Samochody z Włoch – na jakich stronach warto szukać? Jak sprowadzić?

Samochód z Włoch
opublikowano: 08 maja 2023 autor: redakcja

Na polski rynek każdego roku trafia kilkadziesiąt tysięcy używanych samochodów z Włoch. Choć pojazdy te nie są tak popularne, jak na przykład modele z Niemiec, Francji czy USA, stanowią one dość znaczący odsetek wszystkich aut sprowadzanych z zagranicy. Dlatego warto dowiedzieć się, gdzie można znaleźć odpowiednie włoskie samochody oraz jak przebiega procedura ich rejestracji w Polsce. Podstawowe informacje na ten temat znajdziesz w niniejszym artykule.

Czym się charakteryzują samochody z Włoch?

Osoby zainteresowane sprowadzeniem samochodu z Półwyspu Apenińskiego decydują się na ten krok z różnych powodów. Przede wszystkim jeżdżące po italskich drogach pojazdy na ogół odznaczają się unikalnym wzornictwem. Producenci włoskich samochodów na ogół dokładają wszelkich starań, aby zachwycały one użytkowników niebanalnym designem. Niewątpliwą zaletą wielu włoskich aut jest też luksusowe wyposażenie. Nawet modele starszego typu standardowo zaopatrzone są w klimatyzację. W wielu z nich montuje się też wygodne i eleganckie fotele pokryte skórzaną tapicerką.

Za jeden z najistotniejszych atutów samochodów z Włoch można uznać także świetnie zachowaną karoserię, bez jakichkolwiek śladów korozji. Należy mieć świadomość, że w Italii panują znacznie bardziej przyjazne dla samochodowych blach warunki pogodowe niż w Polsce. Dlatego też utrzymanie tego elementu w nienagannym stanie jest znacznie prostsze. Włosi też na ogół przykładają ogromną wagę do regularnego serwisowania swoich pojazdów.

Biorąc pod uwagę statystyki, w 2022 roku do Polski sprowadzono niewiele ponad 22 tysiące aut z Italii. Największą popularnością wśród polskich nabywców cieszą się modele marek Alfa Romeo, Fiat, Lamborghini, Ferrari oraz Maserati.

Gdzie szukać aut we Włoszech? Najpopularniejsze strony z ogłoszeniami

We Włoszech nie funkcjonują żadne giełdy samochodowe. W praktyce oznacza to możliwość zakupu używanego auta jedynie za pośrednictwem komisu lub bezpośrednio od dotychczasowego właściciela. Odpowiedni model można znaleźć za pomocą różnych portali sprzedażowych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują następujące strony internetowe:

 • autoscout24.it;
 • www.automobile.it/annunci;
 • www.subito.it/annunci-italia/vendita/auto/;
 • www.autosupermarket.it/it.

Na wymienionych portalach można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert dotyczących samochodów z Włoch. Dlatego warto przyjrzeć się nieco bliżej tym stronom.

Autoscout24.it

Strona autoscout24.it
Strona główna serwisu autoscout24.it

Strona internetowa dostępna w różnych wersjach językowych, także w języku polskim. Zamieszczane są tutaj ogłoszenia dotyczące zarówno pojazdów osobowych, jak i dostawczych oraz ciężarowych, a także motocykli. Standardowo odpowiednich modeli można wyszukiwać zgodnie z kryterium marki, modelu, a także ceny i daty pierwszej rejestracji. Wśród bardziej zaawansowanych opcji wyszukiwania można wyodrębnić natomiast m.in. kolor karoserii i tapicerki, rodzaj nadwozia i paliwa, a także dodatkowe wyposażenie.

Automobile.it

automobile.it - Strona główna włoskiego portalu z ogłoszeniami motoryzacyjnymi
automobile.it – Strona główna włoskiego portalu z ogłoszeniami motoryzacyjnymi

Portal, na którym można znaleźć zarówno nowe, jak i używane pojazdy, a także samochody na wynajem. Dostępny jest on wyłącznie we włoskiej wersji językowej. Dlatego też osoby nieznające tego języka mogą mieć problem z poruszaniem się po stronie. Interesujące klientów pojazdy można wyszukiwać w oparciu np. o kryterium marki, modelu, ceny, rodzaju paliwa oraz przebiegu. Większość ogłoszeń opatrzona jest zdjęciem pojazdu oraz podstawowymi informacjami na jego temat.

Subito.it

subito.it - Włoska strona z ogłoszeniami moto i nie tylko
subito.it – Włoska strona z ogłoszeniami moto i nie tylko

Strona do zamieszczania ogłoszeń motoryzacyjnych (nie tylko moto) dostępna wyłącznie we włoskiej wersji językowej. Oferuje ona użytkownikom możliwość wyszukiwania interesujących pojazdów z Włoch za pomocą rozmaitych kryteriów, m.in. marki, przebiegu, rocznika, ceny oraz koloru. Dzięki wyświetlanym zdjęciom pojazdów można przyjrzeć się bliżej danemu samochodowi.

Autosupermarket.it

Strona główna serwisu autosupermarket.it
Strona główna serwisu autosupermarket.it

Portal dostępny wyłącznie w języku włoskim. Standardowo odpowiednich pojazdów można tutaj wyszukiwać, wpisując w odpowiednie pola markę i model samochodu, a także typ nadwozia i rodzaj paliwa. Wśród bardziej zaawansowanych opcji wyszukiwania można natomiast wskazać m.in. na rocznik, przebieg oraz kolor karoserii i tapicerki.

Pozostałe włoskie portale motoryzacyjne i nie tylko

Opisane powyżej strony internetowe nie są jedynymi, na których można znaleźć interesujące oferty dotyczące używanych samochodów z Włoch. Wiele ciekawych ogłoszeń dostępnych jest także na innych portalach. Wśród nich warto wskazać np. na:

 • www.bakeca.it/annunci/auto-moto/;
 • autouncle.it;
 • www.quattroruote.it/auto-usate;
 • ebay.it;
 • Facebook Marketplace.

Dokładne przejrzenie wszystkich ofert pozwala na wybór najlepszych samochodów z Włoch w korzystnej cenie.

Sprowadzenie auta z Włoch – samodzielnie czy przez pośrednika?

Wiele osób zainteresowanych zakupem samochodu we Włoszech zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem samodzielne sprowadzenie pojazdu czy też przy pomocy pośrednika. Trzeba mieć świadomość, że oba rozwiązania mają swoje zalety. Przy zakupie pojazdów na własną rękę trzeba jednak pamiętać o samodzielnym załatwieniu różnych formalności. Dotyczy to w szczególności skompletowania takich dokumentów, jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz homologacja zgodności z wytycznymi Komisji Europejskiej. Trzeba także pomyśleć o sporządzeniu umowy co najmniej w dwóch wersjach językowych. Należy także zadbać o zaopatrzenie się w tymczasowe tablice rejestracyjne. Jest to szczególnie ważne w przypadku nabytych w Italii samochodów, którymi podróżuje się do Polski na własną rękę.

Sprowadzenie auta przez pośrednika jest bardzo wygodną opcją. Odpowiedzialność za załatwienie wszystkich wyżej wymienionych formalności spoczywa bowiem wówczas na pracownikach firmy, której zlecono to zadanie. Przed nawiązaniem współpracy z danym przedsiębiorstwem warto sprawdzić zakres świadczonych przez nie usług, a także opinie dotychczasowych klientów na jego temat. Trzeba też zweryfikować legalność działania danego podmiotu.

Korzystając ze wsparcia pośrednika, należy mieć świadomość, że pod względem finansowym jest to mniej opłacalne rozwiązanie. Trzeba bowiem zapłacić pośrednikowi prowizję w określonej wysokości.

Historia i przebieg auta z Włoch – jak sprawdzić?

Samochody jeżdżące po włoskich drogach muszą być poddawane regularnym przeglądom przynajmniej raz na dwa lata. Każda przeprowadzona weryfikacja stanu technicznego udokumentowana jest w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Warto dokładnie przejrzeć ten dokument przed zakupem danego pojazdu. Przegląd techniczny można także wykonać na jednej z lokalnych stacji kontroli pojazdów. Za taką usługę trzeba zwykle zapłacić ok. 80 euro. O przygotowanie raportu na temat kondycji auta z Włoch niekiedy warto poprosić także doświadczonego miejscowego rzeczoznawcę. Na koszty takiej pomocy wpływa głównie zakres opracowywanego dokumentu.

Historię danego samochodu z Włoch można także sprawdzić na różnych stronach internetowych. Jednym z takich portali jest https://historiapojazdu.gov.pl/. Za pośrednictwem tego polskiego serwisu można bez problemu sprawdzić np. czy dany samochód jest pojazdem powypadkowym albo czy używano go jako taksówki. Tego typu informacje dostępne są również na innych portalach. Zalicza się do nich przede wszystkim:

 • carfax.eu
 • carvertical.com
 • autodna.pl

Otrzymanie stosownych raportów z tego typu serwisów jest możliwe tylko po wniesieniu opłaty w ustalonej wysokości. Identyfikacji danego pojazdu służy numer VIN, który wpisuje się w odpowiednie pole.

Strona ilportaledellautomobilista.it
Widok formularza na stronie https://www.ilportaledellautomobilista.it/web/portale-automobilista/verifica-ultima-revisione

Bez większego problemu da się także sprawdzić przebieg konkretnego samochodu. Wystarczy w tym celu skorzystać z możliwości oferowanych przez serwis Il Portale dell’Automobilista. Udostępniane tam dane dotyczą m.in. zarejestrowanych stanów licznika. Dany samochód identyfikuje się w tym przypadku za pośrednictwem numeru rejestracyjnego. W odpowiednie pola trzeba też wpisać dane dotyczące rodzaju auta oraz kod zabezpieczający Captcha.

Samochód z Włoch – akcyza, badania techniczne i dokumenty

Przy sprowadzaniu samochodu z Włoch trzeba wziąć pod uwagę konieczność załatwienia rozmaitych formalności. Do takich zalicza się przede wszystkim opłacenie akcyzy, a także przeprowadzenie badań technicznych. Istotne jest też dysponowanie różnymi dokumentami umożliwiającymi zarejestrowanie auta w Polsce.

Akcyza

Na wysokość akcyzy za samochód sprowadzany z Włoch wpływa przede wszystkim pojemność silnika danego auta. Jeśli wynosi ona mniej niż 2000 m3, opłata akcyzowa stanowi równowartość 3,1% wartości pojazdu. W przypadku aut osobowych o większej pojemności silnika wspomniana stawka wzrasta do 18,6% wartości samochodu. Należność można uiścić osobiście w urzędzie skarbowym albo za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Podatek należy zapłacić w terminie do 30 dni od sprowadzenia pojazdu z Włoch. Co istotne, pewnymi zniżkami objęte są samochody elektryczne oraz hybrydowe.

Badania techniczne

Samochody z Włoch powinny mieć ważne badania techniczne. Niezależnie od przeprowadzonego we Włoszech przeglądu trzeba zadbać o sprawdzenie sprowadzonego auta przez polskich fachowców. Potwierdzenie dokonania czynności kontrolnych trzeba dołączyć do wniosku o rejestrację dostarczonego do urzędu komunikacji.

Dokumenty

Do zarejestrowania samochodu niezbędne jest dysponowanie odpowiednimi dokumentami. Zalicza się do nich:

 • potwierdzenie opłaty akcyzy;
 • potwierdzenie badania technicznego zrobionego w Polsce;
 • zaświadczenie o wniesieniu opłat rejestracyjnych;
 • włoski dowód rejestracyjny;
 • umowa kupna-sprzedaży lub faktura.

Wymienione dokumenty należy przetłumaczyć na język polski.

Rejestracja i ubezpieczenie auta z Włoch

Rejestracja sprowadzanego samochodu odbywa się na dwóch etapach. Najpierw dochodzi do rejestracji czasowej na termin 30 dni (z opcjonalną możliwością przedłużenia o kolejne 14 dni). Po upływie tego czasu można przeprowadzić rejestrację właściwą, która uprawnia właściciela do bezterminowego korzystania z pojazdu na określonych zasadach.

W poniższej tabeli zaprezentowano koszty rejestracji aut z Włoch.

Koszt rejestracji aut z Włoch

Dowód rejestracyjny i znaki legalizacyjne66,50 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł
Opłata ewidencyjna1,50 zł
Tablice rejestracyjneStandardowe 80 złIndywidualne 1000 zł
Razem161,50 zł1081,50 zł

Każdy samochód powinien dysponować obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Stosowną polisę należy wykupić w odpowiednim czasie. W przypadku aut, które przyjechały do Polski na własnych kołach, należy dopełnić tej formalności w chwili upływu ważności czasowego ubezpieczenia. Jeśli auto sprowadzono na lawecie, należy je ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji. Przy wyborze odpowiedniej oferty warto skorzystać z porównywarek dostępnych na różnych stronach internetowych.

Samochody z Włoch – podsumowanie

Podsumowując, należy stwierdzić, że:

 • głównym atutem aut z Włoch jest karoseria zachowana w nienagannym stanie;
 • oferty używanych samochodów z Włoch można znaleźć na takich stronach internetowych, jak: autoscout24.it, autosupermarket.it, ebay.it itp.;
 • historię i przebieg samochodu da się sprawdzić za pośrednictwem różnych portali; wystarczy podać numer rejestracyjny albo VIN;
 • samochody z Włoch rejestrowane są najpierw czasowo, a potem bezterminowo;
 • użytkowanie auta jest możliwe tylko po wykupieniu polisy OC.
5/5

FAQ

 1. Czy polisa OC auta z Włoch działa w Polsce?

  Nie, samochód należy ubezpieczyć w Polsce najpóźniej w dniu rejestracji.

 2. Jakie są koszty rejestracji samochodu sprowadzonego z Włoch?

  Przy zakupie standardowych tablic rejestracyjnych koszt rejestracji auta wynosi 161,50 zł. W przypadku indywidualnych tablic wzrasta on do poziomu 1081,50 zł.

 3. Czy import aut z Włoch do Polski jest popularny?

  Auta z Włoch sprowadza się do Polski dość często. Pod względem popularności ustępują one jednak autom z Niemiec, Francji oraz USA.