Ubezpieczenie anglika w Polsce – ile kosztuje?

OC anglik
opublikowano: 30 czerwca 2021 aktualizacja: 15 czerwca 2024 autor: redakcja

Samochody z kierownicą po prawej stronie są coraz popularniejsze w Polsce. Jednak poruszanie się po polskich drogach anglikiem nie jest dość wygodne. Sprawdzimy jakie dodatkowe koszty musi ponieść właściciel takiego auta.

Od niedawna po polskich drogach można jeździć samochodami z kierownicą po prawej stronie. Dopiero od 15 sierpnia 2015 roku można poruszać się takim pojazdem bez przekładki kierownicy na lewą stronę. Jednak auto trzeba dostosować do polskich dróg.

Jak przygotować anglika do jazdy po polskich drogach?

Nie trzeba już  modyfikować układu kierowniczego. Ale trzeba zmienić inne elementy pojazdu. Zmiany techniczne jakie należy wykonać w angliku, to:

 • tylne światło przeciwmgielne musi znaleźć się po lewej stronie,
 • lampy przednie muszą być zmienione na wersję europejską,
 • szkło w lusterkach musi być zmienione w celu zwiększenia widzenia kierowcy, zwłaszcza po lewej stronie,
 • prędkościomierz – licznik musi wskazywać kilometry, a nie mile.

Wszystkie te zmiany są dość kosztowne. Przy średniej klasy modelach trzeba przeznaczyć około 800 -2000 zł. Gdy wybrany model jest droższy lub bardziej nietypowy, modyfikacje są jeszcze droższe i cena może dochodzić do kilkunastu tysięcy. Przy wyborze nowych części koszty jeszcze bardzie wzrastają.

Po wszystkich zmianach należy przeprowadzić badanie techniczne. Ta usługa kosztuje tyle, co przy standardowych samochodach, czyli 99 zł.

Ile kosztuje przełożenie kierownicy z prawej na lewą stronę?

Choć nie jest to już konieczne, aby poruszać się legalnie po polskich drogach, wielu kierowców decyduje się na przekładkę kierownicy, aby można było wygodniej jeździć. Wiąże się to z dodatkowym kosztem, ponieważ jest to dość pracochłonne.

Oprócz kierownicy należy przełożyć pedały, skrzynię bezpieczników z komputerem, czy pompę hamulcową. Trzeba przerobić także deskę rozdzielczą, a często także zamienić fotel, ponieważ fotel kierowcy ma dodatkowe funkcje. Łączny koszt przerobienia auta na polskie drogi z zamianą kierownicy zaczyna się od około 4 tysięcy złotych. Wszystko zależy od kosztów robocizny, użytych części oraz modelu pojazdu.

Jaki jest koszt rejestracji anglika w Polsce?

Oprócz modyfikacji auta należy także przygotować się na koszty związane z rejestracją i ubezpieczeniem. Po sprowadzeniu samochodu trzeba również zapłacić akcyzę. Wysokości podatku jest uzależniona od pojemności silnika i wynosi:

 • 3,1% wartości samochodu – w przypadku aut osobowych o pojemności silnika do 2000 cm3.
 • 18,6% wartości samochodu – w przypadku aut osobowych o pojemności silnika przekraczającej 2000 cm3.

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują specjalne zniżki na akcyzę dla aut hybrydowych, obniżając normalne stawki o połowę:

 • 1,55% wartości samochodu – wysokość akcyzy dla tzw. pełnych hybryd (HEV) i miękkich hybryd (MHEV), w których pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3.
 • 9,3% wartości samochodu – wartość akcyzy dla pełnych i miękkich hybryd, których pojemność silnika przekracza 2000 cm3.

Wyjątkiem są pojazdy sprowadzane do Polski, które obecni właściciele zarejestrowali w Wielkiej Brytanii przez co najmniej 6 miesięcy. Kolejnym wydatkiem jest tłumaczenie dowodu rejestracyjnego. To koszt około 100 – 200 zł. Następnie trzeba wykonać badanie techniczne. Na końcu pozostaje wizyta w wydziale komunikacji. Opłaty, na jakie trzeba się przygotować to około 280 zł.

Jakie dokumenty należy przygotować do rejestracji anglika?

 • dowód osobisty właściciela,
 • dowód zakupu pojazdu,
 • dowód rejestracyjny wraz z tłumaczeniem przysięgłym,
 • dowód zapłaty akcyzy lub dokument potwierdzający zwolnienie z opłaty,
 • potwierdzenie przejścia badania technicznego,
 • tablice rejestracyjne,
 • wniosek o rejestrację pojazdu.

Jaki jest koszt zakupu anglika?

Wiemy już, ile kosztuje modyfikacja samochodu do polskich dróg oraz opłaty związane z rejestracją auta. Ile kosztuje sam anglik? Wszystko zależy od rocznika, marki, modelu, a także wersji wyposażenia i przebiegu pojazdu. Przykładowe oferty znalezione na aukcjach internetowych:

 • Peugeot 3008, 1.6, 2011 rok – 19 000 zł,
 • Seat Cordoba, 1.9, 2005 rok – 4 000 zł,
 • BMW Seria 3, 2.0, 2012 rok – 30 000 zł,
 • Opel Vectra, 1.9, 2007 rok – 7 500 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie anglika?

Właściciele anglików oprócz kosztów modyfikacji auta muszą przeznaczyć więcej pieniędzy na polisę OC. Niektórzy ubezpieczyciele oferują bardzo wysoką stawkę, co oznacza, że nie chcą przyjmować do ubezpieczenia akurat takiego ryzyka. A ryzyko wystąpienia szkody jest wyższe ze względu na umiejscowienie kierownicy. Sprawdźmy, jak różnią się składki dla pana Mariusza, który zastanawia się nad kupnem Opla Astry 1.6 z 2008 roku z kierownicą po lewej lub prawej stronie.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena OC Opla Astry z kierownicą po lewej stronieCena OC Opla Astry z kierownicą po prawej stronie
Uniqa350 zł596 zł
Link4463 zł915 zł
Benefia487 zł701 zł
TUZ TUW546 zł987 zł

Z tabeli wynika, że OC na anglika jest droższe w każdym towarzystwie niż standardowego samochodu. Właściciele anglików muszą się więc przygotować na wyższy koszt ubezpieczenia OC.

Dlaczego OC na angliki jest droższe?

Na cenę OC wpływa wiele czynników. Dzięki nim towarzystwa ubezpieczeniowe mogą ocenić ryzyko wystąpienia szkody. W przypadku aut istotna jest marka, model, pojemność, moc i rok produkcji auta. Bardzo ważna jest także historia polisowo-szkodowa właścicieli pojazdu. Im mniej szkód tym lepiej i im więcej lat ubezpieczania pojazdów tym lepiej. Przy kierowcach istotną kwestią jest także ich wiek – młodzi i niedoświadczeni płacą za OC więcej.

W przypadku anglików ryzyko wystąpienia szkody jest większe. Pomimo dostosowania pojazdu do polskich dróg, poprzez modyfikacje m.in. lusterek, jazda z kierownicą po prawej stronie jest w Polsce trudna, ponieważ w naszym kraju ruch jest prawostronny. Kierowca samochodu z kierownicą po prawej stronie ma ograniczoną widoczność, ponieważ trudniej mu oszacować odległość mijanych aut. To zwiększa ryzyko kolizji.

Jak wybrać  najtańsze OC na anglika?

W powyższym przykładzie ceny na samochody z kierownicą po lewej stronie różnią się w towarzystwach, tak jak i ceny OC aut z kierownicą po prawej stronie. Wyraźnie jednak widać, że składki za OC dla anglików są wyższe. Warto jednak skorzystać z naszego kalkulatora, aby nie przepłacać, bo zakres OC jest taki sam w każdym towarzystwie. Można więc wybrać najtańszą składkę i jednym miejscu porównać wiele ofert różnych ubezpieczycieli bez wychodzenia z domu.

Co warto wiedzieć – ubezpieczenie anglika w Polsce

 1. Zwykle ubezpieczenie OC dla auta z kierownicą po prawej stronie jest droższe niż po lewej.
 2. Od 2015 r. zniesiono obowiązek przekładania kierownicy z prawej na lewą stronę w samochodach sprowadzanych z Wielkiej Brytanii.
 3. Jednocześnie nadal istnieje obowiązek dostosowania anglika do polskich przepisów, aby samochód został dopuszczony do ruchu drogowego.
 4. Dostosowanie anglika do polskich norm drogowych kosztuje około 800-2000 zł.
5/5