Oświadczenie o zagubieniu dowodu rejestracyjnego
Od 2018 roku nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, ani potwierdzenia zawarcia polisy OC. Z jednej strony jest to ułatwienie i redukcja papierologii. Z drugiej strony brak kontaktu z dokumentem często jest przyczyną jego zagubienia. Co robić, gdy zgubimy dowód rejestracyjny? Trzeba napisać oświadczenie o zagubieniu dowodu rejestracyjnego.
Jak napisać i co powinno zawierać oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego?
Bardzo ważne jest opisanie okoliczności zagubienia lub utraty dowodu rejestracyjnego. Samo stwierdzenie faktu, że przepadł, nie będzie dobrze wyglądało w urzędzie.
Jeśli dowód utracono w wyniku kradzieży (portfela lub auta) należy ten fakt zgłosić na Policję. Z zaświadczeniem z komendy należy udać się do Wydziału Komunikacji i złożyć oświadczenie o zagubieniu dowodu rejestracyjnego, a następnie załączyć go do wniosku o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego.
Za wtórnik dowodu rejestracyjnego trzeba będzie zapłacić.
Jakie dane musi zawierać oświadczenie o zagubieniu dowodu rejestracyjnego?
- Data i miejscowość.
- Tytuł dokumentu.
- Określenie do kogo jest kierowane oświadczenie
- Dane właściciela pojazdu – imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, seria i numer dokumentu tożsamości. Jeśli współwłaścicieli jest kilku, dane wszystkich muszą się znaleźć na oświadczeniu.
- Dane pojazdu – marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN.
- Okoliczności zagubienia dokumentu.
Jakie dokumenty są potrzebne przy składaniu oświadczenia o zagubieniu dowodu rejestracyjnego?
Oprócz druku oświadczenia – w przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego, i karty pojazdu, należy odzyskać dane pojazdu z wiarygodnego źródła. Może to być stacja diagnostyczna, gdzie wykonano przegląd auta lub zakład ubezpieczeń, który wystawił polisę.
Oszczędzisz średnio 435zł
ubezpieczeń w 5 minut
Czy trzeba mieć dowód rejestracyjny samochodu?
W związku z wprowadzeniem bazy CEPiK i brakiem konieczności wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego w samochodzie, pojawiły się pytania – czy w takim razie dowód rejestracyjny jest potrzebny? Po co płacić kilkadziesiąt złotych za wydanie dokumentu, którego nawet nie trzeba ze sobą wozić?
Otóż dowód rejestracyjny w pierwszej kolejności jest dokumentem potwierdzającym własność pojazdu. Bez dowodu rejestracyjnego nie sprzedasz samochodu, a raczej – nikt go od ciebie nie kupi.
Następnie dowód rejestracyjny będzie ci potrzebny w urzędzie. Zechcesz dopisać dziecko jako współwłaściciela albo sprzedać auto – musisz go okazać. Brak dowodu rejestracyjnego może okazać się problemem nawet w sytuacji, gdy chcesz zezłomować pojazd.
Zobacz inne podobne wzory dokumentów:
Najnowsze wpisy na blogu

Gdzie najlepiej kupić używany samochód? Poradnik
Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego trzeba wówczas zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, aby wszystko przebiegło bezpiecznie i bezproblemowo. Używane samochody często są o wiele tańsze od nowych modeli, dlatego wiele osób decyduje się właśnie transakcje na rynku wtórnym. Warto wiedzieć, gdzie najlepiej kupić auto używane i o czym …

Samochody z Włoch – na jakich stronach warto szukać? Jak sprowadzić?
Na polski rynek każdego roku trafia kilkadziesiąt tysięcy używanych samochodów z Włoch. Choć pojazdy te nie są tak popularne, jak na przykład modele z Niemiec, Francji czy USA, stanowią one dość znaczący odsetek wszystkich aut sprowadzanych z zagranicy. Dlatego warto dowiedzieć się, gdzie można znaleźć odpowiednie włoskie samochody oraz jak …

Umowa kupna-sprzedaży ciągnika – o czym trzeba pamiętać?
Umowa kupna-sprzedaży ciągnika to ważny dokument, który powinien być stworzony w sposób przemyślany i precyzyjny. Ma to duże znaczenie, ponieważ od tego, jak ją sporządzisz, będzie zależał cały przebieg rejestracji nowo nabytego pojazdu. Według spisu rolnego z 2020 roku w gospodarstwach rolnych znajdowało się prawie półtora miliona ciągników rolniczych. Do …

Umowa cesji wierzytelności – co to jest i jak działa? Wzór
Czym jest cesja wierzytelności, kogo dotyczy, co zawiera oraz jak wygląda umowa cesji? Wszystkie te informacje znajdziesz w poniższym artykule. Dowiedź się więcej na temat cesji, aby w razie potrzeby dobrze rozegrać sprawę wierzytelności. Cesja wierzytelności – co to takiego? Cesja wierzytelności to jedna z form przekazywania praw związanych z …