Kiedy i dlaczego warto sporządzić protokół zdawczo odbiorczy samochodu?

Protokół zdawczo-odbiorczy jest wręcz nieodzowny w sytuacji przekazania samochodu bez przeniesienia prawa własności, czyli np. przy wynajmie samochodu lub użyczeniu. To podstawowy dokument w obrocie firm zajmujących się zarobkowym wynajmem pojazdów. 

Przykład 1. Pan Andrzej pożycza swojemu koledze samochód, BMW serii 7, rocznik 2020, by pojechał nim do ślubu. Nie sporządza protokołu zdawczo-odbiorczego, ponieważ ufa swojemu znajomemu. Przy odbiorze auta zauważa brak alufelg o wartości 12 000 zł. Znajomy umywa ręce. Pan Andrzej zgłasza sprawę na policję i w toku postępowania znajomy zeznaje, że takich felg nigdy w samochodzie nie było. Bez protokołu zdawczo-odbiorczego panu Andrzejowi pozostaje tylko dochodzenie swoich praw w sądzie.

Protokół zdawczo-odbiorczy może być dodatkowym zabezpieczeniem podczas sporządzania umowy-kupna sprzedaży, jako że umowa k/s może, w odróżnieniu do faktury VAT, zawierać dodatkowe postanowienia. 

Protokół zdawczo-odbiorczy pojazdu chroni obie strony transakcji:

  • właściciel ma pewność, że stan techniczny pojazdu jest znany odbiorcy, i będzie go można zweryfikować,
  • odbiorca ma pewność, że właściciel nie pociągnie go do odpowiedzialności za fikcyjne szkody.

Przykład 2. Pani Anna przeprowadza się i wynajmuje półciężarówkę do przewiezienia rzeczy. Spisuje umowę, ale zapomina o protokole zdawczo-odbiorczym. Przy zwrocie pojazdu wynajmujący oskarża ją o kradzież wyposażenia dodatkowego, którego nigdy w tym pojeździe nie było. Bez protokołu zdawczo-odbiorczego pani Annie będzie trudno udowodnić, że w samochodzie czegoś nie było.

Oszczędzisz średnio 435zł

Porównaj 67 ofert
ubezpieczeń w 5 minut

Jakie informacje powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy pojazdu?

Protokół zdawczo-odbiorczy musi jasno określać:

  • Kto przekazuje – dane właściciela lub osoby upoważnionej do dysponowania mieniem, imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dowodu tożsamości, lub w przypadku firmy – nazwa, adres siedziby, REGON
  • Komu przekazuje – dane odbiorcy, imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dowodu tożsamości, lub w przypadku firmy – nazwa, adres siedziby, REGON,
  • Co przekazuje – określenie przekazywanego przedmiotu. W przypadku pojazdu będzie to marka, model, rocznik, numer rejestracyjny, numer VIN, opis stanu technicznego, stan licznika, wyposażenie dodatkowe,
  • Szczegóły przekazania – gdzie, kiedy, na jak długo, kiedy i gdzie odbiór,
  • Załączniki – dokumenty pojazdu (dowód rejestracyjny, karta pojazdu, polisa OC),
  • Określenie, na kim spoczywa obowiązek ponoszenia kosztów eksploatacji pojazdu, np. wymiana płynów, ogumienia, konserwacja,
  • Określenie formy gratyfikacji – ilość, dzień płatności, forma zapłaty,
  • Oświadczenie właściciela o prawie do własności i dysponowania przekazywanym przedmiotem.

Do protokołu zdawczo-odbiorczego warto załączyć zdjęcia pojazdu.

Zobacz inne podobne wzory dokumentów:

Najnowsze wpisy na blogu

oznaczenia oleju silnikowego
04.03.2024
redakcja

Oznaczenia oleju silnikowego – jak czytać i prawidłowo dobrać olej? Parametry i specyfikacje

Oznaczenia oleju silnikowego pozwalają dopasować odpowiedni preparat dla danego modelu pojazdu. To bardzo ważne, ponieważ to właśnie olej odpowiada za właściwą pracę układu napędowego. Aby zachować w dobrym stanie poszczególne elementy, należy dobrać stosowny rodzaj oleju. Pomocne oznaczenia znajdziesz na jego opakowaniu. Wybierając olej, należy kierować się zaleceniami producenta. Inny …

pomiar grubości lakieru
19.02.2024
redakcja

Pomiar grubości lakieru w aucie – poradnik

Grubość powłoki lakierniczej jest zazwyczaj sprawdzana podczas zakupu samochodu używanego, który pochodzi z nieznanego, niesprawdzonego źródła. Procedurę tę wykonuje się również przed zabiegiem polerowania auta. Stan blacharski samochodu sprawdza się przy pomocy miernika grubości lakieru. Jak dokładnie działa to urządzenie? Oto krótki przegląd informacji. Lakier nie tylko pozwala uzyskać pożądany …

Jazda próbna autem
06.02.2024
redakcja

Jazda próbna przed kupnem używanego lub nowego auta

Samochody są kosztowne zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Dlatego warto dokładnie przeanalizować swój upatrzony model na długo przed ostatecznym sfinalizowaniem transakcji. Niestety niewiele osób to robi, mimo że mnóstwo salonów dealerskich oraz osób prywatnych do tego zachęca. Dowiedz się, jakie korzyści niesie ze sobą jazda próbna, jaki jest …

Silnik - filtr paliwa
06.02.2024
redakcja

Wymiana filtra paliwa – jak często, co ile km?

Dla niektórych kierowców wymiana filtra paliwa to zbędny wydatek, który nie prowadzi do zauważalnej zmiany w pracy silnika. Niestety nic bardziej mylnego. Wymiana zużytego elementu na nowy to niezbędna czynność, gdyż skutecznie chroni przed kosztami związanymi z awarią jednostki napędowej. Dowiedz się, co ile wymieniać filtr paliwa i czy warto …