Protokół zdawczo odbiorczy samochodu
Pożyczasz komuś auto i obawiasz się, czy dostaniesz je w jednym kawałku? A może to ty pożyczasz od kogoś i chcesz mieć gwarancję, że osoba wypożyczająca nie wykręci jakiegoś numeru? Zabezpieczeniu interesu obu stron przekazania pojazdu służy protokół zdawczo-odbiorczy.
Kiedy i dlaczego warto sporządzić protokół zdawczo odbiorczy samochodu?
Protokół zdawczo-odbiorczy jest wręcz nieodzowny w sytuacji przekazania samochodu bez przeniesienia prawa własności, czyli np. przy wynajmie samochodu lub użyczeniu. To podstawowy dokument w obrocie firm zajmujących się zarobkowym wynajmem pojazdów.
Przykład 1. Pan Andrzej pożycza swojemu koledze samochód, BMW serii 7, rocznik 2020, by pojechał nim do ślubu. Nie sporządza protokołu zdawczo-odbiorczego, ponieważ ufa swojemu znajomemu. Przy odbiorze auta zauważa brak alufelg o wartości 12 000 zł. Znajomy umywa ręce. Pan Andrzej zgłasza sprawę na policję i w toku postępowania znajomy zeznaje, że takich felg nigdy w samochodzie nie było. Bez protokołu zdawczo-odbiorczego panu Andrzejowi pozostaje tylko dochodzenie swoich praw w sądzie.
Protokół zdawczo-odbiorczy może być dodatkowym zabezpieczeniem podczas sporządzania umowy-kupna sprzedaży, jako że umowa k/s może, w odróżnieniu do faktury VAT, zawierać dodatkowe postanowienia.
Protokół zdawczo-odbiorczy pojazdu chroni obie strony transakcji:
- właściciel ma pewność, że stan techniczny pojazdu jest znany odbiorcy, i będzie go można zweryfikować,
- odbiorca ma pewność, że właściciel nie pociągnie go do odpowiedzialności za fikcyjne szkody.
Przykład 2. Pani Anna przeprowadza się i wynajmuje półciężarówkę do przewiezienia rzeczy. Spisuje umowę, ale zapomina o protokole zdawczo-odbiorczym. Przy zwrocie pojazdu wynajmujący oskarża ją o kradzież wyposażenia dodatkowego, którego nigdy w tym pojeździe nie było. Bez protokołu zdawczo-odbiorczego pani Annie będzie trudno udowodnić, że w samochodzie czegoś nie było.
Oszczędzisz średnio 435zł
ubezpieczeń w 5 minut
Jakie informacje powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy pojazdu?
Protokół zdawczo-odbiorczy musi jasno określać:
- Kto przekazuje – dane właściciela lub osoby upoważnionej do dysponowania mieniem, imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dowodu tożsamości, lub w przypadku firmy – nazwa, adres siedziby, REGON
- Komu przekazuje – dane odbiorcy, imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dowodu tożsamości, lub w przypadku firmy – nazwa, adres siedziby, REGON,
- Co przekazuje – określenie przekazywanego przedmiotu. W przypadku pojazdu będzie to marka, model, rocznik, numer rejestracyjny, numer VIN, opis stanu technicznego, stan licznika, wyposażenie dodatkowe,
- Szczegóły przekazania – gdzie, kiedy, na jak długo, kiedy i gdzie odbiór,
- Załączniki – dokumenty pojazdu (dowód rejestracyjny, karta pojazdu, polisa OC),
- Określenie, na kim spoczywa obowiązek ponoszenia kosztów eksploatacji pojazdu, np. wymiana płynów, ogumienia, konserwacja,
- Określenie formy gratyfikacji – ilość, dzień płatności, forma zapłaty,
- Oświadczenie właściciela o prawie do własności i dysponowania przekazywanym przedmiotem.
Do protokołu zdawczo-odbiorczego warto załączyć zdjęcia pojazdu.
Zobacz inne podobne wzory dokumentów:
Najnowsze wpisy na blogu
Jazda autem z przyczepą kempingową – co warto wiedzieć?
Planujesz wakacje z przyczepą kempingową? Jazda z takim zestawem to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala na swobodę i bliskość natury, ale wymaga także odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Oto najważniejsze informacje, które warto znać, zanim wyruszysz w trasę. Jazda z przyczepą kempingową staje się coraz bardziej popularnym sposobem spędzania wakacji, szczególnie wśród …
Wymiana licznika w samochodzie – kiedy można?
Choć zdarza się, że licznik ulega uszkodzeniu lub jego wymiana staje się konieczna z innych względów, należy pamiętać, że proces ten jest ściśle regulowany prawnie. Kiedy zatem można legalnie wymienić licznik i jakie kroki należy podjąć, aby zrobić to zgodnie z przepisami? Licznik kilometrów jest jednym z kluczowych elementów samochodu, …
Jak sprawdzić klocki hamulcowe?
Klocki hamulcowe to kluczowy element bezpieczeństwa każdego pojazdu, który często jest niedoceniany przez kierowców. Choć pełnią one niepozorną rolę, ich stan techniczny ma ogromny wpływ na skuteczność hamowania i ogólne bezpieczeństwo jazdy. Klocki hamulcowe to elementy, które każdego dnia pracują pod dużym obciążeniem. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie skutecznego zatrzymania …
Jak zmierzyć grubość powłoki lakierniczej?
Zakup samochodu używanego może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy nie mamy pewności co do jego historii. Jednym z kluczowych elementów oceny stanu technicznego pojazdu jest kontrola grubości powłoki lakierniczej. Jeśli nie wiesz, jak to wszystko działa, zajrzyj do naszego artykułu! Grubość powłoki lakierniczej jest istotnym wskaźnikiem stanu technicznego samochodu, zwłaszcza w …