Brak przeglądu technicznego a ubezpieczenie OC

Przegląd samochodu brak OC
opublikowano: 24 listopada 2017 autor: redakcja

Ostatnia walizka ląduje w bagażniku i już możesz przerwać listopadową nudę. Twoja podróż kończy się jednak szybciej niż planowałeś. Udaremnia ją kontrola drogowa i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za brak przeglądu technicznego. Ciesz się, że po drodze nie doszło do wypadku, bo konsekwencje mogły być dużo poważniejsze…

Każdy zarejestrowany i dopuszczony do ruchu pojazd musi posiadać ważne badania techniczne. Oczywiście każdemu zdarza się przegapić termin kolejnego przeglądu. Taki błąd trzeba jednak szybko naprawić, bo brak niepozornej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym może Cię sporo kosztować. Nie tylko podczas kontroli drogowej, ale również w związku z ubezpieczeniem OC.

Wypadek z udziałem auta bez przeglądu technicznego – co z odszkodowaniem z OC?

Osoby poszkodowane w kolizjach lub wypadkach, w których sprawca nie posiadał ważnego przeglądu technicznego, nie muszą obawiać się problemów z uzyskaniem odszkodowania. Ubezpieczyciel ma obowiązek wypłaty należnego świadczenia z OC sprawcy, bez względu na stan pojazdu.

Jeśli będziesz sprawcą kolizji, możesz mieć kłopoty! Ubezpieczyciel może wystąpić do Ciebie z regresem, czyli wnioskiem o zwrot kosztów związanych z likwidacją szkody.

Pomimo że w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych nie ma mowy o regresie z powodu braku ważności badań technicznych, zły stan pojazdu może być podstawą do powołania się towarzystwa na umyślne spowodowanie szkody (art 43 ustawy).

Takie praktyki niestety się zdarzają. Jednak równie często są bezpodstawne. Przede wszystkim:

  • ubezpieczyciel musiałby udowodnić, że zły stan techniczny auta był bezpośrednią przyczyną wypadku,
  • brak przeglądu technicznego samochodu byłby związany z celowym działaniem właściciela (np. od dawna jeździł niesprawnym autem, które po przeglądzie nie zostałoby dopuszczone do ruchu i doskonale o tym wiedział).

Pozostaje jeszcze wyjaśnienie jednej kwestii: co z odszkodowaniem z OC, jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku, a Twoje auto nie miało ważnego przeglądu.

Towarzystwo ubezpieczeniowe może powołać się na Twoje przyczynienie do kolizji i odpowiednio pomniejszyć należne świadczenie. Ale tylko wtedy, gdy stan techniczny auta miał bezpośredni wpływ na okoliczności zdarzenia. Co bardzo istotne, ubezpieczyciel musi mieć ku temu niezbite dowody i to on w razie ewentualnego sporu sądowego będzie musiał wykazać Twoją winę.

Brak przeglądu technicznego a kontrola drogowa

Powróćmy jeszcze do przypadku, w którym zapominasz o przeglądzie i policja zatrzymuje Cię do kontroli. Czy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny za brak przeglądu technicznego?

Owszem. Oczywiście funkcjonariusze nie wykorzystują tego przy byle okazji. Jeśli zostaniesz zatrzymany do kontroli drogowej i okaże się, że termin kolejnego badania właśnie minął, a samochód jest sprawny, skończy się prawdopodobnie na upomnieniu. Niestety, po naszych drogach jeżdżą samochody w opłakanym stanie. Wówczas nie ma co liczyć na pobłażliwość drogówki.

Za brak ważnego przeglądu technicznego można również otrzymać mandat, maksymalnie w wys. 500 zł.

Dowód rejestracyjny został zatrzymany przez Policję – co zrobić?

Jeżeli policjant zatrzyma Twój dowód rejestracyjny, na jego miejsce wyda pozwolenie czasowe. Masz wówczas maksymalnie 7 dni (tyle jest ważny dokument) na uzyskanie zaświadczenia ze stacji diagnostycznej, że auto jest sprawne. Pozytywny wynik przeglądu technicznego uprawnia do poruszania się pojazdem po drodze przez 30 dni. W tym czasie należy odebrać dowód rejestracyjny. Uwaga! Nie na Komendzie, ale w Wydziale Komunikacji. Z dowodem rejestracyjnym będziesz musiał ponownie udać się do stacji diagnostycznej, po wpis (pieczątkę) z datą przeprowadzonego przeglądu.