Kara za brak OC 2024 – ile wynosi i jak jej uniknąć?

kara za brak OC załamana kobieta w czerwonym samochodzie
opublikowano: 29 czerwca 2023 aktualizacja: 8 stycznia 2024 autor: redakcja

OC to najważniejsze i – co istotne – obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, o którym musi pamiętać każdy kierowca. Już jednodniowa przerwa w ciągłości polisy może skończyć się wysoką karą, którą właściciel auta będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Jak tego uniknąć?

Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu zarejestrowanego w Polsce. Kara, jaką będą musieli zapłacić nieuważni lub nieuczciwi kierowcy, zwiększyła się z początkiem 2023 r. może okazać się naprawdę dotkliwa dla portfela. Zasądzona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny kara może okazać się szczególnie dotkliwa, jeśli dojdzie do wypadku z udziałem nieubezpieczonego auta. Z naszego poradnika dowiesz się, jak jej uniknąć oraz dlaczego OC jest tak ważne.

Kiedy UFG nałoży karę za brak OC?

UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, jest odpowiedzialny między innymi za monitorowanie ważności ubezpieczeń obowiązkowych OC dla aut zarejestrowanych na terenie naszego kraju. Fundusz może nałożyć na właściciela nieubezpieczonego auta karę, jeśli nastąpi przerwa w ciągłości polisy. Jeżeli samochód, który został zarejestrowany, nie ma OC choćby przez 1 dzień, niezależnie od tego, czy jest użytkowany, czy nie, jego właściciel zostanie obciążony sporym, finansowym zobowiązaniem.

Od czego zależy wysokość kary za brak OC?

Kara za brak OC w 2023 roku jest wyliczana na podstawie kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto ustalonej na dany rok. Znaczenie ma także długość przerwy w ubezpieczeniu i rodzaj pojazdu. Karna opłata nakładana na właściciela nieubezpieczonego auta od 1 lipca 2023 r. przez dłuższy niż 14 dni okres odpowiada:

 • Dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku samochodu osobowego (7200 zł)
 • Trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych oraz autobusów (10 800 zł)
 • ⅓ minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku innych pojazdów, takich jak motocykle i motorowery (1200 zł)

Kwoty te stanowią wartości dla 100% karnej opłaty. Jeżeli brak ubezpieczenia jest krótszy (od 4 do 14 dni), opłata będzie niższa i wyniesie 50% pełnej kwoty opłaty karnej. Przerwa trwająca 3 lub mniej dni to konieczność zapłaty jedynie 20% kary.

Ile trzeba zapłacić za brak OC w 2023 roku?

Za brak ważnego ubezpieczenia OC w 2023 roku, właściciele samochodów czy jednośladów będą musieli zapłacić wspomnianą karę, której wysokość zależy od rodzaju pojazdu i długości przerwy w ubezpieczeniu. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? W bieżącym roku minimalne wynagrodzenie wzrosło dwukrotnie – w okresie styczeń-czerwiec 2023 wynosiło 3490 zł, a od 1 lipca do 31 grudnia 2023 wynosi 3600 zł. W związku z tym stawki kar za brak OC wyglądają następująco:

Kary za brak OC styczeń-czerwiec 2023

OkresSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1400 zł2090 zł230 zł
Od 4 do 14 dni3490 zł5240 zł580 zł
Powyżej 14 dni6980 zł10 470 zł1160 zł

Kary za brak OC lipiec-grudzień 2023

OkresSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1400 zł2160 zł240 zł
Od 4 do 14 dni3600 zł5400 zł600 zł
Powyżej 14 dni7200 zł10 800 zł1200 zł

Jak uniknąć przerwy w ciągłości OC?

Choć nie każdy o tym pamięta, obowiązkowym ubezpieczeniem OC objęte są wszystkie pojazdy mechaniczne zarejestrowane w Polsce. W większości przypadków obejmuje to więc także te auta, które są zepsute lub nieużywane. Jak wynika z aktualnych danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), brak polisy OC najczęściej jest wynikiem nieznajomości przepisów. Przerwanie ciągłości obowiązkowej polisy komunikacyjnej może wystąpić w kilku sytuacjach, które niekoniecznie wiążą się ze złą wolą właściciela pojazdu. Jak tego uniknąć?

Nie zwlekaj z zakupem polisy OC

Nawet jeśli aktualnie jesteś bez grosza, idź i zawrzyj polisę. Możesz wybrać odroczoną płatność przelewem, i nawet trochę się spóźnić. Zakup ubezpieczenia Cię nie ominie, a tłumaczenie w rodzaju: „Nie miałem akurat pieniędzy” nie przekona UFG, żeby umorzył Ci karę.

Może cię zainteresować: Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód?

Opłać wszystkie raty za OC

Nie wszyscy kierowcy wiedzą lub pamiętają, że wystarczy jednorazowa zaległość w opłacaniu składek ubezpieczeniowych, by polisa OC nie odnowiła się automatycznie na kolejny rok. Dlatego trzeba pamiętać, by regularnie uiszczać opłaty za ubezpieczenie, bez przerwy w ciągłości. 

Kup całoroczne OC po zakupie samochodu

Kupując polisę roczną, można uchronić się przed przerwą w ciągłości polisy wynikającą z przeoczenia końca umowy ubezpieczeniowej. Polisa  na 12 miesięcy, jeśli jest opłacana regularnie, w przeciwieństwie do ubezpieczenia krótkoterminowego przedłuża się bowiem automatycznie. Trzeba jednak pamiętać, by kontynuować opłacanie składek wraz z rozpoczęciem nowego roku.

Wykup ubezpieczenie dla nieużywanego pojazdu

Zdarza się, że posiadamy pojazd, który przez cały rok lub jego część stoi nieużywany. Dzieje się tak najczęściej w sytuacji, gdy chodzi o auto historyczne, lub zepsute. Nie można zapominać, że również te samochody muszą zostać ubezpieczone.

Co robić, kiedy przyjdzie kara z UFG?

Kara za brak ważnego OC nałożona na właściciela pojazdu przez UFG w większości przypadków musi niestety zostać opłacona. Wyjątek stanowią osoby, które w chwili otrzymania kary znajdują się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej lub finansowej. Mogą one złożyć wniosek o umorzenie, obniżenie lub rozłożenie kary na raty. Co należy zrobić w tym celu?

Odwołanie od decyzji UFG

Do wniosku należy dołączyć kilka najważniejszych dokumentów, które będą poświadczały zaistnienie niekorzystnej sytuacji materialnej. Możliwe jest również rozłożenie nałożonej przez UFG kary na raty, a także przesunięcie terminu jej płatności. Jakie zaświadczenia będą przydatne?

 • Informacja z ośrodka pomocy społecznej
 • Zaświadczenie lekarskie i dokumenty o leczeniu szpitalnym
 • Zaświadczenie o inwalidztwie, dochodach z ZUS od pracodawcy lub z urzędu pracy
 • Zaświadczenie o innych długach
 • Postanowienia sądów i komorników
 • Protokoły o stanie majątkowym

Zdarza się, że UFG nałoży na nas karę bezzasadnie, na przykład w wyniku pojawienia się błędu w systemie. Aby w takiej sytuacji uniknąć konieczności płacenia kary za brak ważnego ubezpieczenia, właściciele pojazdów bez OC muszą złożyć specjalne odwołanie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowcy mogą to zrobić w ciągu 30 dni od momentu otrzymania wezwania do zapłaty kary. Jak to zrobić?

Przede wszystkim właściciel pojazdu musi udowodnić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu błąd ze strony ubezpieczyciela, jeżeli we wskazanym przez organ okresie auto było ubezpieczone (przedstawienie potwierdzenia ciągłości polisy).

Można także udokumentować, że obowiązek posiadania polisy OC nie obejmuje naszego auta, na przykład wtedy, gdy samochód został skradziony, a kierowca nie posiada innego pojazdu.

Odwołać od decyzji można się również w sytuacji, gdy UFG zasądzi karę za brak OC dla właściciela auta, które zostało sprzedane. Jeśli do tego dojdzie, kierowca będzie musiał przedstawić:

 • Dowód potwierdzający sprzedaż, np. umowę kupna-sprzedaży lub fakturę
 • Potwierdzenie ciągłości polisy do momentu, gdy samochód pozostawał naszą własnością

Sprawdź też: Sprzedaż auta bez OC i przeglądu – czy można sprzedać taki samochód?

Zmniejszenie kary za brak OC

Kara nałożona na nieuważnego kierowcę przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w niektórych sytuacjach może zostać pomniejszona. UFG może podjąć taką decyzję, jeśli właściciel auta, które nie posiada polisy OC:

 • Osiągnął niski dochód na członka rodziny w roku nałożenia kary za brak polisy OC
 • Ma dzieci do 25 lat, które nie uzyskują własnych dochodów
 • Ma status bezrobotnego w urzędzie pracy
 • Jest obciążony wysokimi kosztami utrzymania osób w swoim gospodarstwie domowym
 • Nie posiada wartościowych nieruchomości lub ruchomości, które mogłyby pokryć zobowiązanie
 • Posiada zadłużenie w banku
 • Zalega z płatnością alimentów
 • Ma inne obciążenia finansowe

Kiedy UFG może umorzyć karę?

Zdarza się, że UFG decyduje się na umorzenie kary za  brak ubezpieczenia OC. Jest to możliwe, gdy właściciel pojazdu:

 • Jest osobą przewlekle chorą
 • Ma na swoim utrzymaniu osobę trwale niepełnosprawną
 • Utracił majątek w wyniku pożaru, powodzi lub klęski żywiołowej

Jak sprawdzić ważność OC samochodu?

Pierwszą rzeczą, o jakiej myśli większość kierowców, chcąc sprawdzić ważność swojej polisy OC, jest sięgnięcie do umowy ubezpieczeniowej. Tymczasem nie jest to jedyny sposób, aby dowiedzieć się, czy ubezpieczenie naszego auta nadal jest aktualne. Umowa często ginie, a ważne informacje łatwo znaleźć na stronie internetowej lub w aplikacji. Jak to zrobić?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) to ogromna baza, w której gromadzone są dane na temat zawieranych w Polsce ubezpieczeń komunikacyjnych. Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe systematycznie raportują do bazy informacje na temat aktualnych umów, skąd są one później udostępniane na szerszą skalę. Ostatecznie z bazy UFG korzystają bowiem nie tylko ubezpieczyciele, lecz również kierowcy. Można to zrobić już w kilku prostych krokach:

 1. Wchodzimy na stronę www.ufg.pl
 2. Wybieramy zakładkę Baza OC i AC
 3. Klikamy przycisk Sprawdzenie ubezpieczenia OC, a następnie Identyfikacja umowy OC na dzień
 4. Wypełniamy krótki formularz, w którym należy podać podstawowe informacje na temat pojazdu, takie jak jego numer rejestracyjny, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji pojazdu
 5. Przepisujemy z obrazka kod weryfikacyjny i przechodzimy do końcowego raportu
 6. Otrzymujemy podstawowe dane na temat danego pojazdu (np. jego marka, model, czy rok produkcji) oraz obejmującej go polisy OC (jej numer, daty obowiązywania czy nazwa ubezpieczyciela). Raport możemy pobrać w formacie PDF i wydrukować.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPIK)

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) to kolejna dużą baza, w której właściciele pojazdów mogą sprawdzić stan polisy OC. Aby to zrobić, wystarczy:

 1. Wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl
 2. Uzupełnić podstawowe dane dotyczące pojazdu, takie jak jego numer rejestracyjny, numer VIN, czy datę pierwszej rejestracji pojazdu
 3. Na podstawie powyższych kroków generowany jest raport, który można pobrać i wydrukować

CEPiK umożliwia także zweryfikowanie innych danych na temat interesujących nas pojazdów, co może okazać się przydatne na przykład w sytuacji, gdy planujemy zakup samochodu z drugiej ręki. Informatyczny System CEPiK pozwala poznać choćby rok produkcji auta, moc silnika, rodzaj paliwa, ważność badań technicznych, czy stan jego licznika pojazdu.

Aplikacje mobilne

Utrudnienia mogą pojawić się jednak wtedy, gdy dojdzie do stłuczki lub wypadku na drodze. W takich warunkach dostęp informacji może być nieco utrudniony. Wtedy idealnie sprawdzi się aplikacja mobilna, która pozwoli w kilka chwil uzyskać niezbędne w trakcie kolizji dane, zarówno na temat swojego pojazdu, jak i auta sprawcy nieszczęścia. Jakie aplikacje warto mieć w swoim telefonie?

 • Na wypadek – czyli uproszczona, bezpłatna wersja bazy danych wspomnianego UFG, którą można pobrać na telefon bezpośrednio ze strony Funduszu. Zapisuje ona podstawowe dane właściciela auta, więc w razie kolizji możliwe jest szybkie i sprawne załatwienie formalności związanych z likwidacją szkody. Dodatkowo aplikacja oferuje dostęp do wielu przydatnych porad i ułatwień, oferując chociażby wzór oświadczenia o stłuczce
 • Kup Auto – czyli kolejna przydatna aplikacja oferowana przez UFG. Jej działanie opiera się na podobnych zasadach co „Na wypadek”, jednak dodatkowo pozwala ona sprawdzić okres ubezpieczenia samochodu, podczas kupowania używanego pojazdu. Ma także inne opcje, na przykład pozwala wygenerować umowę kupna-sprzedaży auta, lub uzupełnić jej wzór poprzez zeskanowanie kodu QR znajdującego się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
 • Historia pojazdu – czyli innymi słowy mobilna wersja strony internetowej, która pozwala właścicielowi auta wygenerować raport dotyczący historii ubezpieczeniowej jego samochodu.

Kary za brak OC 2024 – co warto wiedzieć?

 • UFG może nałożyć na właściciela pojazdu karę już po jednym dniu przerwania ciągłości obowiązkowego ubezpieczenia OC.
 • Wysokość kary jest obliczana na podstawie minimalną kwotę wynagrodzenia brutto w danym roku. Znaczenie ma również długość okresu, w którym auto jest nieubezpieczone oraz rodzaj samego pojazdu.
 • W 2023 roku wysokość kar za przerwanie ciągłości polisy wzrosła.
 • Aby uniknąć konieczności płacenia kary za brak OC, właściciele powinni pamiętać o regularnym opłacaniu składek, automatycznym przedłużaniu polisy rocznej, a także o ubezpieczeniu pojazdów nieużywanych.
 • Od decyzji UFG można odwołać się w konkretnych sytuacjach, ubiegając się o rozłożenie kary na raty, jej odroczenie, zmniejszenie, lub całkowite umorzenie.
 • Ważność polisy OC można sprawdzić w bazie UFG, w CEPiK, a także w jednej z aplikacji mobilnych.
2.3/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania o kary za brak OC 2024

 1. Od czego zależy wysokość kary za brak OC?

  Przede wszystkim od minimalnej płacy brutto, obowiązującej w danym roku. Istotne są także rodzaj i stan pojazdu, a także długość przerwy.

 2. Kupiłem samochód bez OC. Co robić?

  Kupując auto bez ważnego OC, koniecznie trzeba wykupić polisę. Trzeba to zrobić najpóźniej w dniu rejestracji auta, bezpośrednio u ubezpieczyciela lub przez i internet.

 3. Jaki urząd jest odpowiedzialny za ustalanie kar za brak ubezpieczenia OC?

  Karę za przerwę w ciągłości polisy nalicza Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

 4. Czy podczas kontroli policyjnej trzeba mieć przy sobie polisę OC?

  Nie, od października 2018 roku nie ma obowiązku, by podczas kontroli policyjnej mieć przy sobie dowód ubezpieczenia. Policja może bowiem sprawdzić status polisy w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

 5. Czy można zapłacić karę za brak OC za kilka lat?

  Nie, UFG może obciążyć nieuważnego właściciela pojazdu karą wyłącznie za rok, w którym została przeprowadzona kontrola.