Jak sprawdzić ważność OC?

Ważność OC
opublikowano: 26 lipca 2023 aktualizacja: 1 sierpnia 2023 autor: redakcja

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, dlatego warto znać narzędzia do sprawdzenia ważności polisy. Z tego artykułu dowiesz się, jak możesz sprawdzić ważność polisy OC oraz w jakich sytuacjach będzie to konieczne.

Jak sprawdzić ważność OC – co warto wiedzieć?

 1. Na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/, lub za pośrednictwem strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego: https://www.ufg.pl/, można sprawdzić ważność ubezpieczenia OC.
 2. Opłata karna za brak OC w 2023 roku w przypadku samochodu osobowego wynoszą nawet 7200 zł.
 3. Sprawdzenie polisy OC jest potrzebne przy zakupie auta oraz przy kolizji.
 4. Podczas szukania taniego OC warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń OC.

Nawet najbardziej doświadczony kierowca nie z własnej winy może być uczestnikiem kolizji lub wypadku drogowego. Podczas takich sytuacji warto wiedzieć, jak sprawdzić czy sprawca kolizji mówi prawdę i posiada ważną polisę OC. Sprawdzenie aktualności OC przyda się również przy zakupie auta używanego lub gdy nie wiesz, kiedy wygasa twoja umowa ubezpieczenia pojazdu.

Kiedy sprawdzić czy auto ma ważne OC?

Posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe – w przypadku samochodów osobowych za jego brak powyżej 14 dni w 2023 r. grozi 7200 zł kary ze strony UFG. To, czy posiadasz ważną polisę możesz sprawdzić na stronie UFG. Sprawdzenie ważnej polisy jest konieczne w dwóch sytuacjach – zakup pojazdu lub kolizja.

Sprawdzenie czy pojazd ma OC może okazać się szczególne przydatne, gdy kupujesz używany samochód. Wraz ze sprzedażą poprzedni właściciel jest zobowiązany przekazać nabywcy polisę OC. Warto jednak sprawdzić, czy ubezpieczenie jest ważne. W momencie zakupu samochodu, to jego nowy właściciel staje się odpowiedzialny za posiadanie ważnej polisy OC.

Jeżeli uczestniczyłeś w kolizji lub wypadku nie będąc sprawcą, a poszkodowanym, niezwykle istotne jest, aby sprawca posiadał ważną polisę. W razie likwidacji szkody, gdy sprawca nie posiadał aktualnej polisy, możesz napotkać więcej formalności i stracić czas przy dochodzeniu odszkodowania. Dlatego zanim podpiszesz oświadczenie o kolizji na jej miejscu bez wzywania policji, sprawdź przez internet czy sprawca wypadku ma ważne ubezpieczenie OC.

Jak sprawdzić ważność OC na stronie UFG?

Jeżeli zastanawiasz się w jaki sposób sprawdzić ważność polisy OC, możesz to zrobić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy wybrać zakładkę „Baza OC i AC”, dalej wejść w „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”, a następnie „Identyfikacja umowy OC na dzień”. W formularzu trzeba podać numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN, wprowadzić datę sprawdzenia OC oraz kraj, przepisać kod weryfikacyjny i kliknąć przycisk „Sprawdź”. Jeżeli auto jest ubezpieczone, pojawi się numer polisy OC oraz nazwa i adres ubezpieczyciela.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to podmiot upoważniony do gromadzenia wszelkich informacji o ubezpieczeniach komunikacyjnych. Towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce są zobligowane do składania cyklicznych raportów do UFG. Na ich podstawie Fundusz posiada na bieżąco wszelkie informacje dotyczące aktywnych polis obowiązkowego ubezpieczenia OC, a także AC.N

Bezpośrednio ze strony UFG można pobrać również dokument, który jest potwierdzeniem, że na dany dzień samochód o numerze rejestracyjnym wpisanym w wyszukiwarce posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie. W dokumencie widnieje informacja o numerze zawartej polisy przez ubezpieczonego.

Informacje o aktywnej polisie OC są udostępniane przez UFG na podstawie art. 104 ust. 9 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. UFG nie udostępnia danych osobowych właściciela pojazdu. Co warto podkreślić, przy sprawdzaniu aktualności polisy danego samochodu i wybraniu kraju innego niż Polska można dowiedzieć się, kto jest reprezentantem do spraw roszczeń – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w autoumowa.pl.

Poza danymi ogólnie dostępnymi dla użytkowników strony internetowej, istnieją również informacje niejawne. Wszystkie dane zgromadzone w UFG udostępniane są towarzystwom ubezpieczeniowym, które na podstawie historycznych informacji o kierowcy mogą sprawdzić likwidację szkód, udział w wypadku lub kolizji. Informacje te są przydatne przy ustalaniu zniżek lub zwyżek dla kierowców zainteresowanych zakupem OC i AC. Informacje te udostępniane są również samym zainteresowanym kierowcom.

Jak sprawdzić ważność polisy OC w CEPiK?

Jeżeli chcesz sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony oraz sprawdzić do kiedy jest ważna polisa OC, możesz to zrobić na stronie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W UFG można sprawdzić ważność polisy OC po numerze rejestracyjnym, natomiast do CEPiK-u będzie potrzebnych więcej danych, jednak tam uzyskasz także więcej informacji. Do formularza w CEPiK-u trzeba wpisać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu. W bazie będą informacje do kiedy jest ważna polisa OC. W CEPiK-u można sprawdzić ważność ubezpieczenia OC, ale również sprawdzić czy samochód ma ważny przegląd, informacje o właścicielach, a nawet o uszkodzeniach. W ten sposób można zweryfikować historię pojazdu przed zakupem.

Jak sprawdzić ważność polisy OC w aplikacji mobilnej?

O tym czy auto jest ubezpieczone do niedawna można było sprawdzić po numerze rejestracyjnym w aplikacji mobilnej w bazie UFG.  Bezpłatną aplikację o nazwie ,,Na wypadek” można było pobrać ze strony Funduszu. Aplikacja została wyłączona 31.12.2022 roku.

Aplikacja pomagała użytkownikowi nie tylko przejść krok po kroku przez czynności, jakie powinny być wypełnione przy wypadku lub kolizji drogowej, ale również dawała możliwość sprawdzenia ważności OC sprawcy i w razie jej braku zgłaszała konieczność zawiadomienia Policji. W aplikacji można było zarejestrować też dane o swoim samochodzie oraz aktywnych ubezpieczeniach – wystarczyło zeskanować telefonem kod QR podany w dowodzie rejestracyjnym. Aplikacja wysyłała użytkownikowi powiadomienia, gdy skończy się przegląd lub ważność OC.

Choć aplikacja została wyłączona, cały czas można sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony na stronie UFG. Można to zrobić także przez telefon z dostępem do internetu.

Jaka kara grozi za brak OC?

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a co za tym idzie, niewywiązanie się z niego niesie ze sobą kary. Kara za brak OC jest uzależniona od kilku czynników: rodzaju pojazdu, długości przerwy w ubezpieczeniu, minimalnego wynagrodzenia w Polsce w danym roku. W przypadku samochodów ciężarowych kary są najwyższe. Sprawdźmy, ile wynoszą opłaty karne w przypadku braku OC w 2023 roku.

Kary za brak OC styczeń-czerwiec 2023

OkresSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1400 zł2090 zł230 zł
Od 4 do 14 dni3490 zł5240 zł580 zł
Powyżej 14 dni6980 zł10 470 zł1160 zł

Kary za brak OC lipiec-grudzień 2023

OkresSamochód osobowySamochód ciężarowyPozostałe pojazdy (np. motocykle)
Do 3 dni1400 zł2160 zł240 zł
Od 4 do 14 dni3600 zł5400 zł600 zł
Powyżej 14 dni7200 zł10 800 zł1200 zł

Jak widać w tabeli za brak OC powyżej 14 dni właściciel samochodu osobowego zapłaci nawet 7200 zł. Warto więc weryfikować czy samochód ma ważne OC, aby uniknąć kar.

Przykład:

Pani Maria kupiła w styczniu Opla Astrę i sprawdziła w UFG po numerze rejestracyjnym, że ma ważne ubezpieczenie OC do maja. Mogła korzystać z niego bez dopłaty. Niestety dopiero w czerwcu przypomniała sobie o wykupieniu polisy OC na swoje auto. Zrobiła to od razu, jednak przekroczyła 14 dni bez OC i musiała zapłacić karę w wysokości 6980 zł.

Jakie mogą być inne konsekwencje braku OC?

Jeśli chodzi o brak ubezpieczenia to kara z UFG nie jest najgorszą z konsekwencji. Gdy dojdzie do wypadku lub kolizji bez ważnej polisy OC to sprawca pokryje odszkodowanie z własnej kieszeni. Trzeba pamiętać, że koszty mogą być ogromne. Sprawca odpowie finansowo nie tylko za uszkodzone mienie np. samochód, ale też za konsekwencje zdrowotne poszkodowanego po wypadku lub w najgorszym przypadku śmierć. UFG wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, ale zwróci się z roszczeniem regresowym do sprawcy. Największy dług w UFG wynosi aktualnie ponad 2 miliony złotych.

Gdzie kupić tanie OC?

Gdy szukasz taniego OC, warto skorzystać z porównywarki internetowej. W jednym miejscu można porównać oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. OC ma taki sam zakres w każdym towarzystwie, dlatego można wybrać najtańszą składkę. Dodatkowo atutem kupienia OC przez porównywarkę jest możliwość kalkulowania oferty w dowolnym czasie i miejscu. Można także kalkulować pakiety OC i AC. Sprawdźmy, ile zaoszczędził pan Łukasz, który wykupił polisę OC w porównywarce.

Pan Łukasz ma 34 lata, mieszka w Tarnobrzegu, jeździ bezszkodowo od 8 lat. Ma Opla Signum z 2006 roku, diesel 1.9.

UbezpieczycielOCACNNWAssistanceCena OC
Uniqa+369 zł
Trasti+397 zł
Benefia++422 zł
Tuz Ubezpieczenia++476 zł
Link4++580 zł
mtu24.pl+++673 zł

Kalkulacja z 27.07.2023 r.

Jak widać, dzięki porównywarce pan Łukasz zaoszczędził ponad 300 zł. Warto więc przeliczać oferty ubezpieczeń OC.

Źródła:

Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf

2.3/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania o sprawdzenie ważności polisy OC

 1. Czy w bazie UFG można sprawdzić termin ważności polisy OC po numerze rejestracyjnym?

  W bazie UFG można sprawdzić czy auto jest ubezpieczone na dzień. Baza OC UFG nie udostępnia terminu ważności ubezpieczenie OC. Takie informacje można uzyskać w CEPiK-u.

 2. Jak sprawdzić ważność przeglądu i polisy OC?

  Te informacje możesz uzyskać z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Musisz mieć niezbędne dane tj. numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu. Wtedy sprawdzisz zarówno datę końca polisy OC, jak i termin ostatniego badania technicznego.

 3. Czy w bazie UFG można sprawdzić liczbę spowodowanych szkód?

  Jeżeli chcesz sprawdzić swoją historie ubezpieczenia OC i AC, skorzystaj z bazy UFG. Jeżeli zarejestrujesz się na stronie UFG, to możesz uzyskać dostęp do historii ubezpieczenia OC i AC. Jest także możliwość pobrania zaświadczenia za ostatnie 5 lat, lub od 2004 roku dla polis OC i od 2006 roku dla polis AC, potwierdzającego bezszkodową jazdę.

 4. Czy można sprawdzić dane osobowe po numerze rejestracyjnym?

  Czy można sprawdzić dane osobowe po numerze rejestracyjnym?

 5. Kto może sprawdzić numer polisy w UFG?

  Strona UFG, na której można sprawdzić ważność ubezpieczenia OC jest darmowa i ogólnodostępna. Sprawdzanie OC jest możliwe dla każdego kto zna numer rejestracyjny samochodu.