Kiedy i dlaczego warto sporządzić protokół zdawczo odbiorczy samochodu?

Protokół zdawczo-odbiorczy jest wręcz nieodzowny w sytuacji przekazania samochodu bez przeniesienia prawa własności, czyli np. przy wynajmie samochodu lub użyczeniu. To podstawowy dokument w obrocie firm zajmujących się zarobkowym wynajmem pojazdów. 

Przykład 1. Pan Andrzej pożycza swojemu koledze samochód, BMW serii 7, rocznik 2020, by pojechał nim do ślubu. Nie sporządza protokołu zdawczo-odbiorczego, ponieważ ufa swojemu znajomemu. Przy odbiorze auta zauważa brak alufelg o wartości 12 000 zł. Znajomy umywa ręce. Pan Andrzej zgłasza sprawę na policję i w toku postępowania znajomy zeznaje, że takich felg nigdy w samochodzie nie było. Bez protokołu zdawczo-odbiorczego panu Andrzejowi pozostaje tylko dochodzenie swoich praw w sądzie.

Protokół zdawczo-odbiorczy może być dodatkowym zabezpieczeniem podczas sporządzania umowy-kupna sprzedaży, jako że umowa k/s może, w odróżnieniu do faktury VAT, zawierać dodatkowe postanowienia. 

Protokół zdawczo-odbiorczy pojazdu chroni obie strony transakcji:

  • właściciel ma pewność, że stan techniczny pojazdu jest znany odbiorcy, i będzie go można zweryfikować,
  • odbiorca ma pewność, że właściciel nie pociągnie go do odpowiedzialności za fikcyjne szkody.

Przykład 2. Pani Anna przeprowadza się i wynajmuje półciężarówkę do przewiezienia rzeczy. Spisuje umowę, ale zapomina o protokole zdawczo-odbiorczym. Przy zwrocie pojazdu wynajmujący oskarża ją o kradzież wyposażenia dodatkowego, którego nigdy w tym pojeździe nie było. Bez protokołu zdawczo-odbiorczego pani Annie będzie trudno udowodnić, że w samochodzie czegoś nie było.

Oszczędzisz średnio 435zł

Porównaj 67 ofert
ubezpieczeń w 5 minut

Jakie informacje powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy pojazdu?

Protokół zdawczo-odbiorczy musi jasno określać:

  • Kto przekazuje – dane właściciela lub osoby upoważnionej do dysponowania mieniem, imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dowodu tożsamości, lub w przypadku firmy – nazwa, adres siedziby, REGON
  • Komu przekazuje – dane odbiorcy, imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dowodu tożsamości, lub w przypadku firmy – nazwa, adres siedziby, REGON,
  • Co przekazuje – określenie przekazywanego przedmiotu. W przypadku pojazdu będzie to marka, model, rocznik, numer rejestracyjny, numer VIN, opis stanu technicznego, stan licznika, wyposażenie dodatkowe,
  • Szczegóły przekazania – gdzie, kiedy, na jak długo, kiedy i gdzie odbiór,
  • Załączniki – dokumenty pojazdu (dowód rejestracyjny, karta pojazdu, polisa OC),
  • Określenie, na kim spoczywa obowiązek ponoszenia kosztów eksploatacji pojazdu, np. wymiana płynów, ogumienia, konserwacja,
  • Określenie formy gratyfikacji – ilość, dzień płatności, forma zapłaty,
  • Oświadczenie właściciela o prawie do własności i dysponowania przekazywanym przedmiotem.

Do protokołu zdawczo-odbiorczego warto załączyć zdjęcia pojazdu.

Zobacz inne podobne wzory dokumentów:

Najnowsze wpisy na blogu

Kupno używanego samochodu - Opel
31.05.2023
redakcja

Gdzie najlepiej kupić używany samochód? Poradnik

Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego trzeba wówczas zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, aby wszystko przebiegło bezpiecznie i bezproblemowo. Używane samochody często są o wiele tańsze od nowych modeli, dlatego wiele osób decyduje się właśnie transakcje na rynku wtórnym. Warto wiedzieć, gdzie najlepiej kupić auto używane i o czym …

Samochód z Włoch
08.05.2023
redakcja

Samochody z Włoch – na jakich stronach warto szukać? Jak sprowadzić?

Na polski rynek każdego roku trafia kilkadziesiąt tysięcy używanych samochodów z Włoch. Choć pojazdy te nie są tak popularne, jak na przykład modele z Niemiec, Francji czy USA, stanowią one dość znaczący odsetek wszystkich aut sprowadzanych z zagranicy. Dlatego warto dowiedzieć się, gdzie można znaleźć odpowiednie włoskie samochody oraz jak …

traktor
19.04.2023
redakcja

Umowa kupna-sprzedaży ciągnika – o czym trzeba pamiętać?

Umowa kupna-sprzedaży ciągnika to ważny dokument, który powinien być stworzony w sposób przemyślany i precyzyjny. Ma to duże znaczenie, ponieważ od tego, jak ją sporządzisz, będzie zależał cały przebieg rejestracji nowo nabytego pojazdu. Według spisu rolnego z 2020 roku w gospodarstwach rolnych znajdowało się prawie półtora miliona ciągników rolniczych. Do …

umowa cesji
06.04.2023
redakcja

Umowa cesji wierzytelności – co to jest i jak działa? Wzór

Czym jest cesja wierzytelności, kogo dotyczy, co zawiera oraz jak wygląda umowa cesji? Wszystkie te informacje znajdziesz w poniższym artykule. Dowiedź się więcej na temat cesji, aby w razie potrzeby dobrze rozegrać sprawę wierzytelności. Cesja wierzytelności – co to takiego? Cesja wierzytelności to jedna z form przekazywania praw związanych z …