Upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego
Rejestracja pojazdu to bardzo ważna czynność niosąca za sobą poważne skutki prawne. Każdorazowo po zmianie właściciela pojazdu należy ten fakt zgłaszać we właściwym urzędzie.
Kogo możesz upoważnić? Prawo zezwala na upoważnienie dowolnej osoby, która ma zdolność do czynności prawnych, ale zawsze lepiej upoważnić osobę bliską. Co ciekawe, możesz nawet swoje dziecko. Każda osoba, która ukończyła 13 rok życia może być pełnomocnikiem do odbioru dowodu rejestracyjnego.
Jak napisać i co powinno zawierać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego?
Czy trzeba skorzystać ze wzoru? Nie, ale nie da się ukryć, że użycie wzoru jest dużo prostsze i wygodniejsze niż spisywanie upoważnienia na kartce papieru. Niemniej jednak jeśli problem jest palący i potrzebujesz spisać pełnomocnictwo “na kolanie”, dokument powinien zawierać następujące dane:
- imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, serię i numer dokumentu tożsamości osoby upoważniającej,
- imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, serię i numer dokumentu tożsamości osoby upoważnionej,
- dane pojazdu – markę, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN.
Oszczędzisz średnio 435zł
ubezpieczeń w 5 minut
Jakie dokumenty należy mieć przy odbiorze dowodu rejestracyjnego?
Najważniejszym dokumentem będzie dokument potwierdzający tożsamość. Jest to dokument zawierający:
- imię i nazwisko,
- PESEL,
- zdjęcie umożliwiające urzędnikowi identyfikację.
Dodatkowo jeżeli zostało wystawione upoważnienie do odebrania dowodu rejestracyjnego przez inną osobę, należy je okazać.
Zobacz inne podobne wzory dokumentów:
Najnowsze wpisy na blogu
Samochody na kategorię B1 – jakie wybrać? TOP 5 aut
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że prawo jazdy kategorii B1 umożliwia prowadzenie pojazdu o dwa lata wcześniej niż zwykła kategoria B. Oznacza to jednak, że sam samochód musi spełniać szereg restrykcyjnych zasad.
Co warto wymienić po zakupie auta używanego?
Zakup auta używanego jest rzeczywistością wielu Polaków. Aż 56% sprowadzanych do Polski pojazdów z rynku wtórnego ma ponad 10 lat. Oznacza to, że są to pojazdy wymagające zazwyczaj napraw albo przynajmniej wymiany wielu elementów, co powinno być standardem w przypadku takiej transakcji. Według Instytutu Badan Rynku Motoryzacyjnego Samar do Polski …
Awaria akumulatora – co robić? Jakie są objawy uszkodzonego akumulatora?
Każdemu kierowcy choć raz w życiu zdarzyło się głębokie rozładowanie akumulatora. Zazwyczaj dochodzi do niego zimą, gdy temperatury są niskie, a sam akumulator samochodowy po prostu nie daje rady pracować w takich warunkach. Kiedy jeszcze awaria akumulatora jest możliwa? Akumulator samochodowy jest częścią układu elektrycznego samochodu. Jego działanie jest niezbędne, …
Pasek rozrządu – jak sprawdzić stan? Jak wygląda uszkodzony?
Pasek rozrządu to kluczowy element silnika, odpowiedzialny za synchronizację pracy wałka rozrządu i wału korbowego. Jego prawidłowe działanie zapewnia efektywność pracy silnika i zapobiega poważnym uszkodzeniom. Większość kierowców przypomina sobie o nim, gdy… właśnie się zepsuje. Tymczasem nieregularna konserwacja paska rozrządu oraz ignorowanie pierwszych sygnałów, które świadczą o tworzącym się …