Co zrobić w razie wypadku lub kolizji z cudzoziemcem?

wypadek lub kolizja z obcokrajowcem
opublikowano: 26 lutego 2021 aktualizacja: 12 maja 2021 autor: redakcja

Kolizja czy wypadek drogowy nie jest przyjemnym przeżyciem. Sprawę może komplikować sytuacja, gdy uczestnikiem jest obcokrajowiec, z którym nie można się porozumieć we wspólnym języku. Jak się zachować i na co zwrócić szczególną uwagę?

Gdy zdarzy się kolizja z obcokrajowcem, najlepiej wezwać na miejsce policję. Zarówno w Polsce, jak i za granicą. Policja wyda notatkę, którą warto mieć przy zgłaszaniu roszczenia. Gdzie zgłosić szkodę i jak to sprawdzić? Podpowiemy w niniejszym artykule.

Kolizja czy wypadek drogowy?

Choć często te pojęcia są używane zamiennie, znaczą coś innego. Skutkiem kolizji są straty materialne najczęściej pojazdów, bez szkód na osobach. Natomiast w wyniku wypadku, oprócz uszkodzonych samochodów, uszczerbek na zdrowiu ponosi choć jedna osoba uczestnicząca w wypadku. Wypadek jest więc dużo poważniejszy w skutkach niż kolizja.

Czy wezwanie policji do kolizji jest konieczne?

Jeżeli dojdzie do wypadku, czyli uszczerbku na zdrowiu, nie ma takiej możliwości, aby nie wezwać policji oraz pogotowia ratunkowego. Natomiast przy kolizji nie trzeba wzywać policji. Wystarczy spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym.

Jednak, gdy uczestnikiem jest obcokrajowiec i są trudności z porozumieniem się przez barierę językową, warto wezwać policję. Oprócz problemów z językiem, weryfikacja dokumentów przez policję jest dobrym pomysłem. Szczególnie ważny jest dokument potwierdzający zawarcie polisy OC. Dzięki niemu dowiesz się, gdzie zgłosić swoją szkodę.

Jakie oświadczenie należy spisać, gdy nie ma wspólnego języka?

Jeżeli decydujesz się nie wzywać jednak policji, musisz sporządzić wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Niektórzy kierowcy mają gotowe druki w samochodach. Jednak są one zazwyczaj wyłącznie po polsku. Może to spowodować nieporozumienie. Warto więc wozić ze sobą oświadczenie w dwóch językach – polskim i angielskim. Pomoże to z pewnością przy uzupełnianiu dokumentu z obcokrajowcem. Taki wzór można ściągnąć ze strony internetowej Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Zawsze można także spisać oświadczenie na zwykłej kartce. Ważne, aby znalazły się tam wszystkie niezbędne dane, tj.:

  • imię, nazwisko, adres sprawcy i poszkodowanego,
  • dane pojazdów uczestniczących w kolizji,
  • numer polisy OC sprawcy,
  • uszkodzenia pojazdów,
  • opis okoliczności zdarzenia,
  • podpisy uczestników oraz świadków.

Co zrobić po kolizji z obcokrajowcem w Polsce?

Gdy jesteś osobą poszkodowaną w kolizji, należy zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Nie jest to trudne, gdy sprawcą zdarzenia jest osoba z pojazdem zarejestrowanym w Polsce. W przypadku, gdy sprawcą kolizji jest obcokrajowiec, nie ma znaczenia jego pochodzenie, a kraj zarejestrowania pojazdu.

Po otrzymaniu dokumentacji od sprawcy kolizji, trzeba znaleźć na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych korespondenta. Jeżeli zagraniczne towarzystwo ubezpieczeniowe ma korespondenta w Polsce, to u niego musisz zgłosić szkodę. W sytuacji, gdy nie możesz odnaleźć korespondenta, możesz zgłosić szkodę do PZU lub Warty. Te towarzystwa ubezpieczeniowe pełnią bowiem rolę agentów PBUK.

Potrzebny będzie numer rejestracyjny pojazdu sprawcy oraz kraj jego zarejestrowania. Tak samo należy postępować, jeżeli obcokrajowiec ma Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne. Może się także zdarzyć, że zagraniczny sprawca nie ma ważnej polisy OC. Wtedy możesz zgłosić szkodę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Co zrobić po kolizji z obcokrajowcem za granicą?

Gdy do zdarzenia dojdzie za granicą i otrzymasz dane polisy OC osoby, która spowodowała kolizję, możesz zgłosić szkodę w kraju zdarzenia lub po powrocie do Polski. W Polsce musisz znaleźć polskiego reprezentanta zagranicznego towarzystwa. Jeżeli się to nie uda, możesz złożyć zapytanie do Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych. W przypadku, gdy nie uda się tego ustalić, możesz zgłosić szkodę do organu odszkodowawczego w Polsce lub funduszu gwarancyjnego w państwie zdarzenia kolizji. Warto zapamiętać, że po kolizji z pojazdem zarejestrowanym w Szwajcarii nie można zgłosić szkody do organu odszkodowawczego w Polsce.

O czym trzeba pamiętać, wyruszając w podróż za granicę?

W Polsce nie jest wymagane posiadanie potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia przy każdej podróży. Natomiast poza granicami Polski, musisz mieć przy sobie certyfikat potwierdzający zawarcie polisy OC. Polskie OC jest honorowane we wszystkich krajach europejskich.

Jednak w niektórych musisz mieć dodatkowo Zieloną Kartę. Zielona Karta jest zazwyczaj darmowa przy zawieraniu OC. Musisz jednak przy zawarciu polisy OC poprosić o jej wydanie. Gdy podróż będzie spontaniczna, można uzyskać Zieloną Kartę w czasie trwania ubezpieczenia pojazdu. Należy pamiętać jednak, że w niektórych towarzystwach wysyłka Zielonej Karty może potrwać kilka dni.

Wyjeżdżając samochodem za granicę, warto także pomyśleć o dodatkowym assistance. W niektórych towarzystwach można dokupić go do OC. Na rynku są także samodzielne oferty assistance krótkoterminowego. Trzeba zwracać uwagę na warunki – głównie na limit holowania. Zazwyczaj limity w polisach krótkoterminowych są mniej korzystne niż przy całorocznych produktach zakupionych wraz z OC. Nie wszystkie oferty są także dostępne dla starszych pojazdów.

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?

Jak już wspomnieliśmy, niektóre państwa wymagają na swoim terenie Zielonej Karty. Aktualnie Zielona Karta jest potrzebna w :

Albanii, Białorusi, Czarnogórze, Iranie, Izraelu, Maroko, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji, Ukrainie i Wielkiej Brytanii.

Jeżeli zapomniałeś o wyrobieniu Zielonej Karty, a chcesz jechać do jednego z ww. krajów, możesz na granicy kupić ubezpieczenie graniczne. Działa ono na takiej samej zasadzie, jak Zielona Karta. Dzięki niemu będziesz mógł spokojnie poruszać się np. po Ukrainie. Jedynym państwem, w którym nie obowiązuje Zielona Karta jest Kosowo i udając się tam w podróż trzeba wykupić ubezpieczenie graniczne.

Poniżej lista krajów, w których nie musisz mieć Zielonej Karty:

Austria, Andora, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Włochy i Węgry.

Najnowsze zmiany w systemie Zielonych Kart to możliwość podróżowania do Bośni i Hercegowiny bez Zielonej Karty od 19 października 2020 r. oraz obowiązek posiadania Zielonej Karty w Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 r. w okresie przejściowym do czasu wydania przez Komisję Europejską odpowiedniej decyzji.

Podsumowanie

Najważniejsze przy kolizji z obcokrajowcem jest wezwanie policji oraz zebranie odpowiedniej dokumentacji niezbędnej do zgłoszenia szkody z OC sprawcy. Dzięki temu będziesz mógł sprawnie i szybko otrzymać odszkodowanie.

4.3/5