Ile kosztuje sprowadzenie auta z Niemiec?

Auta na sprzedaż w Niemczech
opublikowano: 10 października 2022 autor: redakcja

Zakup samochodu z rynku wtórnego to częsty wybór Polaków. Nic dziwnego. To świetny sposób na to, żeby znaleźć pojazd w dobrym stanie za znacznie mniejsze pieniądze niż w salonie u dealera. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza auta z Niemiec. Opłaty są niewielkie, a samochody wyróżniają się dobrym stanem technicznym. Rozważasz tę opcję? Zastanawiasz się, ile to kosztuje? Sprawdź najważniejsze informacje!

W jaki sposób najczęściej sprowadza się samochody z Niemiec do Polski?

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR ustalił, że w 2021 roku na polskich drogach pojawiło się prawie milion nowych samochód z zagranicy. Wśród nich najwięcej pochodzi właśnie od naszych zachodnich sąsiadów. Ty również chcesz zostać właścicielem takiego pojazdu? Istnieją trzy sposoby na sprowadzenie auta z Niemiec.

Zakup pojazdu w komisie, który oferuje sprowadzane samochody

W Polsce istnieje wiele firm, które zajmują się sprzedawaniem zagranicznych samochodów. Skorzystanie z ich oferty jest najprostszym sposobem na to, żeby stać się właścicielem auta z Niemiec. Takie pojazdy:

 • są zarejestrowane w Polsce, więc mają komplet dokumentów,
 • przeszły badanie techniczne,
 • są objęte ubezpieczeniem OC.

To sprawia, że można nimi poruszać się po drodze od razu po zakupie. Nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów, oprócz standardowych opłat dokonywanych przy tego typu transakcji.

Wadą tego rozwiązania jest to, że nie można kupić wymarzonego modelu. Trzeba zdecydować się na auto, które jest dostępne w ofercie komisu.

Należy także być ostrożnym podczas wybierania dealera. Niestety, istnieją firmy, które sprzedają samochody na fałszywych tablicach rejestracyjnych lub wykupują ubezpieczenie na nieprawdziwe dane. Takimi autami nie można legalnie poruszać się po drodze, ponieważ według prawa nie są one objęte polisą. Aby tego uniknąć, sprawdź najpierw numer VIN pojazdu i upewnij się, że wszystkie informacje się zgadzają z tym co mówi handlarz.

Zlecenie zakupu auta osobie lub firmie, która sprowadza samochody z Niemiec

Marzysz o konkretnym modelu samochodu? Zleć jego zakup osobie lub firmie, która zajmuje się wyszukiwaniem aut spełniających wymagania klientów i sprowadzaniem ich do Polski. Dzięki temu nie musisz samodzielnie wyjeżdżać za granicę ani poznawać tamtejszego rynku samochodowego. Oszczędza to czas i nerwy.

Sprawdź także: Niemieckie strony z samochodami – top 5 stron z autami z Niemiec

Jednak to rozwiązanie ma także pewne wady.

 • Podczas składania zamówienia trzeba wpłacić zadatek, który jest bezzwrotny, a w przypadku zerwania umowy – przepada.
 • Osoba lub firma może sprowadzić auto w złym stanie technicznym lub powypadkowe. Wtedy są dwie opcje: rezygnacja i utrata zadatku bądź zakup i konieczność poniesienia dodatkowych kosztów za naprawy.

Warto pamiętać także, że za usługę sprowadzania auta z Niemiec trzeba dodatkowo zapłacić. Koszty mogą wahać się od 2 000 do 4 000 zł.

Samodzielny wyjazd za granicę w celu zakupu samochodu przyjechanie nim lub przywiezienie go na lawecie

Indywidualna wyprawa po auto do Niemiec to najlepszy sposób na to, żeby kupić wymarzony pojazd w odpowiednim stanie i przystępnej cenie. Samodzielnie można dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu, negocjować cenę, a następnie – po wyrobieniu tymczasowych tablic rejestracyjnych i opłaceniu krótkoterminowego ubezpieczenia OC – wrócić do domu “na kółkach” lub zlecić przewóz na lawecie.

Może cię zainteresować: Umowa kupna sprzedaży samochodu polsko-niemiecka – Wzór

Jakie są wady tego rozwiązania? Musisz poświęcić na to czas, znać język lub podróżować z kimś, kto go zna, oraz wiedzieć, gdzie szukać korzystnych ofert motoryzacyjnych.

Ile trzeba zapłacić za sprowadzenie auta z różnych krajów w Europie? Porównanie

Na koszt sprowadzenia auta z zagranicy wpływa wiele różnych czynników. Zależy to m.in. od wybranej firmy transportowej, rodzaju i stanu przewożonego pojazdu, a przede wszystkim długości trasy do pokonania.

 Oto jak wyglądają średnie koszty transportu pojazdu do Polski za jeden kilometr.

Niemcy1,38 zł /km
Austria1,19 zł/km
Holandia1,23 zł/km
Belgia1,19 zł/km
Francja1,23 zł/km
Wielka Brytania1,11 zł/km
*Wartości podane w tabeli są orientacyjne, zależny od wielu czynników.

Czy wiesz, że koszty transportu samochodu do Polski można obniżyć? Wystarczy, że znajdziesz kierowcę, który wraca do kraju z pustą lawetą lub z wolnym miejscem na niej. Często zgadzają się oni na przewóz pojazdu za mniejszą cenę niż firmy transportowe.

Jakie koszty trzeba ponieść po imporcie samochodu oprócz transportu?

Choć samochody z zagranicy kuszą niskimi cenami, trzeba pokryć nie tylko koszty zakupu auta, ale także jego sprowadzenia. A na te składają się nie tylko cena usługi firmy transportowej, ale także:

 • wysokość akcyzy – dla aut z silnikami o poj. do 2 000 cm3 wynosi 3,1% ceny pojazdu, natomiast dla samochodów z motorem o poj. większej niż 2 000 cm3 – 18,6%. Stawki są nieco niższe dla pojazdów hybrydowych o napędzie spalinowo-elektrycznym. Akcyza dla aut z silnikami o poj. od 2 000 do 3 500 cm3 wynosi 9,3%, a z motorem o poj. do 2 000 cm3 – 1,55%. Trzeba ją zapłacić w terminie do 30 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży;
 • rejestracja pojazdu – trzeba ponieść koszty wyrobienia dowodu rejestracyjnego (sprawdź informacje odnośnie wniosku i cen) i tablic. Ponadto jeśli dokumenty nie mają kodu zunifikowanego, trzeba zapłacić także za usługi tłumacza przysięgłego;
 • obowiązkowe ubezpieczenie OC – każdy samochód, który porusza się po drogach w Polsce, musi być objęty polisą od odpowiedzialności cywilnej. Chroni ona przed poniesieniem konsekwencji finansowych spowodowania wypadku i wyrządzenia krzywdy osobom trzecim. W przypadku jej braku trzeba zapłacić karę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a po zdarzeniu zapłacić odszkodowanie ofiarom.

Jeśli sprowadzasz auto spoza Unii Europejskiej, pamiętaj także o 10% cle i 23% podatku VAT. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy kupujesz samochód w państwie, który nie należy do UE, ale jest członkiem EOG, czyli np. w Norwegii. Wtedy nie ma obowiązku płacenia cła, ale trzeba ponieść koszty podatku.

Co należy zrobić po powrocie sprowadzonym samochodem z Niemiec do Polski?

Niezależnie od tego, czy samodzielnie kupiłeś auto za granicą, czy też sprowadziła go dla Ciebie wynajęta osoba lub firma, po zawarciu umowy kupna-sprzedaży czeka Cię sporo obowiązków. Przede wszystkim trzeba:

 • wykonać badanie techniczne – jest ono niezbędne do tego, żeby móc ubezpieczyć samochód bez tablic, czyli taki który został wyrejestrowany w Niemczech i dostarczony do kraju na lawecie. W przypadku auta, które przyjechało “na kołach”, może być konieczne wykonanie badania uzupełniającego. Więcej informacji na ten temat uzyskasz w urzędzie;
 • kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC – jest ono niezbędne, jeśli samodzielnie sprowadzasz pojazd do kraju. Dzięki temu unikniesz kary od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za brak polisy. Może ona wynieść nawet kilka tysięcy złotych!
 • przetłumaczyć dokumenty u tłumacza przysięgłego – jest to potrzebne, jeśli umowa została zawarta w języku obcym i nie ma na niej kodu zunifikowanego;
 • dokonać opłaty akcyzy w urzędzie skarbowym – jeśli auto zostało sprowadzone spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen, także uiszczenie podatku VAT;
 • zarejestrować pojazd – należy to zrobić w wydziale komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania;
 • zakupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na cały rok – warto pamiętać, że krótkoterminowa polisa nie przedłuża się automatycznie, przez co można narazić się na karę od UFG. Aby jej uniknąć, wykup OC od razu po zarejestrowaniu pojazdu w kraju.

Po dopełnieniu formalności w urzędach czas na wizytę u mechaników. Specjaliści podpowiedzą, w jakim stanie technicznym jest pojazd oraz co trzeba wymienić lub naprawić.

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z Niemiec?

Zakup polisy od odpowiedzialności cywilnej to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Bez niej nie można legalnie poruszać się po drogach nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech. Zastanawiasz się zatem, jak kupić ubezpieczenie na auto z zagranicy? Procedura zależy od tego, czy dopiero sprowadzasz samochód, czy został on właśnie dostarczony do Polski na lawecie.

Zamierzasz samodzielnie kupić pojazd w Niemczech i wrócić nim “na kołach”?

Po zakupie samochodu za granicą wyrób tzw. tablice tymczasowe i kup ubezpieczenie krótkoterminowe. Jest to polisa, która:

 • obowiązuje przez okres, w którym ważne są tablice tymczasowe,
 • zapewnia pełną ochronę, tak jak w przypadku standardowej polisy OC,
 • daje prawo do legalnego poruszania się po drogach.

Jednak należy pamiętać, że tego typu ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie tak jak zwykła umowa na rok. Ponadto, aby wykupić polisę na krótki okres, trzeba osobiście skontaktować się z wybraną firmą ubezpieczeniową. Nie ma możliwości zawarcia umowy online.

Zanim umowa na ubezpieczenie się skończy, należy niezwłocznie zawrzeć kolejną na cały rok, tak aby uniknąć przerwy w ochronie. Pozwoli to zapobiec nałożeniu kary przez UFG – już za jeden dzień opóźnienia trzeba zapłacić 1 200 zł. Na szczęście polisę OC całoroczną można swobodnie wykupić przez internet, bez wychodzenia z domu. Znacznie ułatwia to dopełnienie swoich obowiązków.

A co, jeśli samochód nie ma tablic rejestracyjnych?

Jeśli auto zostało wyrejestrowane za granicą i przyjechało do Polski na lawecie, należy najpierw złożyć wizytę w wydziale komunikacji. Jeśli urząd zaakceptuje złożone dokumenty, wykonanie badania technicznego nie będzie konieczne. W innym przypadku trzeba przewieźć pojazd na lawecie do Stacji Kontroli Pojazdów i uzyskać potwierdzenie, że nadaje się do jazdy. Dopiero po uzyskaniu wyniku można wykupić polisę od odpowiedzialności cywilnej. Gdy zarejestrujesz pojazd w urzędzie, zgłoś się do towarzystwa ubezpieczeniowego i uzupełnij dane o tablice rejestracyjne.

Podsumowanie

 1. Sprowadzenie auta z Niemiec kosztuje najmniej w porównaniu do innych państw. Średnia cena za przewóz samochodu do kraju wynosi 1 200 zł.
 2. Po sprowadzeniu auta do Polski trzeba zapłacić akcyzę. Jego wysokość zależy od tego, jaki pojazd kupiono. Waha się od 1,55% do 18,6%.
 3. Każde auto po zakupie za granicą należy zarejestrować w wydziale komunikacji i ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej, aby móc legalnie nim się poruszać po polskich drogach.
 4. Polisę OC na cały rok można wygodnie kupić online za pośrednictwem kalkulatorów ubezpieczeń. To proste narzędzie, które jest dostępne całą dobę i pozwala znaleźć korzystną ofertę bez wychodzenia z domu.
4/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Skąd najczęściej Polacy importują auta?

  Szacuje się, że od 40-50% aut, które zostały sprowadzone do Polski, pochodzi z pobliskich Niemiec.

 2. Ile kosztuje OC auta z zagranicy?

  Na czas rejestracji auta sprowadzonego z Niemiec w Polsce można wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe. Trwa ono 30 dni i kosztuje od 75 do 100 zł w zależności od wybranego towarzystwa.

 3. Czy, aby wyrobić tymczasowe tablice, zawsze trzeba mieć meldunek w Niemczech?

  Do wyrobienia tymczasowych tablic rejestracyjnych potrzebne są: eVB-Nummer, czyli elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia pojazdu, dowód rejestracyjny pojazdu, zaświadczenie o badaniu technicznym, a także dowód osobisty lub paszport z zaświadczeniem o zameldowaniu w Niemczech. Oznacza to, że Polacy nie mogą wyrobić tablic rejestracyjnych w kraju za Odrą. Potrzeba do tego pośrednika, który jest tam zameldowany. Może to być, np. dawny właściciel lub bliska osoba.