Ubezpieczenie szyb – jaka ochrona dla kierowcy?

ubezpieczenie szyb
opublikowano: 04 grudnia 2018 aktualizacja: 4 lipca 2022 autor: redakcja

Szyba w samochodzie to element najbardziej podatny na uszkodzenia. Nawet niewielka rysa może przerodzić się w tzw. pajęczynkę i ograniczyć widoczność dla kierującego. A za to już grozi wysoki mandat. Kłopotów i wydatków unikniemy decydując się na odpowiednie ubezpieczenie.

Jeśli chcemy, aby nasza polisa OC chroniła także szyby, musimy wykupić rozszerzenie. Co prawda składka wzrośnie wtedy od kilku do kilkunastu procent rocznie, ale w zamian zyskamy kilka korzyści:

 • gwarancję zachowania wypracowanych zniżek w razie kolizji,
 • uniknięcie płatności za naprawę szyby,
 • uniknięcie płatności za wymianę szyby.

O zakupie ubezpieczenia szyb powinni pomyśleć wszyscy kierowcy, a szczególnie ci, którzy poruszają się samochodami o wysokiej wartości. Rachunek za wymianę czy naprawę szyby w renomowanym zakładzie może okazać się naprawdę słony.

Ubezpieczenie szyb – ile kosztuje?

Polisa dotycząca oszklenia w samochodzie jest rozszerzeniem, choć niedrogim. Roczna składka to średni wydatek 50 zł, ale stawki różnią się u poszczególnych towarzystw, np. w AXA Direct za 12 miesięcy zapłacimy 39 zł, a w TU Warta 69 zł.

Decydującym czynnikiem o wyborze ubezpieczenia szyby nie powinna być tylko cena polisy, ale także suma ubezpieczenia i czas realizacji wymiany lub naprawy.

Ubezpieczenie szyb – na to zwróć uwagę w polisie

Skoro za ochronę szyb w samochodzie musimy dodatkowo zapłacić, warto sprawdzić warunki ubezpieczyciela, bo nie w każdej sytuacji dostaniemy świadczenie.

Ważne, aby ochrona szyb oznaczała wypłatę świadczenia lub bezgotówkową pomoc w razie:

 • aktów wandalizmu (celowe stłuczenie szyby przez osoby trzecie),
 • zdarzenia losowego (np. upadający konar drzewa),
 • niezamierzonego działania innych uczestników ruchu (odprysk kamienia na poboczu).

Zanim wybierzemy najlepsze ubezpieczenie szyb, oprócz porównania ofert w kalkulatorze, dobrze jest sprawdzić kluczowe szczegóły dla polisy, w tym: obszar, na którym działa polisa (tylko Polska czy także UE), sumy ubezpieczenia, czyli maksymalne stawki odszkodowania, termin naprawienia szkody czy gwarancję otrzymania na czas naprawy auta zastępczego, a także inne opcje, które będą dla nas korzystne, jak opłacenie przez ubezpieczyciela miejsca na strzeżonym parkingu (na czas usunięcia szkody).

PAMIĘTAJ!
Polisa na szyby może być zawarta jednocześnie z ubezpieczeniem OC lub AC, na okres 12 miesięcy.

Ochrona szyby – szybkie porównanie ubezpieczeń

Ubezpieczenie oszklenia w aucie wygląda nieco inaczej w każdej firmie ubezpieczeniowej. Sprawdziliśmy pod tym kątem 4 towarzystwa: AXA Assistance, Warta, i Generali. Kto oferuje najlepsze warunki?

AXA Direct – ubezpieczenie szyb samochodowych

AXA proponuje do 3000 zł za naprawę lub wymianę szyby. Ubezpieczyciel zapewnia, że usługa zostanie zrealizowana w przeciągu nawet 2 dni od momentu zgłoszenia szkody.

WARTA – Auto Szyby

W warunkach umowy Warta nie ogranicza swojej odpowiedzialności do jednego zdarzenia w okresie ubezpieczenia (12 miesięcy). Suma ubezpieczenia wynosi 4000 zł, ale zmniejsza się na skutek wypłaty odszkodowania za każde zdarzenie w trakcie trwania okresu ubezpieczenia.

Generali – Autoszyba

W Generali suma ubezpieczenia wynosi nawet 6000 zł. Szkody szybowe nie mają wpływu na wypracowane zniżki w ramach AC. Kierowca ma możliwość naprawy także drobnych uszkodzeń wyspecjalizowanych punktach.

Pęknięta szyba w aucie – odszkodowanie nie zawsze możliwe

Ubezpieczenie szyb jest bardzo korzystne z punktu widzenia kierowcy, ale nie oznacza, że pieniądze z polisy otrzymamy w każdej sytuacji. Przede wszystkim musimy spełnić kilka wymogów towarzystwa, jak:

 • masa całkowita pojazdu – zwykle do 3,5t,
 • wiek pojazdu – np. nie starszy niż 20 lat,
 • tablice rejestracyjne – muszą być polskie, jeśli ubezpieczamy auto w Polsce,
 • stan techniczny szyb – w komplecie, bez zniszczeń i żadnych widocznych uszkodzeń w chwili zawierania umowy.

Oprócz wymogów o wypłacie czy realizacji świadczenia decydują wyłączenia odpowiedzialności. Wszystkie z nich znajdują się  w dokumencie OWU i najczęściej dotyczą szkód, które wydarzyły się podczas:

 • wymiany i wymontowywania szyby bez wiedzy ubezpieczyciela,
 • działań wojennych, zamieszek i strajków ulicznych,
 • trzęsienia ziemi,
 • celowego działania,
 • rażącego niedbalstwa.

Odszkodowanie nie będzie przyznane, jeśli kupimy ubezpieczenie szyb ważne tylko na terenie Polski czy Unii Europejskiej, a szkoda przytrafi nam się np. po przekroczeniu granicy z Białorusią czy Ukrainą. Dlatego warto wybrać szeroki i dopasowany do swoich potrzeb zasięg terytorialny polisy, nawet gdy jej koszt jest wyższy.

Masz szyberdach? Co z odszkodowaniem?

Szyberdach częściej jest obecny w samochodach starszych i traktowany jako zamiennik klimatyzacji. Jednak mimo wykonania ze szkła, towarzystwa nie traktują tego elementu pojazdu jako szyby.

Przedmiotem standardowego ubezpieczenia szyby są szyba czołowa, tylna i boczna. Jeśli towarzystwo w dokumencie OWU wyraźnie zaznaczy, że zakres dotyczy także okna dachowego (szyberdachu), wtedy możemy liczyć na odszkodowanie.

Z ograniczeniami możemy spotkać się także w przypadku odszkodowania za naprawę lub wymianę szyb z folią przyciemniającą. Koszty naklejenia nowej folii czy nalepki kontrolnej (na szybie czołowej) ponosimy na ogół z własnej kieszeni.

5/5