OC i AC w pakiecie – wybierz najlepszą cenę i zakres

OC/AC pakiet
opublikowano: 08 lutego 2018 aktualizacja: 17 czerwca 2020 autor: redakcja

Kupując OC i AC w pakiecie masz szansę zaoszczędzić, bo towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie udzielą Ci rabatu. To jednak nie jedyny powód, dla którego warto zdecydować się na więcej niż jedno ubezpieczenie.

Dzięki ubezpieczeniu OC nie będziesz musiał płacić za szkodę wyrządzoną innemu kierowcy z Twojej winy. Jednak swojego auta nie naprawisz już z tej polisy. Do tego potrzebujesz autocasco. Z kolei assistance przyda Ci się podczas awarii samochodu, a NNW – po doznaniu trwałego uszczerbku na zdrowiu w czasie wypadku. Jeśli połączysz wszystkie ubezpieczenia w pakiet, otrzymasz kompleksową ochronę za znacznie niższą cenę niż wtedy, gdybyś chciał kupić każdy produkt oddzielnie.

Kupujesz OC i AC w pakiecie? Porównaj ceny!

Jeżeli zależy Ci na szerokim zakresie ochrony, nabycie OC i AC u jednego ubezpieczyciela będzie dobrym rozwiązaniem. Wcześniej jednak sprawdź, w którym towarzystwie otrzymasz najlepszą ofertę, bo cena polis OC i AC jest uzależniona od wielu czynników.

Dla zobrazowania różnic w cenach przeprowadziliśmy kalkulację w porównywarce rankomat.pl. Założyliśmy, że ubezpieczenie chce kupić mężczyzna w wieku 40 lat. Aktualnie korzysta z samochodu Skoda Fabia o pojemności silnika 1197 cm3 z 2010 r. Jego historia ubezpieczenia (8 lat) jest wzorowa i posiada w związku z tym 60% zniżek w OC i AC.

Ile zapłaci przykładowy kierowca za ubezpieczenie?

 • Najtańszą polisę OC za 377 zł zaproponuje mu Benefia.
 • Jeżeli zdecyduje się na OC i ASS od Link4, jego portfel zostanie uszczuplony o kwotę 545,70 zł.
 • Gdy klient będzie chciał kupić autocasco bez udziału własnego, pakiet OC+AC+ASS+NNW będzie kosztował 973 zł w MTU.
 • Za taki sam pakiet, Link4 zażyczy sobie 1244,42 zł, a jeżeli klient zrezygnuje z ubezpieczenia NNW, kwota zmniejszy się do 1052,86 zł.

W przypadku starszych pojazdów warto też rozważyć pakiet OC z AC mini – za taki MTU policzy właścicielowi Skody 659 zł.

Jak widać, rozbieżności w cenach są spore i ubezpieczyciele proponują pakiety z różnymi ubezpieczeniami dodatkowymi. Aby nie przepłacać, najlepiej skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. W ten sposób można sprawdzić wiele ofert ubezpieczycieli i wybrać najkorzystniejszą opcję. Dodatkowo, warto zastanowić się, które polisy faktycznie będą nam potrzebne.

Kupujesz pakiet OC i AC? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę

Kwestie finansowe to nie wszystko. Pakiet OC i AC powinien odpowiadać na potrzeby klienta. Ubezpieczyciele proponują m.in.:

 • Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Odszkodowanie jest wypłacane osobie (kierowcy, pasażerowi), która doznała obrażeń w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Wysokość świadczenia jest uzależniona od uszczerbku na zdrowiu.
 • Assistance (ASS). Ubezpieczenie zapewnia pomoc techniczną i medyczną w czasie podróży samochodem. Przykładowo w razie wypadku kierowca może liczyć, że ubezpieczyciel odholuje jego pojazd lub zagwarantuje mu dostęp do pojazdu zastępczego.
 • Ubezpieczenie szyb. Kierowcy, którzy zdecydują się na to ubezpieczenie, mogą liczyć, że wymiana uszkodzonej szyby odbędzie się na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego.
 • Ubezpieczenie kół. Jeżeli w pojeździe zostaną uszkodzone koła lub opony, ubezpieczyciel gwarantuje np. jego odholowanie do warsztatu samochodowego lub wymianę na miejscu.

Pakiet dealerski – dla kogo?

Osoby, które kupują pojazd bezpośrednio z salonu, mają możliwość nabycia tzw. pakietu dealerskiego. W jego skład wchodzi ubezpieczenie: OC, AC, ASS i NNW. Cena pakietu jest najczęściej uzależniona od wartości pojazdu.

Ponieważ pakiety dealerskie negocjują salony sprzedaży samochodów, ich ceny mogą być różne – warto wypytać o tę kwestię przy okazji rozmowy ze sprzedawcą. Minusem jest także brak możliwości wyboru ubezpieczyciela.

Zamiast pełnego AC – AC mini

Właściciele starszych pojazdów najczęściej rezygnują z ubezpieczenia AC. Ma to oczywiście związek z wartością samochodu – z roku na rok jest ona coraz niższa, a cena polisy utrzymuje się na podobnym poziomie. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponując im minicasco (AC mini). To okrojona, zatem i tańsza, wersja AC – ochroną są objęte m.in. kradzież pojazdu i szkoda całkowita.

Podsumowanie:

 • OC i AC to jeden z najpopularniejszych pakietów ubezpieczeń. Zakup tych ubezpieczeń w duecie opłaca się finansowo.
 • Do pakietu OC i AC można dokupić dodatkowe ubezpieczenia i tym samym zwiększyć ochronę. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują m.in. ubezpieczenie NNW, ASS oraz ubezpieczenie szyb.
 • W przypadku zakupu samochodu z salonu warto rozważyć nabycie tzw. pakietu dealerskiego (OC, AC, ASS i NNW).
 • Właściciele starszych pojazdów, którzy chcieliby korzystać z ochrony, jaką daje ubezpieczenie AC, mogą zdecydować się na mini AC – polisa gwarantuje mniejszy zakres ochrony, ale za to jest znacznie tańsza.
5/5