Jakie są stawki OC? (Tabela)

Ile kosztuje OC
opublikowano: 06 października 2023 aktualizacja: 22 maja 2024 autor: redakcja

W I półroczu 2023 r. średnia cena polisy OC wynosiła 502 zł, a więc – w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 – spadła o 4,2%. Regularne spadki stawek OC obserwujemy już od 2018 r., dlatego kolejna obniżka to tylko podtrzymanie trendu.

Stawki OC – co warto wiedzieć?

 1. Średnia cena OC w I półroczu 2023 r. wyniosła 502 zł i spadła w porównaniu do I półrocza 2022 roku o 4,2%.
 2. Najdroższe polisy OC w I półroczu 2023 roku były w Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie.
 3. Młodzi kierowcy średnio płacili za OC w I półroczu 2023 roku 1935 zł.
 4. Na cenę OC wpływa także stan cywilny, na najtańsze polisy mogą liczyć osoby w związkach małżeńskich.

Jednak trochę zastanawia fakt, że w obliczu wysokiej inflacji, którą obserwujemy w 2023 r. ceny polis nie tylko nie idą w górę, ale wręcz spadają. Czy to prezent od firm ubezpieczeniowych? Czy może Polacy zaczęli jeździć ostrożniej, zgłaszają mniej szkód i analizy ubezpieczycieli wskazują, że mimo zmniejszenia cen, polisy pozostaną dla nich wciąż rentownym produktem? Zapraszamy do zapoznania się z raportem stawek OC w I półroczu 2023 r.

W którym województwie są najtańsze polisy OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe, ustalając ceny składek, opierają się m.in. na statystykach dotyczących wypadków na danym obszarze. Jedne firmy biorą pod uwagę bezwzględną liczbę wypadków, inne stosują alternatywne metody i np. opierają się na liczbie kolizji w przeliczeniu na liczbę samochodów. Sposoby są różne, ale wynik zasadniczo wychodzi podobny – im większy obszar jest analizowany, tym ryzyko uczestnictwa w wypadku jest większe. Zatem, dla zabezpieczenia własnych interesów, firmy sprzedają drożej OC kierowcom, którzy zamieszkują większe województwa.

Potwierdza to raport cen OC w I półroczu 2023 r. Najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili mieszkańcy pomorskiego (597 zł), mazowieckiego (557 zł) i dolnośląskiego (550 zł). Najmniej – kierowcy zamieszkujący podkarpackie (426 zł), opolskie (434 zł) i świętokrzyskie (443 zł). Porównując to z tym samym okresem w 2022 r. można zwrócić uwagę, że we wszystkich województwach ceny spadły. Maksymalnie o 7,5% w kujawsko-pomorskim. Najmniejszy spadek odnotowało województwo podkarpackie o 1,6%.

Które miasta są najdroższe, aby ubezpieczyć samochód?

Najdroższe OC można było kupić we Gdańsku (698 zł), Wrocławiu (661 zł) i Warszawie (633 zł) a najtańsze – w Opolu (476 zł), Rzeszowie (484 zł) i Kielcach (488 zł). Stawki we wszystkich województwach można sprawdzić w poniższej tabeli.

Średnia wysokość składek OC w I półroczu 2023 r.

MiastoŚrednia stawka OC
Gdańsk698 zł
Wrocław661 zł
Warszawa633 zł
Łódź615 zł
Szczecin614 zł
Poznań589 zł
Kraków544 zł
Olsztyn537 zł
Gorzów Wielkopolski530 zł
Bydgoszcz530 zł
Kielce508 zł
Lublin505 zł
Białystok497 zł
Katowice488 zł
Rzeszów484 zł
Opole476 zł

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wymienione miasta, to stolice województw, które w poprzednim akapicie wyszczególniliśmy jako najdroższe i najtańsze. Zestawiając średnią cenę z województwa z ceną ze stolicy tego województwa widzimy, że ta druga zawsze jest wyższa. Można zatem wysnuć wniosek, że cena polisy OC w mieście jest droższa niż cena ubezpieczenia w gminach, które otaczają to miasto. Jest to potwierdzenie faktu, że więcej wypadków zdarza się bezpośrednio w sercu miasta, aniżeli w jego sąsiedztwie.

Na jakie samochody jest najtańsze ubezpieczenie?

Kolejne czynniki, które wypływają na wysokość stawki OC to parametry samochodu. Szczególnie chodzi o:

 • markę,
 • pojemność silnika,
 • rodzaj używanego paliwa.

Jak mówią dane z raportu, najdrożej za ubezpieczenie OC musieli zapłacić właściciele BMW (610 zł), Audi (557 zł) i Peugeota (501 zł). Co istotne – w 2022 r. ubezpieczenie obowiązkowe dla samochodów tych samych marek było średnio o 28 zł droższe. Za to najtańszą polisę OC w I półroczu 2023 można było wykupić dla samochodów Fiat (476 zł), Skoda (477 zł) i Toyota (478 zł).

Jeżeli chodzi o pojemność silnika, to najwięcej kosztowała polisa OC dla pojazdów z pojemnością powyżej 5 l. Właściciele takich samochodów wydawali na ubezpieczenie średnio 664 zł, podczas gdy posiadacze aut z silnikami poniżej 1 l płacili średnio 400 zł. Samochody z bardziej pojemnymi silnikami, klasyfikowane są jako rozwijające większe prędkości, a więc statystycznie częściej biorące udział w wypadkach. Stąd taka zależność cenowa.

Także rodzaj stosowanego paliwa ma niemały wpływ na stawkę ubezpieczenia OC. Właściciele aut zasilanych elektrycznie płacili najmniej, bo 389 zł, natomiast najdroższe były samochody hybrydowe (529 zł). Na tym polu również widać obniżkę, ponieważ w ubiegłym roku cena na elektryka wynosiła 401 zł. Jednak dla hybryd była taka sama jak w I półroczu 2022 roku (529 zł)

Jaki wpływ na cenę OC ma profil kierowcy?

Nie tylko lokalizacja i parametry techniczne auta mają znaczenie przy kalkulacji stawki OC. Powszechnie wiadomo, że świeżo upieczeni kierowcy płacą więcej. Dlatego chętnie jako współwłaściciele samochodów dopisywani są starsi członkowie rodziny – rodzice, dziadkowie. Dzięki ich dłuższemu stażowi jako kierowcy oraz uzbieranym  zniżkom, cena polisy OC finalnie wychodzi taniej. Jednakże czy tylko wiek ma znaczenie? Sprawdźmy.

Ile więcej za OC płaci młody kierowca?

Jak wynika z raportu – kierowcy w wieku 18 lat w I półroczu br. zapłacili w za polisę OC średnio 1935 zł. Im właściciele samochodów byli starsi, tym płacili mniej. Np. 22-latek kupił OC już poniżej 1 500 zł, a 26-latek – poniżej 1 000 zł. Cena sukcesywnie spadała do momentu uzyskania 34 roku życia i do czasu ukończenia 70 lat plasowała się około 500 zł. Najmniej, bo 432 zł za OC płacili kierowcy w wieku 61 lat. Z chwilą ukończenia 70 roku życia musieli się liczyć z niewielką podwyżką, ale naprawdę istotny wzrost stawek OC widać dopiero w przypadku kierowców przekraczających 80 rok życia. Wynika to z faktu, że są mniej motoryczni, mają słabszy wzrok i refleks, przez co częściej powodują kraksy.

Podsumowując – kierowcy około 20-letni za OC zapłacili 4 razy więcej niż ich bardziej doświadczeni koledzy w wieku od 34 do 70 lat.

Jak stan cywilny wpływa na stawkę OC?

Zmiana stanu cywilnego może mieć wpływ na zmianę ceny polisy OC o kilkaset złotych. Panny i kawalerowie płacili za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu najwięcej, bo 672 zł, a wstępując w związek małżeński mogli obniżyć cenę o 30% (do 468 zł). Jak się okazuje, dla ubezpieczycieli ma znaczenie, czy ktoś jest singlem „od zawsze”, czy może jest po rozwodzie, ponieważ rozwodnikom proponowano polisę za 499 zł.

Jak wygląda zależność stawki OC od płci?

Stawki OC nie powinny zależeć od płci. Na cenę ma wpływ wiek, historia polisowo-szkodowa, miejsce zamieszkania, stan cywilny. Porównując przykładowe kalkulacje dla kobiet i mężczyzn w różnym wieku, widać, że składki nie zależą od płci tylko szeregu różnych czynników. Np. 25-letni mężczyzna posiadający Audi A6 z 2007 zł ma najtańszą ofertę za 1176 zł, a 24-letnia kobieta ma Audi AC z 2000 roku i zapłaci za OC 1013 zł. W przypadku starszych kierowców także cena nie zależy od płci. W przykładowej kalkulacji 40-letni mężczyzna za OC Forda Focusa z 2007 roku zapłaci 400 zł, a 40-letnia kobieta za OC samochodu Kia Venga zapłaci 566 zł.

Ile kosztuje polisa OC?

Na pytanie postawione w tytule nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To jakby ktoś zapytał: Ile kosztuje samochód? To zależy od bardzo wielu czynników, które opisaliśmy wyżej. Dla przykładu, wykorzystując dane z raportu, wyliczyliśmy ile może kosztować ubezpieczenie OC dla przeciętnego, hipotetycznego kierowcy: pana Tomasza, 40-latka z Warszawy, który jest właścicielem Forda Focusa z 2007 roku. Gdyby Pan Tomasz skorzystał z pierwszej oferty ubezpieczyciela, musiałaby zapłacić za polisę około 858 zł – tyle wynosi uśredniona cena OC dla kierowców o podobnym profilu, jeżdżących autem o zbliżonych parametrach. Jednakże, gdyby Pan Tomasz nie chciał przepłacać, to mógłby użyć naszej porównywarki i znaleźć polisę dla siebie już za 400 zł.

2.6/5

FAQ – najczęściej zadawane pytania o stawki OC

 1. Od kiedy spadają ceny OC?

  Tendencja spadkowa cen OC rozpoczęła się w pierwszym półroczu 2018 roku. Z roku na rok stawki spadały, aż w 2023 roku osiągnęły wysokość 502 zł. Po drastycznych zwyżkach cen w 2016 i 2017 roku przyszedł czas na obniżki. Najwyższa średnia cena OC w I półroczu roku na przestrzeni 8 lat była w 2017 roku i wynosiła 778 zł.

 2. Od czego jeszcze zależy cena OC?

  Cena OC zależy od danych kierowcy oraz właściciela samochodu. Jeżeli chodzi o kierowcę to w głównej mierze znaczenie ma historia polisowo-szkodowa, wiek i miejsce zamieszkania. W przypadku samochodu składowych jest więcej – jest to marka, model, pojemność silnika, rodzaj paliwa, a nawet rok produkcji i przebieg. Nowe auta mogą mieć większe stawki na OC, ponieważ ubezpieczyciele widzą ryzyko w tym, że auto jest niesprawdzone i nowy właściciel będzie chciał sprawdzić jego limity. Auta starsze mogą mieć wyższe składki OC, ponieważ ich stan techniczny może np. doprowadzić do szkody na drodze.

 3. Dlaczego składki w mniejszych miejscowościach są niższe niż w większych miastach?

  Cena OC jest ustalana przez ubezpieczyciela, który ocenia ryzyko wystąpienia szkody. Im większe prawdopodobieństwo spowodowania kolizji, tym większa cena. Z tego powodu mieszkańcy dużych miast musza liczyć się z droższą polisą. W miastach jest większy ruch samochodów i dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia szkody jest większe niż w małych miejscowościach, po których jeździ mniej samochodów.

 4. Czy młody kierowca może dużo zaoszczędzić dopisując doświadczonego współwłaściciela?

  Młodzi kierowcy płacą średnio bardzo wysokie stawki. Jest to spowodowanie brakiem historii ubezpieczenia, a także brakiem doświadczenia i młodzieńczą brawurą. Nie pomagają także statystyki według, których to młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków. Jednak sposobem na zaoszczędzenie na składce jest dopisanie współwłaściciela, który ma bezszkodową historię ubezpieczenia. Młody kierowca (18-25 lat) średnio płaci za OC 1610 zł. Gdyby dopisał do dowodu rejestracyjnego doświadczonego kierowcę jako współwłaściciela to zapłaciłby 1070 zł. A gdyby to młody kierowca został współwłaścicielem cena OC spadłaby do 744 zł.

 5. Jak kształtują się ceny ubezpieczeń dobrowolnych?

  W przypadku autocasco, które jest dobrowolnym ubezpieczeniem ubezpieczyciele także biorą pod uwagę historię ubezpieczenia w AC oraz parametry pojazdu. Dodatkowo od wartości pojazdu, czyli sumy ubezpieczenia zależy składka. Im większa wartość pojazdu, tym większa składka. Na cenę AC wpływ mają także warunki ubezpieczenia. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, a więc zakres może być lepszy i słabszy. Na przykładzie kalkulacji dla 51-latka, na Opla Astrę z 2015 roku można porównać o ile więcej trzeba zapłacić, aby mieć kompleksową polisę. Najtańszy pakiet OC z mini AC kosztuje 748 zł. Pełne AC, ale na kosztorysie, częściach zamiennych i z udziałem własnym 500 zł kosztuje 1006 zł. Warsztat partnerski na zamiennikach i bez udziału własnego podnosi cenę do 1204 zł. Natomiast najwyższy pakiet autoryzowany warsztat, części oryginalne i brak udziałów własnych to koszt 1448 zł.