Jak i kiedy wymienić dowód rejestracyjny? Wzór wniosku.

Jak wymienić dowód rejestracyjny?
opublikowano: 17 listopada 2020 aktualizacja: 21 maja 2021 autor: redakcja

Dowód rejestracyjny trzeba wymienić po zmianie swoich danych, a także zmianach konstrukcyjnych samochodu. Najczęstszym przypadkiem jest jednak brak miejsca na pieczątki z badania technicznego.

Zamontowanie instalacji gazowej w samochodzie wymaga wymiany dowodu rejestracyjnego. Zmiana nazwiska czy adresu także wymaga wizyty w Wydziale Komunikacji. Sprawdzimy, gdzie i jak to zrobić oraz jakie przygotować dokumenty.

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

Gdy zmienisz adres lub nazwisko należy wymienić dowód rejestracyjny. Powinieneś mieć w dowodzie aktualne dane. Dowód podlega wymianie także, jeżeli będzie uszkodzony lub nieczytelny, np. po zalaniu.

Pobierz wzór wniosku o wydanie dowodu rejestracyjnego

W przypadku, gdy nie ma miejsca na pieczątkę z badania technicznego, także trzeba wymienić dowód (diagnosta ma miejsce na pięć pieczątek w jednym dowodzie rejestracyjnym). Wszelkie zmiany konstrukcyjne, zamontowanie instalacji LPG wymagają wpisu do dowodu rejestracyjnego. Najczęściej podlega on wymianie.

Co trzeba przygotować, żeby wymienić dowód rejestracyjny?

Zanim udasz się do Wydziału Komunikacji możesz pobrać wniosek ze strony internetowej i wypełnić go w domu. Możesz też zrobić to na miejscu w urzędzie. Do wniosku niezbędne będą dokumenty:

 • dotychczasowy dowód rejestracyjny,
 • dokument potwierdzający twoją tożsamość,
 • jeżeli samochód zarejestrowany jest na firmę – odpis KRS i zaświadczenie o nadaniu numeru REGON,
 • karta pojazdu, jeżeli była wydana,
 • aktualne tablice rejestracyjne,
 • dowód opłaty skarbowej,
 • pełnomocnictwo, jeżeli nie ma właściciela osobiście,
 • czasem urzędnicy proszą o okazanie aktualnej polisy OC,
 • jeżeli powodem wymiany dowodu rejestracyjnego są zmiany konstrukcyjne, trzeba wcześniej zrobić przegląd i okazać w urzędzie zaświadczenie.

Jaki jest koszt zmian konstrukcyjnych?

 1. Wydanie dowodu i opłata ewidencyjna – 54,5 zł.
 2. Badanie techniczne w razie braku ważnego przeglądu – 180 zł.
 3. Badanie techniczne po zmianach konstrukcyjnych – 82 zł.
 4. Pełnomocnictwo, jeżeli właściciel nie może osobiście stawić się w urzędzie -17 zł.

Gdzie możesz wyrobić nowy dowód rejestracyjny?

Sprawami wydania nowego dowodu rejestracyjnego zajmuje się Wydział Komunikacji właściwy twojemu miejscu zamieszkania. Jeżeli przeprowadziłeś się i dlatego zmieniasz dowód, musisz udać się już do urzędu dla twojego nowego miejsca zamieszkania. Czasem dokument wydaje wydział spraw obywatelskich.

Jaki jest koszt wymiany dowodu rejestracyjnego?

Nowy dowód rejestracyjny to wydatek rzędu 54,5 zł razem z opłatą ewidencyjną. Do całkowitego kosztu należy doliczyć także nalepki legalizacyjne 12,5 zł i koszt pełnomocnictwa 17 zł (jeżeli właściciel nie może osobiście udać się do urzędu). Razem to 84 zł.

Czy dowód może mieć więcej miejsca na pieczątki z badań technicznych?

Każdy dowód rejestracyjny ma 5 miejsc na pieczątki z badań technicznych. Można zwiększyć miejsce o jedną rubrykę – jest to koszt 19 zł. Jeżeli wiesz, że nie masz już miejsca na pieczątkę – możesz poprosić diagnostę o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pozytywne przejście badania technicznego. Wtedy trzeba się udać do wydziału komunikacji. Po wpłacie 19 zł otrzymasz miękki dowód rejestracyjny, ważny 30 dni do momentu otrzymania stałego dowodu rejestracyjnego. Koszt wymiany dowodu rejestracyjnego wzrośnie, ale dzięki temu będzie o jedno miejsce na pieczątkę więcej.

Czy musisz mieć dowód rejestracyjny w samochodzie?

Do niedawna był taki obowiązek, jednak od 1 października 2018 roku nie trzeba już wozić dowodu rejestracyjnego. Przy kontroli policyjnej dokument zostanie sprawdzony elektronicznie. Nie otrzymasz mandatu za brak dokumentu. Warto jednak mieć dowód przy sobie. W razie awarii systemu możesz okazać dokument, a kontrola policyjna dzięki temu może krócej trwać.

Czy musisz mieć potwierdzenie zawarcia polisy OC w samochodzie?

Tak jak w przypadku dowodu rejestracyjnego, polisa OC nie jest wymagana. Warto jednak ją mieć, ponieważ oprócz awarii systemu policyjnego podczas kontroli, może się przydać przy drobnej kolizji. Przy spisywaniu oświadczenia o zdarzeniu drogowym będziesz miał pod ręką wszystkie niezbędne dane. Mimo tego, że nie trzeba wozić certyfikatu OC, trzeba pamiętać o ciągłości ubezpieczenia. Nawet jeden dzień przerwy może skutkować karą z UFG. A kary nie są niskie, za ponad 14 dni bez ubezpieczenia trzeba zapłacić 5200 zł. A w przyszłym roku 400 zł więcej z powodu wzrostu pensji minimalnej. Od tej kwoty bowiem naliczana jest opłata karna. Musisz też pamiętać o tym, że nawet jeżeli samochód stoi nieużywany w garażu, musi mieć ważne OC.

Wymiana dowodu rejestracyjnego – Podsumowanie

Wymiana dowodu rejestracyjnego musi nastąpić po zmianie danych osobowych właściciela, zmianach konstrukcyjnych samochodu, a także przy braku miejsca na pieczątki z badań technicznych. Trzeba udać się do wydziału komunikacji właściwemu miejscu zamieszkania i dokonać formalności.

4.2/5