Jak zarejestrować auto z Niemiec? Koszty i potrzebne dokumenty

jak zarejestrować auto z niemiec
opublikowano: 03 listopada 2023 autor: redakcja

Wiele osób zastanawia się, jak zarejestrować auto z Niemiec. Proces ten nie jest przesadnie skomplikowany, ale warto wiedzieć o kilku kluczowych aspektach, żeby obyło się bez problemów. Sprawdź, jak powinna przebiegać rejestracja samochodu z Niemiec!

Od wielu lat to właśnie z Niemiec sprowadzany do Polski najwięcej samochodów. Ta popularność nie wzięła się znikąd – nasi zachodni sąsiedzi mają ogromny rynek, a dodatkowo chętnie i często wymieniają pojazdy, co sprawia, że dostęp do aut z drugiej ręki jest ogromny.

Jeśli planujesz kupić pojazd pochodzący z Niemiec, koniecznie zapoznaj się z tym, jak przeprowadzić taką transakcje – żeby było szybko i zgodnie z przepisami. Rejestracja auta z Niemiec nie jest trudna, a wszystko jest usankcjonowane w przepisach, ale mimo wszystko łatwo o błąd. Nawet kosztowny.

Czy warto kupić samochód z Niemiec?

Miesięcznie do Polski trafiają dziesiątki tysięcy samochodów z Niemiec. Jedne są w lepszym stanie, inne w gorszym. Handlem używanych aut zza naszej zachodniej granicy zajmują się komisy i osoby prywatne, które czasami ściągają egzemplarze powypadkowe, a następnie sprzedają je z zyskiem. Nie zawsze na uczciwych warunkach. Dlatego przyjęło się, żeby na niemieckie samochody patrzeć ze szczególną uwagą.

Na pewno w Niemczech da się znaleźć zadbane pojazdy w dobrym stanie, które będą relatywnie tanie. Wymaga to jednak odrobiny zaangażowania, a także – jeśli to możliwe – zrezygnowania z udziału pośredników. W takiej sytuacji, wykazując się cierpliwością, można „trafić” na naprawdę dobry egzemplarz. Po dokonaniu niezbędnych opłat i rejestracji będziesz mógł cieszyć się sprawnym i dobrze wyposażonym samochodem na lata. Trzeba jednak do tego odpowiednio podejść, pamiętając o przepisach, a także korzystając z rad bardziej doświadczonych importerów.

Jakie auta z Niemiec sprowadzają Polacy?

Jak wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w 2022 roku do Polski sprowadzono 415,7 tys. używanych aut osobowych. To więcej, niż po zliczeniu importu z kolejnych z zestawieniu krajów – Francji, Belgii, Holandii, Stanów Zjednoczonych i Włoch. Polscy kierowcy i handlarze uwielbiają pojazdy od naszych zachodnich sąsiadów, ale to wynika również z wygody – wyjazd lawetą po kilka aut nie wymaga dużego nakładu czasu oraz środków.

Bazując na wspomnianych danych wiemy również, jakie modele z Niemiec cieszą się szczególnym uznaniem. Czołówka zestawienia wygląda następująco:

 1. Opel Astra – 21 237 szt.
 2. Audi A4 – 21 204 szt.
 3. Volkswagen Golf – 20 648 szt.
 4. BMW 3 – 15 791 szt.
 5. Audi A3 – 14 068 szt.

Wśród producentów dominują Volkswagen (71 836 szt.), Opel (69 106 szt.) oraz Ford (65 511 szt.).

Czy da się sprawdzić auto z Niemiec przed jego sprowadzeniem?

Na szczęście obecnie nie trzeba jechać do Niemiec, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o wybranym na jednej ze stron z ogłoszeniami modeli. Strony dostępne w sieci (bezpłatne i płatne) dają wgląd w wiele istotnych aspektów związanych z pojazdem, co jest kluczowe w procesie wstępnego eliminowania upatrzonych i ocenionych na podstawie jedynie zdjęć samochodów z Niemiec.

Czego dowiesz się o samochodzie, zanim go kupisz?

Zanim dowiesz się, jak zarejestrować auto z Niemiec, najpierw musisz znaleźć godny zainteresowania egzemplarz. Jeśli wpadło Ci w oko jakieś ogłoszenie, koniecznie sprawdź historię pojazdu zanim podejmiesz konkretne kroki. Korzystając z rządowej strony historiapojazdu.gov.pl (Centralna Ewidencja Pojazdów) dowiesz się wielu ważnych informacji (musisz znać numer rejestracyjny, VIN i podać datę pierwszej rejestracji). Wyświetli Ci się:

 • przebieg samochodu,
 • historia wypadków oraz stłuczek,
 • przeznaczenie auta (złom/na części);
 • historia kradzieży.

Gdzie sprawdzić auto z Niemiec, którego nie ma w CEP?

Może się tak zdarzyć, że pojazd nie będzie znajdował się w bazie CEP. Powinno to zwiększyć Twoją czujność, ale nie ma jeszcze powodu, żeby z takiego samochodu rezygnować. Jego dane mogą znajdować się w niemieckim odpowiedniku, czyli TÜV (Technischer Überwachungsverein – Związek Kontroli Technicznej). Z tego również skorzystasz przez Internet i dowiesz się o historii napraw, przeglądach technicznych oraz przebiegu.

W Polsce działają również firmy, które zajmują się zbieraniem informacji o pojazdach wystawionych na sprzedaż. Są skuteczne i godne zaufania, ale niestety stosunkowo drogie. Warto skorzystać z ich usług w przypadku kupna drogiego lub unikalnego pojazdu.

Gdzie szukać ofert sprzedaży samochodów z Niemiec?

Niemiecki rynek samochodów używanych jest gigantyczny. To setki tysięcy ogłoszeń dotyczących samochodów osobowych, ciężarowych, motorów i tak dalej. Poruszanie się po nim nie należy do najłatwiejszych, ale ponowie z pomocą przychodzi Internet.

Obecnie firmy i osoby prywatne rozpoczynają poszukiwania, wchodząc na konkretne, sprawdzone strony internetowe, na których pojawiają się ogłoszenia dotyczące sprzedaży aut. Tymi najpopularniejszymi są:

 • Autoscout24.de,
 • Mobile.de,
 • automarkt.de,
 • eBay Kleinanzeigen,
 • auto.de.

Poruszanie się po nich jest intuicyjne, a – jeśli ktoś nie rozumie języka – może skorzystać z tłumacza Google, który pozwala na przetłumaczenie nawet całych stron. Dane o samochodach są widoczne na pierwszy rzut oka, zwykle do ogłoszeń dołączane są także zdjęcia.

Alternatywnym rozwiązaniem jest szukanie działającej w Polsce firmy, która zajmuje się sprowadzaniem aut z Niemiec. Wówczas musimy podać nasze wymagania i po jakimś czasie otrzymamy kilka spersonalizowanych ofert. Warto jednak wiedzieć, że firma pobiera marżę od transakcji, dlatego zakup nie będzie już tak opłacalny.

Miłośnicy starej szkoły po prostu wyjeżdżają do Niemiec i samodzielnie szukają odpowiedniego samochodu. To wymaga jednak czasu, pieniędzy i rozeznania w temacie. Nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie.

Jak zarejestrować auto z Niemiec krok po kroku?

Rejestracja auta z Niemiec to proces złożony, ale bardzo dobrze usankcjonowany w prawie i przepisach, dlatego – znając wszystkie założenia – przeprowadzisz go bez większych problemów. Pamiętaj, że na przeprowadzenie większości formalności masz 30 dni (opłata akcyzowa, rejestracja), ale są również rzeczy, które musisz wykonać niezwłocznie o przekroczeniu granicy (przegląd techniczny, ubezpieczenie OC).

Opłata akcyzy i przyjazd samochodem do kraju

Samochód trafia z Niemiec do Polski najczęściej na lawecie. To wygodne i praktykowane przez wielu handlarzy rozwiązanie – co prawda trzeba zapłacić za paliwo, ale samochód znajdujący się na lawecie zwolniony jest z dodatkowych opłat. Wjeżdżając na kołach, musisz na przykład kupić tablice wywozowe, które kosztują od 80 do 90 euro. Zważywszy na to, że z Polski do Niemiec jest niedaleko – laweta wydaje się lepszym rozwiązaniem.

Niezależnie od sposobu wwiezienia samochodu do Polski, liczyć musisz się z uiszczeniem opłaty akcyzowej. Wyliczana jest ona na podstawie wartości pojazdu oraz pojemności silnika (3,1% wartości pojazdu dla silników o pojemności do 2000 cm3 oraz 18,6% wartości pojazdu dla silników o pojemności powyżej 2000 cm).

Tłumaczenie dokumentów

Jeśli chodzi o koszty rejestracji samochodu z Niemiec, to na listę zapisać musisz również usługę wykonywaną przez tłumacza przysięgłego. Twoim obowiązkiem, zanim stawisz się w urzędzie, jest przygotowanie polskich wersji dokumentów – kluczowym jest umowa kupna/sprzedaży. Jeśli wydana została karta pojazdu, ona również powinna zostać przetłumaczona.

Przeprowadzenie badania technicznego

Zaraz po wjeździe na teren naszego kraju samochód z Niemiec musi zostać ubezpieczony (OC), a także dopuszczony do poruszania się po drogach przez diagnostę. Przeprowadzenie przeglądu technicznego jest obowiązkowe i należy wykonać je bezzwłocznie. Osoby posiadające samochód osobowy z silnikiem benzynowym lub diesla zapłacą 99 zł, posiadacze auta z LPG – 162 zł.

Rejestracja samochodu w urzędzie

Rejestracja auta z Niemiec to stosunkowo prosty proces, ale pod warunkiem, że z powodzeniem wypełniłeś wspomniane wcześniej etapy. Najlepiej umówić wcześniej wizytę w odpowiednim dla miejsca zamieszkania Wydziale Komunikacji. Pamiętaj, że masz na to 30 dni od momentu, gdy pojazd wjechał do Polski. W dalszej części artykułu znajdziesz listę dokumentów, które musisz mieć ze sobą w urzędzie, żeby zarejestrować auto sprowadzone z Niemiec.

Koszty rejestracji samochodu z Niemiec – podsumowanie

Rejestracja auta z Niemiec to przede wszystkim określone prawnie koszty i zobowiązania. Jeśli więc planujesz kupić samochód od naszych zachodnich sąsiadów i ściągnąć go do Polski, zapoznaj się z poniższą tabelą opłat:

Opłata akcyzowaZależna od pojemności silnika i wartości pojazdu
Tłumaczenie dokumentówOd 150 do 250 zł
Ubezpieczenie OC (tymczasowe)Zależne od wartości pojazdu i innych zmiennych
Przegląd techniczny99 zł (benzyna, diesel) / 162 zł (LPG)
Wydanie tablic rejestracyjnych80 zł
Wydanie dowodu rejestracyjnego54 zł
Wydanie pozwolenia czasowego13,50 zł
Wydanie nalepek legalizacyjnych12,50 zł
Opłaty ewidencyjne1,50 zł

Co jest potrzebne do rejestracji auta z Niemiec? Wymagane dokumenty

Udając się do właściwego dla miejsca zamieszkania Wydziału Komunikacji, bądź przygotowany. Jeśli wykonałeś wymienione wcześniej kroki, większość dokumentów będzie już w Twoich rękach. Ale nie wszystkie. Zapoznaj się z poniższą listą, żeby nie musieć przekładać wizyty w urzędzie.

Sprawdź, co potrzebne do rejestracji auta z Niemiec w polskim urzędzie:

 • wniosek o rejestrację (można go pobrać online i wypełnić wcześniej),
 • dowód własności pojazdu,
 • dokument tożsamości,
 • dowód rejestracyjny,
 • karta pojazdu (jeśli wydano),
 • polisa OC,
 • zaświadczenie z SKP,
 • tablice rejestracyjne,
 • dowód opłacenia akcyzy,
 • dowód opłacenia PCC,
 • dowód odprawy celnej,
 • tłumaczenie.

Gdzie szukać ubezpieczenia dla auta z Niemiec?

Sprowadziłeś auto z Niemiec i nie wiesz od czego zacząć? Pierwszym krokiem musi być zakup ubezpieczenia OC. Polisa jest obowiązkowa dla wszystkich aut poruszających się po polskich drogach, więc jej zakup jest niezbędny zaraz po sprowadzeniu pojazdu. Brak ubezpieczenia oznaczać może dotkliwą karę.

Obecnie najszybciej i najwygodniej załatwisz tę sprawę online. W sieci znajdują się kalkulatory OC oraz porównywarki, które pozwolą Ci na znalezienie najlepszej oferty. Opłat dokonasz przez Internet i zaraz będziesz mógł cieszyć się opłaconym ubezpieczeniem. W pierwszych tygodniach świetnie sprawdza się krótkoterminowe OC – obowiązuje na przykład przez 30 dni.

Przykład: 42-letnia Alicja z Lublina postanowiła poszukać w sieci ubezpieczenia dla swojego Opla Mokki (benzyna 1.4, 2018 rok, przebieg 90 tys.). Samochód jest parkowany we wspólnym garażu.

MTU24+655,00
BEESAFE+672,00
BALCIA+753,00
UNIQUA++++1418,00
LINK4++++2144,66
BENEFIA++++2152,s00
*kalkulacja z dnia 31.10.2023

Jak widać, wysokość składki ubezpieczenia zależy w dużej mierze od preferowanego zakresu ochrony. Różnica między najtańszą a najdroższą ofertą, jaką otrzymała w porównywarce Alicja, wyniosła ponad 1000 zł. Jednak dzięki porównaniu cen będzie mogła znaleźć ochronę, jaka najbardziej jej odpowiada.

Sprowadziłeś auto z Niemiec i szukasz solidnej ochrony na każdą ewentualność? Znajdź ją w kilka minut!

5/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania o to, jak zarejestrować auto z Niemiec

 1. Czy sprowadzenie auta z Niemiec na lawecie się opłaca?

  Zważywszy na dodatkowe koszty związane ze sprowadzaniem samochodu na kołach (tablice wywozowe za 80-90 euro), przywóz na lawecie jest bardziej opłacalny. Wiele firm w Polsce oferuje taką usługę.

 2. Ile mam czasu na rejestrację auta z Niemiec po jego sprowadzeniu do Polski?

  Sprowadzając samochód z Niemiec masz 30 dni na jego zarejestrowanie – licząc od momentu, gdy przekroczył on granicę.

 3. Dla jakich aut z Niemiec trzeba płacić akcyzę?

  Dla wszystkich, ale są one różne w zależności od rodzaju napędu (inna stawka jest dla hybryd, inna dla aut elektrycznych, a inna dla pojazdów z silnikiem spalinowym). Na wysokość akcyzy wpływa również wartość sprowadzanego samochodu.

 4. Jakie dokumenty muszę przygotować do rejestracji auta z Niemiec?

  Lista obejmuje kilkanaście pozycji. Są to: Wniosek o rejestrację, dowód własności pojazdu, dokument tożsamości, dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeśli wydano), polisa OC, zaświadczenie z SKP, tablice rejestracyjne, dowód opłacenia akcyzy, dowód opłacenia PCC, dowód odprawy celnej i tłumaczenie.

 5. Czy każde auto z Niemiec będzie widoczne w Centralnej Ewidencji Pojazdów?

  Duża większość pojazdów znajduje się w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów, ale mogą zdarzyć się wyjątki od tej zasady. CEP jest najkompletniejszą tego typu bazą w Europie.