Akcyza za samochód 2024 – ile zapłacisz za sprowadzenie auta?

akcyza za samochód
opublikowano: 28 lutego 2022 aktualizacja: 16 czerwca 2024 autor: redakcja

Sprowadzenie auta za granicą to często dobry sposób na oszczędność. Sam zakup samochodu to jednak nie wszystko – przywożąc pojazd do Polski, trzeba bowiem zapłacić odpowiedni podatek. Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć.

Mały przebieg, dobry stan techniczny i przystępna cena – to główne czynniki, które nieprzerwanie zachęcają wielu – nie tylko polskich – kierowców do zakupu auta za granicą. Finalny koszt, jaki nalezy zapłacić za wybrane przez siebie auto, nie ogranicza się wyłącznie do tego, jaka kwota figuruje w umowie.

Do całkowitego kosztu trzeba doliczyć opłaty, takie jak rejestracja pojazdu w Polsce czy – co stanowi jeden z pierwszych i najważniejszych elementów – zapłata podatku akcyzowego. Z nami sprawdzisz, ile zapłacisz za akcyzę oraz jak ją opłacić.

Czym jest akcyza za samochód?

Akcyza to podatek, który musi zapłacić każdy właściciel auta sprowadzanego do Polski z zagranicy. Tę prawidłowość reguluje ustawa dotycząca podatku akcyzowego z 6 grudnia 2008 r. Mówi ona o podatku pośrednim, który dotyczy wybranych towarów i ma służyć obniżeniu konsumpcji tych produktów.

W przypadku samochodów – inaczej niż przy alkoholu czy papierosach – mówimy jednak o wyrobach akcyzowych nieharmonizowanych, co oznacza, że ostateczną wysokość podatku określają reguły zawarte w polskich przepisach.

Kiedy trzeba zapłacić akcyzę za samochód z zagranicy?

Akcyza za samochody sprowadzone z zagranicy obejmuje wszystkie auta osobowe zakupione poza granicami Polski, które na terenie naszego kraju będą zarejestrowane po raz pierwszy. W art. 100 wspomnianej ustawy o podatku akcyzowym możemy przeczytać, że przedmiotem akcyzy jest:

 • Import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju
 • Nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym
 • Pierwsza sprzedaż na terytorium kraju niezarejestrowanego samochodu osobowego, który został wyprodukowany na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym

Ile wynosi akcyza za pojazd w 2024 roku?

Kwota podatku akcyzowego nie jest stała dla wszystkich pojazdów. Jej wysokość oblicza się indywidualnie dla samochodów z poszczególnych grup, biorąc pod uwagę dwa podstawowe czynniki:

 • wartość auta określoną w umowie kupna-sprzedaży lub na fakturze,
 • pojemność silnika.

Dwa powyższe czynniki ułatwiają samodzielne obliczenie kwoty podatku, przez co zainteresowani zakupem samochodu z zagranicy przed dokonaniem zakupu mogą sami przekonać się, jakie dodatkowe koszty poniosą.

Jak obliczyć wysokość akcyzy? Zwróć uwagę na art. 105 Ustawy o podatku akcyzowym, który głosi, że opłata wynosi:

 • 3,1% wartości pojazdu dla samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6% wartości pojazdu dla aut z silnikiem powyżej 2000 cm3.

Przykład: Pan Krzysztof na początku roku sprowadził z Niemiec do Polski swój pierwszy samochód – Audi A4 z 2015 roku, z silnikiem o pojemności 2l. Wartość auta to 53 tysiące złotych, dlatego młody kierowca musiał zapłacić podatek akcyzowy w wysokości 1643 PLN (3,1% z 53 tys. zł).

Pamiętaj o tym, że kwota tego, ile wart jest samochód według umowy kupna-sprzedaży powinna odzwierciedlać również jego wartość rynkową. Część kupujących kierowców specjalnie obniża kwotę wartości pojazdu w umowie, by dzięki temu zapłacić niższą akcyzę. Urzędnicy jednak dokładnie sprawdzają takie informacje – w przypadku wykrycia dużych niezgodności, mogą naliczyć wyższą stawkę podatku akcyzowego.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w autoumowa.pl

Akcyza na samochód hybrydowy i elektryczny

W nieco innej, bardziej korzystnej sytuacji są właściciele aut hybrydowych. W ich przypadku wysokość akcyzy jest zmniejszona i wynosi:

 • 9,3% wartości samochodu w przypadku klasycznych hybryd (HEV – bez możliwości ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu) oraz miękkich hybryd (MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,
 • 9,3% wartości samochodu w przypadku hybryd plug-in (PHEV – z możliwością ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,
 • 1,55% wartości samochodu w przypadku klasycznych hybryd (HEV – bez możliwości ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu) oraz miękkich hybryd (MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy do 2000 cm3.

Z podatku akcyzowego są natomiast zwolnione pojazdy hybrydowe typu Plug-in (PHEV), których silniki nie przekraczają pojemności 2000 cm3. Brak opłaty dotyczy także samochodów elektrycznych o zwiększonym zasięgu (REX).

Przykład: Adam właśnie sprowadził z zagranicy swój pierwszy hybrydowy samochód. Aby nieco zaoszczędzić, pojechał po auto do Niemiec. Wybrał używaną Toyotę Corollę (HEV) z silnikiem o pojemności  1,8 l (1800 cm3), której wartość to 89 tysięcy złotych. Sprowadzając pojazd do polski, nowy właściciel musiał zapłacić akcyzę w wysokości 1379,50 PLN ((1,55% z 89 tys. zł).

Jak zapłacić akcyzę? 

Od jakiegoś czasu akcyzą nie zajmuje się Urząd Celny. Organem odpowiedzialnym za pobranie opłaty związanej z podatkiem, zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem internetu, jest Urząd Skarbowy. Formalności związane z podatkiem akcyzowym wymagają trzech konretnych działań:

 1. Złożenie uproszczonej deklaracji dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U/S) – jeśli auto ma więcej niż jednego właściciela, każdy z nich musi złożyć wniosek osobno. W deklaracji powinna znaleźć się także samodzielnie obliczona kwota opłaty
 2. Wniesienie zapłaty za akcyzę – należy zapłacić podatek od razu po złożeniu wspomnianej deklaracji, przelewając pieniądze na rachunek urzędu skarbowego
 3. Pobranie potwierdzenia opłaty podatku – będzie ono niezbędne podczas rejestracji auta. Aby je pobrać, trzeba podać numer VIN samochodu

Pamiętaj! Potwierdzenie opłaty podatku akcyzowego jest niezbędne, jeśli chcemy zarejestrować w Polsce samochód sprowadzony z zagranicy. To jednak niejedyny dokument, o jakim trzeba pamiętać. Konieczny będzie również na przykład wniosek o rejestrację pojazdu, umowa kupna-sprzedaży, stary dowód rejestracyjny, aktualne badania techniczne, a także polisa OC.

Jak zapłacić akcyzę przez Internet?

Jeszcze przed opłaceniem podatku akcyzowego trzeba wypełnić wspomnianą deklarację AKC-U/S. Papierowy dokument pobrać można w urzędzie skarbowym, jednak można zdecydować się na formularz online, który znajdziemy na stronie Ministerstwa Finansów pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/akcyza/formularze/formularze-akcyzowe/.

Właściciele aut objętych akcyzą mogą również skorzystać ze strony: https://puesc.gov.pl/. Jakie dane będą niezbędne?

 • numer PESEL lub NIP w rubryce identyfikator podatkowy,
 • dane właściwego naczelnika urzędu skarbowego,
 • cel złożenia formularza,
 • rodzaj podatnika (osoba fizyczna lub podatnik niebędący osobą fizyczną),
 • imię i nazwisko,
 • status podatnika (np. osoba fizyczna będąca jedynym właścicielem lub współwłaściciel),
 • adres zamieszkania lub siedziby firmy,
 • wysokość podatku akcyzowego,
 • informacje dotyczące pojazdu (m.in. stan, marka, model, rok produkcji, numer VIN, moc silnika, pojemność silnika, przebieg, rodzaj skrzyni biegów, sposób napędu, stan techniczny, rodzaj nadwozia),
 • dowód własności (umowa kupna-sprzedaży auta lub faktura).

W jakim terminie trzeba zapłacić akcyzę za auto?

Podatek akcyzowy trzeba opłacić maksymalnie w ciągu 30 dni od momentu pojawienia się obowiązku podatkowego. Warto jednak pamiętać, że wcześniej należy złożyć odpowiednią deklarację AKC-U/S – to nowy właściciel pojazdu może natomiast zrobić najpóźniej do 14 dni od dnia, w którym auto przekroczyło polską granicę.

Co Ci grozi, jeśli nie zapłacisz akcyzy?

Pamiętaj o tym, że opłata związana z podatkiem akcyzowym jest bardzo ważna, a twoje nie dopilnowanie tego kroku może spowodować podniesienie tej opłaty. Oznacza to, że jeśli nie uregulujesz akcyzy za sprowadzony samochód, finalnie zapłacisz więcej.

Za każdy dzień zwłoki naliczane są bowiem odsetki od podatku. Jeśli odsetki karne przekroczą 7500 zł, przeciwko właścicielowi pojazdu może zostać wszczęte postępowanie skarbowo-karne.

Dodatkowo, bez potwierdzenia opłaty akcyzowej nie będzie możliwe zarejestrowanie auta na terenie Polski. Udając się do wydziału komunikacji w celu dokonania rejestracji pojazdu, pobrane wcześniej zaświadczenie potwierdzające zapłatę akcyzy powinniśmy mieć przy sobie.

Należy dodać, że podatek akcyzowy niekoniecznie musi być obowiązkiem, o którym powinien pamiętać nowy właściciel. Jeśli sprowadzamy samochód z zagranicy z pomocą pośrednika – na przykład komisu, to ten ostatni zobowiązany jest zapłacić za akcyzę.

Warto jednak upewnić się, że takie formalności zostały dopełnione – aby to zrobić, można skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Poprzez podanie numeru VIN wybranego przez ciebie samochodu, otrzymasz dostęp do potwierdzenia uiszczenia należnej opłaty.

 • Akcyza to podatek, który musi zapłacić każdy właściciel auta sprowadzanego z zagranicy, które na terenie Polski będzie rejestrowane po raz pierwszy.
 • Wysokość akcyzy obliczana jest procentowo, na podstawie wartości auta i pojemności silnika. Może wynieść 3,1% wartości pojazdu (dla pojemności do 2 l) lub 18,6% (dla pojemności powyżej 2l).
 • Są plany dla uzależnienia wysokości podatku akcyzowego od mocy silnika, a nie pojemności.
 • Dla aut hybrydowych kwota podatku akcyzowego będzie niższa i wyniesie 3,9% wartości auta lub 1,55%.
 • Formalności akcyzowe obejmują: złożenie deklaracji (AKC-U/S); uiszczenie opłaty za akcyzę; pobranie potwierdzenia zapłaty podatku.
 • Akcyzę można opłacić przez Internet, wypełniając deklarację (AKC-U/S) online, na przykład na stronie https://puesc.gov.pl/.
 • Na zapłatę akcyzy nowy właściciel auta ma 30 dni. Deklarację AKC-U/S złożyć trzeba natomiast maksymalnie w ciągu 14 dni od daty sprowadzenia pojazdu do Polski.
 • Za brak opłaty podatku akcyzowego naliczane są dzienne odsetki. Bez potwierdzenia zapłaty za akcyzę nie można również dokonać rejestracji pojazdu w urzędzie.
1.3/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania o wysokość akcyzy w 2024

 1. W jaki sposób dokonuje się przeliczenia kwoty akcyzy?

  Kwota podatku akcyzowego zostanie ostatecznie przeliczona na PLN w oparciu o kurs NBP z dnia, w którym auto zostało sprowadzone do Polski.

 2. Kiedy trzeba zapłacić cło?

  Cło to opłata, którą trzeba uiścić przewożąc samochód przez granicę celną państw. Opłacić należy je na przykład podczas sprowadzania aut z USA czy Kanady.

 3. Kiedy zarejestrować auto sprowadzone z zagranicy?

  Zarówno w przypadku pojazdów sprowadzanych z krajów UE jak i pozostałych, na rejestrację samochodu nowy właściciel ma 30 dni od daty sprowadzenia. Niedopełnienie tego obowiązku będzie wiązało się z wysoką karą finansową.

 4. Jak wykupić ubezpieczenie OC dla samochodu sprowadzonego spoza Polski?

  Polisę - nie tylko OC - można kupić bezpośrednio u ubezpieczyciela, lub korzystając ze specjalnej internetowej porównywarki.