Jakie są stawki OC? (Tabela)

Ile kosztuje OC
opublikowano: 30 października 2020 aktualizacja: 28 maja 2023 autor: redakcja

W III kwartale 2020 r. średnia cena polisy OC wynosiła 678 zł, a więc – w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 – spadła o 1,2%. Regularne spadki stawek OC obserwujemy już od 2018 r., dlatego kolejna obniżka to tylko podtrzymanie trendu.

Jednak trochę zastanawia fakt, że w obliczu wysokiej inflacji, którą obserwujemy w 2020 r. ceny polis nie tylko nie idą w górę, ale wręcz spadają. Czy to prezent od firm ubezpieczeniowych? Czy może Polacy zaczęli jeździć ostrożniej, zgłaszają mniej szkód i analizy ubezpieczycieli wskazują, że mimo zmniejszenia cen, polisy pozostaną dla nich wciąż rentownym produktem? Zapraszamy do zapoznania się z raportem stawek OC w III kwartale 2020.

W którym województwie są najtańsze polisy OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe, ustalając ceny składek opierają się m.in. na statystykach dotyczących wypadków na danym obszarze. Jedne firmy biorą pod uwagę bezwzględną liczbę wypadków, inne stosują alternatywne metody i np. opierają się na liczbie kolizji w przeliczeniu na liczbę samochodów. Sposoby są różne, ale wynik zasadniczo wychodzi podobny – im większy obszar jest analizowany, tym ryzyko uczestnictwa w wypadku jest większe. Zatem, dla zabezpieczenia własnych interesów, firmy sprzedają drożej OC kierowcom, którzy zamieszkują większe województwa.

Potwierdza to raport cen OC w III kwartale 2020 r. Najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili mieszkańcy pomorskiego (771 zł), dolnośląskiego (744 zł) i mazowieckiego (735 zł). Najmniej – kierowcy zamieszkujący podkarpackie (554 zł), opolskie (563 zł) i świętokrzyskie (583 zł). Porównując to z tym samym okresem w 2019 r. można zwrócić uwagę, że w 11 województwach ceny spadły (najwięcej, o 3,8%, w mazowieckim), w 4 wzrosły (maksymalnie o 2% w lubelskim) a w wielkopolskim się nie zmieniły.

Które miasta są najdroższe, aby ubezpieczyć samochód?

Najdroższe OC można było kupić we Wrocławiu (923 zł), Gdańsku (880 zł) i Warszawie (829 zł) a najtańsze – w Opolu (615 zł), Rzeszowie (625 zł) i Kielcach (651 zł). Stawki we wszystkich województwach można sprawdzić w poniższej tabeli.

Średnia wysokość składek OC w III kwartale 2020 r.

MiastaŚrednia stawka OC
Wrocław923 zł
Gdańsk880 zł
Warszawa829 zł
Poznań816 zł
Łódź807 zł
Szczecin798 zł
Bydgoszcz770 zł
Białystok761 zł
Kraków744 zł
Gorzów Wlkp.717 zł
Olsztyn710 zł
Katowice701 zł
Lublin690 zł
Kielce651
Rzeszów625 zł
Opole615 zł
Źródło: Raport RanKING porównywarki rankomat.pl

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wymienione miasta, to stolice województw, które w poprzednim akapicie wyszczególniliśmy jako najdroższe i najtańsze. Zestawiając średnią cenę z województwa z ceną ze stolicy tego województwa widzimy, że ta druga zawsze jest wyższa. Można zatem wysnuć wniosek, że cena polisy OC w mieście jest droższa niż cena ubezpieczenia w gminach, które otaczają to miasto. Jest to potwierdzenie faktu, że więcej wypadków zdarza się bezpośrednio w sercu miasta, aniżeli w jego sąsiedztwie.

Na jakie samochody jest najtańsze ubezpieczenie?

Kolejne czynniki, które wypływają na wysokość stawki OC to parametry samochodu. Szczególnie chodzi o:

  • markę,
  • pojemność silnika,
  • rodzaj używanego paliwa.

Jak mówią dane z raportu, najdrożej za ubezpieczenie OC musieli zapłacić właściciele Audi (745 zł), Mercedesów (745 zł) i BMW (853 zł). Co istotne – w 2019 r. ubezpieczenie obowiązkowe dla samochodów tych samych marek było średnio o 29 zł droższe. Za to najtańszą polisę OC w 2020 można było wykupić dla samochodów Toyota (612 zł), Skoda (613 zł) i Renault (631 zł).

Jeżeli chodzi o pojemność silnika, to najwięcej kosztowała polisa OC dla pojazdów z pojemnością powyżej 3 l. Właściciele takich samochodów wydawali na ubezpieczenie średnio 857 zł, podczas gdy posiadacze aut z silnikami poniżej 1 l płacili średnio 539 zł. Samochody z bardziej pojemnymi silnikami, klasyfikowane są jako rozwijające większe prędkości, a więc statystycznie częściej biorące udział w wypadkach. Stąd taka zależność cenowa.

Również rodzaj stosowanego paliwa ma spory wpływ na cenę polisy OC. Właściciele aut zasilanych elektrycznie płacili najmniej, bo 491 zł, natomiast najdroższe były samochody z instalacją LPG (714 zł). Na tym polu również widać obniżkę, ponieważ w ubiegłym roku ceny wynosiły – analogicznie – 550 i 732 zł.

Jaki wpływ na cenę OC ma profil kierowcy?

Nie tylko lokalizacja i parametry techniczne auta mają znaczenie przy kalkulacji stawki OC. Powszechnie wiadomo, że świeżo upieczeni kierowcy płacą więcej. Dlatego chętnie jako współwłaściciele samochodów dopisywani są starsi członkowie rodziny – rodzice, dziadkowie. Dzięki ich dłuższemu stażowi jako kierowcy oraz uzbieranym różnym zniżkom, cena polisy OC finalnie wychodzi taniej. Jednakże czy tylko wiek ma znaczenie? Sprawdźmy.

Ile więcej za OC płaci młody kierowca?

Jak wynika z raportu – kierowcy w wieku 18-20 lat w III kwartale br. zapłacili w za polisę OC średnio 2 215 zł. Im właściciele samochodów byli starsi, tym płacili mniej. Np. 23-latek kupił OC już poniżej 1 500 zł, a 26-latek – poniżej 1 000 zł. Cena sukcesywnie spadała do momentu uzyskania 34 i do czasu ukończenia 70 lat plasowała się w widełkach około 560-580 zł. Najmniej, bo 555 zł za OC płacili kierowcy około sześćdziesiątki. Z chwilą ukończenia 70 roku życia musieli się liczyć z niewielką podwyżką, ale naprawdę istotny wzrost stawek OC widać dopiero w przypadku kierowców przekraczających 80 rok życia. Wynika to z faktu, że są mniej motoryczni, mają słabszy wzrok i refleks, przez co częściej powodują kraksy.

Podsumowując – kierowcy około 20-letni za OC zapłacili 4 razy więcej niż ich bardziej doświadczeni koledzy w wieku od 34 do 70 lat.

Jak stan cywilny wpływa na stawkę OC?

Zmiana stanu cywilnego może mieć wpływ na zmianę ceny polisy OC o kilkaset złotych. Panny i kawalerowie płacili za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu najwięcej, bo 972 zł, a wstępując w związek małżeński mogli obniżyć cenę o 38% (do 595 zł). Jak się okazuje, dla ubezpieczycieli ma znaczenie, czy ktoś jest singlem „od zawsze”, czy może jest po rozwodzie, ponieważ rozwodnikom proponowano polisę za 650 zł.

Również stan posiadanych dzieci ma znaczenie. Kierowcy bezdzietni płacili 772 zł, z jednym dzieckiem – 629 zł, z dwoma i więcej – 598 zł. Wynika to z faktu, że mając na pokładzie pociechy, ludzie jeżdżą ostrożniej.

Jak wygląda zależność stawki OC od płci i wykonywanego zawodu?

Kobiety płaciły za polisę OC średnio 709 zł, podczas gdy mężczyźni – 667 zł. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że na cenę miała wpływ nie tylko płeć, ale i inne czynniki. Np. 61,1% pań zadeklarowało bezszkodową jazdę w przeszłości, podczas gdy panów niemających żadnej szkody na koncie było 63,9%.

Najprzychylniej traktowanymi zawodami przez ubezpieczycieli byli rolnicy (557 zł), zaraz za nimi uplasowały się służby mundurowe (590 zł) i nauczyciele (601 zł). Na polisę OC w niskiej cenie (573 zł) mogli liczyć także emeryci i renciści. Po drugiej stronie rankingu znaleźli się studenci i uczniowie (1 862 zł), ale w ich przypadku duże znaczenie miał jednocześnie młody wiek. Za studentami, jako zawody płacące za ubezpieczenie auta najdrożej, stali sportowcy (1 180 zł) i pracownicy działu IT (790 zł). Pomiędzy nimi były osoby bezrobotne (843 zł), które – przynajmniej w statystykach towarzystw – jeżdżą autami niskiej klasy, oszczędzają na naprawach i przeglądach, przez co ich auta są bardziej narażone na wypadki.

Ile kosztuje polisa OC?

Na pytanie postawione w tytule nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To jakby ktoś zapytał: Ile kosztuje samochód? To zależy od bardzo wielu czynników, które opisaliśmy wyżej. Dla przykładu, wykorzystując dane z raportu, wyliczyliśmy ile może kosztować ubezpieczenie OC dla przeciętnego, hipotetycznego kierowcy: Pana Tomasza, 40-latka z Warszawy, który wraz z 18-letnim synem jest współwłaścicielem Fiata Sedici. Gdyby Pan Tomasz skorzystał z pierwszej oferty ubezpieczyciela, musiałaby zapłacić za polisę około 1 588 zł – tyle wynosi uśredniona cena OC dla kierowców o podobnym profilu, jeżdżących autem o zbliżonych parametrach. Jednakże, gdyby Pan Tomasz nie chciał przepłacać, to mógłby użyć naszej porównywarki i znaleźć polisę dla siebie już za 1 095 zł.

5/5