Francuskie strony z samochodami – gdzie i jak kupić używane auto z Francji?

Francuskie strony z samochodami - laptop, przeglądanie ogłoszeń
opublikowano: 01 grudnia 2022 autor: redakcja

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat używane samochody z Francji zyskały sobie dużą popularność wśród Polaków. Obecnie coraz więcej osób planujących kupno auta decyduje się na sprowadzenie wybranego modelu ze wspomnianego kraju. W takiej sytuacji jednak zazwyczaj pojawiają się pytania, gdzie szukać najlepszego pojazdu oraz jakich formalności trzeba dopełnić przy rejestracji francuskiego samochodu w Polsce. Jeśli interesują Cię wyszczególnione kwestie, przeczytaj koniecznie niniejszy artykuł.

Dlaczego warto zdecydować się na sprowadzenie samochodu z Francji?

Sprowadzenie używanego francuskiego auta jest bardzo korzystną opcją z wielu powodów. Główną przesłanką do podjęcia takiej decyzji dla wielu osób pozostaje relatywnie duża dostępność pojazdów z Francji dla potencjalnego polskiego nabywcy. Samochody z kraju nad Loarą rzadziej trafiają na rynek w Polsce w porównaniu do niemieckich modeli.

Z punktu widzenia klienta oznacza to możliwość przebierania w większej liczbie aut w celu wybrania pojazdu najlepiej dopasowanego do potrzeb i preferencji danego kupującego. Nie bez znaczenia jest też znaczne uproszczenie procedur obowiązujących przy sprowadzaniu pojazdów mechanicznych z Francji, do którego przyczyniło się wstąpienie Polski do Unii Europejskiej.

Powinieneś też mieć świadomość, że Francuzi są ogólnie znani w Europie z zamiłowania do częstej zmiany samochodów. Wystawiane przez nich na sprzedaż modele zatem zazwyczaj charakteryzują się dobrym stanem technicznym oraz stosunkowo niskim przebiegiem. Ich dodatkowym atutem zazwyczaj jest też ciekawe wyposażenie. Auta niektórych marek można nabyć w bardzo atrakcyjnej cenie (często niższej o kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych niż ma to miejsce w przypadku nabywanych w Polsce samochodów z tego samego rocznika i w podobnym stanie technicznym).

Samochody z Francji – gdzie ich szukać?

W internecie można znaleźć rozmaite francuskie strony z samochodami wystawionymi na sprzedaż.  Do najpopularniejszych z nich zalicza się:

 • lacentrale.fr;
 • automobile.fr;
 • paruvendu.fr;
 • leboncoin.fr;
 • autoscout24.fr.

Korzystanie z francuskich stron z samochodami to świetny sposób na ograniczenie wydatków związanych z koniecznością opłacenia pośrednika. W tym przypadku wymagana jest jednak dobra orientacja w branży motoryzacyjnej. To bowiem zwiększy Twoje szanse na wybór pojazdu, który spełni wszelkie pokładane w nim oczekiwania.

Może cię zainteresować: Top 5 stron z samochodami z Niemiec

Lacentrale.fr

lacentrale,fr - widok strony głównej serwisu z ogłoszeniami motoryzacyjnymi
lacentrale.fr – widok strony głównej serwisu z francuskimi ogłoszeniami motoryzacyjnymi

Serwis ten jest odpowiednikiem polskiego OtoMoto.pl. Nie ma tam polskiego tłumaczenia, jednak można efektywnie zaradzić temu problemowi, korzystając z możliwości oferowanych przez translator Google. Ogłoszenia motoryzacyjne na stronie uporządkowano według marek i modeli. Dodatkowo udostępniono internautom zaawansowaną wyszukiwarkę, umożliwiającą szybkie znalezienie samochodu spełniającego określone kryteria.

Przy przeglądaniu poszczególnych ofert warto zwrócić uwagę na datę dodania ogłoszenia. W pierwszej kolejności należy dokładnie przyjrzeć się samochodom, które zostały wystawione na sprzedaż w ciągu ostatnich kilku dni lub godzin. Im dłużej dana oferta pozostaje w serwisie, tym większe prawdopodobieństwo, że dotyczy ona samochodu z poważnymi usterkami, negatywnie wpływającymi na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Automobile.fr

automobile.fr - strona główna serwisu na którym znajdziemy auta z francji
automobile.fr – strona główna serwisu na którym znajdziemy auta z Francji

Serwis ten również funkcjonuje na podobnych zasadach, jak polskie OtoMoto.pl. Główną zaletą strony jest dostępność polskiej wersji. Wystarczy tylko wybrać stosowny język w polu znajdującym się w lewym górnym rogu strony, a następnie wybrać opcję importowania samochodów z Francji. Dzięki przejrzystemu interfejsowi serwis wyróżnia intuicyjna obsługa. Można tam bez problemu znaleźć rozmaite atrakcyjne okazje.

Paruvendu.fr

paruvendu.fr - strona główna portalu
paruvendu.fr – strona główna portalu

To strona przeznaczona dla osób, które poszukują używanych samochodów z Francji w przystępnej cenie. Bez trudu znajdziesz tam bezawaryjne i bezwypadkowe auta, kosztujące ok. 3-4 tys. euro. Po wpisaniu w stosowne pola konkretnego przedziału cenowego oraz wieku i marki pojazdu system automatycznie dobierze najlepsze oferty dla Ciebie.

Leboncoin.fr

To strona pełniąca funkcję polskiego OLX-a. Zamieszcza się na niej oferty związane nie tylko z motoryzacją, ale także z innymi branżami. Najczęściej z oferowanych przez serwis możliwości korzystają zwykli użytkownicy samochodów zainteresowani sprzedażą posiadanego auta. Za pomocą Le Bon Coin można kupić relatywnie tanio sprawny pojazd bezpośrednio u jego dotychczasowego właściciela.

Autoscout24.fr

Serwis ten zawiera ogłoszenia dotyczące sprzedaży aut nowych oraz używanych. Można tam znaleźć różne pojazdy – małe i duże, luksusowe SUV-y i klasyczne sedany, a także modele sportowe. Ogłoszenia motoryzacyjne są tutaj wystawiane zarówno przez dealerów samochodowych, jak i prywatnych sprzedawców. Na stronie dostępna jest wyszukiwarka, dokonująca automatycznego selekcjonowania ofert, zgodnie z różnymi kryteriami (ceny, modelu, marki albo przebiegu samochodu).

Jak sprawdzić samochód używany we Francji?

Auto z francji - Citoen
Przed zakupem samochodu warto zweryfikować jego historie – można to zrobić online.

Przed zakupem używanego auta we Francji dobrze jest najpierw sprawdzić jego stan techniczny. Dzięki prawidłowo przeprowadzonym czynnościom kontrolnym można określić, w jakiej kondycji są poszczególne układy w wybranym pojeździe. W przypadku stwierdzenia poważniejszych wad masz możliwość rezygnacji z nabycia danego modelu lub podjęcia negocjacji cenowych z dotychczasowym właścicielem auta.

Znakomitym rozwiązaniem jest z pewnością weryfikacja historii auta sprowadzanego z Francji. Można tego dokonać elektronicznie, za pośrednictwem strony rządowej. Dostęp do określonych danych technicznych można uzyskać po wpisaniu w odpowiednie miejsce numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji pojazdu. Uzyskane tam informacje dotyczą zazwyczaj odbytych badań technicznych, ważności polisy OC oraz stanu licznika. Analogiczne dane można także znaleźć na polskich serwisach carvertical.com.pl oraz  www.autodna.pl. Cena wydawanych wówczas raportów oscyluje zazwyczaj na poziomie od 22 do 50 zł.

Osoby biegle posługujące się językiem francuskim albo angielskim, mogą skorzystać z pomocy niezależnych ekspertów z Francji. Z tego typu usług skorzystasz za pośrednictwem stron:

 • experveo.fr,
 • expertiseauto44.fr,
 • trustoo.fr.

Za pełną ekspertyzę w takim przypadku z reguły trzeba zapłacić co najmniej 170 euro. Czynności weryfikacyjne można także przeprowadzić w profesjonalnym warsztacie samochodowym lub w autoryzowanej stacji kontroli pojazdów działającej we Francji albo w Polsce.

Jakie dokumenty musi mieć samochód z Francji?

Wybrałeś już najlepszy samochód z Francji i sprawdziłeś jego stan techniczny? Przy dopełnianiu formalności związanych z jego zakupem musisz pamiętać o konieczności skompletowania niezbędnych dokumentów.

Zobacz także: Formalności po zakupie auta – co zrobić po kupnie samochodu?

Do najważniejszych z nich należy umowa kupna-sprzedaży (jeśli kupujesz auto od osoby prywatnej) albo faktura (jeśli poprzednim właścicielem samochodu była firma). Francuski pojazd mechaniczny powinien zostać także wyrejestrowany. Po oddaniu dotychczasowych tablic rejestracyjnych, nowy właściciel otrzymuje tzw. tablice wyjazdowe, których cena wynosi od 50 do 80 euro.

Istotne jest też uzyskanie od poprzedniego użytkownika kompletu kluczyków oraz różnych dokumentów, takich jak:

Samochody wywożone z Francji do Polski powinny być ubezpieczone krótkoterminową polisą OC. Powinny także przejść obowiązkowe badania techniczne (fakt odbycia przeglądu zaświadcza się za pomocą specjalnej naklejki przyklejonej na przedniej szybie danego modelu). Z konieczności wykupu tablic wyjazdowych i polisy OC, a także przeprowadzenia czynności przeglądowych zwolnione są osoby, które zdecydowały się na powierzenie zadania przetransportowania zakupionego samochodu z Francji do Polski profesjonalnej firmie, świadczącej tego typu usługi.

Rejestracja auta z Francji w Polsce

Używane samochody sprowadzone z Francji rejestruje się w taki sami sposób, jak pojazdy pochodzące z innych krajów Unii Europejskiej. Auto z ważnym przeglądem zrobionym przez francuskich mechaników nie wymaga przeprowadzenia kolejnych badań technicznych w Polsce. Istotne jest natomiast przełożenie otrzymanej faktury bądź umowy kupna-sprzedaży na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Na nabywcy ciąży również obowiązek opłacenia podatku akcyzowego w terminie do 30 dni od daty zrealizowanej transakcji. Wysokość tego zobowiązania oblicza się od wartości kwoty sprzedaży. Akcyza na poziomie 3,1% dotyczy pojazdów wyposażonych w silniki do  2 litrów pojemności. W przypadku samochodów z większymi jednostkami napędowymi wysokość wspomnianej daniny wynosi 18,6%.

Następnym krokiem jest wizyta w Wydziale Komunikacji celem zarejestrowania francuskiego auta w Polsce. W trakcie spełniania różnych formalności z tym związanych trzeba mieć przy sobie:

 • wypełniony wniosek O1W (o rejestracji samochodu);
 • dowód osobisty;
 • przetłumaczoną fakturę lub umowę kupna-sprzedaży;
 • tablice wyjazdowe;
 • potwierdzenie opłacenia akcyzy;
 • ważne zaświadczenie o przeprowadzeniu badania technicznego w Polsce lub we Francji.

Rejestracja samochodu kosztuje zazwyczaj około 245 zł. Na wysokość wydatków z tym związanych składa się opłata akcyzowa oraz koszty przeprowadzonych badań technicznych, a także tłumaczenia dokumentów.

Jak ubezpieczyć samochód z Francji?

Przed wprowadzeniem samochodu z Francji do ruchu drogowego w Polsce należy najpierw pomyśleć o wykupieniu długoterminowej polisy ubezpieczeniowej OC. Wszystkich formalności z tym związanych trzeba dopełnić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu w polskim urzędzie. W przeciwnym razie musiałbyś bowiem liczyć się z poważnymi karami finansowymi. Zakres obowiązkowej polisy OC w każdej firmie ubezpieczeniowej jest taki sam. Właściciele aut mają jednak możliwość opcjonalnego dokupienia rozmaitych dodatkowych produktów, np. Autocasco.

Podsumowanie

Reasumując, można stwierdzić, że:

 • sprowadzenie używanego samochodu z Francji zazwyczaj jest korzystną opcją dla nabywców z Polski;
 • atrakcyjne oferty francuskich aut można znaleźć na różnych stronach internetowych dostępnych w różnych wersjach językowych;
 • weryfikacją stanu technicznego aut pochodzących z Francji zajmują się miejscowi eksperci, a także działające w Polsce warsztaty i stacje kontroli pojazdów;
 • do załatwienia formalności związanych z rejestracją samochodu w polskim urzędzie niezbędne jest m.in. opłacenie akcyzy w odpowiedniej wysokości i przetłumaczenie faktury albo umowy kupna-sprzedaży na język polski;
 • całoroczna polisa OC powinna zostać wykupiona najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.
4/5

FAQ

 1. Ile kosztuje rejestracja auta sprowadzonego z Francji?

  Za rejestrację samochodu sprowadzonego z Francji zapłacisz około 245 zł.

 2. Jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania auta z Francji?

  Do zarejestrowania auta z Francji niezbędne są:
  • zaświadczenia o opłaceniu akcyzy i przeprowadzeniu badania technicznego;
  • dowód osobisty;
  • przetłumaczona faktura lub umowa kupna-sprzedaży;
  • wypełniony wniosek O1W;
  • tablice wyjazdowe.

 3. Czy warto sprowadzić samochód z Francji?

  Tak, warto sprowadzić samochód z Francji. Na różnych stronach internetowych można znaleźć tanie auta z niskim przebiegiem i w dobrym stanie technicznym.