Złomowanie samochodu – jak to zrobić i co warto wiedzieć?

złomowanie samochodu
opublikowano: 15 lutego 2021 aktualizacja: 14 lutego 2022 autor: redakcja

Jeśli twój samochód nie będzie nadawał się do naprawy, musisz go zezłomować. W tym celu najpierw należy zezłomować go w stacji demontażu, a następnie wyrejestrować. Sprawdziliśmy, z jakimi formalnościami wiąże się złomowanie wraku auta.

Jeżeli masz samochód, którego naprawa jest nieopłacalna lub powypadkowy wrak, należy go zezłomować go w stacji demontażu. Bardzo ważne, aby punkt posiadał odpowiednie uprawnienia. Wystawione przez ten podmiot zaświadczenie będzie potrzebne do wyrejestrowania zezłomowanego pojazdu.

Jak zezłomować samochód?

Złomowanie samochodu należy rozpocząć od znalezienia stacji demontażu w najbliższej okolicy. Do złomowania będą potrzebne dokumenty, tj. dowód rejestracyjny i karta pojazdu. Po otrzymaniu zaświadczenia o demontażu, trzeba udać się do wydziału komunikacji, aby samochód wyrejestrować.

Czym kierować się przy wyborze stacji demontażu?

Najważniejsze, aby wybrać stację demontażu, która ma uprawnienia do wydania zaświadczenia o zezłomowaniu pojazdu. Takie firmy mają zezwolenie od marszałka województwa i legalnie prowadzą działalność. Warto porównać także ceny w najbliższej okolicy i wybrać najbardziej opłacalny finansowo punkt. Jeżeli twój samochód trzeba przewieźć na lawecie do stacji demontażu, należy sprawdzić, czy firma oferuje tego typu usługę, czy jest to dodatkowy koszt.

Jak odróżnić legalną stację demontażu od nielegalnej?

Jak już pisaliśmy, legalna stacja demontażu ma zezwolenie na prowadzenie działalności od marszałka województwa. Dzięki temu wyda zaświadczenie o demontażu oraz unieważnienie dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych i karty pojazdu. Na tej podstawie będziesz mógł wyrejestrować auto i zwrócić się o zwrot składki do ubezpieczyciela.

Natomiast nielegalne stacje odkupują od klientów wraki lub samochody, których naprawa nie opłaca się właścicielom. Od takiej firmy nie otrzymasz zaświadczenia o demontażu, a zwykłą umowę sprzedaży samochodu. Wtedy nie będziesz mógł wyrejestrować samochodu, ani ubiegać się o zwrot składki, bowiem OC zgodnie z ustawą przechodzi na nabywcę.

Korzystniej jest sprzedać auto czy zezłomować?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest złomowanie samochodu. Dzięki temu legalnie pozbędziesz się wraku, wyrejestrujesz go i możesz liczyć na zwrot składki OC. Po sprzedaży nie otrzymasz zwrotu składki od ubezpieczyciela. Dodatkowo często firmy skupujące wraki i auta, które nie nadają się do legalnej jazdy, sporządzają umowy na tzw. słupy – fikcyjne osoby. Sprzedają części samochodu, nigdy go legalnie nie złomując.

Co gorsza, samochody, które nadają się do względnej jazdy, bez badania technicznego mogą być przedmiotem popełnienia przestępstwa. Teoretycznie chroni cię umowa sprzedaży, ale jeżeli będzie sporządzona na słupa, mogą pojawić się kłopoty. Oddanie samochodu do nielegalnej stacji demontażu jest przyczyną zanieczyszczenia środowiska. Firmy utylizują pojazdy niezgodnie z obowiązującym prawem poprzez np. palenie opon, wyrzucanie resztek pojazdu w niewłaściwych miejscach, bądź wylewanie płynów eksploatacyjnych. Podmioty, które działają legalnie mają obowiązek w 85% wykorzystać ponownie surowce ze złomowanego auta. 

Czy oddając samochód na złom, musi być on kompletny?

Może się zdarzyć, że samochód, który oddajesz na złom będzie pozbawiony pewnych części, np. może być bez silnika. Stacja demontażu przyjmie od ciebie niekompletny pojazd, jednak będziesz musiał dopłacić za każdy brakujący kilogram. Nie jest to wielka opłata. Zazwyczaj jest to od kilkudziesięciu groszy do złotówki. Zasadą jest, że złomowane auto musi mieć 90% masy wskazanej w dowodzie rejestracyjnym.

Jakie dokumenty będą potrzebne do złomowania auta?

Przed udaniem się do stacji demontażu, przygotuj:

  • dowód osobisty,
  • wpis do ewidencji gospodarczej, gdy samochód jest zarejestrowany na firmę,
  • dowód rejestracyjny, w przypadku braku dokument z wydziału komunikacji o utracie dowodu,
  • pisemne oświadczenie o zgodzie na kasację przez wszystkich współwłaścicieli.

Jeżeli złomujesz samochód w czyimś imieniu, musisz mieć ponadto pełnomocnictwo od właściciela.

Czy można zezłomować pojazd bez dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu?

Jest to możliwe na podstawie dokumentu z wydziału komunikacji. W przypadku kradzieży, zagubienia lub zniszczenia dowodu rejestracyjnego bądź karty pojazdu, trzeba udać się do urzędu i napisać oświadczenie pod odpowiedzialnością karną o utracie dokumentów.

Należy również okazać dowód osobisty (w przypadku firmy wydruk z KRS) oraz umowę sprzedaży, jeżeli samochód nie był zarejestrowany na ciebie. Wtedy wydział komunikacji wyda odpowiednie pismo, dzięki któremu będzie można zdemontować samochód.

Czy można zdemontować pojazd bez zgody właściciela lub po jego śmierci?

Wszyscy właściciele samochodu muszą się zgodzić na jego demontaż. W stacji demontażu osobiście może stawić się tylko jeden właściciel, ale musi mieć ze sobą pisemną zgodę pozostałych współwłaścicieli. Tylko na tej podstawie auto będzie mogło być zezłomowane.

Jeżeli właściciel samochodu nie żyje, musisz mieć dokument potwierdzający nabycie spadku, np. postanowienie sądu. Ten dokument potwierdzi twoją własność. W przypadku kilku spadkobierców, potrzebna będzie pisemna zgoda na złomowanie samochodu.

Czy można zezłomować auto bez OC?

Zgodnie z polskim prawem każdy zarejestrowany samochód musi mieć ważne OC. W związku z tym w momencie złomowania także polisa musi być aktualna. Pracownik stacji demontażu powinien wpisać do dokumentacji datę ważności OC. Składając wniosek o wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji, urzędnik sprawdzi czy OC jest ważne.

W przypadku braku OC zostanie powiadomiony Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i zostanie nałożona kara za brak OC. Za brak ubezpieczenia samochodu osobowego do 3 dni, kara w 2021 roku wynosi 1120 zł, do 14 dni 2800 zł, a powyżej 14 dni 5600 zł. W przypadku pojazdów ciężarowych kary są wyższe. Warto więc zachować ciągłość ubezpieczenia.

Co z OC po złomowaniu samochodu?

Ostatnim punktem przy złomowaniu samochodu jest poinformowanie ubezpieczyciela o demontażu pojazdu. Można ten fakt zgłosić w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego, przez e-mail lub pocztą tradycyjną. Najlepiej od razu przygotować także wniosek o zwrot składki. W internecie można znaleźć gotowe formularze, ale można także i samemu przygotować taki dokument. Muszą się na nim znaleźć następujące dane:

  • imię, nazwisko, adres, PESEL właściciela (w przypadku firmy REGON),
  • numer rejestracyjny i numer VIN samochodu,
  • numer polisy,
  • numer konta do wypłaty nadwyżki.

Ubezpieczyciel musi wypłacić składkę za niewykorzystany czas ochrony. Od momentu złożenia wniosku ma na to 14 dni.

Złomowanie samochodu – Podsumowanie

Decydując się na złomowanie samochodu, warto udać się do legalnej stacji demontażu, która wystawi zaświadczenie o demontażu. Potem trzeba wyrejestrować samochód w wydziale komunikacji. Na końcu pozostaje zwrócić się do ubezpieczyciela o zwrot składki.

4/5