, który to z mocy ustawy może zarejestrować nowo nabyty pojazd. Jeśli dane na upoważnieniu nie będą identyczne z danymi właściciela, dokument nie będzie miał mocy urzędowej.

Oszczędzisz średnio 435zł

Porównaj 67 ofert
ubezpieczeń w 5 minut

Jakie dokumenty należy mieć przy rejestracji pojazdu?

Podczas rejestracji samochodu urzędnik musi stwierdzić, czy stoi przed nim osoba faktycznie upoważniona, toteż niezbędny będzie dokument tożsamości ze zdjęciem.

Kluczowe jest również okazanie dokumentu potwierdzającego własność samochodu, czyli umowa darowizny, umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT. Do tych dokumentów należy dołączyć:

  • poprawnie wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
  • kartę pojazdu (jeśli wydano),
  • tablice rejestracyjne,
  • potwierdzenie zawarcia polisy OC.

Zobacz inne podobne wzory dokumentów:

Najnowsze wpisy na blogu

oznaczenia oleju silnikowego
04.03.2024
redakcja

Oznaczenia oleju silnikowego – jak czytać i prawidłowo dobrać olej? Parametry i specyfikacje

Oznaczenia oleju silnikowego pozwalają dopasować odpowiedni preparat dla danego modelu pojazdu. To bardzo ważne, ponieważ to właśnie olej odpowiada za właściwą pracę układu napędowego. Aby zachować w dobrym stanie poszczególne elementy, należy dobrać stosowny rodzaj oleju. Pomocne oznaczenia znajdziesz na jego opakowaniu. Wybierając olej, należy kierować się zaleceniami producenta. Inny …

pomiar grubości lakieru
19.02.2024
redakcja

Pomiar grubości lakieru w aucie – poradnik

Grubość powłoki lakierniczej jest zazwyczaj sprawdzana podczas zakupu samochodu używanego, który pochodzi z nieznanego, niesprawdzonego źródła. Procedurę tę wykonuje się również przed zabiegiem polerowania auta. Stan blacharski samochodu sprawdza się przy pomocy miernika grubości lakieru. Jak dokładnie działa to urządzenie? Oto krótki przegląd informacji. Lakier nie tylko pozwala uzyskać pożądany …

Jazda próbna autem
06.02.2024
redakcja

Jazda próbna przed kupnem używanego lub nowego auta

Samochody są kosztowne zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Dlatego warto dokładnie przeanalizować swój upatrzony model na długo przed ostatecznym sfinalizowaniem transakcji. Niestety niewiele osób to robi, mimo że mnóstwo salonów dealerskich oraz osób prywatnych do tego zachęca. Dowiedz się, jakie korzyści niesie ze sobą jazda próbna, jaki jest …

Silnik - filtr paliwa
06.02.2024
redakcja

Wymiana filtra paliwa – jak często, co ile km?

Dla niektórych kierowców wymiana filtra paliwa to zbędny wydatek, który nie prowadzi do zauważalnej zmiany w pracy silnika. Niestety nic bardziej mylnego. Wymiana zużytego elementu na nowy to niezbędna czynność, gdyż skutecznie chroni przed kosztami związanymi z awarią jednostki napędowej. Dowiedz się, co ile wymieniać filtr paliwa i czy warto …