Kiedy i dlaczego warto sporządzić protokół zdawczo odbiorczy samochodu?

Protokół zdawczo-odbiorczy jest wręcz nieodzowny w sytuacji przekazania samochodu bez przeniesienia prawa własności, czyli np. przy wynajmie samochodu lub użyczeniu. To podstawowy dokument w obrocie firm zajmujących się zarobkowym wynajmem pojazdów. 

Przykład 1. Pan Andrzej pożycza swojemu koledze samochód, BMW serii 7, rocznik 2020, by pojechał nim do ślubu. Nie sporządza protokołu zdawczo-odbiorczego, ponieważ ufa swojemu znajomemu. Przy odbiorze auta zauważa brak alufelg o wartości 12 000 zł. Znajomy umywa ręce. Pan Andrzej zgłasza sprawę na policję i w toku postępowania znajomy zeznaje, że takich felg nigdy w samochodzie nie było. Bez protokołu zdawczo-odbiorczego panu Andrzejowi pozostaje tylko dochodzenie swoich praw w sądzie.

Protokół zdawczo-odbiorczy może być dodatkowym zabezpieczeniem podczas sporządzania umowy-kupna sprzedaży, jako że umowa k/s może, w odróżnieniu do faktury VAT, zawierać dodatkowe postanowienia. 

Protokół zdawczo-odbiorczy pojazdu chroni obie strony transakcji:

  • właściciel ma pewność, że stan techniczny pojazdu jest znany odbiorcy, i będzie go można zweryfikować,
  • odbiorca ma pewność, że właściciel nie pociągnie go do odpowiedzialności za fikcyjne szkody.

Przykład 2. Pani Anna przeprowadza się i wynajmuje półciężarówkę do przewiezienia rzeczy. Spisuje umowę, ale zapomina o protokole zdawczo-odbiorczym. Przy zwrocie pojazdu wynajmujący oskarża ją o kradzież wyposażenia dodatkowego, którego nigdy w tym pojeździe nie było. Bez protokołu zdawczo-odbiorczego pani Annie będzie trudno udowodnić, że w samochodzie czegoś nie było.

Oszczędzisz średnio 435zł

Porównaj 67 ofert
ubezpieczeń w 5 minut

Jakie informacje powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy pojazdu?

Protokół zdawczo-odbiorczy musi jasno określać:

  • Kto przekazuje – dane właściciela lub osoby upoważnionej do dysponowania mieniem, imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dowodu tożsamości, lub w przypadku firmy – nazwa, adres siedziby, REGON
  • Komu przekazuje – dane odbiorcy, imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dowodu tożsamości, lub w przypadku firmy – nazwa, adres siedziby, REGON,
  • Co przekazuje – określenie przekazywanego przedmiotu. W przypadku pojazdu będzie to marka, model, rocznik, numer rejestracyjny, numer VIN, opis stanu technicznego, stan licznika, wyposażenie dodatkowe,
  • Szczegóły przekazania – gdzie, kiedy, na jak długo, kiedy i gdzie odbiór,
  • Załączniki – dokumenty pojazdu (dowód rejestracyjny, karta pojazdu, polisa OC),
  • Określenie, na kim spoczywa obowiązek ponoszenia kosztów eksploatacji pojazdu, np. wymiana płynów, ogumienia, konserwacja,
  • Określenie formy gratyfikacji – ilość, dzień płatności, forma zapłaty,
  • Oświadczenie właściciela o prawie do własności i dysponowania przekazywanym przedmiotem.

Do protokołu zdawczo-odbiorczego warto załączyć zdjęcia pojazdu.

Zobacz inne podobne wzory dokumentów:

Najnowsze wpisy na blogu

Auta Miejskie - jaki samochód do miasta wybrać?
05.12.2023
redakcja

Małe samochody miejskie – jaki model wybrać? TOP 10 propozycji 

Ciasne ulice i odwieczny problem z miejscem do zaparkowania to codzienność wielu kierowców mieszkających w dużych aglomeracjach. Jest jednak rozwiązanie. Auto stworzone z myślą o mieszkańcach miast pozwalają na wygodne przemieszczanie się, przewiezienie zakupów czy odebranie dziecka ze szkoły. W jaki model samochodu miejskiego wybrać? Poznaj 10 propozycji!  W Polsce …

samochód z litwy
26.11.2023
redakcja

Samochód z Litwy – gdzie szukać i jak sprowadzić? Litewskie strony z samochodami

Litewski rynek aut używanych jest dla polskiego konsumenta dość egzotyczny, ale nie oznacza to wcale, że samochody z tego kraju nie trafiają do Polski. W Internecie znaleźć można coraz więcej ogłoszeń z używanymi pojazdami z Litwy. Czy to nowy trend? Gdy myślimy o sprowadzeniu samochodu z europejskiego kraju, najczęściej na …

Samochód dla kobiety
13.11.2023
redakcja

Samochody dla kobiet – TOP-10 ciekawych aut dla kobiety 

Idealne auto dla kobiety? Powinno mieć kilka kluczowych cech, które wpływają na zadowolenie z pojazdu. W zależności od preferencji może być to bezpieczeństwo, kolor, rodzaj nadwozia, ekonomiczność, wielkość i wiele innych. Co najbardziej liczy się dla pań za kierownicą?   Sprawdzamy, na co najczęściej kobiety zwracają uwagę przy wyborze swojego wymarzonego …

flaga Austrii
12.11.2023
redakcja

Samochody z Austrii – gdzie szukać i jak sprowadzić?

Choć Polacy najczęściej sprowadzają samochody z Niemiec i Francji, rynek austriacki również ma swoich zwolenników. Nie powinno to dziwić – można tam znaleźć pojazdy w okazyjnej cenie, które są w bardzo dobrym stanie technicznym. Samochody z Austrii mają jednak swoje wady i zalety, które warto poznać. Dlaczego Austria miałaby być …