Jak napisać upoważnienie do rejestracji pojazdu?

Nie ma obowiązku korzystania ze wzoru. Upoważnienie do rejestracji pojazdu można napisać na zwykłej kartce papieru i będzie ważne, jeśli tylko zawrzesz w nim wymagane informacje. 

Udzielenie pełnomocnictwa jest bezpłatne w momencie, kiedy osoba upoważniająca udziela go osobie z najbliższej rodziny, np. rodzicom, dzieciom czy małżonkowi. W przypadku osób spoza rodziny, zwykłe pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu kosztuje 17 zł, a pełnomocnictwo poświadczone za zgodność z oryginałem – 22 zł. 

Jakie dane powinno zawierać upoważnienie do rejestracji samochodu?

Aby dokument upoważnienia do rejestracji pojazdu był ważny, musi zawierać następujące dane:

  • dane osoby upoważniającej – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości,
  • dane osoby upoważnianej – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości, stopień pokrewieństwa,
  • oznaczenie, czego dotyczy dokument, czyli w tym przypadku wzmianka o upoważnieniu do rejestracji pojazdu. 
  • dane przedmiotu podejmowanej czynności, a więc dane identyfikacyjne pojazdu – marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN (lub ramy). 
  • podpisy wszystkich osób.

Osobą upoważniającą może być tylko właściciel pojazdu, który to z mocy ustawy może zarejestrować nowo nabyty pojazd. Jeśli dane na upoważnieniu nie będą identyczne z danymi właściciela, dokument nie będzie miał mocy urzędowej.

Oszczędzisz średnio 435zł

Porównaj 67 ofert
ubezpieczeń w 5 minut

Jakie dokumenty należy mieć przy rejestracji pojazdu?

Podczas rejestracji samochodu urzędnik musi stwierdzić, czy stoi przed nim osoba faktycznie upoważniona, toteż niezbędny będzie dokument tożsamości ze zdjęciem.

Kluczowe jest również okazanie dokumentu potwierdzającego własność samochodu, czyli umowa darowizny, umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT. Do tych dokumentów należy dołączyć:

  • poprawnie wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
  • kartę pojazdu (jeśli wydano),
  • tablice rejestracyjne,
  • potwierdzenie zawarcia polisy OC.

Zobacz inne podobne wzory dokumentów:

Najnowsze wpisy na blogu

18.07.2024
redakcja

Mandat z zagranicy – jak i czy go zapłacić?

Coraz częściej wybieramy się za granicę własnym samochodem – taka opcja to komfort i duża niezależność. Niestety zdarza się, że podróż do innego kraju pozostawia po sobie nie tylko przyjemne wspomnienia. Nieznajomość lokalnych przepisów, nieprzygotowanie, a czasem nadmierna beztroska zostają ukarane mandatem. Czy istnieją metody, by uniknąć jego płacenia? Jak …

18.07.2024
redakcja

Przebieg auta a jego wiek – jaki przebieg powinien mieć 5,10,15-letni samochód?

Zazwyczaj uważa się, że im starsze auto, tym większy jego przebieg. Nie zawsze jest to prawdą. Zdarzają się kilkunastoletnie pojazdy z niewielkim przebiegiem czy nowsze, mocno wyeksploatowane. Co przebieg samochodu mówi o jego wieku? Czy istnieje jakaś zależność? Sprawdzamy. Na rynku wtórnym można znaleźć samochód, który mimo swojego wieku wciąż …

rejestracja motocykla
02.07.2024
redakcja

Rejestracja motocykla w 2024 krok po kroku

Każdy pojazd mechaniczny musi zostać zarejestrowany w ciągu 30 dni od momentu nabycia. To konieczne, aby mógł poruszać się po drogach publicznych. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara finansowa. Jak wygląda rejestracja motocykla i co o procedurze musi wiedzieć kierowca? Obowiązek rejestracji pojazdów dotyczy zarówno samochodów osobowych, skuterów, jak i motocykli. …

jak ustawić fotel w aucie
27.06.2024
redakcja

Jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy?

Każdą podróż chcemy zakończyć szczęśliwie – dotrzeć do celu bez wypadku, kolizji, dlatego przed wyjazdem sprawdzamy, czy samochód jest sprawny, zatankowany. Ustawiamy lusterka, dbamy o odpowiedni poziom płynu do spryskiwaczy. Pilnujemy, by pasażerowie zapięli pasy, a dzieci siedziały w fotelikach lub na podkładkach. Kierowca musi zwrócić uwagę także na właściwe …