Ubezpieczenie OC na pół roku – kiedy możesz je kupić?

OC na pół roku
opublikowano: 23 sierpnia 2018 aktualizacja: 18 lipca 2022 autor: redakcja

OC na pół roku jest do kupienia, ale tylko w określonych warunkach. OC na okres sześciu miesięcy kupisz dla pojazdu zabytkowego lub wolnobieżnego. W pozostałych przypadkach należy kupić OC na cały rok, albo OC krótkoterminowe na miesiąc.

Czy możliwy jest zakup OC na pół roku?

Wielu klientów kupujących obowiązkowe OC, czasami błędnie informuje agenta ubezpieczeniowego, że chce ubezpieczenie OC na pół roku. Część z nich również błędnie uważa, że skoro płacą w dwóch ratach w sześciomiesięcznym odstępie, to ubezpieczenie również jest ważne sześć miesięcy.

Nie jest.

Jeśli pojazd nie spełnia ustawowych warunków zezwalających na zawarcie umowy ubezpieczenia OC na okres krótszy niż 12 miesięcy, to okres ubezpieczenia zawsze wynosić będzie 12 miesięcy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają w ofercie umowy całoroczne i krótkoterminowe na OC. Drugi z wariantów jest dostępny m.in. dla firm zajmujących się sprowadzaniem samochodów używanych zza granicy czy prowadzeniem komisów. To znaczne ułatwienie i o wiele mniejsze koszty także dla kupującego samochód od pośrednika.

OC ważne przez pół roku to rozwiązanie korzystne w sytuacji gdy sprowadzony samochód w krótkim czasie zmienia właściciela.

OC krótkoterminowe – kto może kupić?

W niektórych przypadkach dopuszczalny jest zakup krótkoterminowego OC, ale to przywilej dla wybranych. Umowa trwająca krócej niż 12 miesięcy może zostać zawarta, jeżeli pojazd mechaniczny jest:

 • zarejestrowany na stałe – na czas nie krótszy niż 30 dni,
 • zarejestrowany czasowo – na czas nie krótszy niż okres rejestracji i nie krótszy niż 30 dni,
 • zarejestrowany za granicą,
 • pojazdem wolnobieżnym – na czas nie krótszy niż 3 miesiące,
 • pojazdem zabytkowym– na czas nie krótszy niż 30 dni.

OC krótkoterminowe dla samochodu zarejestrowanego na stałe to opcja tylko dla firm i przedsiębiorstw prowadzących komisy, salony samochodowe, oraz pośredniczących w handlu samochodami i sprowadzających samochody zza granicy.

Ograniczenia dotyczą także pozostałych wymienionych przykładów – pojazd wolnobieżny nie może być wykorzystywany w gospodarstwie rolnym. Z kolei pojazd zabytkowy to taki, który spełnia ustawowe warunki, m. in. ma co najmniej 25 lat, posiada unikatową wartość i zostanie wpisany do Rejestru Zabytków.

PAMIĘTAJ!
W przypadku sprowadzanych aut z Unii Europejskiej, które docelowo mają zostać zarejestrowane w Polsce, polisę OC zawiera się tylko i wyłącznie na okres 30 dni.

Ubezpieczenie krótkoterminowe – ile kosztuje?

W przypadku komisowego OC krótkoterminowego cena w danym towarzystwie ubezpieczeniowym jest stała, i najczęściej nie przekracza 100 zł dla samochodu osobowego. Przy zakupie polisy trzeba podać standardowe dane – jedyna różnica dotyczy wypowiedzenia umowy. Ta samoczynnie wygasa i należy pamiętać o jej przedłużeniu.

W przypadku pojazdów zabytkowych lub wolnobieżnych koszt OC krótkoterminowego jest obliczany indywidualnie, a wpływ na jego wysokość ma:

 • długość okresu ochrony,
 • rodzaj pojazdu,
 • w przypadku pojazdu zabytkowego także standardowe dane, jak dla samochodu osobowego, a więc marka, model, pojemność silnika czy planowany przebieg.

Krótkoterminowe ubezpieczenie AC na mniej niż rok – to również możliwe

Oprócz krótkoterminowego OC niektóre towarzystwa oferują także polisy AC ważne mniej niż 12 miesięcy. Taka opcja wydaje się przydatna dla tych kierowców, którzy wybierają się własnym samochodem na urlop zagraniczny.

Krótkoterminowe AC oferuje m. in. PZU.

W PZU powiedziano nam jednak, że krótkoterminowe AC się nie opłaca. Przy zakupie AC krótkoterminowego klient:

 • nie może skorzystać z 20% zniżki produktowej,
 • nie skorzysta ze zniżki 10% za ubezpieczenie domu lub życia,
 • nie skorzysta ze zniżki za zakup ubezpieczenia komunikacyjnego w pakiecie z OC,
 • zapłaci zwyżkę za niepełny okres ubezpieczenia.

Czasowe wyrejestrowanie a ubezpieczenie OC

Od 2022 r. możliwe jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu, jeśli uległ poważnemu uszkodzeniu. Po złożeniu odpowiedniego wniosku i wniesieniu opłaty za tę procedurę możesz wycofać pojazd z ruchu drogowego i nie musisz go na ten czas ubezpieczać.

Koszt czasowego wyrejestrowania pojazdu z uwagi na uszkodzenia to:

 • 80 zł za pierwsze 2 miesiące,
 • 4 zł za każdy miesiąc od 3 do 12 miesiąca,
 • 2 zł za każdy miesiąc od 13 do 24 miesiąca,
 • 0,25 zł za każdy miesiąc od 25 do 48 miesiąca.

Wyrejestrowując czasowo pojazd z ruchu drogowego, możesz mieć ubezpieczenie OC na pół roku. Nie jest to jednak półroczne ubezpieczenie OC sensu stricto, a jedynie poboczny efekt ustawowych procedur.

Bibliografia

 • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym,
 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
4.5/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania o OC na pół roku

 1. Czy można kupić OC na pół roku?

  Nie. Umowa OC zawsze trwa 12 miesięcy za wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, czyli np. OC dla pojazdów zabytkowych, wolnobieżnych lub sprowadzonych z zagranicy. OC będzie trwało pół roku także w sytuacji, kiedy po sześciu miesiącach zezłomujesz pojazd. Ale kupić tylko na pół roku się nie da.

 2. Kiedy opłaca się rozłożyć OC na raty?

  Rozkładanie płatności za OC na raty jest oczywistym wyborem w sytuacji, gdy jednorazowa płatność przekracza Twoje możliwości finansowe. Opłaca się to także wtedy, kiedy sprzedajesz samochód.

 3. Czy OC na raty jest droższe?

  To zależy. Część towarzystw ubezpieczeniowych podnosi składkę bazową za rozłożenie na raty o 5, 10, 15 lub nawet 20%. Część z nich oferuje nawet 10 rat 0%. Przed zawarciem ubezpieczenia w danej firmie spytaj, ile kosztuje płatność jednorazowa, a ile na raty łącznie.

 4. Co się stanie jak nie zapłacę raty za OC?

  Najpierw Twój agent ubezpieczeniowy zadzwoni do Ciebie i spyta, czy wszystko jest w porządku. Chyba że polisę zawarłeś przez Internet - wtedy dostaniesz maila. Brak reakcji skłoni towarzystwo ubezpieczeniowe do dochodzenia należności. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe są windykujące, czyli będą żądać od Ciebie zapłaty składki. Inne nie są windykujące i anulują umowę. Dodatkowo jeśli nie opłacisz polisy OC w całości, Twoja firma nie przedłuży jej automatycznie, więc jeśli przegapisz termin, powstanie przerwa w OC i zapłacisz karę za brak OC.