OC na pół roku – jak to działa?

OC na pół roku
opublikowano: 23 sierpnia 2018 autor: redakcja

Ubezpieczenie OC jest standardowo ważne przez okres 12 miesięcy. Jednak w niektórych przypadkach ochrona z takiej polisy może trwać pół roku, kwartał czy nawet miesiąc. Sprawdzamy, którzy kierowcy mogą skorzystać z krótkoterminowego OC.

Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają w ofercie umowy całoroczne i krótkoterminowe na OC. Drugi z wariantów jest dostępny m.in. dla firm zajmujących się sprowadzaniem samochodów używanych zza granicy czy prowadzeniem komisów. To znaczne ułatwienie i o wiele mniejsze koszty także dla kupującego samochód od pośrednika.

OC ważne przez pół roku to rozwiązanie korzystne w sytuacji gdy sprowadzony samochód w krótkim czasie zmienia właściciela.

OC krótkoterminowe – kto może kupić?

W niektórych przypadkach dopuszczalny jest zakup krótkoterminowego OC, ale to przywilej dla wybranych. Umowa trwająca krócej niż 12 miesięcy może zostać zawarta, jeżeli pojazd mechaniczny jest:

  • zarejestrowany na stałe – na czas nie krótszy niż 30 dni,
  • zarejestrowany czasowo – na czas nie krótszy niż okres rejestracji i nie krótszy niż 30 dni,
  • zarejestrowany za granicą,
  • pojazdem wolnobieżnym – na czas nie krótszy niż 3 miesiące,
  • pojazdem historycznym – na czas nie krótszy niż 30 dni.

OC krótkoterminowe dla samochodu zarejestrowanego na stałe to opcja tylko dla firm i przedsiębiorstw prowadzących komisy, salony samochodowe, oraz pośredniczących w handlu samochodami i sprowadzających samochody zza granicy.

Ograniczenia dotyczą także pozostałych wymienionych przykładów – pojazd wolnobieżny nie może być wykorzystywany w gospodarstwie rolnym. Z kolei Pojazd historyczny to taki, który ma co najmniej 40 lat lub co najmniej 25 lat, ale przedstawia wartość unikatową (wg oceny rzeczoznawcy).

PAMIĘTAJ!
W przypadku sprowadzanych aut z Unii Europejskiej, które docelowo mają zostać zarejestrowane w Polsce, polisę OC zawiera się tylko i wyłącznie na okres 30 dni.

OC krótkoterminowe – ile kosztuje?

Umowa ubezpieczenia na 30 dni to koszt kilkudziesięciu złotych dla samochodu osobowego. Przy zakupie polisy trzeba podać standardowe dane – jedyna różnica dotyczy wypowiedzenia umowy. Ta samoczynnie wygasa i należy pamiętać o jej przedłużeniu.

AC na mniej niż rok – to również możliwe

Oprócz krótkoterminowego OC niektóre towarzystwa oferują także polisy AC ważne mniej niż 12 miesięcy. Taka opcja wydaje się przydatna dla tych kierowców, którzy wybierają się własnym samochodem na urlop zagraniczny.

Tu również warto sięgnąć do OWU konkretnej polisy, bo może się okazać, że zakres ochrony jest mocno okrojony, ubezpieczenie nie pokrywa wszystkich szkód i dotyczy aut stosunkowo młodych. Poza tym koszt miesięcznego AC może być nieproporcjonalnie wysoki w stosunku do składki całorocznej.