Automatyczne przedłużenie OC – kiedy występuje?

Przedłużenie OC
opublikowano: 18 października 2019 aktualizacja: 17 czerwca 2020 autor: redakcja

Kontynuacja obowiązkowej polisy OC jest bardzo ważna z powodów finansowych, bo spóźnienie w opłaceniu składki może nas kosztować nawet 4500 zł. Ale nie zawsze musimy pamiętać o terminach polisy. W niektórych sytuacjach zrobi to za nas ubezpieczyciel.

Kary za brak OC, nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, zależą od czasu, jaki upłynął od terminu zapłaty. W 2019 r. terminy i stawki wynosiły:

  • brak ubezpieczenia do 3 dni: 900 zł dla samochodów osobowych; 1350 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników i 150 zł dla innych pojazdów,
  • brak ubezpieczenia od 4 do 14 dni: 2250 zł dla samochodów osobowych; 3380 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników i 380 zł dla innych pojazdów,
  • brak ubezpieczenia powyżej 14 dni: 4500 zł dla samochodów osobowych; 6750 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników i 750 zł dla innych pojazdów.

Powyższych opłat możemy uniknąć, o ile nie zmieniamy pojazdu. Ten i inny scenariusz analizujemy w dalszej części artykułu. (Możesz też doczytać na ten temat w artykule: https://ubezpieczamy-auto.pl/co-grozi-za-brak-oc/)

Kiedy ubezpieczyciel sam przedłuży ważność polisy OC?

Jeśli nie pozbywamy się ubezpieczonego pojazdu, ubezpieczyciel automatyczne wznowi nam polisę po jej zakończeniu. Na 14 dni przed końcem umowy musi nas poinformować o zbliżającym się końcu ubezpieczenia i przedstawić nową ofertę. Gdy mimo wszystko zapomnimy opłacić składkę, otrzymamy przedłużenie umowy.

Wyjątkiem jest zmiana towarzystwa ubezpieczeń. Wtedy trzeba najpóźniej 1 dzień przed końcem starej umowy złożyć wypowiedzenie, a w nowej firmie od razu wykupić polisę. I tu są dalsze 2 warianty:

  • wypowiemy umowę u ubezpieczyciela A, a nie zawrzemy u ubezpieczyciela B – musimy liczyć się z konsekwencjami nie posiadania polisy (zapłacenie kary wg cennika UFG);
  • nie wypowiemy umowy u ubezpieczyciela A, a zawrzemy u ubezpieczyciela B – kara nam nie grozi, bo mamy nową polisę, natomiast starą możemy wypowiedzieć w dowolnym momencie, płacąc jedynie składkę za okres, w którym korzystaliśmy ze starej polisy

Kontynuacja OC a sprzedaż i kupno samochodu

Jeśli kupimy samochód z ważnym ubezpieczeniem OC, możemy korzystać z polisy aż do końca terminu ważności. Po tym czasie ubezpieczyciel nie przedłuży umowy, którą musimy odnowić sami. Trzeba to zrobić jeszcze w trakcie trwania starej – w przeciwnym razie grożą nam kary według cennika UFG.

Zakup auta z ważnym OC nie oznacza jeszcze, że polisa OC będzie kontynuowana na tych samych zasadach. Przykładowo, jeśli sprzedającym jest kierowca w średnim wieku, bez historii wypadkowej, ze zniżkami za bezszkodowość a kupującym młody i niedoświadczony, ten drugi musi liczyć się z ewentualna dopłatą. Ubezpieczyciel ma prawo zrobić tzw. rekalkulację składki.

Polisa OC w ratach bez automatycznego przedłużenia

W innym wariancie może się zdarzyć, że opłacamy OC ratalnie, np. co pół roku czy raz na kwartał. Co w przypadku gdy zapłacimy pierwszą ratę, a spóźniamy się w uregulowaniem kolejnej? Wtedy jesteśmy chronieni finansowo w razie kolizji czy innego zdarzenia, ale ubezpieczyciel nie przedłuży nam umowy. A dodatkowo będziemy musieli zapłacić odsetki o brakujących składek.

Automatyczne przedłużenie OC dotyczy tylko tych polis, które są opłacane za cały okres z góry.

Polisa OC krótkoterminowa – tylko na 30 dni i tylko raz

Automatyczne przedłużenie OC nie nastąpi także w przypadku OC krótkoterminowego, gdy posiadamy samochód historyczny, wolnobieżny, sprzedawany w komisie, sprowadzony z zagranicy i zarejestrowany czasowo.

Takie ubezpieczenie możemy kupić tylko raz, jest ono ważne przez minimum 30 dni i nie podlega automatycznemu odnowieniu przez towarzystwo. To oznacza, że musimy kupić pełną polisę obowiązującą przez kolejne 12 miesięcy.

5/5