Sprowadzenie auta z USA – jak sprowadzić amerykański samochód?

Sprowadzenie samochodu z USA 1-min
opublikowano: 14 listopada 2022 aktualizacja: 17 maja 2024 autor: redakcja

Czy marzy Ci się luksusowa limuzyna albo sportowe, bogato wyposażone auto? Naoglądałeś się amerykańskich filmów z ich kozackimi samochodami? Jeśli tak, to możesz mieć pokusę sprowadzenia auta z USA.

Jak wygląda procedura sprowadzenia samochodu z USA?

Nabycie samochodu ze Stanów Zjednoczonych oznacza często konieczność skorzystania z pośrednictwa domu aukcyjnego oraz wcześniejszej licytacji. Pozytywny wynik aukcji oznacza zrealizowanie zapłaty, załatwienie dokumentów, a następnie transport samochodu z Ameryki do Europy.

Pierwszy etap takiej podróży to przejazd z domu aukcyjnego do miejsca, z którego pojazd zostanie przetransportowany drogą wodną. Tam odbywa się załadowanie samochodu na statek, a następnie auto odbywa rejs do wybranego europejskiego portu. A jak przebiega proces importu?

Po uiszczeniu opłaty celnej i portowej auto wyruszy do portu docelowego. Gdy pojazd dotrze do wybranego portu, przejdzie tam odprawę celną. A potem zostaje jeszcze jego transport pod Twoje drzwi. Musisz pamiętać też o przetłumaczeniu dokumentów, ewentualnie wizycie u rzeczoznawcy i zapłaceniu odpowiedniej kwoty podatku akcyzowego.

Na ogół konieczne jest jeszcze techniczne dostosowanie pojazdu do przepisów obowiązujących w Polsce. Jest to niezbędne, żeby auto przeszło badanie techniczne z wynikiem pozytywnym . A jeśli zakupiłeś pojazd uszkodzony, to pamiętaj, że koszty sprowadzenia auta z USA wzrosną o wydatki poniesione na jego naprawę.

Po zgromadzeniu wszystkich dokumentów, zrobieniu koniecznych badań i opłat pora na rejestrację pojazdu w wydziale komunikacji starostwa powiatowego albo urzędu miasta. Na tym praktycznie kończy się proces importu.

Gdzie szukać samochodów do sprowadzenia z USA?

W przypadku sprowadzenia auta z USA pierwszym miejscem, do którego warto skierować swoje kroki jest dom aukcyjny. Takie domy prowadzone są przez firmy, które oferują zakup auta w formie licytacji online. Możesz tam znaleźć oferty sprzedaży setek, a nawet tysięcy pojazdów.

Może cię zainteresować: Najpopularniejsze niemieckie strony z autami używanymi – lista

W celu znalezienia odpowiedniego modelu, możesz skorzystać z pomocy specjalisty, który zajmuje się sprowadzaniem samochodów z USA. Może to być szczególnie pomocne, jeśli interesują Cię uszkodzone samochody. Dlaczego? Żeby nie okazało się, że Twoje upatrzone i wybrane auto zrujnuje Twój portfel.

Najbardziej znane domy aukcyjne sprzedające auta z USA

A gdzie szukać ofert na auta z USA? Za oceanem są dwa wiodące domy aukcyjne. W obu sprzedaż jest prowadzona w formie licytacji online. Pierwszy z nich to IAAI. Zakupy w tym domu aukcyjnym to prawdziwa wolna amerykanka. Z tego względu nie jest to miejsce szczególnie polecane dla początkujących.

Drugi popularny dom aukcyjny to Copart. Tutaj samochody są sprzedawane w nieco bardziej cywilizowany sposób. Gwarantują to różne regulacje, którymi obwarowana jest sprzedaż. Co ciekawe, ta strona posiada polską wersję językową. Dzięki temu możesz łatwo rozeznać się w oferowanych tam pojazdach.

Alternatywą dla dwóch najbardziej znanych firm oferujących auta z USA w formie licytacji online może być Manheim Auctions – firma, która zajmuje się aukcjami samochodowymi na całym świecie, w tym również w USA.

Samochodów ze Stanów Zjednoczonych można też szukać w serwisach, takich jak https://usa-auto-online.com/pl/. Tego typu miejsca to portale, które gromadzą informacje o autach sprzedawanych w przeszło 170 domach aukcyjnych. Dzięki temu można porównać ofertę nie tylko największych graczy na rynku licytacji, ale również mniejszych firm wystawiających na sprzedaż auta z USA.

Co warto sprawdzić w przypadku importu pojazdu z USA?

Specjalista z firmy, która sprowadza auta z USA, już na podstawie samych zdjęć jest w stanie ocenić, które auta będą skarbonką na kółkach. Należy przy tym pamiętać, że zdarzają się zdjęcia, które ukrywają wszystkie wady pojazdu. Albo takie, które zostały poddane retuszowi. Dla laika może wydawać się, że dane auto to świetna okazja. Jednak w rzeczywistości zakupiony pojazd okaże się workiem bez dna, w którym będą znikać Twoje ciężko zarobione pieniądze.

Z tego względu zadanie znalezienia i wylicytowania upragnionego egzemplarza lepiej powierzyć profesjonalistom. Przecież gdy kupujesz samochód z Ameryki, to raczej nie obejrzysz go przed zakupem w realu. Taki zakup niesie za sobą ryzyko natrafienia na nieuczciwych sprzejących, a w efekcie również straty sporych pieniędzy. Specjaliści, którzy zajmuja się licytacjami amerykańskich pojazdów, są znacznie lepiej rozeznani w tym rynku samochodowym i wiedzą, w które auto można zainwestować.

Najważniejsze co trzeba ustalić, zanim się do niej przystąpi, to stan prawny auta i rozmiar uszkodzeń. Sprawdzamy więc, kto jest właścicielem samochodu. Na przykład firma ubezpieczeniowa to zawsze pewniejszy sprzedawca niż osoba prywatna. Koniecznie trzeba też sprawdzić historię samochodu. Za opłatą udostępniają ją odpowiednie amerykańskie agendy. Dla prywatnego odbiorcy to dużo ceregieli i dodatkowy koszt. Jako firma mamy wykupiony abonament i weryfikujemy historię w ramach usługi. Jeśli samochód miał poważny wypadek albo otrzymał tzw. “certificate of destruction” lepiej zrezygnować z licytacji.

wyjaśnia Sebastian Pućkowski prezes firmy zajmującej się sprowadzaniem aut z USA

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu ze Stanów?

Na koszt importu samochodu z USA wpływa kilka czynników. Po pierwsze – wpływ ma cena samochodu, który wybrałeś. Ważna jest marka, model, wyposażenie oraz rok produkcji pojazdu. Nie bez znaczenia są również twoje oczekiwania względem samochodu oraz to, ile jesteś w stanie przeznaczyć na ten cel.

Jeśli auto sprzedaje dom aukcyjny, to nie ominie Cię opłata aukcyjna. Opłaty naliczane przez domy aukcyjne na ogół zależą od wartości auta i wynoszą kilkaset dolarów, średnio mieszczą się w granicach 300 do 900 dolarów.

W przypadku gdy zakup auta powierzyłeś firmie sprowadzającej auta ze Stanów Zjednoczonych, to jeszcze przed licytacją będziesz musiał wpłacić kaucje w wysokości około 1000 dolarów, która po aukcji zostanie przekazana na poczet zakupu samochodu. Na obsługę bankową i dokumenty musisz zaplanować co najmniej 100 dolarów.

To ile kosztuje sprowadzenie auta będzie zależne też między innymi od tego, w jakiej części Ameryki się ono znajduje. Najmniej za transport samochodu zapłacisz, jeśli jest ono w stanach wschodnich, a najlepiej na samym wybrzeżu.

Gdy pojazd pochodzi z centralnej części kraju Twoje wydatki zwiększą się ze względu na konieczny transport lądowy. Jego koszt może wahać się od około 200 do 1000 dolarów w zależności od odległości. Natomiast rejs z zachodniego wybrzeża nie dość, że zwiększy koszty sprowadzenia auta, to jeszcze znacznie wydłuży termin dotarcia zakupionego pojazdu do Europy.

Następnie musisz przygotować środki na opłatę celną w wysokości 10% wartości auta oraz ponieść koszt transportu morskiego. Jego wysokość będzie zależała od portu docelowego. Tu rozpiętość jest dość znaczna, bo wynosi od około 800 do 2000 dolarów.

Najpopularniejsze porty, do których przypływają samochody z Ameryki znajdują się w Holandii i Niemczech. Rejs do Polski jest mniej opłacalny ze względu na kolejną obowiązkową przy imporcie aut spoza Unii Europejskiej daninę, a dokładniej podatek VAT.

Po wyładowaniu i odprawie celnej czas na transport auta do Polski. Koszt sprowadzenia auta z Niemiec będzie oscylował w przedziale od 1500 do 2000 złotych.

W Polsce musisz przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego dokumenty dotyczące kupionego samochodu. Wydasz na to od 200 do 300 złotych.

Zazwyczaj amerykańskie samochody wymagają dostosowania technicznego do obowiązujących przepisów krajowych. Przy łatwo dostępnych na rynku europejskim autach to koszt kilkuset złotych. Jednak w przypadku unikatowych, drogich aut to wydatek sięgający nawet kilku tysięcy złotych.

W terminie 14 dni od sprowadzenia za samochody importowane obowiązany jesteś zapłacić akcyzę. Jej wysokość uzależniona jest od pojemności silnika. Za pojazd z silnikiem do 2 litrów wynosi 3,1%. Za ponad dwulitrowe maszyny podatek ten jest o wiele wyższy i wynosi 18,6%.

Do niezbędnych kosztów musisz doliczyć jeszcze zakup polisy OC. Jej wartość może wahać się od 600 do 4000 złotych. Za badanie techniczne zapłacisz 100 złotych. Jeśli auto było uszkodzone, to trzeba zapłacić jeszcze niespełna 100 złotych za dodatkowe badanie powypadkowe.

Jeśli uiściłeś opłaty celno-skarbowe, wykupiłeś ubezpieczenie OC, masz gotowy komplet dokumentów i pozytywne badanie techniczne, to ostatnim obowiązkowym wydatkiem jest rejestracja auta. Wydasz na nią niecałe 200 złotych. Teraz możesz już cieszyć się jazdą amerykańską furą.

Pełne koszty sprowadzenia samochodu z USA zawiera tabela.

ProceduraKoszt w $Koszt w PLN*
Opłata aukcyjna (jeśli auto pochodzi z domu aukcyjnego)300-9001368-4104
Kaucja dla firmy sprowadzającej10004560
Obsługa bankowa i dokumenty100456
Transport lądowy200-1000912-4560
Opłata celna10% wartości celnej auta
Transport morski800-20003648-9120
Transport z Niemiec do Polski (Niemcy to najkorzystniejszy port docelowy)1500-2000
Tłumaczenie dokumentów200-300
Homologacja2200-2700
Akcyza3,1-18,6% wartości auta
Ubezpieczenie OC400-4000
Rejestracja161,50
* kurs dolara na dzień 14.11.2022 - 4,56 PLN
Źródło: moje-auto.pl, flycars.pl

Jakie samochody można sprowadzić z USA?

Amerykańskie samochody zdecydowanie mają swój klimat. W przypadku sprowadzenia auta z USA możesz zaoszczędzić nawet 30-40% w porównaniu do rynku europejskiego. Szczególnie opłacalny jest import aut kultowych, czyli drogich, sportowych lub luksusowych. Posiadanie takiego egzemplarza na pewno da Ci sporą frajdę.

Sprawdź także: Auta z Holandii – na jakich stronach szukać ogłoszeń?

W pierwszej kolejności powinny być to auta, które nie są dostępne w Europie. Takie pojazdy to prawdziwe rarytasy. Musisz jednak pamiętać, że nie powinny być to auta zbyt stare. To po prostu nie będzie się opłacać. Pomimo niskiej ceny takiego pojazdu w ostatecznym rozrachunku trzeba też uwzględnić cenę transportu auta z USA. Doliczając do tego podatek akcyzowy, podatek VAT oraz opłaty celno-skarbowe, może okazać się, że finalny koszt sprowadzenia takiego auta będzie większy od realnej wartości pojazdu.

Ta zasada nie dotyczy jednak pojazdów zabytkowych. Te pomimo upływu lat to wciąż łakomy kąsek dla kolekcjonerów. Z tego powodu wartość takich samochodów rośnie wraz z każdym rokiem.

Trzeba pamiętać, że rejestracja auta jako zabytku jest możliwa dla samochodu, który ma więcej niż 30 lat, ma przynajmniej 75% oryginalnych części, a jego produkcja zakończyła się co najmniej 15 lat temu.

Co ciekawe, import auta zabytkowego zwalnia z obowiązku zapłaty akcyzy. Wpłynie to korzystnie na ostateczny koszt samochodu. Dla pojazdów z silnikami o dużych pojemnościach, które najczęściej występują na rynku amerykańskim, oszczędności z tym związane mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku samochodów ciężarowych. One również są zwolnione z akcyzy. Może zabrzmi to dziwnie, ale największe pojazdy typu SUV poruszające się po amerykańskich drogach, w naszym kraju zostaną zakwalifikowane jako ciężarówki ze względu na to, że ich dopuszczalna masa całkowita będzie przekraczać 3,5 tony.

Jeśli interesują cię samochody importowane z Ameryki, zwróć uwagę na nowsze i odpowiednio wyposażone modele. Pod uwagę możesz wziąć również samochody sportowe czy luksusowe. Jednak z reguły im droższy pojazd, tym koszty związane z importem będą bardziej się opłacać.

O co trzeba zadbać po sprowadzeniu samochodu z USA?

Jak już wspomnieliśmy importowane z USA auto musi spełniać europejskie wymogi techniczne. Najczęściej w amerykańskich samochodach trzeba dostosować światła. W stanach używa się reflektorów symetrycznych, w Europie asymetrycznych, które oświetlają też pobocze. Co to oznacza w praktyce?

W Polsce prawy reflektor ma za zadanie doświetlać pobocze drogi. Służy to bezpieczeństwu, bo wtedy lepiej widać pieszych idących poboczem, a dodatkowo nie oślepia się kierowców pojazdów jadących z naprzeciwka. Wymiana świateł na europejskie na pewno wpłynie na ogólne koszty sprowadzenia auta.

Pojazdy ze Stanów mają z przodu białe, a z tyłu czerwone kierunkowskazy. Europejska norma to żółtopomarańczowe kierunkowskazy. Ponadto przednie kierunkowskazy za oceanem spełniają rolę świateł postojowych. W Polsce jest to niedopuszczalne i światła te muszą być rozdzielone.

Ponadto w krajach europejskich auta muszą posiadać tylne światło przeciwmgielne. Zmiany mogą być też potrzebne w środku pojazdu. Licznik powinien wskazywać prędkość w km/h. Na szczęście w wielu modelach licznik jest wyposażony w podwójną skalę, a wtedy przeróbka nie jest konieczna.

W niektórych modelach aut mogą występować jeszcze inne rozwiązania, które trzeba dopasować do europejskich i polskich norm. Dlatego przed badaniem technicznym warto skonsultować to z dobrym mechanikiem, żeby Twoje amerykańskie auto zostało bez problemu dopuszczone do ruchu.

Ile kosztuje ubezpieczenie na samochód z USA?

Popularne porównywarki internetowe nie zawsze pozwalają na szybkie sprawdzenie tego, ile będzie kosztować ubezpieczenie OC na samochody importowane ze Stanów Zjednoczonych. Pozytywnie na tym tle wypada porównywarka Rankomat.pl, gdzie można sprawdzić na przykład cenę ubezpieczenia dla Forda Mustanga sprowadzonego z USA.

Trzeba pamiętać, że egzemplarze sprzedawane na rynku europejskim różniły się silnikami z uwagi na normy emisji spalin. Z tego względu występował tam silnik EcoBoost o pojemności 2,3 litra i mocy 309 KM. Jak na amerykańskie standardy to ta jednostka mogłaby uchodzić za silnik małolitrażowy.

Podstawowym silnikiem na rynek amerykański była jednostka o pojemności 3,7 litra i mocy 305KM. Jednak w tym modelu występowały też pojemności silnika wynoszące 4,9 oraz 5,8 litra, które generowały odpowiednio 412 i 650 koni mechanicznych. Co ciekawe, przy ubezpieczeniu tego modelu na wysokość składki nie ma wpływu pojemność silnika. Ale inne czynniki mają już wyraźny wpływ na ostateczną cenę OC.

Przykładowo 39-latek z Tomaszowa Mazowieckiego, który ma prawo jazdy już od 20 lat, a polisy OC kupuje od przeszło 10 lat za ubezpieczenie Forda Mustanga z 2015 roku zapłaci od niecałych 586 do 1283 zł.

Dla porównania 22-latek z Warszawy, mający prawo jazdy od 4 lat i kupujący OC od 2 lat za takie samo auto zapłaci od niecałych 3047 do 4217 zł w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Te 2 przykłady pokazują, że naprawdę warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli przed zakupem polisy OC. Jak widać różnica w cenie może przekroczyć nawet 1000 złotych, a najkorzystniejsza oferta w niektórych przypadkach może być nawet o połowę tańsza niż mniej korzystny wariant.

Średnie ceny ubezpieczenia OC dla aut sprowadzonych z USA wyglądają tak:

PojazdŚrednia cena OC w złMinimalna cena OC w zł
Ford Mustang697307
Chevrolet Camaro SS790281
Chevrolet Corvette419280
Dodge Charger767368
Dodge Challenger722379
Cadillac Escalade596350
Pontiac Firebird383292
Lincoln Navigator684333
Źródło: rankomat.pl

W wypadku niektórych modeli konieczna będzie rozmowa z agentem ubezpieczeniowym. W porównywarkach OC nie znajdziesz takich kultowych amerykańskich pojazdów jak Dodge Challenger, Chevrolet Camaro SS czy Cadillac Escalade. Nie są one zbyt często spotykane na polskich drogach, dlatego ubezpieczalnie nie uwzględniają ich w swoich kalkulatorach online. Posiadając taki samochód, mimo wszystko, warto sprawdzić oferty w różnych ubezpieczalniach, bo różnice w cenie mogą być spore.

Podsumowanie:

 • Sprowadzenie samochodu z USA może być opłacalne. Im droższe i ekskluzywniejsze auto, tym więcej możesz zaoszczędzić.
 • Jeśli kupujesz auto z Ameryki to pamiętaj, że oprócz ceny jaką zapłacisz za samochód musisz ponieść dodatkowe wydatki.
 • Opłaty naliczane przez dom aukcyjny, to na ogół ustalony procent od ceny pojazdu. Powinno tu wystarczyć 1000 dolarów.
 • Koszty transportu lądowego do portu w USA wahają się od kilkuset do tysiąca dolarów.
 • Transport morski zza oceanu do starego kontynentu to w przybliżeniu wydatek 1000-2000 dolarów.
 • Za transport lądowy z portu w Europie do Polski zapłacisz około 2000 złotych.
  Za sprowadzenie samochodu ze stanów należy opłacić cło w wysokości 10% wartości pojazdu.
 • Obowiązkową daniną, jaką musisz uiścić jest też podatek VAT wahający się od 19-23% w zależności od kraju, do którego przypłynie auto.
 • Akcyza to kolejny koszt, na który musisz być przygotowany. Zależy ona od pojemności silnika. Przy wysokolitrażowych maszynach będzie to dość spora kwota, bo aż 18,6%.
 • Rejestracja importowanego auta w Polsce wiąże się z przetłumaczeniem dokumentów i wykonaniem badania technicznego.
 • Po sprowadzeniu auta trzeba zmienić tylne kierunkowskazy oraz światła mijania i zamontować tylne światło przeciwmgielne.
 • Musisz pamiętać, że auto powinno spełniać europejskie normy emisji spalin. Może się to wiązać z przeróbką układu wydechowego.
 • OC dla pojazdu z USA nie musi być drogie, ale warto porównać oferty ubezpieczycieli.
 • Do sprowadzenia auta z USA najlepiej zaangażować wyspecjalizowaną firmę.
  Tak więc na ostateczną cenę pojazdu wpływa wiele czynników. Musisz je wszystkie wziąć pod uwagę, żeby zakup pojazdu był dla Ciebie korzystny.
5/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania o sprowadzenie auta z USA

 1. Czy auto z USA warto sprowadzić za pośrednictwem holenderskiego portu?

  Niekoniecznie. Za auta z USA sprowadzone do Holandii trzeba zapłacić podatek VAT w wysokości 21%. Jest to mniej niż w Polsce, gdzie podatek VAT wynosi 23%, ale więcej niż w Niemczech, gdzie obowiązuje podatek w wysokości 19%.

 2. Czy samochód z Ameryki może mieć małą tablicę rejestracyjną?

  Tak, ale tylko wtedy, gdy fabryczna wnęka na tablice rejestracyjną jest mniejsza od europejskiej.

 3. Co grozi za czerwone tylne kierunkowskazy w samochodzie?

  Mandat, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. W przypadku niektórych modeli wymiana kierunkowskazów na europejskie znacznie podwyższa koszt sprowadzenia auta z USA, dlatego zdarza się, że nieuczciwi handlarze "załatwiają" przegląd. Jednak w razie kontroli drogówki możesz mieć spore problemy.

 4. Czy w amerykańskim dowodzie rejestracyjnym jest data produkcji samochodu?

  Nie. Dlatego często jako datę produkcji wpisuje się rok modelowy z tytułu własności (Certificate Of Title). Może też się zdarzyć, że urzędnik rejestrujący auto jako datę produkcji wpisze w dokumentach 1 stycznia roku, w którym auto zostało zarejestrowane po raz pierwszy.

 5. Czy auto z USA musi spełniać normy emisji spalin Euro?

  Tak. Dotyczy to zarówno samochodów nowych, jak i używanych. Pojazd, który nie spełnia norm emisji spalin obowiązujących w czasie jego produkcji, nie może być zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej. Wyjątek stanowią samochody zabytkowe. One nie muszą spełniać norm emisji spalin Euro.