Samochody z Holandii – gdzie szukać? Holenderskie strony z autami

Wnętrze samochodu, licznik km - auto z Holandii
opublikowano: 02 sierpnia 2022 autor: redakcja

Auta z Holandii cieszą się w naszym kraju sporą popularnością. Wynika ona przede wszystkim z przekonania o dobrym stanie technicznym pojazdów sprowadzanych z tego kraju, a także klarowną historią ich użytkowania i atrakcyjnymi cenami. Gdzie szukać samochodów z Niderlandów? Czy lepiej robić to na własną ręką, czy lepiej skorzystać z pomocy pośrednika?

Gdzie szukać samochodów w Holandii?

Sposobów na zakup auta z Niderlandów jest co najmniej kilka. Wybór jednego z nich zależy przede wszystkim od tego, czy jesteś w stanie poświęcić czas i wysiłek na samodzielne poszukiwanie interesującego Cię modelu oraz przeprowadzenie potrzebnych formalności. Jeśli tak, możesz skorzystać z jednej ze stron z autami z Holandii i zorganizować transport wybranego samochodu do Polski we własnym zakresie.

Drugim popularnym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty handlarzy, którzy specjalizują się w sprowadzaniu aut z Holandii do naszego kraju. Takie osoby najczęściej odwiedzają powszechnie znaną giełdę samochodową w Beverwijk. To jedno z największych w Europie miejsc tego typu, które cieszy się ogromną popularnością osób i firm z różnych krajów. Jest ona czynna wyłącznie we wtorki, ale, co stanowi jej duży atut, umożliwia sprawdzenie podstawowych informacji na temat pojazdów sprzedawanych w konkretnym dniu.

Jeśli jednak planujesz sprowadzenie samochodu z Holandii bez pomocy pośrednika, dobrym pomysłem jest rozpoczęcie poszukiwania wymarzonego auta na holenderskich stronach. Znajdziesz tam wiele atrakcyjnych modeli o zróżnicowanych parametrach. Samochody pochodzące z tego kraju najczęściej charakteryzują się stosunkowo wysokim przebiegiem, który jednak idzie w parze z dobrym stanem technicznym. Holendrzy jeżdżą sporo, ale dbają o swoje auta – właśnie dlatego cieszą się one tak dużą popularnością w Polsce i nie tylko.

Popularne strony z autami z Holandii

Które holenderskie strony z samochodami są warte uwagi? Sprawdź, gdzie najlepiej zacząć poszukiwania idealnego modelu auta.

 • Serwis ADESA – codziennie wystawiane są w nim setki ofert sprzedaży, zarówno w formie aukcji, jak i w ramach opcji „kup teraz”. Samochody pochodzą od firm leasingowych, wypożyczalni, a także krajowych producentów i właścicieli flot. Firmy korzystające z platformy mogą liczyć na wsparcie przy zawieraniu transakcji transgranicznych oraz dostęp do rozwiązań w zakresie transportu i finansowania zakupu aut.
 • ooyyo.com – zaletą portalu jest to, że można go wyświetlać w języku polskim. Strona jest wygodna w użytkowaniu i można ją pobrać w formie aplikacji na telefon.
 • marktplaats.nl – to odpowiednik polskiego portalu OLX, gdzie można znaleźć oferty pochodzące także od osób prywatnych.
Strona marktplaats.nl - z ogłoszeniami moto
Holenderska strona marktplaats.nl na której możemy znaleźć ogłoszenia motoryzacyjne.

Inne popularne strony z używanymi samochodami z Holandii to:

 • autotrack.nl,
 • autotrader.nl,
 • autoscout24.nl,
 • bovag.

Warto korzystać z co najmniej kilku z nich, by zapewnić sobie dostęp do sporej liczby aktualnych ofert.

Jak sprowadzić samochód z Holandii? Najważniejsze informacje

Samodzielne sprowadzenie do Polski auta z Holandii niestety jest dosyć kosztowne. Dlatego wybierając konkretny model, pamiętaj o uwzględnieniu nie tylko jego ceny, ale także opłat związanych z transportem.

Jeśli zdecydujesz się na podróż zakupionym samochodem do Polski, weź pod uwagę, że Warszawę i Amsterdam dzieli około 1200 km, musisz zatem dość sporo wydać na paliwo. Co więcej, w takim przypadku dotyczy Cię także konieczność zapłaty 10 euro za tablice wywozowe oraz wykupienie krótkoterminowego OC, jeśli auto nie ma ważnej polisy. Przewóz samochodu na lawecie jest jeszcze droższy – wynajem takiego pojazdu to co najmniej 2000 zł.

Kiedy znajdziesz idealny model, niezbędne jest sporządzenie ze sprzedawcą umowy kupna-sprzedaży. Musi być ona przetłumaczona na język polski, abyś mógł bez problemu zarejestrować auto w kraju.

Kiedy pojazd już oficjalnie stanie się Twoją własnością, musisz jeszcze odwiedzić lokalną placówkę Państwowej Służby Ruchu Drogowego (RWD), gdzie otrzymasz tablice wywozowe. Umożliwią Ci one poruszanie się po drogach unijnych przez 14 dni od ich wydania.

Do urzędu warto udać się ze sprzedającym. Ta procedura jest istotna także dla niego, ponieważ zostanie mu zwrócony podatek BPM (Belasting van Personenauto‘s en Motorrijwielen). Podlegają mu prawie wszystkie pojazdy rejestrowane na terenie Niderlandów. Przy odsprzedaży auta z Holandii do Polski sprzedawca może ubiegać się o zwrot części podatku BPM.

Jakie dokumenty musi mieć samochód z Holandii?

Sprzedający powinien wydać Ci komplet dokumentów, które umożliwią Ci rejestrację auta z Holandii w Polsce. Podstawą jest umowa kupna-sprzedaży, w której znajdą się wszystkie istotne dane dotyczące pojazdu oraz osób zawierających transakcję. Oprócz tego upewnij się, że otrzymałeś:

 • dowód rejestracyjny (tzw. Kentekenbewijs),
 • kartę pojazdu (jeśli została wydana),
 • certyfikat COC (jeśli właściciel go ma),
 • dokument NAP.

Niestety w większości przypadków takie dokumenty muszą zostać przełożone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Rejestracja auta z Holandii

Pierwszym krokiem jest opłacenie akcyzy za samochód z Holandii. Masz na to 30 dni od daty zakupu pojazdu (nie od chwili powrotu do kraju). Wartość podatku oblicza się na podstawie następującej zasady:

 • 3,1% ceny zakupu dla samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6% ceny zakupu dla samochodów z silnikiem o pojemności większej niż 2000 cm3.

Jeżeli sprowadzasz auto hybrydowe (ładowane z gniazdka), to koszty są o połowę niższe, tj. 1,55% za silnik do 2000 cm3, a także 9,3% powyżej 2000 cm3 pojemności. Akcyzę możesz opłacić osobiście w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej.

Po opłaceniu akcyzy i zleceniu przeprowadzenia badania technicznego auta z Holandii możesz zarejestrować je w Polsce. Będziesz potrzebować przetłumaczonych dokumentów i potwierdzenia opłacenia akcyzy. Z nimi powinieneś udać się do lokalnego wydziału komunikacji, gdzie najpierw otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny, a po 30 dniach dowód stały. Pamiętaj także o obowiązku wykupienia polisy OC.

Sprowadzenie auta z zagranicy a ubezpieczenie

Ubezpieczenie OC samochodu z Holandii odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku pojazdu kupionego w kraju. W obu sytuacjach wykupienie polisy jest obowiązkowe – trzeba mieć tego świadomość, ponieważ kary za brak ważnego OC są bardzo surowe.

Jazda nieubezpieczonym samochodem osobowym powyżej 14 dni będzie Cię kosztować nawet 5600 zł. Zdecydowanie nie warto ryzykować dodatkowych kosztów. Tym bardziej że, korzystając z porównywarek internetowych, można znaleźć atrakcyjne oferty od wielu różnych ubezpieczycieli. Zakres polisy OC jest taki sam w każdym towarzystwie, jednak poszczególne firmy oferują różnego typu preferencyjne zasady obliczania wysokości składki. Jest ona uzależniona na przykład od stażu za kierownicą czy wieku właściciela auta. Warto więc poszukać najtańszej opcji, aby nie przepłacić.

Podsumowanie

 1. Samochody z Holandii cieszą się w naszym kraju dużą popularnością, ponieważ uchodzą za zadbane, zwykle są w dobrym stanie technicznym, a ich historia serwisowa jest klarowna.
 2. Auta z Holandii można kupić za pośrednictwem handlarzy, którzy zajmują się ich sprzedażą profesjonalnie lub zrobić to we własnym zakresie. Samodzielne poszukiwania warto rozpocząć od przeglądania stron z samochodami z Holandii. Część z nich jest dostępna w polskiej wersji językowej
 3. Pojazd można sprowadzić na lawecie lub przyjechać nim do Polski. Należy pamiętać o niezbędnych formalnościach. Transport zwykle wiąże się z dość wysokimi kosztami.
 4. Po dotarciu auta do Polski należy zapłacić za niego akcyzę. Jej wysokość jest uzależniona od parametrów technicznych pojazdu i ceny zakupu.
 5. Auto z Holandii należy zarejestrować w lokalnym wydziale komunikacji.
 6. Należy także wykupić polisę OC. Jazda bez ubezpieczenia naraża właściciela samochodu na wysoką karę nakładaną przez UFG.
5/5

FAQ

 1. Ile kosztuje rejestracja auta z Holandii?

  Wszystkie opłaty, które będziesz musiał uiścić w urzędzie, wyniosą 256 zł (lub 1 176 zł, jeśli zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne).

 2. Jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania auta z Holandii?

  Potrzebne będzie potwierdzenie opłacenia akcyzy, umowa kupna-sprzedaży, potwierdzenie przejścia badania technicznego z pozytywnym wynikiem oraz dokumenty, które przekaże Ci sprzedający (np. karta pojazdu, jeśli została wydana).

 3. Czy warto kupić samochód z Niderlandów?

  Tak, ponieważ zwykle takie samochody są w dobrym stanie technicznym, a ich historia nie budzi wątpliwości (można łatwo ją zweryfikować). Należy jednak wziąć pod uwagę koszty związane z przewozem samochodu z Holandii do Polski, opłaceniem akcyzy i innymi formalnościami.