Ubezpieczenie mini Assistance i małe AC- czym są i dla kogo?

Kiedy kupić mini assistance i małe AC?
opublikowano: 31 marca 2021 aktualizacja: 7 kwietnia 2021 autor: redakcja

Wiele produktów w życiu codziennym jest w wersji pełnej lub w opcji mini. Tak też jest w świecie ubezpieczeń. Mini assistance i małe AC zapewniają ochronę, ale jednak mniejszym zakresie niż polisy w rozszerzonych wariantach. Czym się to różni od ubezpieczeń w pełnym wymiarze?

Nie trudno się domyślić, że te ubezpieczenia mają mniejszy zakres niż pełne AC i rozszerzony assistance. Jednak często są dobrym rozwiązaniem dla osób, które po prostu nie potrzebują pełnej ochrony. Sprawdzimy dla kogo są przeznaczone oraz kiedy można je wykupić.

Na czym polega AC mini?

Mini autocasco, bo tak często jest nazywane małe AC, nie chroni od wszystkich ryzyk w przeciwieństwie do pełnego AC. W zakres mini AC nie wchodzą drobne szkody parkingowe czy częściowe szkody po kolizji z innym samochodem. Natomiast ubezpieczyciel odpowiada za szkodę całkowitą, szkody związane z działaniami sił natury, pożarem oraz za szkody zderzenia ze zwierzęciem.

Właściciel samochodu chronionego polisą mini AC może także liczyć na odszkodowanie w przypadku kradzieży. Oferty małego AC są jednak różne w każdym towarzystwie i przed zakupem polisy trzeba sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).

Kto może wykupić polisę mini AC?

Polisa mini AC jest oczywiście tańsza niż pełne autocasco. Właściciele samochodów, którzy nie chcą płacić wysokich składek za AC, mogą zdecydować się na ochronę mini. Jest to dla nich korzystne finansowo, ale mają także ochronę w razie szkód.

Mini AC jest także dobrym rozwiązaniem dla osób, których modele samochodów są często kradzione. Minicasco chroni od kradzieży, a właściciel płaci niższą składkę. Od polisy mini mogą zacząć także młodzi kierowcy, którzy ze względu na brak historii ubezpieczenia nie mają zniżek. Dzięki temu zapłacą mniej, będą mieli ubezpieczony samochód, a polisy mini AC będą budowały ich historię ubezpieczeniową i w przyszłości będą mogli liczyć na zniżkę w ubezpieczeniu AC.

Jakie oferty mini AC można znaleźć na rynku?

Nie wszyscy ubezpieczyciele oferują mini AC. Prześledzimy najpopularniejsze oferty towarzystw, w których można wykupić minicasco.

PZU: w zakresie można znaleźć zderzenie ze zwierzęciem, działanie sił przyrody, kradzież. Najlepszy zakres zawiera brak udziałów własnych i franszyzę integralną 300 zł. Można włączyć udział własny, cena się obniży, ale i wypłata odszkodowania będzie mniejsza.

Link4: w tym towarzystwie można wybrać różne wariant Smart Casco (bo tak nazywa się tu mini AC). Można wybrać samo działanie żywiołów, samą kradzież i szkodę całkowitą. Można także połączyć te wszystkie warianty. Warto zauważyć, że w przypadku zderzenia ze zwierzęciem, towarzystwo wypłaca odszkodowanie tylko w wyniku szkody całkowitej.

Proama: ochrona z umowy mini AC ogranicza się do szkód kradzieżowych, szkód wynikających z działania zwierząt i żywiołów. Szkody nie można likwidować w autoryzowanym serwisie, można wybrać warsztat partnerski Proama lub kosztorys.

Uniqa: ubezpieczenia można zawrzeć dla samochodów do 15 lat, zakres obejmuje działanie sił natury oraz kradzież pojazdu. Odszkodowanie jest wypłacane tylko w przypadku, gdy naprawa przekracza 400 zł.

mtu24: działa w wypadku szkody całkowitej, czyli zniszczenia ponad 70% pojazdu. Szkoda całkowita musi być spowodowana wandalizmem, pożarem, zderzeniem pojazdów, działaniami sił przyrody. Samochody nie mogą mieć więcej niż 12 lat. Minimalna wartość samochodu przyjmowanego do ubezpieczenia to 8000 zł, maksymalna 150 000 zł.

Zawsze przed zakupem polisy warto zapoznać się ze szczegółowymi zakresem ochrony, który można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Jaki jest koszt polisy mini AC?

Cena za taką polisę zależy od wieku, marki, wartości pojazdu, a także historii ubezpieczenia właścicieli samochodu, tak jak w przypadku pełnego AC. Składki mogą zaczynać się od kilkudziesięciu złotych, a dochodzić do nawet kilkuset. Tylko Link4 przy Smart Casco ma stawkę ryczałtową i najmniejszy zakres kosztuje 49 zł, a najszerszy 414 zł.

Porównajmy składkę mini AC dla pana Jacka, który ma 35 lat, mieszka w Warszawie i ma Opla 1.4 o wartości 22 000 zł.

Za pełne AC musiałby zapłacić 1597 zł w PZU, natomiast wybierając mini AC w PZU, koszt wyniósłby 798 zł. W mtu24 jest taniej, bo za pełne AC kierowca musiałby zapłacić 1241 zł, a za mini AC 594 zł.

Zanim wybierzesz ubezpieczyciela, warto porównać ceny i zakresy różnych pakietów. Dzięki temu wybierzesz najkorzystniejszy dla siebie.

Gdzie można szukać ofert AC mini?

Jak już wspominaliśmy, nie wszyscy ubezpieczyciele mają w ofercie mini AC. Jeżeli jesteś zainteresowany dodatkową ochroną, warto przeliczyć składkę w kalkulatorze OC/AC. Wpisujesz dane tylko raz, a otrzymujesz oferty samego OC, jak i AC, pełnego i mini, tam gdzie towarzystwo ubezpieczeniowe je udostępnia. Dzięki temu w szybki sposób porównasz zakres i wysokość składki za ubezpieczenie.

Do czego przydaje się assistance?

Assistance jest dodatkowym ubezpieczeniem, które można wykupić przy zawarciu polisy OC. Największą zaletą posiadania asssitance jest możliwość holowania po awarii, naprawy na miejscu zdarzenia czy otrzymania samochodu zastępczego na czas naprawy pojazdu. Dzięki temu w sytuacji kryzysowej, takiej jak awaria, wypadek czy kradzież możesz liczyć na pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego.

Co może znaleźć się w ofercie assistance?

Oprócz holowania, pojazdu zastępczego i naprawy na miejscu zdarzenia, ubezpieczyciele oferują szereg innych możliwości dla posiadaczy takiej polisy. Dzięki wykupieniu dodatkowego assistance, możesz uzyskać pomoc przy wymianie koła, złomowaniu, transporcie dla kierowcy i pasażerów po unieruchomieniu pojazdu. Ubezpieczyciel także oferuje dowiezienie paliwa, opiekę nad dziećmi i zwierzętami, wsparcie tłumacza za granicą, a także prawnika. Przed zakupem polisy warto zapoznać się ze szczegółami ochrony oraz limitach możliwości korzystania ze świadczeń.

Czy stary samochód można ubezpieczyć w ramach assistance?

Nawet posiadając starszy samochód, warto szukać dobrej oferty assistance. Nie wszystkie towarzystwa chcą ubezpieczać wiekowe pojazdy, ponieważ ryzyko wystąpienia zdarzenia jest wysokie. Z tego też względu, ubezpieczyciele, którzy oferują assistance mogą wprowadzić wyższą składkę. Firmy ubezpieczeniowe, który oferują assistance dla starszych aut to m.in. PZU i Warta. Trzeba jednak sprawdzić zakres ubezpieczenia i wybrać najlepszą ofertę.

Dla kogo mini assistance?

Mini assistance jest często oferowany przez ubezpieczycieli przy zawieraniu OC. Jest to dodatek, który może zachęcić kierowców do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia właśnie w tym towarzystwie. Zazwyczaj zakres takiego assistance jest bardzo okrojony. Najczęściej działa on tylko w przypadku wypadków. Holowanie jest możliwe do 100 lub 150 km, bądź najbliższego warsztatu. Dla kierowców, którzy dużo podróżują nie jest to dobre rozwiązanie. Powinni oni wykupić dodatkowy, lepszy zakresowo wariant assistance.

Czy krótkoterminowy assistance to dobre rozwiązanie?

Na rynku jest możliwy także zakup krótkoterminowego assistance. Zazwyczaj zakres takiej polisy jest mniej korzystny niż całorocznej. Jednak, jeżeli w ciągu roku niespodziewanie trafi się wyjazd za granicę, warto skorzystać z takiej oferty. Można wybrać ochronę na 7, 15 lub 30 dni, a także wykupić assistance na Polskę lub zagranicę. Wszystko wedle twoich potrzeb. W sytuacji niespodziewanego wyjazdu zakup tej polisy to bardzo dobry pomysł.

Podsumowanie

Szerszy zakres AC i assistance jest na pewno lepszy. Jednak są sytuacje, kiedy tak kompleksowa ochrona nie jest potrzebna i można zaoszczędzić na składce. Trzeba zawsze sprawdzić warunki ubezpieczenia i podjąć dobrą decyzję, aby samochód był chroniony, a twój budżet mocno nie ucierpiał.

5/5