Raty w OC – czy to się opłaca?

Raty w ubezpieczeniu OC
opublikowano: 22 maja 2017 autor: redakcja

Oferta OC na kolejny rok przekracza twoje możliwości finansowe? Może warto kupić polisę na raty? To dobre rozwiązanie, ale pod warunkiem, że dokładnie prześwietlisz propozycje wielu towarzystw.

W dobie znacznych podwyżek cen OC niektórzy klienci towarzystw ubezpieczeniowych nie tylko chcą, ale nawet muszą podzielić składkę. Jednorazowa opłata to dla nich zbyt duży wydatek. Szczególnie dla młodych kierowców, dla których ceny najtańszego OC sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

OC na raty – na co zwrócić uwagę?

Składkę OC można podzielić na kilka, a nawet kilkanaście części. Ale koniecznie musimy sprawdzić, ile trzeba będzie do niej dopłacić. Zazwyczaj – im więcej rat, tym wyższa cena ostateczna (po zsumowaniu wszystkich płatności). Oprocentowanie przy sprzedaży ratalnej jest różne i zależy wyłącznie od wybranego towarzystwa. Różnice w poszczególnych ofertach są spore i mogą się wahać w granicach od 8 do nawet 30%. To w rezultacie przekłada się na dopłaty do stawki podstawowej rzędu nawet kilkuset złotych. Trzeba również pamiętać, żeby najpierw poszukać najtańszych propozycji OC, a dopiero potem sprawdzić możliwości podziału na raty.

Przykład:
Pan Jacek, 20-letni kierowca, kupił pierwszy samochód (Opla Astrę z 2005 roku, poj. silnika 1,8) za wszystkie swoje oszczędności. Pojazd musiał ubezpieczyć w ciągu miesiąca (wtedy kończyła się polisa OC zbywcy). Sugerując się radą starszego kolegi skierował najpierw swoje kroki do agenta znanego towarzystwa, który zaproponował mu najtańsze OC za 5170 złotych! Kwota niebagatelna, szczególnie dla osoby uczącej się, bez własnego źródła dochodu. Jacek zapytał o możliwość rozbicia składki na raty. Owszem, istnieje, ale tylko w dwóch ratach, z dopłatą 1135 złotych (całkowita opłata roczna 6305 zł).

Na szczęście pan Jacek nie zdecydował się od razu na zakup polisy. Postanowił najpierw sprawdzić oferty innych towarzystw. Skorzystał z internetowej porównywarki OC i znalazł najtańsze OC za 2962 zł*. Tym razem mógł podzielić składkę nie na dwie, ale na 4 raty. Dopłata do rocznego ubezpieczenia z uwzględnieniem płatności ratalnej wynosiła w tym towarzystwie 822 zł. A więc całkowita cena polisy po rozbiciu na raty to 3784 zł (każda rata po 946 złotych).

Podsumowując: dzięki poszukiwaniom najtańszej oferty z najkorzystniejszym oprocentowaniem rat, w kieszeni pana Jacka zostało ponad 2500 złotych.

Raty w OC to ryzyko dla ubezpieczycieli?

Podział OC na raty oznacza dla towarzystwa pewne ryzyko. Jeżeli klient nie opłaci składki, ubezpieczyciel (zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych), nadal będzie odpowiedzialny finansowo za szkodę. W związku z tym, niektórzy ubezpieczyciele nie chcą dzielić płatności, ewentualnie dopuszczają podział wyłącznie na dwie raty (przy wyższych kwotach – cztery. Na miesięczne raty możemy liczyć głównie w przypadku zakupu autocasco). Oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe upomni się o zaległą wpłatę. Poza tym może windykować klienta, a jego dane pojawią się np. w Krajowym Rejestrze Dłużników (KRD). Warto także pamiętać, że nieopłacona w całości polisa nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Natomiast przerwa w ubezpieczeniu, nawet jednodniowa, oznacza nałożenie na właściciela pojazdu kary (przez UFG).

*kalkulacja w porównywarce Najtaniej u Agenta z 29.05.2017 r.