Zielona Karta – gdzie jest wymagana i ile kosztuje?

Zielona Karta - co to jest
opublikowano: 01 kwietnia 2023 aktualizacja: 5 czerwca 2023 autor: redakcja

Planujesz wakacje w Albanii z dojazdem samochodem? Pamiętaj, aby wyrobić Zieloną Kartę. Bez niej zapłacisz nawet do 300 zł (65 euro), aby móc wjechać do tego kraju. Zielona Karta to obowiązkowy dokument potwierdzający, że kierowca ma ważne OC na swój samochód. W razie jej braku trzeba wykupić ubezpieczenie graniczne. W większości przypadków Zieloną Kartę można otrzymać za darmo od ubezpieczyciela. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, gdzie dokładnie będzie Ci potrzebny ten dokument i jak go wyrobić.

Zielona Karta – co warto wiedzieć?

 1. Zielona Karta to dokument, który potwierdza, że kierowca ma wykupione OC. Można ją otrzymać od ubezpieczyciela – w większości firm jest wydawana bezpłatnie, a w niektórych trzeba zapłacić za nią około 20-30 zł.
 2. Zielona Karta upoważnia do legalnego poruszania się po drogach w następujących państwach: Albanii, Azerbejdżanie, Białorusi, Iranie, Izraelu, Mołdawii, Maroko, Macedonii, Rosji, Turcji, Tunezji i Ukrainie. Trzeba ją posiadać, nawet jeśli wjeżdżamy na obszar któregoś z wymienionych krajów tranzytowo, na kilka godzin. Po pozostałych państwach w Europie (poza Kosowem) można jeździć na podstawie ważnego OC.
 3. W przypadku zgubienia (nie wyrobienia) Zielonej Karty należy wykupić ubezpieczenie graniczne przy wjeździe do kraju. Jego koszt zależy od danego państwa i długości obowiązywania – np. 15-dniowa polisa w Ukrainie kosztuje 9,20 euro, a 30-dniowa w Maroko – 88 euro.

Co to jest Zielona Karta?

Zielona Karta to rodzaj międzynarodowego ubezpieczenia OC dla kierowców, którzy przekraczają granice swojego kraju i chcą legalnie poruszać się po drogach w innych państwach. Potwierdza ona, że kierujący ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które pokrywa szkody wyrządzone osobom trzecim podczas wypadku lub kraksy. Zielona Karta jest wymagana od chwili przekroczenia granicy i należy ją okazać na każde żądanie upoważnionych służb. 

Zieloną Kartę należy posiadać w formie fizycznego dokumentu – nie są akceptowane skany kart, zdjęcia czy inne cyfrowe odpowiedniki. Kierowca przekraczający granicę, który nie ma Zielonej Karty, musi wykupić tzw. ubezpieczenie graniczne, upoważniające do wjazdu na teren obcego kraju. Nie zwolni go z tego tłumaczenie, że kartę wyrobił, ale zgubił lub zapomniał –  wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w autoumowa.pll.

Nazwa dokumentu pochodzi stąd, że był drukowany na papierze zielonego koloru. W lipcu 2021 r. zmieniono wzór formularza i obecnie jest on biały (Zielone Karty na starym druku przestały być honorowane od 1 stycznia 2023 r. 

Gdzie można wyrobić Zieloną Kartę?

Zieloną Kartę uzyskasz od firmy ubezpieczeniowej, w której masz wykupione OC samochodowe. Niektóre towarzystwa wydają ją automatycznie po zawarciu umowy, nie pytając kierowcy, czy jej potrzebuje. W innych trzeba złożyć wniosek. W zależności od firmy wnioskowanie o Zieloną Kartę polega na wypełnieniu formularza na stronie albo skontaktowaniu się z infolinią i złożeniu dyspozycji przesłania dokumentu. 

Zielona Karta wydawana jest na okres wskazany przez kierowcę, ale nie dłużej niż do końca obowiązywania umowy o OC. Uwaga – niektórzy ubezpieczyciele wysyłają Zielone Karty wyłącznie tradycyjną pocztą lub kurierem. Weź to pod uwagę i złóż wniosek na tyle wcześniej, aby dokument zdążył do Ciebie dotrzeć przed wyruszeniem w podróż.

Ile kosztuje wyrobienie Zielonej Karty?

Cena Zielonej Karty zależy od ubezpieczyciela – nie ma sztywnego, odgórnego cennika. Większość firm wydaje karty za darmo (w cenie OC), ale w niektórych trzeba zapłacić. You Can Drive i Mtu24 w ogóle nie mają Zielonych Kart, ale kierowcy, którzy wykupili w tych firmach OC, powinni kontaktować się z Ergo Hestią w celu otrzymania karty (wszyscy trzej ubezpieczyciele należą do tej samej grupy kapitałowej). Z kolei Warta i HDI uzależniają koszt wyrobienia Zielonej Karty od okresu, na który zostanie wystawiona i przekraczanych granic.

Poniżej cennik Zielonej Karty aktualny na dzień 28.04.2023 r.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena Zielonej Karty
Allianz19 zł
Balcia25 zł
Benefiaw cenie OC
Beesafew cenie OC
Compensaw cenie OC
Generaliw cenie OC
Link4w cenie OC
Ergo Hestiaok. 25-30 zł
Proamaw cenie OC
You Can Drivebrak w ofercie (można ją dokupić w Ergo Hestii - cena zostanie podana podczas kontaktu)
Wiener20 zł
Uniqaw cenie OC
Mtu24brak w ofercie (można ją dokupić w Ergo Hestii - cena zostanie podana podczas kontaktu)
TUZw cenie OC
Wartaza dopłatą uzależnioną od kraju wyjazdu i okresu ważności
HDIza dopłatą uzależnioną od kraju wyjazdu i okresu ważności
Trasti

Gdzie obowiązuje Zielona Karta?

Kierowca podróżujący po Europie i niektórych krajach azjatyckich może przekraczać granice na podstawie:

 • ważnego ubezpieczenia OC,
 • Zielonej Karty,
 • ubezpieczenia granicznego – ten podpunkt dotyczy wyłącznie Kosowa, które jest jedynym państwem europejskim, gdzie nie jest akceptowana ani polisa OC, ani Zielona Karta.

Rodzaj wymaganego dokumentu zależy od państwa, którego granica jest przekraczana. W jednych krajach honorowane jest OC, w innych Zielona Karta, a w Kosowie trzeba posiadać ubezpieczenie graniczne.

Zielona Karta obowiązuje w:

 • Albanii,
 • Azerbejdżanie
 • Białorusi,
 • Iranie,
 • Izraelu,
 • Mołdawii,
 • Maroko,
 • Macedonii,
 • Tunezji,
 • Turcji.

Uwaga!

Do niedawna na liście krajów, w których wymagana jest Zielona Karta znajdowały się też Rosja i Białoruś. Ale od 1 czerwca 2023 r. nie będzie można uzyskać w Polsce Zielonej Karty do tych państw, ponieważ PBUK wypowiedział umowy dwustronne z Biurem Białoruskim i Rosyjskim. Aby wjechać na terytorium Rosji i Białorusi trzeba będzie kupić lokalne ubezpieczenie graniczne.

We wszystkich pozostałych krajach w Europie (poza Kosowem) wystarczy okazać polisę OC, aby legalnie poruszać się po drodze.  

Przykład: Filip planuje z rodziną urlop w Grecji. Zamierzają dojechać tam samochodem przez Słowację, Węgry, a następnie Serbię i Macedonię. Po wszystkich tych krajach, z wyjątkiem Macedonii, mogą poruszać się na podstawie ważnej polisy OC. Zatem Filip musi wyrobić dodatkowo Zieloną Kartę, aby przejechać przez to jedno, niewielkie państwo.

Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne bez Zielonej Karty? 

Ubezpieczenie graniczne to zamiennik Zielonej Karty. Wyjątkiem jest Kosowo, gdzie jest ono bezwzględnie obowiązkowe (kosztuje 30 euro na 15 dni lub 41 euro na 30 dni). Ubezpieczenie graniczne wymagane jest zawsze wtedy, kiedy kierowca z jakiegoś powodu nie posiada Zielonej Karty – nie wyrobił, zapomniał, zgubił itp. Można je kupić – jak sama nazwa wskazuje – przy punktach na granicy, a jego cena zależy od czasu obowiązywania: 15 lub 30 dni.

KrajCena ubezpieczenia granicznego na 15 dniCena ubezpieczenia granicznego na 30 dni
Albania49 euro65 euro
Białoruś17 euro25 euro
Maroko57 euro88 euro
Mołdawia4,5 euro7 euro
Macedonia50 euro70 euro
Rosja43 euro65 euro
Turcja42 euro44 euro
Ukraina9,2 euro12 euro

Kierowca, który nie będzie miał Zielonej Karty i nie wykupi ubezpieczenia granicznego, naraża się na mandat zgodny z taryfikatorem w danym kraju. Np. w Polsce zagraniczny kierowca bez Zielonej Karty i ubezpieczenia granicznego zapłaci karę w wysokości 6 980 zł (od 1 lipca 2023 r. wzrośnie ona do 7 200 zł).

4.7/5

FAQ – najczęściej zadawane pytania o Zielona Kartę

 1. Czy po tym, jak nastąpił Brexit, trzeba mieć Zieloną Kartą do poruszania się po Wyspach Brytyjskich?

  Nie. Pomimo wystąpienia z Unii Europejskiej Wielka Brytania jest członkiem Porozumienia Wielostronnego, na mocy którego wystarczającym dokumentem jest ważna polisa OC.

 2. W jakich językach jest wydawana Zielona Karta?

  Polskie firmy ubezpieczeniowe wystawiają ją po polsku, angielsku lub francusku.

 3. Co zrobić, jeśli zapomniałem wyrobić lub skradziono mi Zieloną Kartę?

  W przypadku braku Zielonej karty (bez względu na powód) należy wykupić ubezpieczenie graniczne. Od tej zasady nie obowiązują żadne wyjątki.

 4. Czy EKUZ to to samo co Zielona Karta?

  Nie, to różne dokumenty dotyczące czegoś innego. EKUZ wydaje NFZ, czym potwierdza, że mamy prawo do bezpłatnej opieki medycznej za granicą. Natomiast Zielona Karta potwierdza, że mamy wykupioną polisę OC komunikacyjną.

 5. Ile się czeka na Zieloną Kartę?

  To zależy od firmy, przepisy nie narzucają terminów. Warto złożyć wniosek na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem, aby towarzystwo zdążyło wystawić dokument a poczta dostarczyć go.

 6. Jaki jest okres ważności Zielonej Karty?

  Minimalna ważność to 15 dni, co oznacza, że firma ubezpieczeniowa nie wyda jej, jeśli do końca umowy o OC zostało mniej niż 15 dni. Z kolei maksymalna wynosi tyle, ile dni pozostało do zakończenia OC.

 7. Co zrobić po zgubieniu Zielonej Karty?

  Należy wystąpić z wnioskiem do ubezpieczyciela o wydanie duplikatu. Za duplikat może być pobrana dodatkowa opłata.

 8. Jak działa Zielona Karta?

  Zielona Karta to w pewnym sensie międzynarodowe OC. W razie spowodowania kolizji lub wypadku, Zielona Karta potwierdza, że kierowca wykupił w swoim kraju ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla swojego samochodu.

 9. Co grozi za brak Zielonej Karty?

  Jeśli kierowca nie wyrobi, zapomni lub zgubi Zieloną Kartę, to przy przekraczaniu granicy musi wykupić ubezpieczenia graniczne. Jeżeli tego nie zrobi i zostanie przyłapany np. przez lokalną drogówkę, grozi mu mandat zgodny z cennikiem obowiązującym w danym kraju. W Polsce, obcokrajowcy którzy jeżdżą bez Zielonej Karty i ubezpieczenia granicznego, zapłacą 6 980 zł kary.

 10. Czy Zieloną Kartą otrzymaną na e-maila trzeba drukować?

  Zielone Karty w formie elektronicznej wydawane są przez niektóre firmy od połowy 2021 r. Taką kartę należy wydrukować i okazywać na każde żądanie upoważnionych służb.

 11. Co to jest Zielona Karta?

  To potwierdzenie posiadania ważnej polisy OC wykupionej w swoim kraju. Zamiast określenia “zielona karta” można się spotkać z nazwami “międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia”, “międzynarodowa karta ubezpieczenia” itp. - wszystkie dotyczą tego samego dokumentu.