Samochody z ubezpieczalni – czy warto kupować?

samochod z ubezpieczalni
opublikowano: 29 czerwca 2023 autor: redakcja

Nie ma wątpliwości co do tego, że samochody z ubezpieczalni można kupić w korzystanej cenie. Nie zawsze jednak – oceniając całościowo – jest to dobry wybór. Kupujemy bowiem auto powypadkowe, którego realna wycena, a następnie oszacowanie kosztu naprawy mogą okazać się bardzo trudne. Warto zachować zdrowy rozsądek i realnie oceniać sytuacje, jeśli nie chce się stracić.

Auta z ubezpieczalni to najczęściej pojazdy powypadkowe i to najważniejsza rzecz, które należy o nich wiedzieć. Towarzystwa ubezpieczeniowe samodzielnie oceniają ewentualny koszt naprawy i na tej podstawie decydują, co zrobić z biorącym udział w wypadku pojazdem. Mogą zalecić jego naprawę, ale jeśli ta w ocenie rzeczoznawców jest nieopłacalna – samochód trafia na aukcję. Zakup samochodów z ubezpieczalni, podobnie jak innych aut powypadkowych, wiąże się ze sporym ryzykiem. Nie oznacza to oczywiście, że nie będzie to opłacalne – wiele zależy od odpowiedniej oceny sytuacji, a także odrobiny szczęścia.

Samochody z ubezpieczalni. Skąd się tam biorą?

Towarzystwa ubezpieczeniowe przejmują samochody powypadkowe. Gdy dochodzi do zdarzenia drogowego, pojazd zostaje oceniony przez rzeczoznawcę, który na podstawie jego stanu określa, jakie kroki powinny zostać podjęte.

Jeśli koszt naprawy wynosi 70 proc. i więcej wartości rynkowej auta, podejmuje decyzję o zaniechaniu naprawy i wypłaceniu właścicielowi odszkodowania.

Warto wiedzieć, że stanowi ono różnicę pomiędzy wartością sprzed wypadku a ceny samochodu powypadkowego pozostającego w rękach poszkodowanego.

Ubezpieczyciele zobowiązani są w pierwszej kolejności do naprawienia szkody. Taki obowiązek nakłada prawo. Rekompensata pieniężna pojawia się wówczas, gdy przywrócenie stanu sprzed szkody, czyli naprawa pojazdu, nie jest możliwa, jest zbyt kosztowna i trudna lub poszkodowany zadecydował, że woli dostać gotówkę. Wielu klientów wybiera właśnie ten sposób rekompensaty.

– komentuje Łukasz Kulisiewicz z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Powypadkowe auta z ubezpieczalni – jak wylicza się ich wartość?

Choć nie jest to regułą, koszty naprawy związane ze szkodą nierzadko bywają zawyżane. W konsekwencji uznaje się, że na danym pojeździe doszło do szkody całkowitej. To jednoznaczne z orzeczeniem, że naprawa auta nie jest w mniemaniu ubezpieczyciela opłacalna. Może być to problematyczne dla osoby ubezpieczonej, ponieważ nie dość, że całkowicie traci uszkodzony samochód, czyli codzienny środek transportu, a ponadto procedura zwrotu środków wymaga cierpliwości.

Z czego wynika to ostatnie? Wszystko dlatego, że koszty te stanowią sumę odszkodowania z ubezpieczalnie, a także środków, które przeznaczył na zakup nabywca rozbitego samochodu. Zwykle są to komisy i firmy specjalizujące się w zakupie, naprawie i odprzedaży uszkodzonych aut od ubezpieczycieli.

Przykład:

Pani Maria uczestniczyła w wypadku, poruszając się po drodze wartą 15 tys. zł Toyotą Yaris. Ubezpieczyciel po sprawdzeniu pojazdu uznał, że nie nadaje się on do naprawy, ponieważ ta według taryfikatora kosztować będzie 12 tys. zł. Przyznał właścicielce odszkodowanie, natomiast wrak wystawił na aukcję. Nowy właściciel, który wylicytował samochód, zapłacił za niego 5 tys. zł. Pani Maria otrzymała tym sposobem 10 tys. zł od ubezpieczyciela i 5 tys. zł od kupującego. Ponieważ cały proces zajął firmie ubezpieczeniowej kilka tygodni, na pieniądze – a zatem na możliwość kupna nowego auta – musiała czekać dość długo.

Jak sprzedawane są samochody z ubezpieczalni?

Ubezpieczyciel ma obowiązek wystawienia na aukcji samochodów powypadkowych, których w jego ocenie nie opłaca się naprawiać. To często okazja, ponieważ wyliczane przez firmy koszty naprawy często są zawyżone i wiele rzeczy da się zrobić taniej. Samochody z ubezpieczalni kupić mogą zarówno firmy, jak i osoby fizyczne.

Praktyka pokazuje, że największe zainteresowanie budzą one wśród tych pierwszych – konkretnie podmiotów specjalizujących się w handlu oraz naprawie pojazdów, dla których kupowanie uszkodzonych aut jest sposobem na biznes. Często to pułapka, ponieważ naprawiają one samochody po kosztach, z użyciem najtańszych części, zatajając prawdziwą historię samochodu.

Kupując samochód od pośrednika podejmuje się zatem jeszcze większe ryzyko niż w przypadku samochodu powypadkowego bezpośrednio od ubezpieczyciela.

Czy zakup auta z ubezpieczalni się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Auta z ubezpieczalni są pojazdami powypadkowymi, co niemal natychmiast rodzi szereg wątpliwości u kupującego, a w jego głowie zapala się lampka ostrzegawcza. Jeśli ktoś nie posiada doświadczenia w ocenie stanu takiego pojazdu, na pewno nie powinien podejmować decyzji o zakupie na własną rękę.

Zobacz także: Gdzie najlepiej kupić używane auto?

Kupowanie samochodów z ubezpieczalni wiąże się z dużym ryzykiem, ale nie można powiedzieć, że zawsze trzeba tego unikać. Jest możliwość znalezienia pojazdu w na tyle dobrym stanie, że wykonanie naprawy wciąż będzie korzystne finansowo dla kupującego. W tym wypadku kluczowa jest odpowiednia ocena, ale przyda się również nieco szczęścia.

Zakup auta z ubezpieczalni – jak to zrobić?

Samochody z ubezpieczalni, jak już zostało wspomniane, są dostępne właściwie dla każdego. Osoby i podmioty zainteresowane transakcją mogą wziąć udział w specjalnej licytacji. Często odbywają się one raz na kilka tygodni, gdy do sprzedaży uzbiera się większa liczba pojazdów. Szczegółowych informacji dotyczących licytacji szukać trzeba na stronie firm ubezpieczeniowych – mają one obowiązek podawać konkretne daty oraz szczegóły związane ze wspomnianym procesem.

Jeśli planujesz kupić auta z ubezpieczalni, a nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Najlepiej zaufanego mechanika lub/i rzeczoznawcy, którzy pomogą Ci ocenić stan konkretnego modelu. Ważne jest również zrobienie wcześniejszego rozeznania – im więcej wiesz o samochodzie, tym lepiej!

Skorzystaj chociażby z serwisów internetowych zbierających informacje o pojazdach:

 • rządowej strony historiapojazdu.gov.pl,

Nie są one nieomylne, bo nie zawsze samochody mają na bieżąco uzupełnianą historię napraw, kolizji i wypadków, ale mimo wszystko warto mieć wgląd w te dane.

W przypadku bazy CEPIK wystarczy wpisać kilka podstawowych danych, aby zweryfikować pojazd w najbardziej interesującym Cię zakresie.

Powypadkowe samochody z ubezpieczalni – wady i zalety transakcji

Kupowanie samochodów z ubezpieczalni jest ryzykowne, ale – jak w przypadku większości podobnych transakcji – ma również swoje pozytywne strony. Oto one:

 • szansa na zakup pojazdu w okazyjnej cenie – często na aukcje trafiają relatywnie nowe  i dobrze wyposażone samochody,
 • możliwość przebierania w różnego rodzaju ofertach aut powypadkowych.

Jeśli chodzi o wady takiego rozwiązania, koniecznie musisz pamiętać o tym, że:

 • kupowanie samochodów powypadkowych niesie za sobą ryzyko,
 • zachodzi potrzeba zaangażowania dodatkowych osób (specjalistów) do pomocy w ocenie stanu pojazdu,
 • czasem trzeba rywalizować z firmami, które zawodowo zajmują się kupnem i remontem samochodów powypadkowych.

Może cię zainteresować: Czy opłaca się brać kredyt na samochód?

Polisa OC auta z ubezpieczalni – o czym pamiętać?

Jeśli zdecydowałeś się na zakup samochodu z ubezpieczalni, koniecznie zwróć uwagę na jego sytuację prawną i ubezpieczeniową. W świetle obowiązujących w Polsce przepisów nie ma znaczenia, czy auto jest sprawne technicznie i gotowe do jazdy, czy może będzie potrzebowało kilkunastu tygodni w zakładzie naprawczym – musi mieć ubezpieczenie OC niezależnie od okoliczności. Po zakupie sprawdź więc, czy jeszcze tego samego dnia nie powinieneś udać się do ubezpieczyciela, z którym zajmiesz się niezbędnymi formalnościami.

Może zdarzyć się też tak, że samochód ma jeszcze ważne ubezpieczenie – wówczas przejmujesz je w momencie zakupu. Kontynuowanie polisy po poprzednim właścicielu jest możliwe i często praktykowane. Po upływie ubezpieczenia będziesz mógł zmienić firmę lub kontynuować współpracę z obecnym.

Ubezpieczenie dla powypadkowego auta z ubezpieczalni

Jeśli ostatecznie udało Ci się kupić samochód z ubezpieczalni i musisz go ponownie ubezpieczyć, koniecznie skorzystaj z możliwości, jakie daje Internet. Kalkulatory OC i AC oraz porównywarki pozwolą Ci na znalezienie najlepszej oferty, idealnie dopasowanej do Twoich potrzeb.

Warto wiedzieć, że w przypadku ubezpieczenia najlepsza wcale nie oznacza najtańszej. Sprawdzaj zakres obowiązków ubezpieczyciela i zwracaj uwagę na renomę firmy – oferta powinna być dostosowana do Twoich potrzeb, a późniejsze załatwianie różnorakich spraw i likwidacji szkody powinno być proste i klarowne. 

Co ważne, internetowa porównywarka ubezpieczeń może pomóc Ci sporo zaoszczędzić, zwłaszcza w kwestii samego OC. W końcu zakres obowiązkowego ubezpieczenia określony jest ustawowo, a różnice między poszczególnymi towarzystwami zachodzą jedynie w cenie.

Zobacz, ile na kalkulacji online może zaoszczędzić 50-letni Jan, właściciel Volvo V60, rocznik 2016, silnik 1.5 benzyna, przebieg 180 tys. km. Mężczyzna parkuje samochód garażu wolnostojącym.

TUOCACASSNNWCENA
UNIQA++422,00 zł
TRASTI++557,00 zł
UNIQA++++1102,00 zł
LINK4++++1447,75 zł
TUZ++++1949,00 zł

Jeśli Jan chciałby wykupić dla swojego samochodu najszerszy możliwy zakres ubezpieczenia, na porównaniu cen może zaoszczędzić ponad 800 zł!

Nieważne, czy właśnie kupujesz nowy, wymarzony model z salonu, czy zdecydowałeś się na ekonomiczne rozwiązanie z rynku wtórnego pojazdów. A może stałeś się właścicielem powypadkowego auta w całkiem niezłym stanie? W każdym przypadku musisz zadbać o odpowiednią ochronę.

Sprawdź, co może zaoferować Ci kilkanaście największych towarzystw w Polsce!

Podsumowanie:

 1. Auta z ubezpieczalni to najczęściej pojazdy powypadkowe, które uznane zostały za na tyle uszkodzone, że nie opłaca się ich naprawiać.
 2. Zakup uszkodzonego samochodu niesie za sobą duże ryzyko, ponieważ istnieje szansa na wystąpienie wad ukrytych, których nie udało się odkryć podczas oględzin.
 3. Osoby, które zdecydowały się na zakup auta od ubezpieczyciela, koniecznie powinny skorzystać ze wsparcia mechanika oraz rzeczoznawcy, które pozwoli na lepsze określenie stanu pojazdu.
 4. Po samochody z ubezpieczalni zgłaszają się często firmy, które zawodowo zajmują się ich naprawą oraz odsprzedażą.
 5. Auto powypadkowe, nawet jeśli wymaga naprawy, musi posiadać ważne ubezpieczenie OC – jeśli go nie ma, koniecznie kup je pierwszego dnia po transakcji!
5/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania o samochody z ubezpieczalni

 1. Kiedy można mówić o całkowitej szkodzie pojazdu?

  Ubezpieczyciel może uznać o całkowitej szkodzie pojazdu w sytuacji, gdy naprawa okaże się nieopłacalna. Innymi słowo – będzie kosztowała 70 proc. i więcej wartości samochodu.

 2. Czy jako osoba prywatna mogę wziąć udział w licytacji samochodu z wypadku?

  Tak – do udziału w licytacji dopuszczone są zarówno osoby prywatne, jak i firmy.

 3. Czy zdjęcia i opis modelu na stronie wystarczą, aby bezpiecznie kupić auto z ubezpieczalni?

  Zdecydowanie nie! Oględziny pojazdu, najlepiej wraz z doświadczonym mechanikiem, pozwolą na dużo lepsze określenie stanu pojazdu.

 4. Kto przygotowuje kalkulacji naprawy samochodu z wypadku lub kolizji?

  Kalkulacją naprawy samochodu zajmuje się ubezpieczyciel i to jego wycena jest kluczowa w przypadku wypłacenia odszkodowania lub wykonania napraw powypadkowych.

 5. Kiedy zakup auta z ubezpieczalni się nie opłaca?

  Przede wszystkim w sytuacji, w której pojazd został wysoko wyceniony, a jego naprawa będzie w rzeczywistości bardzo kosztowna. Nie warto wydawać zbyt dużo również w momencie, gdy inne firmy lub osoby zdecydowały się na licytowanie, co sztucznie podbiło cenę auta. W przypadku zakupu samochodów z ubezpieczalni warto zachować zdrowy rozsądek.