Automatyczne przedłużenie OC – kiedy występuje?

opublikowano: 18 października 2019 autor: redakcja

Kontynuacja obowiązkowej polisy OC jest bardzo ważna z powodów finansowych, bo spóźnienie w opłaceniu składki może nas kosztować nawet 4500 zł. Ale nie zawsze musimy pamiętać o terminach polisy. W niektórych sytuacjach zrobi to za nas ubezpieczyciel.

Kary za brak OC, nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, zależą od czasu, jaki upłynął od terminu zapłaty. W 2019 r. terminy i stawki wynosiły:

  • brak ubezpieczenia do 3 dni: 900 zł dla samochodów osobowych; 1350 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników i 150 zł dla innych pojazdów,
  • brak ubezpieczenia od 4 do 14 dni: 2250 zł dla samochodów osobowych; 3380 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników i 380 zł dla innych pojazdów,
  • brak ubezpieczenia powyżej 14 dni: 4500 zł dla samochodów osobowych; 6750 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników i 750 zł dla innych pojazdów.

Powyższych opłat możemy uniknąć, o ile nie zmieniamy pojazdu. Ten i inny scenariusz analizujemy w dalszej części artykułu.

Kiedy ubezpieczyciel sam przedłuży ważność polisy OC?

Jeśli nie pozbywamy się ubezpieczonego pojazdu, ubezpieczyciel automatyczne wznowi nam polisę po jej zakończeniu. Na 14 dni przed końcem umowy musi nas poinformować o zbliżającym się końcu ubezpieczenia i przedstawić nową ofertę. Gdy mimo wszystko zapomnimy opłacić składkę, otrzymamy przedłużenie umowy.

Wyjątkiem jest zmiana towarzystwa ubezpieczeń. Wtedy trzeba najpóźniej 1 dzień przed końcem starej umowy złożyć wypowiedzenie, a w nowej firmie od razu wykupić polisę. I tu są dalsze 2 warianty:

  • wypowiemy umowę u ubezpieczyciela A, a nie zawrzemy u ubezpieczyciela B – musimy liczyć się z konsekwencjami nie posiadania polisy (zapłacenie kary wg cennika UFG);
  • nie wypowiemy umowy u ubezpieczyciela A, a zawrzemy u ubezpieczyciela B – kara nam nie grozi, bo mamy nową polisę, natomiast starą możemy wypowiedzieć w dowolnym momencie, płacąc jedynie składkę za okres, w którym korzystaliśmy ze starej polisy

Kontynuacja OC a sprzedaż i kupno samochodu

Jeśli kupimy samochód z ważnym ubezpieczeniem OC, możemy korzystać z polisy aż do końca terminu ważności. Po tym czasie ubezpieczyciel nie przedłuży umowy, którą musimy odnowić sami. Trzeba to zrobić jeszcze w trakcie trwania starej – w przeciwnym razie grożą nam kary według cennika UFG.

Zakup auta z ważnym OC nie oznacza jeszcze, że polisa OC będzie kontynuowana na tych samych zasadach. Przykładowo, jeśli sprzedającym jest kierowca w średnim wieku, bez historii wypadkowej, ze zniżkami za bezszkodowość a kupującym młody i niedoświadczony, ten drugi musi liczyć się z ewentualna dopłatą. Ubezpieczyciel ma prawo zrobić tzw. rekalkulację składki.

Polisa OC w ratach bez automatycznego przedłużenia

W innym wariancie może się zdarzyć, że opłacamy OC ratalnie, np. co pół roku czy raz na kwartał. Co w przypadku gdy zapłacimy pierwszą ratę, a spóźniamy się w uregulowaniem kolejnej? Wtedy jesteśmy chronieni finansowo w razie kolizji czy innego zdarzenia, ale ubezpieczyciel nie przedłuży nam umowy. A dodatkowo będziemy musieli zapłacić odsetki o brakujących składek.

Automatyczne przedłużenie OC dotyczy tylko tych polis, które są opłacane za cały okres z góry.

Polisa OC krótkoterminowa – tylko na 30 dni i tylko raz

Automatyczne przedłużenie OC nie nastąpi także w przypadku OC krótkoterminowego, gdy posiadamy samochód historyczny, wolnobieżny, sprzedawany w komisie, sprowadzony z zagranicy i zarejestrowany czasowo.

Takie ubezpieczenie możemy kupić tylko raz, jest ono ważne przez minimum 30 dni i nie podlega automatycznemu odnowieniu przez towarzystwo. To oznacza, że musimy kupić pełną polisę obowiązującą przez kolejne 12 miesięcy.