Jak napisać upoważnienie do rejestracji pojazdu?

Nie ma obowiązku korzystania ze wzoru. Upoważnienie do rejestracji pojazdu można napisać na zwykłej kartce papieru i będzie ważne, jeśli tylko zawrzesz w nim wymagane informacje. 

Udzielenie pełnomocnictwa jest bezpłatne w momencie, kiedy osoba upoważniająca udziela go osobie z najbliższej rodziny, np. rodzicom, dzieciom czy małżonkowi. W przypadku osób spoza rodziny, zwykłe pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu kosztuje 17 zł, a pełnomocnictwo poświadczone za zgodność z oryginałem – 22 zł. 

Jakie dane powinno zawierać upoważnienie do rejestracji samochodu?

Aby dokument upoważnienia do rejestracji pojazdu był ważny, musi zawierać następujące dane:

  • dane osoby upoważniającej – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości,
  • dane osoby upoważnianej – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości, stopień pokrewieństwa,
  • oznaczenie, czego dotyczy dokument, czyli w tym przypadku wzmianka o upoważnieniu do rejestracji pojazdu. 
  • dane przedmiotu podejmowanej czynności, a więc dane identyfikacyjne pojazdu – marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN (lub ramy). 
  • podpisy wszystkich osób.

Osobą upoważniającą może być tylko właściciel pojazdu, który to z mocy ustawy może zarejestrować nowo nabyty pojazd. Jeśli dane na upoważnieniu nie będą identyczne z danymi właściciela, dokument nie będzie miał mocy urzędowej.

Oszczędzisz średnio 435zł

Porównaj 67 ofert
ubezpieczeń w 5 minut

Jakie dokumenty należy mieć przy rejestracji pojazdu?

Podczas rejestracji samochodu urzędnik musi stwierdzić, czy stoi przed nim osoba faktycznie upoważniona, toteż niezbędny będzie dokument tożsamości ze zdjęciem.

Kluczowe jest również okazanie dokumentu potwierdzającego własność samochodu, czyli umowa darowizny, umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT. Do tych dokumentów należy dołączyć:

  • poprawnie wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
  • kartę pojazdu (jeśli wydano),
  • tablice rejestracyjne,
  • potwierdzenie zawarcia polisy OC.

Zobacz inne podobne wzory dokumentów:

Najnowsze wpisy na blogu

gaśnica stroi w samochodzie
19.12.2024
redakcja

Gaśnica w samochodzie – czy jest obowiązkowa? Gdzie ją umieścić?

O gaśnicy w samochodzie kierowcy przypominają sobie zwykle albo podczas kontroli drogowej, albo w trakcie przeglądu. W rzeczywistości jest to niezwykle ważny element podstawowego wyposażenia pojazdu. Ważne jest jednak, gdzie umieścisz gaśnicę w samochodzie i jakiego jest typu. Wielu kierowców waha się, czy gaśnica w samochodzie jest w ogóle obowiązkowa. …

wlewanie oleju do samochodu
16.12.2024
redakcja

Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Silnik jest podstawowym elementem układu napędowego. Aby pracował właściwie, potrzebny jest olej, który go smaruje, obniża temperaturę i zmniejsza tarcie między elementami. Co ile wymiana oleju jest konieczna dla zachowania dobrej kondycji silnika? To powinien wiedzieć każdy kierowca! Dbanie o wymianę elementów eksploatacyjnych w samochodzie jest kluczowe dla zachowania dobrej …

13.12.2024
redakcja

Jaki dobry samochód do 10 tysięcy wybrać? TOP 10 modeli aut

Nie każdy ma środki na nowe auto z salonu. Czasami jego zakup się też nie opłaca, na przykład, jeśli poszukiwane jest dodatkowe auto na dojazdy do pracy albo pojazd dla początkującego kierowcy. Wtedy warto wybierać tańsze modele, na przykład do 10 tys. złotych.

Uśmiechnięta kobieta w kabriolecie
13.12.2024
redakcja

Najlepsze kabriolety do 30 tys. – TOP 7 modeli

Marzysz o jeździe z otwartym dachem? W takim razie musisz mieć kabriolet! Choć jazda z opuszczonym dachem kojarzy się przede wszystkim z cieplejszymi niż Polska krajami i niekoniecznie po tak nierównej drodze, to jednak kabriolety stają się popularne również tutaj. Jak je wybierać?