Upoważnienie do odbioru prawo jazdy
Udało ci się zdać prawo jazdy, ale w godzinach pracy urzędu jesteś w szkole lub w pracy? W takiej sytuacji nie pozostaje ci nic innego, jak upoważnić kogoś do odebrania twojego dokumentu.Jak napisać upoważnienie do odbioru prawa jazdy? Jakie dane powinno zawierać? Sprawdź lub skorzystaj ze wzoru.
Pobierz wzory dokumentów :
Jak napisać pełnomocnictwo do odbioru prawa jazdy?
Pełnomocnictwo jest jednostronnym oświadczeniem woli, co oznacza, że Ty, jako właściciel prawa jazdy, oświadczasz, że osoba upoważniona ma prawo odebrać dokument w Twoim imieniu. Osoba upoważniana nie musi wyrażać pisemnej zgody na pełnomocnictwo.
Żeby upoważnienie miało moc, wystarczy, że wyrazisz wolę na piśmie.
Oznacza to także, że nie musisz korzystać ze wzoru. Kiedy na przykład nie masz druku pod ręką ani nie masz dostępu do drukarki, możesz sporządzić pełnomocnictwo na zwykłej kartce papieru. Musisz w nim napisać kim jesteś, kogo upoważniasz i do czego. Podaj swoje dane oraz dane osoby, którą upoważniasz wraz ze stopniem pokrewieństwa. To ważne, ponieważ upoważniając osobę spokrewnioną jesteś zwolniony z opłaty.
Określ, czego dotyczy upoważnienie. W tym przypadku będzie to odbiór dokumentu prawa jazdy wystawionego na Twoje nazwisko.
Oszczędzisz średnio 435zł
ubezpieczeń w 5 minut
Co musi zawierać upoważnienie do odbioru prawo jazdy?
Prawidłowo wypełniony dokument pełnomocnictwa do odbioru prawa jazdy powinien zawierać:
- dane osoby zdającej prawo jazdy – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości,
- dane osoby, która odbierze prawo jazdy – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości, stopień pokrewieństwa.
Do druku upoważnienia należy dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie prawa jazdy.
Pełnomocnictwo do odebrania prawa jazdy z Wydziału Komunikacji jest bezpłatne, gdy osobą odbierającą jest ktoś z rodziny. W przypadku upoważniania osoby obcej, za pełnomocnictwo pobierana jest opłata 17 zł lub 22 zł z poświadczeniem za zgodność z oryginałem.
Zobacz inne podobne wzory dokumentów:
Najnowsze wpisy na blogu
Kradzież katalizatora – z jakich aut? Jak się ustrzec?
Katalizator nazywany również reaktorem lub konwerterem katalitycznym jest elementem układu wydechowego samochodu. Z uwagi na obecność platyny, katalizatory często są wycinane przez złodziei, ale też nieuczciwych mechaników – ich cena sięga kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy. W jakich samochodach najczęściej zdarza się kradzież katalizatorów i jak się przed nią zabezpieczyć? …
Jazda uszkodzonym samochodem – co za to grozi?
Poruszanie się po drogach niesprawnym samochodem jest zabronione. Kierowcy grożą surowe konsekwencje. Uszkodzenia samochodu powstałe na skutek kolizji, wypadku, ale też awarii wymagają często wezwania lawety i odholowania auta w bezpieczne miejsce. Policja ma prawo do oceny stanu samochodu i zweryfikowania, czy nie stwarza on zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu …
Mandat z zagranicy – jak i czy go zapłacić?
Coraz częściej wybieramy się za granicę własnym samochodem – taka opcja to komfort i duża niezależność. Niestety zdarza się, że podróż do innego kraju pozostawia po sobie nie tylko przyjemne wspomnienia. Nieznajomość lokalnych przepisów, nieprzygotowanie, a czasem nadmierna beztroska zostają ukarane mandatem. Czy istnieją metody, by uniknąć jego płacenia? Jak …
Przebieg auta a jego wiek – jaki przebieg powinien mieć 5,10,15-letni samochód?
Zazwyczaj uważa się, że im starsze auto, tym większy jego przebieg. Nie zawsze jest to prawdą. Zdarzają się kilkunastoletnie pojazdy z niewielkim przebiegiem czy nowsze, mocno wyeksploatowane. Co przebieg samochodu mówi o jego wieku? Czy istnieje jakaś zależność? Sprawdzamy. Na rynku wtórnym można znaleźć samochód, który mimo swojego wieku wciąż …