Zwrot składki ubezpieczenia OC po sprzedaży samochodu. Ile wynosi?

Zwrot składki OC sprzedaż samochodu
opublikowano: 29 grudnia 2017 aktualizacja: 14 lutego 2022 autor: redakcja

Sprzedałeś samochód, a więc nie wykorzystasz już polisy OC, za którą zresztą słono zapłaciłeś. Czy w związku z tym otrzymasz zwrot składki? Sprawa nie jest taka oczywista.

Ubezpieczenie OC chroni konkretny samochód. Po jego sprzedaży, masz obowiązek przekazania polisy nowemu właścicielowi. Wraz z pojazdem, na nabywcę przechodzą prawa i obowiązki związane z ubezpieczeniem. Jeśli zapłaciłeś składkę jednorazową, a po krótkim czasie sprzedałeś auto, może się okazać, że nowy właściciel dostał od Ciebie kosztowny prezent. Bo tylko od jego dobrej woli zależy, czy otrzymasz zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.

Pamiętaj! Tylko nabywca pojazdu decyduje o kontynuacji umowy OC

Osoba która kupiła od Ciebie samochód, może korzystać z Twojej polisy OC do końca trwania ochrony. Nie ma znaczenia, czy będzie to okres 11 miesięcy czy też 11 dni. Zgodnie z ustawą, może również wypowiedzieć zawartą przez Ciebie umowę i wykupić polisę w innej firmie. Tylko w takim wypadku odzyskasz część swoich pieniędzy.

Uwaga! Należy Ci się zwrot składki OC tylko za okres, w którym zarówno Ty, jak i nabywca auta nie korzystaliście z ochrony. A więc nie od dnia sprzedaży samochodu, ale od dnia wypowiedzenia umowy OC przez jego nowego posiadacza (za każdy dzień do końca umowy).

Jeżeli Twoja składka została podzielona na raty, otrzymasz zwrot faktycznie poniesionych wydatków.

Na przykład: zapłaciłeś ratę OC za pół roku, sprzedałeś auto po dwóch miesiącach od zawarcia umowy, a nabywca wypowiedział polisę po kolejnym miesiącu – ubezpieczyciel odda Ci pieniądze za trzy niewykorzystane miesiące (czyli faktyczną nadpłatę).

Jak otrzymać zwrot nadpłaty OC po sprzedaży auta?

  • Przed spisaniem umowy kupna-sprzedaży samochodu możesz ustalić z kupującym, czy będzie kontynuował umowę OC. Oczywiście, nawet jeśli zadeklaruje że zrezygnuje z polisy, do niczego go to nie zobowiązuje. Nie ma żadnego przepisu, który zobowiązywałby go do wywiązania się z obietnicy.
  • Do Twoich obowiązków (zgodnie z ustawą) należy zgłoszenie sprzedaży auta do obecnego ubezpieczyciela w ciągu 14 dni. Dzięki temu, towarzystwo będzie wiedziało o przeniesieniu własności pojazdu. To bardzo istotne. Jeśli np. składka za OC została podzielona na raty, ubezpieczyciel będzie upominał się o uregulowanie kolejnych należności tylko do nabywcy auta (brak zgłoszenia sprzedaży skutkuje solidarną odpowiedzialnością obu stron umowy).
  • Jeżeli nowy właściciel auta wypowie zawartą przez Ciebie umowę OC, otrzymasz zwrot niewykorzystanej składki. Nie musisz w związku z tym składać żadnego wniosku. Ubezpieczyciel sam skontaktuje się z Tobą w tej sprawie (będzie chciał np. ustalić numer Twojego konta bankowego, ewentualnie otrzymasz zwrot składki przekazem pocztowym).

Zwrot składki z OC po wypłacie za szkodę

Przyjmijmy jeszcze jeden scenariusz: sprzedałeś auto, jego nabywca wypowiedział zawartą przez Ciebie umowę OC, ale w czasie trwania ochrony ubezpieczyciel wypłacił z niej odszkodowanie (np. miesiąc wcześniej spowodowałeś kolizję). Czy należy Ci się zwrot składki? Owszem.

Nie ma znaczenia, czy z polisy OC była likwidowana szkoda. Również w takim przypadku ubezpieczyciel jest zobowiązany do zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony.

4.2/5