Assistance w Allianz – darmowe czy rozszerzone?

Assistance w Allianz
opublikowano: 11 listopada 2017 aktualizacja: 17 czerwca 2020 autor: redakcja

Kupujesz polisę OC i przy okazji otrzymujesz darmowy assistance. Świetnie, pomoc drogowa zawsze się przyda. Ale czy zawsze ją otrzymasz? Sprawdziliśmy, w jakim zakresie zostaniesz objęty ochroną ASS w towarzystwie Allianz oraz co możesz otrzymać po niewielkiej dopłacie.

Allianz Direct honoruje zakup ubezpieczenia gratisowym assistance (ASS), zarówno w przypadku OC, jak i AC. Jednak zakres gwarantowanych usług będzie się nieco różnił. Do polisy OC otrzymasz assistance Mini, z pomocą w razie wypadku na terenie Polski. Natomiast zakup autocasco umożliwi Ci skorzystanie z szerszego zakresu ochrony.

Wariant mini = minimalny zakres usług

Nie oszukujmy się, jeśli dostajesz coś za darmo, nie możesz oczekiwać najszerszej ochrony ubezpieczeniowej assistance. Ale nie należy też narzekać. Jeżeli kupujesz polisę OC w wybranym towarzystwie, prawdopodobnie jest to najtańsza oferta na rynku. Dodatek w postaci darmowego ASS będzie więc pewnego rodzaju wisienką na torcie.

Co gwarantuje Allianz w ramach ubezpieczenia ASS mini? Będzie to podstawowa pomoc w razie wypadku, czyli holowanie auta (do 150 km) lub usprawnienie pojazdu na miejscu wypadku (limit do 500 zł). Wystarczy jednak dopłacić zaledwie 39 złotych, aby zakres usług ASS został rozszerzony na:

  • Serwis Assistance opony: ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty naprawy uszkodzonego ogumienia w zakładzie wulkanizacyjnym lub warsztacie;
  • Serwis Assistance paliwo – gdy zabraknie Ci paliwa, Allianz zorganizuje i pokryje koszty jego dowiezienia (uwaga! tylko w ilości umożliwiającej dojazd do najbliższej stacji paliw). Jeżeli przez pomyłkę zatankujesz niewłaściwe paliwo, Twój samochód zostanie odholowany do najbliższego warsztatu. Ubezpieczyciel pomoże Ci również, jeżeli paliwo zamarznie w baku;
  • Serwis Assistance akumulator – zimą, rozładowany akumulator to problem wielu kierowców. Nie musi być Twoim, jeśli kupisz polisę ASS w Allianz Direct. W ramach pomocy drogowej towarzystwo zorganizuje i pokryje koszty uruchomienia silnika na miejscu, a jeśli nie będzie to możliwe – pokryje koszty holowania do najbliższego warsztatu.

Assistance Standard – darmowy przy zakupie AC

W ramach zakupu polisy AC w Allianz Direct otrzymasz nieco szerszy zakres usług ASS. Oprócz wymienionych powyżej, ubezpieczyciel zapewnia pomoc w przypadku kradzieży i awarii pojazdu. Ochrona zostaje też rozszerzona na zagranicę.

ASS Standard gwarantuje również:

  • pojazd zastępczy (4 dni w razie wypadku lub kradzieży),
  • pokrycie opłat za parking strzeżony (do 200 zł w Polsce i 60 € za granicą),
  • pakiet medyczny po wypadku (m.in. transport medyczny, pokrycie kosztów pogrzebu),
  • pakiet informacyjny oraz Concierge (np. pomoc w rezerwacji biletów lotniczych i kolejowych.

Płacisz więcej, dostajesz od Allianz znacznie więcej

Ubezpieczyciel oferuje również pakiet usług assistance dla bardzo wymagających klientów (Assistance Plus). Jeśli dużo podróżujesz, warto zastanowić się nad dopłatą do polisy. Dzięki temu zwiększysz znacznie limity na poszczególne usługi (np. holowanie obejmuje 650 km, a nie 150 km, a samochód zastępczy przysługuje na 9 dni po wypadku lub kradzieży).

Limit holowania zostaje całkowicie zniesiony w kolejnym, również płatnym wariancie Assistance Exclusive. Kupując to ubezpieczenie możesz być niemal pewny, że ubezpieczyciel przyjdzie Ci z pomocą w każdej sytuacji. Limity na poszczególne usługi zostają tutaj ponownie zwiększone (np. samochód zastępczy na 21 dni). Allianz dodaje również pakiety dodatkowe, m.in.:

  • opiekę na dziećmi,
  • door to door (usługa gwarantująca dostarczenie pojazdu do wskazanego miejsca),
  • pakiet zima (np. dowóz odmrażaczy do zamków, łańcuchów czy przechowanie opon letnich.

Co wybrać? Assistance podstawowy czy rozszerzony w Allianz?

Rozszerzona oferta Assistance wygląda naprawdę imponująco. Ale czy warto za nią płacić? Na to pytanie będziesz musiał odpowiedzieć sam, bo wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeżeli w ciągu roku sporadycznie wyjeżdżasz na dalekie trasy, masz nowy, sprawny samochód i nie obawiasz się jego awarii, prawdopodobnie wystarczy Ci gratisowy assistance, dodawany do polisy OC lub AC.

Odpłatne warianty ubezpieczenia ASS w Allianz z pewnością zainteresują osoby, które codziennie pokonują wiele kilometrów swoim samochodem, a unieruchomienie auta byłoby dla nich poważnym problemem (np. biznesowym). Rozszerzony assistance przyda się także kierowcom podróżującym za granicę, przede wszystkim z uwagi na wysokie koszty zagranicznej pomocy drogowej i dla niektórych – kłopotliwą barierę językową.

4.5/5