Jak długo trwa rejestracja samochodu? Ile czeka się na tablice rejestracyjne?

Rejestracja samochodu
opublikowano: 09 sierpnia 2018 aktualizacja: 2 czerwca 2022 autor: redakcja

Aby legalnie poruszać się po drogach pojazdem silnikowym, należy go wcześniej zarejestrować. To jednak dopiero początek przeprawy z urzędami, dlatego warto wiedzieć wcześniej gdzie złożyć odpowiedni wniosek, jak długo czekać na jego rozpatrzenie oraz ile zapłacić.

Proces rejestracji samochodu zależy głównie od miejsca i sposobu zakupu pojazdu. Najprościej jest w przypadku nabycia samochodu prosto z salonu, gdy część formalności może załatwić dealer. W większości przypadków rejestracja dotyczy samochodu używanego – kupionego w Polsce lub sprowadzonego. W tej ostatniej kwestii Prawo o ruchu drogowym mówi jasno:

Właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Niedotrzymanie tego terminu nie oznacza automatycznej kary, jednak w przypadku np. kontroli drogowej czy innego nieprzewidzianego zdarzenia kłopoty, nie tylko finansowe, zapewnione.

Rejestracja samochodu – o tym trzeba pamiętać

Pierwszym krokiem jest udanie się do odpowiedniego urzędu. W miastach wojewódzkich oraz miastach na prawach powiatu to po prostu Urząd Miasta i właściwy wydział – Komunikacji lub Spraw Obywatelskich. W miastach powiatowych rejestracją pojazdów zajmuje się Starostwo Powiatowe. W Warszawie rejestracji pojazdu dokonasz w Urzędzie Dzielnicy.

W urzędzie trzeba mieć ze sobą komplet dokumentów, a dokładnie:

  • dowód tożsamości,
  • wypełniony wniosek o rejestrację samochodu (można pobrać na stronie urzędu),
  • umowę kupna-sprzedaży samochodu,
  • dowód rejestracyjny samochodu z ważnym przeglądem technicznym,
  • kartę pojazdu,
  • stare tablice rejestracyjne samochodu.

Proces rejestracji samochodu trwa około godziny. Najpierw wydany zostanie w urzędzie tzw. miękki dowód rejestracyjny, a do 30 dni dokument stały. Razem z miękkim dowodem rejestracyjnym urzędnik wydaje niezbędne naklejki homologacyjne i nowe tablice. Stare tablice mogą zostać pod warunkiem, że kupiony pojazd pochodzi z tego samego powiatu.

Cały proces rejestracji – otrzymanie nowych tablic stałych i dowodu rejestracyjnego  – trwa 10-14 dni (urząd zawiadamia przez SMS lub mailowo).

WAŻNE!
Przy rejestracji samochodu decyduje miejsce zamieszkania, a nie zameldowania i z tego powodu można zarejestrować pojazd w najbliższym urzędzie.

Rejestracja samochodu – ile kosztuje?

Koszt rejestracji kupionego samochodu od poprzedniego właściciela wynosi 180 zł. Ta kwota dotyczy pojazdu z innego powiatu. Jeśli powiat jest ten sam, tablice rejestracyjne zostają, a opłata wynosi 81 zł.

Nieco więcej, bo 200 zł, zapłaci kierowca rejestrujący samochód zabytkowy. W przypadku chęci posiadania tablic indywidualnych, koszt rejestracji wzrasta do 1000 zł.

Dodatkowe koszty mogą być związane z opłatą skarbową w wysokości 17 zł za wystawienie pełnomocnictwa, np. dealerowi rejestrującemu za klienta sprzedany samochód lub innej osoby trzeciej. Opłata za pełnomocnictwo nie dotyczy osób spokrewnionych, np. rodzeństwa czy małżonka.

Rejestracja samochodu – nowy i używany

Sposób rejestrowania samochodu jest ten sam, ale w zależności od pochodzenia pojazdu, trzeba dopilnować kilku innych formalności:

UŻYWANY SAMOCHÓD Z KRAJU – dodatkowo wymagane opłacenie podatku od czynności cywilno –prawnych (w Urzędzie Skarbowym) wynoszącym 2% wartości samochodu. Termin na opłacenie podatku wynosi 14 dni od zakupu pojazdu.

UŻYWANY SAMOCHÓD ZZA GRANICY – przed zarejestrowaniem pojazdu opłacenie akcyzy w Urzędzie Celnym (teren UE), a oprócz tego dokonanie odprawy celnej (spoza UE). Wymagane dodatkowo tłumaczenie dokumentów u tłumacza przysięgłego.

NOWY SAMOCHÓD Z KRAJU – pełnomocnictwo rejestracji można przekazać dealerowi lub zarejestrować samochód mając w urzędzie fakturę zakupu, kartę pojazdu i wyciąg ze świadectwa homologacji (od dealera).

NOWY SAMOCHÓD ZZA GRANICY – scenariusz bardzo rzadki, ale w tym przypadku proces rejestracji trzeba uzupełnić o dokonanie odprawy celnej (auto z obszaru UE). Zakup samochodu spoza Unii Europejskiej to dodatkowo zapłata akcyzy, podatku VAT i wykonanie przeglądu.

O czym pamiętać o zarejestrowaniu auta?

Rejestracja samochodu to chwila spędzona w urzędzie. Jeszcze mniej czasu trwa zakup odpowiedniego ubezpieczenia OC, w dodatku bez konieczności wychodzenia z domu. Zakup OC to obowiązek dla każdego kierowcy, ale i ochrona finansowa w razie stłuczki, kolizji czy rutynowej kontroli drogowej.

4/5