Czy darmowe holowanie samochodu w assistance jest możliwe?

Holowanie auta assistance
opublikowano: 17 czerwca 2021 aktualizacja: 4 lipca 2022 autor: redakcja

Holowanie samochodu na własną rękę jest kosztowne. Warto więc wykupić ubezpieczenie assistance. Jednak jest to dodatkowy koszt do OC lub samodzielnej polisy. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują czasem darmowy assistance do OC lub AC. Na czym polega i jak go otrzymać?

Holowanie jest najbardziej interesującą częścią każdego assistance. Limity kilometrów stanowią ważny aspekt warunków ubezpieczenia. Każdy kierowca chciałby mieć darmowe holowanie, gdy spotka go awaria na drodze. Sprawdzimy, który ubezpieczyciel oferuje darmowe holowanie, ale też i inne dodatki wynikające z polisy assistance.

Jak uzyskać darmowe holowanie?

Ubezpieczyciele zachęcają klientów do zawarcia polisy OC nie tylko tanią składką za obowiązkowe ubezpieczenie, ale też dodatkami, które oferują za darmo. Wśród nich jest właśnie assistance. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze ubezpieczyciela. Trzeba też sprawdzić limity i szczegółowy zakres darmowego assistance.

Którzy ubezpieczyciele oferują darmowy assistance?

Poniższa tabela pokazuje aktualne oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Tylko Uniqa i Generali oferują darmowy assistance do OC w przypadku awarii. W innych towarzystwach do OC assistance jest tylko przy kolizji bądź wypadku. Ofertę assistance do AC ma Interrisk i PZU. Kierowcy mogą liczyć na darmową pomoc na drodze w przypadku awarii. 

Towarzystwo ubezpieczenioweZdarzenieWarunki holowania
Generali + Assistance KomfortAwaria, WypadekPo wypadku – bez limitu Po awarii – 100 km Holowanie osoby poszkodowanej
Interrisk OC + Assistance StartWypadekHolowanie pojazdu sprawcy do najbliższego warsztatu, Holowanie pojazdu poszkodowanego bez limitu
Interrisk AC + Assistance Standard (dla pojazdów do 10 lat)Awaria, WypadekDo 100 km
Link4 + Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance OponyWypadekDo 100 km
Warta OC Komfort + Assistance StandardWypadekDo 100 km
PZU OC + Assistance KomfortKolizjaPo kolizji do 150 km, Holowanie pojazdu poszkodowanego
PZU AC + Assistance KomfortWypadek, AwariaDo 150 km
Uniqa OC + Assistance MidiAwaria, WypadekDo 75 km, Holowanie pojazdu poszkodowanego
Wiener OC + Assistance PodstawowyWypadekHolowanie w Polsce do 150 km, holowanie w Europie do 75 km

Co zrobić, by skorzystać z darmowego assistance?

Bardzo ważne jest zachowanie kierowcy po zaistniałej szkodzie. Niektóre zachowania wykluczają pomoc ubezpieczyciela. Pamiętaj, aby po zdarzeniu:

  1. Zabezpieczyć pojazd. W większości Ogólnych Warunków Ubezpieczenia jest zapis, który mówi o zabezpieczeniu mienia w sposób jaki jest możliwy, aby rozmiar szkody się nie powiększał.
  2. Zadzwonić do ubezpieczyciela. Jak najszybciej powinieneś poinformować ubezpieczyciela o zaistniałym zdarzeniu. Zazwyczaj na certyfikacie OC jest numer na infolinię do towarzystwa. Jeżeli nie masz certyfikatu przy sobie, możesz znaleźć go w internecie. Trzeba zawiadomić ubezpieczyciela, że niezbędne jest holowanie pojazdu.
  3. Oczekiwać na lawetę. Towarzystwa ubezpieczeniowe starają się jak najszybciej wysłać holownika na miejsce zdarzenia. Zaczekaj na pomoc na drodze.

Warto zapamiętać, że wezwanie holownika na swój koszt i brak powiadomienia ubezpieczyciela o zdarzeniu spowoduję odmowę zwrotu kosztów poniesionych przez kierowcę. Ubezpieczycielnie pokryje kosztów lawety wezwanej przez ubezpieczonego.

Tylko w wyjątkowych przypadkach zwrot będzie możliwy. Gdy twój stan zdrowia przyczynił się do podjęcia takiej decyzji, oraz jeśli samochód został usunięty na wezwanie policji.

Kiedy firma ubezpieczeniowa zwróci za holowanie pojazdu?

Są sytuacje oprócz ww., w których ubezpieczyciel zwróci koszt lawety wezwanej na własną rękę. Będzie to awaria lub kolizja na autostradzie. Wtedy pomocy udzielą specjalne służby drogowe. Nie dzwoń na infolinię do ubezpieczyciela. Musisz zachować dowód zapłaty, a towarzystwo zwróci ci pieniądze za usługę holownika. Może być jednak ograniczenie kwoty, np. Generali pokryje koszty holowania na autostradzie do 2000 zł w Assistance Komfort, a Interrisk do 125 lub 250 euro (w Polsce oraz poza granicami).

Jak zamówić pomoc drogową w razie awarii na drodze u różnych ubezpieczycieli?

Jeżeli chcesz uzyskać pomoc assistance, musisz zadzwonić do ubezpieczyciela. Poniżej przedstawiamy numery telefonów na infolinię do różnych firm ubezpieczeniowych.

UbezpieczycielNumer telefonu
PZU801 102 102
Link422 444 4444
Warta502 308 308
Generali913 913 913
Interrisk22 575 25 25
Uniqa22 599 95 22
Wiener22 50 13 333
Aviva22 557 44 44
Ergo Hestia801 114 114

Infolinie assistance są czynne 24 godziny na dobę.

Ile kosztuje holowanie, jeżeli brak go w pakiecie assistance?

Dobrze mieć zapewnione holowanie od ubezpieczyciela. Jaki jest koszt holowania, jeżeli to ty sam będziesz musiał za nie płacić? Cena holowania jest uzależniona od miejsca zdarzenia oraz długości trasy przewozu samochodu.

Zabranie pojazdu z zatłoczonego miasta jest droższe niż pomoc w mniejszych miejscowościach. Dodatkowo ważna jest także wielkość i waga auta. Istotny jest czas awarii lub kolizji. W nocy lub święta koszt holowania będzie wyższy. Holowanie na terenie miasta samochodu osobowego zaczyna się od kwoty 100 zł wzwyż. Natomiast dalsze trasy są przeliczane na kilometry. Stawki zaczynają się od ok. 1 zł za kilometr. Cena za kilometr zależy też od długości trasy.

Co jeszcze ubezpieczyciele oferują w darmowym assistance?

Assistance do OC lub AC nie zawiera tylko darmowego holowania. Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe oferują jeszcze pomoc informacyjną, dzięki której może np. znaleźć warsztaty wulkanizacyjne w okolicy zdarzenia. W zakres assistance wchodzi także wynajęcie samochodu zastępczego, transport podróżujących do miejsca holowania, usprawnienie auta na miejscu zdarzenia, transport zwierząt po wypadku. Warto przed zakupem polisy OC sprawdzić dokładny zakres bezpłatnych dodatków i wybrać dla siebie najlepszą ofertę.

Co warto wiedzieć o holowaniu samochodu w assistance?

  1. Często ubezpieczyciele oferują do OC darmowy assistance.
  2. Każda firma ubezpieczeniowa ma inny zakres dodatkowego ubezpieczenia assistance.
  3. Warto zwrócić uwagę na limit kilometrów holowania pojazdu przed zakupem assistance.
  4. Generali i Uniqa oferują darmowe assistance z holowaniem w przypadku awarii w pakiecie z OC.
5/5