Upoważnienie do rejestracji pojazdu
Sprawy urzędowe związane z rejestracją samochodu mogą być niezwykle problematyczne, biorąc pod uwagę fakt, że większość urzędów kończy pracę o 16:00, tak jak większość Polaków. Stąd konieczne może być wysłanie kogoś w naszym imieniu do załatwienia formalności.
Jak napisać upoważnienie do rejestracji pojazdu?
Nie ma obowiązku korzystania ze wzoru. Upoważnienie do rejestracji pojazdu można napisać na zwykłej kartce papieru i będzie ważne, jeśli tylko zawrzesz w nim wymagane informacje.
Udzielenie pełnomocnictwa jest bezpłatne w momencie, kiedy osoba upoważniająca udziela go osobie z najbliższej rodziny, np. rodzicom, dzieciom czy małżonkowi. W przypadku osób spoza rodziny, zwykłe pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu kosztuje 17 zł, a pełnomocnictwo poświadczone za zgodność z oryginałem – 22 zł.
Jakie dane powinno zawierać upoważnienie do rejestracji samochodu?
Aby dokument upoważnienia do rejestracji pojazdu był ważny, musi zawierać następujące dane:
- dane osoby upoważniającej – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości,
- dane osoby upoważnianej – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości, stopień pokrewieństwa,
- oznaczenie, czego dotyczy dokument, czyli w tym przypadku wzmianka o upoważnieniu do rejestracji pojazdu.
- dane przedmiotu podejmowanej czynności, a więc dane identyfikacyjne pojazdu – marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN (lub ramy).
- podpisy wszystkich osób.
Osobą upoważniającą może być tylko właściciel pojazdu, który to z mocy ustawy może zarejestrować nowo nabyty pojazd. Jeśli dane na upoważnieniu nie będą identyczne z danymi właściciela, dokument nie będzie miał mocy urzędowej.
Oszczędzisz średnio 435zł
ubezpieczeń w 5 minut
Jakie dokumenty należy mieć przy rejestracji pojazdu?
Podczas rejestracji samochodu urzędnik musi stwierdzić, czy stoi przed nim osoba faktycznie upoważniona, toteż niezbędny będzie dokument tożsamości ze zdjęciem.
Kluczowe jest również okazanie dokumentu potwierdzającego własność samochodu, czyli umowa darowizny, umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT. Do tych dokumentów należy dołączyć:
- poprawnie wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
- kartę pojazdu (jeśli wydano),
- tablice rejestracyjne,
- potwierdzenie zawarcia polisy OC.
Zobacz inne podobne wzory dokumentów:
Najnowsze wpisy na blogu

Segmenty i klasy samochodów w Polsce – przewodnik
Rynek motoryzacyjny stanowi ważną część gospodarki zarówno w Polsce, jak i na świecie. Każdego roku do salonów samochodowych trafia wiele modeli różnych marek. To sprawia, że osoby zainteresowane zakupem auta mają możliwość doboru samochodu idealnie dopasowanego do ich potrzeb. Przy nabywaniu samochodów ich przyszli właściciele zwracają uwagę na różnorodne kwestie. …

Umowa kupna sprzedaży przyczepki samochodowej – wzór (PDF, DOC)
Przyczepka samochodowa to pojazd o wszechstronnym zastosowaniu, przy użyciu którego wygodnie i bezpiecznie przewieziesz dowolny ładunek. Decydując się na jej zakup, musisz dopełnić pewnych formalności. Wyjaśniamy, co załatwić krok po kroku. Przyczepy samochodowe dzielą się na 2 rodzaje: lekkie (DMC do do 750 kg) i ciężkie (DMC powyżej 750 kg). …

Czy opłaca się brać kredyt na samochód?
Uwielbiasz jeździć samochodem i pokonujesz nim tysiące kilometrów każdego roku? W wyniku częstego użytkowania auta jego różne podzespoły mogą się zużyć, przez co będą wymagały naprawy. Jednak liczne wizyty u mechanika to duży wydatek. Być może warto więc rozważyć wymianę starego pojazdu na nowy? Aby sfinansować taki zakup, możesz wziąć …

Co oznacza numer VIN?
Użytkowanie samochodu wiąże się ze znajomością wielu skrótów funkcjonujących na co dzień wśród kierowców i osób związanych z rynkiem motoryzacyjnym. Jednym z nich jest tzw. numer VIN, który jest zakodowaną informacją o samochodzie. Niejeden kierowca, który szukał używanego samochodu do zakupu zwracał uwagę na VIN. Dzięki temu mógł sprawdzić jego …