Jak sprawdzić liczbę punktów karnych przez Internet?

OC przez internet
opublikowano: 27 kwietnia 2018 autor: redakcja

Przekroczenie prędkości i naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa – to przykładowe naruszenia przepisów, za które zostaniesz ukarany mandatem i punktami karnymi. Czy wiesz, że liczbę otrzymanych punktów karnych możesz sprawdzić przez Internet w każdej chwili?

Liczbę punktów karnych możesz sprawdzić zarówno w komisariacie policji, jak i online. Drugi sposób jest wygodniejszy – jest dostępny w każdym momencie, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać ze strony internetowej Obywatel.gov.pl.

Jak założyć profil i sprawdzić liczbę punktów karnych?

Stan punktów karnych możesz sprawdzić jedynie na swoim koncie. Aby otrzymać dostęp do informacji o punktach karnych online, będziesz potrzebował profilu zaufanego. Możesz go założyć na jeden z dwóch sposobów:

  • on-line – za pomocą internetowego konta bankowego lub certyfikatu kwalifikowanego,
  • w punkcie potwierdzającym, np.: urzędzie miasta, ZUS-ie czy urzędzie skarbowym.

Po założeniu profilu zaufanego będziesz miał dostęp do informacji o zgromadzonych punktach karnych.

Punkty są podzielone na dwie grupy. Pierwszą stanowią punkty aktywne, które zostały przyznane kierowcy. Druga to punkty tymczasowe i odnoszą się one do spraw, w których kierowca odmówił przyjęcia mandatu i zostaną one rozpoznane przez sąd.

Kiedy punkty karne zostaną wyzerowane?

Każdy kierowca wie, że zebranie 20 lub 24 punktów oznacza spore kłopoty. Z tego względu warto na bieżąco kontrolować liczbę widniejących na naszym koncie punktów karnych. Dobra wiadomość jest taka, że zgromadzone punkty znikają po upływie roku od dnia popełnienia naruszenia. Dotyczy to jednak wyłącznie punktów aktywnych. Jeżeli odmówisz przyjęcia mandatu, sprawa trafi do sądu, a całe postępowanie może trwać dłużej niż 12 miesięcy.

Wyjątkiem od powyższej reguły jest sytuacja, gdy suma aktywnych i tymczasowych punktów karnych przekroczy limit 24 i 20 punktów – odpowiednio dla kierowców, którzy mają prawo jazdy powyżej roku i dla kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok.

Niebezpiecznie zbliżyłeś się do limitu 24 punktów? Możesz zmniejszyć stan swojego konta o 6 najstarszych punktów karnych – wystarczy, że ukończysz szkolenie zorganizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD). W szkoleniach prowadzonych przez WORD może uczestniczyć każdy kierowca, przy czym nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

Czym skutkuje przekroczenie dozwolonej liczby punktów?

Głównym powodem, dla którego warto kontrolować liczbę punktów karnych, są konsekwencje związane z przekroczeniem ich limitu. Gdy kierowca, który ma prawo jazdy dłużej niż rok, przekroczy limit punktów (24), otrzyma od starosty skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje (egzamin jak na prawo jazdy) i badania psychologiczne. Kierowcy, którzy nie zdadzą egzaminu lub nie przejdą badań psychologicznych, muszą liczyć się z cofnięciem uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jeszcze ostrzejsze konsekwencje czekają na początkujących kierowców. W ich przypadku przekroczenie limitu punktów karnych (20) oznacza od razu cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Bezpłatne i płatne zaświadczenia

Jeżeli liczbę punktów karnych sprawdzasz online, możesz pobrać dane w formacie PDF i następnie wydrukować. Dokument pozyskany drogą elektroniczną nie jest dokumentem urzędowym, zaś samo sprawdzenie liczby punktów karnych online jest bezpłatne.

Twoja praca zawodowa jest związana z prowadzeniem pojazdów i pracodawca wymaga od Ciebie dostarczenia zaświadczenia o liczbie zebranych punktów karnych? W takiej sytuacji nie obejdzie się bez wizyty na komisariacie policji, gdzie otrzymasz urzędowe zaświadczenie. Wydanie dokumentu jest odpłatne – kosztuje 17 zł. Kwotę należy wpłacić na rachunek bankowy urzędu gminy lub miasta, na terenie którego działa komisariat. Potwierdzenie wpłaty jest podstawą wydania zaświadczenia.