Jak napisać pełnomocnictwo do odbioru prawa jazdy?

Pełnomocnictwo jest jednostronnym oświadczeniem woli, co oznacza, że Ty, jako właściciel prawa jazdy, oświadczasz, że osoba upoważniona ma prawo odebrać dokument w Twoim imieniu. Osoba upoważniana nie musi wyrażać pisemnej zgody na pełnomocnictwo.

Żeby upoważnienie miało moc, wystarczy, że wyrazisz wolę na piśmie. 

Oznacza to także, że nie musisz korzystać ze wzoru. Kiedy na przykład nie masz druku pod ręką ani nie masz dostępu do drukarki, możesz sporządzić pełnomocnictwo na zwykłej kartce papieru. Musisz w nim napisać kim jesteś, kogo upoważniasz i do czego. Podaj swoje dane oraz dane osoby, którą upoważniasz wraz ze stopniem pokrewieństwa. To ważne, ponieważ upoważniając osobę spokrewnioną jesteś zwolniony z opłaty. 

Określ, czego dotyczy upoważnienie. W tym przypadku będzie to odbiór dokumentu prawa jazdy wystawionego na Twoje nazwisko.

Oszczędzisz średnio 435zł

Porównaj 67 ofert
ubezpieczeń w 5 minut

Co musi zawierać upoważnienie do odbioru prawo jazdy?

Prawidłowo wypełniony dokument pełnomocnictwa do odbioru prawa jazdy powinien zawierać:

  • dane osoby zdającej prawo jazdy – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości,
  • dane osoby, która odbierze prawo jazdy – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości, stopień pokrewieństwa.

Do druku upoważnienia należy dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie prawa jazdy.

Pełnomocnictwo do odebrania prawa jazdy z Wydziału Komunikacji jest bezpłatne, gdy osobą odbierającą jest ktoś z rodziny. W przypadku upoważniania osoby obcej, za pełnomocnictwo pobierana jest opłata 17 zł lub 22 zł z poświadczeniem za zgodność z oryginałem.

Zobacz inne podobne wzory dokumentów:

Najnowsze wpisy na blogu

06.12.2024
redakcja

Samochody na kategorię B1 – jakie wybrać? TOP 5 aut

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że prawo jazdy kategorii B1 umożliwia prowadzenie pojazdu o dwa lata wcześniej niż zwykła kategoria B. Oznacza to jednak, że sam samochód musi spełniać szereg restrykcyjnych zasad.

mechanik sprawdza auto
06.12.2024
redakcja

Co warto wymienić po zakupie auta używanego?

Zakup auta używanego jest rzeczywistością wielu Polaków. Aż 56% sprowadzanych do Polski pojazdów z rynku wtórnego ma ponad 10 lat. Oznacza to, że są to pojazdy wymagające zazwyczaj napraw albo przynajmniej wymiany wielu elementów, co powinno być standardem w przypadku takiej transakcji. Według Instytutu Badan Rynku Motoryzacyjnego Samar do Polski …

mechanik naprawiający akumulator samochodowy
05.12.2024
redakcja

Awaria akumulatora – co robić? Jakie są objawy uszkodzonego akumulatora?

Każdemu kierowcy choć raz w życiu zdarzyło się głębokie rozładowanie akumulatora. Zazwyczaj dochodzi do niego zimą, gdy temperatury są niskie, a sam akumulator samochodowy po prostu nie daje rady pracować w takich warunkach. Kiedy jeszcze awaria akumulatora jest możliwa? Akumulator samochodowy jest częścią układu elektrycznego samochodu. Jego działanie jest niezbędne, …

mechanik rozmawia ze starszą panią
04.12.2024
redakcja

Pasek rozrządu – jak sprawdzić stan? Jak wygląda uszkodzony?

Pasek rozrządu to kluczowy element silnika, odpowiedzialny za synchronizację pracy wałka rozrządu i wału korbowego. Jego prawidłowe działanie zapewnia efektywność pracy silnika i zapobiega poważnym uszkodzeniom. Większość kierowców przypomina sobie o nim, gdy… właśnie się zepsuje. Tymczasem nieregularna konserwacja paska rozrządu oraz ignorowanie pierwszych sygnałów, które świadczą o tworzącym się …