Kiedy i dlaczego warto sporządzić protokół zdawczo odbiorczy samochodu?

Protokół zdawczo-odbiorczy jest wręcz nieodzowny w sytuacji przekazania samochodu bez przeniesienia prawa własności, czyli np. przy wynajmie samochodu lub użyczeniu. To podstawowy dokument w obrocie firm zajmujących się zarobkowym wynajmem pojazdów. 

Przykład 1. Pan Andrzej pożycza swojemu koledze samochód, BMW serii 7, rocznik 2020, by pojechał nim do ślubu. Nie sporządza protokołu zdawczo-odbiorczego, ponieważ ufa swojemu znajomemu. Przy odbiorze auta zauważa brak alufelg o wartości 12 000 zł. Znajomy umywa ręce. Pan Andrzej zgłasza sprawę na policję i w toku postępowania znajomy zeznaje, że takich felg nigdy w samochodzie nie było. Bez protokołu zdawczo-odbiorczego panu Andrzejowi pozostaje tylko dochodzenie swoich praw w sądzie.

Protokół zdawczo-odbiorczy może być dodatkowym zabezpieczeniem podczas sporządzania umowy-kupna sprzedaży, jako że umowa k/s może, w odróżnieniu do faktury VAT, zawierać dodatkowe postanowienia. 

Protokół zdawczo-odbiorczy pojazdu chroni obie strony transakcji:

  • właściciel ma pewność, że stan techniczny pojazdu jest znany odbiorcy, i będzie go można zweryfikować,
  • odbiorca ma pewność, że właściciel nie pociągnie go do odpowiedzialności za fikcyjne szkody.

Przykład 2. Pani Anna przeprowadza się i wynajmuje półciężarówkę do przewiezienia rzeczy. Spisuje umowę, ale zapomina o protokole zdawczo-odbiorczym. Przy zwrocie pojazdu wynajmujący oskarża ją o kradzież wyposażenia dodatkowego, którego nigdy w tym pojeździe nie było. Bez protokołu zdawczo-odbiorczego pani Annie będzie trudno udowodnić, że w samochodzie czegoś nie było.

Oszczędzisz średnio 435zł

Porównaj 67 ofert
ubezpieczeń w 5 minut

Jakie informacje powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy pojazdu?

Protokół zdawczo-odbiorczy musi jasno określać:

  • Kto przekazuje – dane właściciela lub osoby upoważnionej do dysponowania mieniem, imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dowodu tożsamości, lub w przypadku firmy – nazwa, adres siedziby, REGON
  • Komu przekazuje – dane odbiorcy, imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dowodu tożsamości, lub w przypadku firmy – nazwa, adres siedziby, REGON,
  • Co przekazuje – określenie przekazywanego przedmiotu. W przypadku pojazdu będzie to marka, model, rocznik, numer rejestracyjny, numer VIN, opis stanu technicznego, stan licznika, wyposażenie dodatkowe,
  • Szczegóły przekazania – gdzie, kiedy, na jak długo, kiedy i gdzie odbiór,
  • Załączniki – dokumenty pojazdu (dowód rejestracyjny, karta pojazdu, polisa OC),
  • Określenie, na kim spoczywa obowiązek ponoszenia kosztów eksploatacji pojazdu, np. wymiana płynów, ogumienia, konserwacja,
  • Określenie formy gratyfikacji – ilość, dzień płatności, forma zapłaty,
  • Oświadczenie właściciela o prawie do własności i dysponowania przekazywanym przedmiotem.

Do protokołu zdawczo-odbiorczego warto załączyć zdjęcia pojazdu.

Zobacz inne podobne wzory dokumentów:

Najnowsze wpisy na blogu

18.07.2024
redakcja

Mandat z zagranicy – jak i czy go zapłacić?

Coraz częściej wybieramy się za granicę własnym samochodem – taka opcja to komfort i duża niezależność. Niestety zdarza się, że podróż do innego kraju pozostawia po sobie nie tylko przyjemne wspomnienia. Nieznajomość lokalnych przepisów, nieprzygotowanie, a czasem nadmierna beztroska zostają ukarane mandatem. Czy istnieją metody, by uniknąć jego płacenia? Jak …

18.07.2024
redakcja

Przebieg auta a jego wiek – jaki przebieg powinien mieć 5,10,15-letni samochód?

Zazwyczaj uważa się, że im starsze auto, tym większy jego przebieg. Nie zawsze jest to prawdą. Zdarzają się kilkunastoletnie pojazdy z niewielkim przebiegiem czy nowsze, mocno wyeksploatowane. Co przebieg samochodu mówi o jego wieku? Czy istnieje jakaś zależność? Sprawdzamy. Na rynku wtórnym można znaleźć samochód, który mimo swojego wieku wciąż …

rejestracja motocykla
02.07.2024
redakcja

Rejestracja motocykla w 2024 krok po kroku

Każdy pojazd mechaniczny musi zostać zarejestrowany w ciągu 30 dni od momentu nabycia. To konieczne, aby mógł poruszać się po drogach publicznych. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara finansowa. Jak wygląda rejestracja motocykla i co o procedurze musi wiedzieć kierowca? Obowiązek rejestracji pojazdów dotyczy zarówno samochodów osobowych, skuterów, jak i motocykli. …

jak ustawić fotel w aucie
27.06.2024
redakcja

Jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy?

Każdą podróż chcemy zakończyć szczęśliwie – dotrzeć do celu bez wypadku, kolizji, dlatego przed wyjazdem sprawdzamy, czy samochód jest sprawny, zatankowany. Ustawiamy lusterka, dbamy o odpowiedni poziom płynu do spryskiwaczy. Pilnujemy, by pasażerowie zapięli pasy, a dzieci siedziały w fotelikach lub na podkładkach. Kierowca musi zwrócić uwagę także na właściwe …