OC na miesiąc – kiedy możesz je kupić?

OC na miesiąc
opublikowano: 30 marca 2023 aktualizacja: 3 kwietnia 2023 autor: redakcja

Standardowo, umowę OC zawiera się na okres 12 miesięcy. Ustawodawca przewidział jednak sytuacje, w których możliwe jest wykupienie krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Wyjaśnimy, kiedy możesz skorzystać z takiego rozwiązania.

OC krótkoterminowe można wykupić tylko w określonych przypadkach, które reguluje ustawa. Z tym terminem spotkali się na pewno kierowcy, którzy sprowadzali auto z zagranicy. Sprawdzimy, w jakich towarzystwach jest dostępne oraz ile kosztuje.

Co to jest OC krótkoterminowe?

Charakterystyczny dla OC krótkoterminowego jest okres, na który umowa jest zawierana – wynosi on 30 dni, a w niektórych przypadkach nie mniej niż 3 miesiące. Zakres ochrony jest taki sam jak w przypadku całorocznej polisy i reguluje go ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Osoby korzystające z umów ubezpieczenia krótkoterminowego muszą jedynie pamiętać, że polisa wygasa po okresie, na który została zawarta. Wówczas niezbędne jest nabycie polisy OC na 12 miesięcy (nie jest możliwe podpisanie kolejnej umowy na 30 dni).

OC krótkoterminowe chcieliby wykupić kierowcy, którzy w najbliższym czasie zamierzają sprzedać samochód i nie chcą zawierać rocznej polisy. Niestety nie mogą tego zrobić, bo zabrania tego ustawa. Gdy pojazd należy do osoby prywatnej i jest on zarejestrowany w Polsce, trzeba wykupić polisę roczną. Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie płatności na raty. Na rynku można znaleźć oferty OC nawet z płatnością na 12 rat. Osoby, które planują szybko sprzedać auto mogą z tego skorzystać – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w autoumowa.pl.

Czy trzeba wypowiadać OC krótkoterminowe?

Polisy krótkoterminowe nie wznawiają się automatycznie. Z tego względu, że wygasają nie trzeba ich też wypowiadać. Warto jednak pamiętać o terminach, ponieważ przerwa w ubezpieczeniu będzie skutkowała karą z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W 2023 roku kara za brak ubezpieczenia samochodu osobowego ponad 14 dni to 6980 zł.

Kto i kiedy może skorzystać z OC krótkoterminowego?

Sytuacje, w których właściciel pojazdu może podpisać umowę na nie mniej niż 30 dni lub nie krócej niż 3 miesiące, zostały wymienione w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to możliwe, gdy pojazd mechaniczny jest:

 • zarejestrowany tymczasowo – polisa OC będzie obowiązywać w tym samym czasie, co czasowa rejestracja pojazdu. Takie ubezpieczenie przyda się m.in. osobom, które planują wywieźć pojazd za granicę. Mogą ją również kupić właściciele aut, którzy chcą oddać auto do warsztatu na przegląd czy do naprawy,
 • zarejestrowany za granicą – kupiłeś lub dopiero zamierzasz kupić samochód za granicą i sprowadzić go do Polski? Będziesz miał 30 dni na jego zarejestrowanie i na ten okres przysługuje Ci prawo do podpisania umowy ubezpieczenia krótkoterminowego,
 • pojazdem historycznym – ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych dokładnie precyzuje, jakie pojazdy uznaje się za historyczne. Mowa o pojazdach:

– zabytkowych w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym,

– mających co najmniej 40 lat,

– mających co najmniej 25 lat (pod warunkiem, że pojazd posiada co najmniej 75% oryginalnych części),

– gdy zostały uznane przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazdy unikatowe lub mające szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Właściciele pojazdów historycznych nie użytkują swoich okazów na co dzień – najczęściej stoją one w garażach i czekają na wyjątkowe okazje, np. zloty samochodowe. Z tego też względu nie muszą oni mieć polisy OC na cały rok, ale sporadycznie, zgodnie z potrzebami, mogą zawierać umowy ubezpieczenia krótkoterminowego na okres nie krótszy niż 30 dni.

 • pojazdem wolnobieżnym – czym jest pojazd wolnobieżny? To pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego (art. 2 pkt 34 Prawo o ruchu drogowym). Właściciele pojazdów wolnobieżnych również mogą zawrzeć umowę ubezpieczenia krótkoterminowego. W tym przypadku działa odstępstwo od 30-dniowych polis – umowa jest zawierana na minimum 3 miesiące,
 • własnością komisu samochodowego – prawo do zawarcia umowy ubezpieczenia krótkoterminowego mają przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych. Stąd też najczęściej z 30-dniowymi polisami OC spotykają się osoby sprzedające, oddające lub kupujące samochód z komisu samochodowego,
 • pojazdem wykorzystywanym do jazd testowych – jednostki badawcze producentów pojazdów lub przedsiębiorcy na terenie Polski mogą wykupić OC krótkoterminowe dla pojazdów przeznaczonych do jazd testowych. Trzeba pamiętać o warunkach, jakie taki pojazd musi spełniać, czyli nie mogą być to pojazdy wcześniej zarejestrowane w Polsce lub za granicą. OC krótkoterminowe jest sprzedawane na okres ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, ale nie na krócej niż 30 dni. Ta możliwość została wprowadzona w 2019 roku.

Przykład:

Pan Maciej kupił pojazd w komisie. Samochód miał wykupione OC krótkoterminowe, które miało obowiązywać jeszcze przez 2 tygodnie. Pan Maciej nie chciał jednak korzystać z tej polisy, ponieważ potrzebował wykupić od razu cały pakiet razem z AC i assistance. Tak też zrobił. Nie musiał wypowiadać OC krótkoterminowego, ponieważ nie wznawia się ono automatycznie.

Ile kosztuje OC krótkoterminowe i gdzie kupić taką polisę?

Ubezpieczenie krótkoterminowe oferują towarzystwa ubezpieczeniowe, które posiadają w ofercie całoroczne ubezpieczenie OC. Niestety, na dzień dzisiejszy tylko przedsiębiorcom uda się nabyć taki produkt przez Internet. A więc po polisę krótkoterminową trzeba będzie udać się do biura agenta.

Dobrą wiadomością dla właścicieli samochodów jest to, że krótkoterminowe OC nie jest drogie. Ubezpieczenie pojazdu osobowego kosztuje ok. 75 zł. Za pojazd ciężarowy trzeba zapłacić ok. 30 zł więcej. Link4 ma stałe ceny ubezpieczeń krótkoterminowych i jest to 75 zł za samochód osobowy oraz 100 zł za ciężarowy. Niektóre towarzystwa wyliczają ceny indywidualnie, nie mają z góry ustalonej kwoty.

OC krótkoterminowe dla pojazdów wolnobieżnych kosztuje ok. 200 zł na 3 miesiące. Wszystko zależy od rodzaju pojazdu. Najczęściej ubezpieczane pojazdy wolnobieżne to maszyny rolnicze tj. kombajny, prasy, sadzarki, zgrabiarki, a także maszyny leśne tj. karczowniki, rębaki, wciągarki i klembanki. Obowiązek ubezpieczenia pojazdów wolnobieżnych dotyczy także osób zajmujących się branżą budowniczą. Właściciele ładowarek, koparek, walców, zagęszczarek muszą wykupić polisę OC, gdy pojazdy będą poruszały się po drogach publicznych.

Gdzie ubezpieczyć samochód, gdy kończy się polisa krótkoterminowa?

Gdy sprowadziłeś auto i polisa krótkoterminowa wygasa, czas na zakup rocznej polisy OC. Ofertę można poznać w porównywarce ubezpieczeń. To wygodna i szybka metoda. Możesz przeliczyć OC w każdym miejscu z dostępem do internetu. W kilka minut poznacz ceny wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Dane musisz wpisać tylko raz. Tak zrobił pan Mariusz, który wykupił polisę w porównywarce.

Przykład:

Pan Mariusz, 32-letni nauczyciel, który ma ponad 10-letnią bezszkodową historię ubezpieczenia sprowadził z zagranicy Forda Focusa z 2014 roku. Wykupował wcześniej OC na swój poprzedni samochód w jednej firmie przez kilka lat. Za radą kolegi skorzystał z porównywarki i nie żałował. Udało mu się zaoszczędzić prawie 400 zł!

UbezpieczycielOCACNNWAssistanceCena polisy
Link4+---330 zł
mtu24.pl+-+-379 zł
Uniqa+--+430 zł
TUZ Ubezpieczenia+--+524 zł
Balcia +-++593 zł
Beesafe+--+617 zł
Trasti++ (AC mini)-+719 zł
5/5

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC na miesiąc

 1. Czy można kupić OC na kilka dni?

  Nie można kupić ubezpieczenia na wybraną ilość dni. Najkrótsze, jakie może być zawarte to 30-dniowe. Nie może jednak zostać wykupione w każdej sytuacji. Zasady te określa ustawa i są wskazane wyjątkowe przypadki np. pojazdy zarejestrowane czasowo, sprowadzone z zagranicy i przeznaczone do rejestracji oraz zabytkowe.

 2. Czy do OC na 30 dni można dokupić NNW lub assistance?

  Nie, do OC krótkoterminowego nie można wybrać dodatkowego ubezpieczenia. NNW jest zawierane wyłącznie z OC lub AC na rok. Natomiast assistance można wykupić także w rocznej polisie, ale na rynku są oferty krótkoterminowego assistance. Jednak jest to zupełnie inne, dobrowolne ubezpieczenie wykupowane oddzielnie.

 3. Czy OC krótkoterminowe jest dostępne dla pojazdów ciężarowych?

  Tak. Także pojazdy ciężarowe można ubezpieczyć na 30 dni, jeżeli będzie do tego podstawa prawna. Trzeba jednak liczyć się z większą składka krótkoterminowego ubezpieczenia dla takich pojazdów.

 4. Czym różni się OC krótkoterminowe od OC całorocznego?

  Zakres i sumy gwarancyjne są takie same. Jednak można znaleźć kilka różnic między tymi typami ubezpieczeń. Pierwsza to okres ubezpieczenia – polisa krótkoterminowa trwa 30 dni. Składka OC krótkoterminowego także jest niższa od składki polisy całorocznej. Dość istotną różnicą jest także wznowienie polis – polisa roczna wznawia się automatycznie, natomiast krótkoterminowa wygasa z końcem ochrony.

 5. Czy towarzystwo sprawdzi, czy jestem uprawniony do zakupu polisy krótkoterminowej?

  Tak. Firmy ubezpieczeniowe mają coraz nowocześniejsze systemy, dlatego nie da się kupić OC krótkoterminowego, nie będąc do tego upoważnionym. OC krótkoterminowe jest dostępne dla właścicieli pojazdów wymienionych w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych.