Jak napisać pełnomocnictwo do odbioru prawa jazdy?

Pełnomocnictwo jest jednostronnym oświadczeniem woli, co oznacza, że Ty, jako właściciel prawa jazdy, oświadczasz, że osoba upoważniona ma prawo odebrać dokument w Twoim imieniu. Osoba upoważniana nie musi wyrażać pisemnej zgody na pełnomocnictwo.

Żeby upoważnienie miało moc, wystarczy, że wyrazisz wolę na piśmie. 

Oznacza to także, że nie musisz korzystać ze wzoru. Kiedy na przykład nie masz druku pod ręką ani nie masz dostępu do drukarki, możesz sporządzić pełnomocnictwo na zwykłej kartce papieru. Musisz w nim napisać kim jesteś, kogo upoważniasz i do czego. Podaj swoje dane oraz dane osoby, którą upoważniasz wraz ze stopniem pokrewieństwa. To ważne, ponieważ upoważniając osobę spokrewnioną jesteś zwolniony z opłaty. 

Określ, czego dotyczy upoważnienie. W tym przypadku będzie to odbiór dokumentu prawa jazdy wystawionego na Twoje nazwisko.

Oszczędzisz średnio 435zł

Porównaj 67 ofert
ubezpieczeń w 5 minut

Co musi zawierać upoważnienie do odbioru prawo jazdy?

Prawidłowo wypełniony dokument pełnomocnictwa do odbioru prawa jazdy powinien zawierać:

  • dane osoby zdającej prawo jazdy – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości,
  • dane osoby, która odbierze prawo jazdy – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości, stopień pokrewieństwa.

Do druku upoważnienia należy dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie prawa jazdy.

Pełnomocnictwo do odebrania prawa jazdy z Wydziału Komunikacji jest bezpłatne, gdy osobą odbierającą jest ktoś z rodziny. W przypadku upoważniania osoby obcej, za pełnomocnictwo pobierana jest opłata 17 zł lub 22 zł z poświadczeniem za zgodność z oryginałem.

Zobacz inne podobne wzory dokumentów:

Najnowsze wpisy na blogu

Kupno używanego samochodu - Opel
31.05.2023
redakcja

Gdzie najlepiej kupić używany samochód? Poradnik

Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego trzeba wówczas zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, aby wszystko przebiegło bezpiecznie i bezproblemowo. Używane samochody często są o wiele tańsze od nowych modeli, dlatego wiele osób decyduje się właśnie transakcje na rynku wtórnym. Warto wiedzieć, gdzie najlepiej kupić auto używane i o czym …

Samochód z Włoch
08.05.2023
redakcja

Samochody z Włoch – na jakich stronach warto szukać? Jak sprowadzić?

Na polski rynek każdego roku trafia kilkadziesiąt tysięcy używanych samochodów z Włoch. Choć pojazdy te nie są tak popularne, jak na przykład modele z Niemiec, Francji czy USA, stanowią one dość znaczący odsetek wszystkich aut sprowadzanych z zagranicy. Dlatego warto dowiedzieć się, gdzie można znaleźć odpowiednie włoskie samochody oraz jak …

traktor
19.04.2023
redakcja

Umowa kupna-sprzedaży ciągnika – o czym trzeba pamiętać?

Umowa kupna-sprzedaży ciągnika to ważny dokument, który powinien być stworzony w sposób przemyślany i precyzyjny. Ma to duże znaczenie, ponieważ od tego, jak ją sporządzisz, będzie zależał cały przebieg rejestracji nowo nabytego pojazdu. Według spisu rolnego z 2020 roku w gospodarstwach rolnych znajdowało się prawie półtora miliona ciągników rolniczych. Do …

umowa cesji
06.04.2023
redakcja

Umowa cesji wierzytelności – co to jest i jak działa? Wzór

Czym jest cesja wierzytelności, kogo dotyczy, co zawiera oraz jak wygląda umowa cesji? Wszystkie te informacje znajdziesz w poniższym artykule. Dowiedź się więcej na temat cesji, aby w razie potrzeby dobrze rozegrać sprawę wierzytelności. Cesja wierzytelności – co to takiego? Cesja wierzytelności to jedna z form przekazywania praw związanych z …