Sprzedaż samochodu – gdzie umieścić i ile kosztuje ogłoszenie? Porównanie cen ofert.

sprzedaż samochodu
opublikowano: 13 sierpnia 2019 aktualizacja: 14 lutego 2022 autor: redakcja

Na pozbycie się jeszcze sprawnego samochodu jest kilka sposobów. Od najbardziej chałupniczych, jak wydrukowanie ogłoszenia i naklejenie go na szybę pojazdu, po oddanie auta do komisu, który weźmie prowizję za przyjęcie i za sprzedaż. Najbardziej skuteczne, ale niekoniecznie darmowe, będzie wystawienie oferty na jednym z serwisów ogłoszeniowych.

Pojawienie się internetu to narodziny serwisów sprzedażowych i zmierzch klasycznej autogiełdy czy ogłoszeń bez zdjęcia w prasie drukowanej. Ale czy obecnie łatwiej jest sprzedaż samochód? Sprawdzamy to na przykładzie kilku portali ogłoszeniowych razem ze stawkami. W naszym zestawieniu skupiamy się na sprzedawcach prywatnych, wykluczając tym samym właścicieli autokomisów czy salony samochodowe oferujące używane pojazdy.

Najpopularniejsze motoryzacyjne serwisy ogłoszeniowe

Serwisy internetowe, które specjalizują się wyłącznie w ogłoszeniach motoryzacyjnych, to rzadkość. Najczęściej auta osobowe są jedną z podkategorii setek tysięcy przedmiotów i usług. Do wyboru mamy kilka znanych serwisów, jak:

 • Allegro
 • Otomoto
 • OLX
 • Sprzedajemy
 • Gratka
 • Gumtree

Każdy z tych portali posiada inną ofertę, także pod względem wysokości opłat za ogłoszenie motoryzacyjne. Allegro, Otomoto i OLX to 3 różne szyldy występujące pod jedną marką Allegro. Gratka należy do koncernu Polska Press, Gumtree Polska to filia holenderskiej firmy Marktplaats B.V, a serwis Sprzedajemy.pl należy do wrocławskiej firmy o tej samej nazwie.

O popularności danego serwisu decyduje oczywiście liczba użytkowników. Im większy ruch na stronie, tym lepiej zarówno dla kupujących (większy wybór), jak i sprzedających (więcej chętnych). Przekłada się to również na liczbę ogłoszeń samochodów osobowych.

Liczba ofert z używanymi samochodami osobowymi na poszczególnych serwisach pod koniec sierpnia (30.08.2019 r.) wynosiła:

 • Otomoto – 228 000
 • Sprzedajemy – 135 000
 • Gratka – 55 000
 • Allegro – 26 000
 • OLX – 12 000
 • Gumtree – 524

W polskim internecie ogłoszenie sprzedaży samochodu jest płatne lub bezpłatne. Maksymalne ceny za wystawienie pojedynczego ogłoszenia auta osobowego dochodzą do 50 zł za 30-dniową emisję. Cena ta dotyczy wersji bez promowania.

Ile kosztuje ogłoszenie sprzedaży samochodu na Otomoto

Cennik dla klientów indywidualnych na Otomoto przewiduje 3 pakiety – na 15 dni (bez wyróżnienia), 30 dni (eksport ogłoszenia na OLX, bez wyróżnienia) i na 30 dni z 7-dniowym wyróżnieniem i podświetleniem oraz eksportem ogłoszenia na OLX.

Za 15-dniową emisję ogłoszenia zapłacimy w zależności od sposobu płatności (PayU, SMS) i wartości pojazdu od 33 do 61 zł.

Za 30-dniową emisję bez wyróżnienia i biorąc pod uwagę te same kryteria od 50 zł do 92 zł.

Za wersję 30-dniową z 7-dniowym wyróżnieniem i podświetleniem od 75 zł do 138 zł.

To tylko podstawowe opłaty, bez dodatkowych wyróżnień. Przykładowo, za obecność na górze listy wyników zapłacimy jeszcze od 5 zł za 3 dni do 40 zł za 30 dni.

Ile kosztuje ogłoszenie sprzedaży samochodu na Sprzedajemy.pl

Serwis dedykowany głównie osobom prywatnym, bez aukcji i pośredniczenia w sprzedaży. Dodawanie ogłoszeń jest bezpłatne, ale ich promowanie już nie.

18 zł kosztuje status PILNE, 15 zł wyróżnienie w ramce, 40 zł pojawienie się ogłoszenia w galerii na stronie głównej, 44 zł wyświetlanie ogłoszenia na listach wszystkich województw i miejscowości, a 60 zł jako oferta dnia na stronie głównej. Ceny dotyczą promocji przez 7 dni.

Opcja na 30 dni jest dostępna tylko dla wyświetlania ogłoszenia na listach wszystkich województw i miejscowości – 90 zł i wyróżnienia w ramce – 27 zł.

Promowanie ogłoszenia ze wszystkimi opcjami może nas kosztować nawet 271 zł, z czego część wygaśnie po 7 dniach.

Ile kosztuje ogłoszenie sprzedaży samochodu na Gratka

W serwisie Gratka dodanie ogłoszenia jest płatne, a czas emisji wynosi 31 dni. Jako sprzedający mamy do wyboru 3 pakiety. Podstawowy kosztuje 20 zł, Standardowy za 40 zł i Premium za 50 zł.

Pakiet Podstawowy nie zawiera wyróżnienia.

Pakiet Standardowy to wyróżnienie ogłoszenia przez 7 dni.

Pakiet Premium oznacza wyróżnienie ogłoszenia przez 31 dni, umiejscowienie przez ten czas na górze listy wyników oraz obecność dużego zdjęcia na liście wyników.

Ile kosztuje ogłoszenie sprzedaży samochodu na Allegro

Jeśli chcemy wystawić na Allegro używany samochód, zapłacimy za ogłoszenie 25 zł za 10 dni emisji. W tym wariancie (Basic) nasza oferta będzie widoczna na serwisach Autocentrum i Ceneo.

W wariancie Premium za 39 zł przez 50 dni oferta będzie dostępna również w sumie na 3 serwisach, a ponadto przez 10 dni na Allegro będzie pogrubiona i podświetlona.

Wariant Max oznacza emisję przez 91 dni za 59 zł z 10-dniowym wyróżnieniem i obecnością przez 3 miesiące na Autocentrum i i Ceneo.

Ile kosztuje ogłoszenie sprzedaży samochodu na OLX

Na serwisie OLX dodanie ogłoszenia sprzedaży samochodu jest płatne. Cena zależy od marki samochodu, np. Forda wystawimy za minimum 25 zł, a za Audi 40 zł. Do tego można dokupić któryś z wariantów promowania – za 13, 32 i 67 zł.

Za 13 zł dostajemy 3 dni promowania na górze listy ogłoszeń. Za 32 zł jest 7 dni promowania na górze listy ogłoszeń i 3 odświeżenia. Wariant za 67 zł oznacza 30 dni promowania na górze listy ogłoszeń, 9 odświeżeń i 7 dni promowania na stronie głównej OLX.

Pozostałe opcje promowania to wyróżnienie ogłoszenia za 15 zł na 7 dni i 25 zł na 30 dni, odświeżenie ogłoszenia w pakiecie przez 7 dni za 55 zł i promowanie na stronie głównej przez 7 dni za 50 zł.

Za wszystkie opcje promowania ogłoszenia zapłacimy powyżej 200 zł.

Ile kosztuje ogłoszenie sprzedaży samochodu na Gumtree

Portal zapewnia, że nie pobiera opłat za umieszczanie ogłoszeń sprzedaży samochodu ani innych przedmiotów. Wyjątkiem są tylko ogłoszenia o pracę. Co wcale nie znaczy, że wystawiając auto osobowe na sprzedaż nie zapłacimy ani złotówki.

Oplata to 10 zł za promowanie ogłoszenia przez 7 dni. Wówczas będzie ono podświetlone na liście ofert jako PILNE.

Oprócz podświetlenia ogłoszenie można wyróżnić przez wyświetlanie na górze kategorii na 7 dni za 10 zł, na 15 dni za 18 zł i na 31 dni za 20 zł.

Inna opłata to 46 zł za 7 dni. Promowanie polega na wyświetleniu ogłoszenia na stronie głównej serwisu. Mniej zapłacimy za promowanie na stronie głównej kategorii Motoryzacja – 15 zł za 7 dni, 27 zł za 15 dni i 30 zł za 31 dni.

Po sprzedaży samochodu pamiętaj o urzędzie i ubezpieczeniu

Gdy sprzedamy samochód, powinniśmy powiadomić o tym wydział komunikacji w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. W miejscu, gdzie pojazd jest zarejestrowany. Mamy na to 30 dni od momentu zbycia auta (umowa kupna-sprzedaży pojazdu).

Potrzebne dokumenty:

 • samodzielnie musimy wypełnić zawiadomienie o zbyciu pojazdu, które otrzymamy w urzędzie starostwa powiatowego albo w urzędzie miasta, dzielnicy
 • dowód osobisty lub paszport do wglądu
 • kopia dokumentu, który potwierdza zbycie pojazdu, na przykład umowa kupna-sprzedaży pojazdu.

Sprzedając samochód, warto też pamiętać o OC. Polisę trzeba przekazać kupującemu i należy o tym powiadomić towarzystwo – w ciągu 14 dni od dokonanej transakcji.

Polisę OC po sprzedaży samochodu powinniśmy przekazać nowemu właścicielowi pojazdu. A oprócz ubezpieczenia także dowód rejestracyjny, potwierdzenie przejścia corocznego badania technicznego z pozytywnym wynikiem, kartę pojazdu oraz kluczyki.

Rezygnację z dotychczasowego OC złożymy na piśmie, ale wcześniej można wysłać do ubezpieczyciela e-maila lub zadzwonić na infolinię i zapytać, jaką formę powinno przybrać zawiadomienie o sprzedaży auta.