Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży samochodu – Wzór

ogłoszenie o sprzedaży auta
opublikowano: 28 kwietnia 2022 aktualizacja: 4 października 2022 autor: redakcja

Sprzedaż samochodu, choć pozornie wydaje się łatwym zadaniem, to potrafi przynieść niepotrzebny stres wielu osobom. Nie trzeba być jednak profesjonalnym sprzedawcą, aby napisać dobre ogłoszenie sprzedaży samochodu, które przyciągnie uwagę potencjalnie zainteresowanych kupujących.   

Jakie informacje zawrzeć w ogłoszeniu sprzedaży auta?

Ogłoszenie warto zacząć od podstawowych informacji jak krótki opis samochodu. Niezbędne będzie podanie marki, modelu i parametrów samochodu. Potencjalny klient na pewno będzie zainteresowany danymi o stanie technicznym pojazdu jak rok produkcji, przebieg, pojemność i moc silnika, rodzaj skrzyni biegów, nadwozia napędu czy paliwa. Dla niektórych kupujących przydatną informacją może okazać się również rozmiar opon. Im więcej konkretnych informacji – tym lepiej, ponieważ na rynku sprzedażowym znajdą się różnie typy kupujących samochody używane. 

Warto podawać wszystkie szczegóły, w szczególności te wskazujące na historię pojazdu. Jeśli chcesz uzyskać uczciwą cenę, powinieneś również podać wszystkie informacje zgodnie z prawdą. W przypadku gdy samochód jest bezwypadkowy, koniecznie umieść tę informację w ogłoszeniu, ponieważ na pewno uatrakcyjni to ofertę. Coraz popularniejsze staje się podawanie numeru VIN w ogłoszeniach lub w trybie negocjacyjnym. Kupujący może wtedy łatwo sprawdzić historię auta i następnie zaufać sprzedawcy auta. 

Po przedstawieniu podstawowych danych czas na wskazanie stanu pojazdu i wykazanie ewentualnych wad. Można zwrócić uwagę na wyposażanie pojazdu i dodatkowe atuty auta np. klimatyzacja, czujniki parkowania, kamera cofania

Oczywiście należy pamiętać również o podaniu swoich danych kontaktowych – numeru telefonu i/lub maila, aby zainteresowane osoby mogły swobodnie się skontaktować. Jednak jakich błędów unikać? 

Nie informując o ewentualnych uszkodzeniach, postępujesz nieetycznie. W dodatku ukrycie wad może mieć swoje dalsze konsekwencje, kiedy nabywca odkryje, że został oszukany.

Tym samym jednak trzeba się także powstrzymać od przesadnego zachwalania i podzielić się najważniejszymi informacjami. 

Ważne jest jednak aby ogłoszenie zawierało wszystkie istotne informacje. Zbyt długi opis nie przyciągnie uwagi potencjalnego kupca. Należy unikać błędów ortograficznych, zachowując schludną treść. 

Jak zachęcić kupców do oględzin auta?

Oprócz dobrze napisanej treści ogłoszenia pamiętaj o odpowiedniej jakości zdjęć samochodu. Przed wykonaniem fotografii najlepiej umyć samochód. Zdjęcia powinny zostać wykonane w ciągu dnia przy dobrej pogodzie. Najlepsze będą takie, które przedstawiają samochód z każdej strony i wskazują na ewentualne wady.

Świetnie napisane ogłoszenie i piękne zdjęcia w dziennym świetle na pewno skłonią potencjalnych kupców do oględzin.

Może cię zainteresować: Jak sprawdzić czy auto nie jest kradzione?

Warto być także elastycznym co do miejsca oraz czasu ewentualnych oględzin, zgadzając się na ewentualne ustępstwa w tej kwestii. Wtedy kupujący odczuje, że jesteś zaangażowany w sprzedaż. Poza tym im więcej osób będzie zainteresowanych, tym większa szansa na sprzedaż, a także ewentualne negocjacje ceny.

Czy warto zatajać wady samochodu?

W przypadku sprzedaży samochodu oszustwa sprzedającego można stosunkowo łatwo odkryć. Dobrą praktyką jest zachowanie uczciwości. 

Przede wszystkim nabywca z łatwością może zweryfikować szkodowość pojazdu poprzez raport historii pojazdu. Natomiast wszystkie wady, które nie zostały ujęte w ogłoszeniu, wyjdą na jaw podczas oględzin. Jeśli uszkodzone jest nadwozie, wnętrze pod maską lub wyposażenie samochodu, kupujący bardzo szybko dostrzeże wszelkie nieprawidłowości. Wiele osób korzysta również z usług zawodowych rzeczoznawców lub serwisów, ponieważ koszt jednorazowych oględzin jest stosunkowo niski.

Ponadto, kupującego pojazd – również używany, chroni instytucja rękojmi, co oznacza, iż jako sprzedający masz obowiązek powiadomić nabywcę o wszystkich wadach sprzedawanego pojazdu. Zasada rękojmi dotyczy zarówno osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorców.

Oznacza to, że handlarz odpowiada za ukryte wady, a nabywcy przysługuje szereg praw. Z tytułu rękojmi kupującemu przysługuje prawo do:

  • zażądania odstąpienia od umowy.
  • zażądania usunięcia wad.
  • roszczenia dotyczącego obniżenia ceny.
  • roszczenia dotyczącego wymiany rzeczy na pozbawioną wad.

Zamieszczone ogłoszenie jest także dowodem przeciwko tobie, a kupujący może łatwo w ten sposób wykazać, że nie został poinformowany o ukrytych wadach. Kupujący ma zatem prawo skierowania sprawy na drogę sądową, co naraża Cię na dodatkowe opłaty w postaci kosztów procesu sądowego i zapłaty odsetek. Praktyka sądów wyraźnie wskazuje, iż prawo chroni przede wszystkim nabywcę.

Wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Suwałkach z 30 grudnia 2019r., syg. I Ca 461/19 – ,,[…] rację ma skarżący podnosząc, że odstąpienie od umowy sprzedaży rzeczy ruchomej, jako uprawnienie przysługujące kupującemu z tytułu rękojmi za wady, jest jednostronną czynnością prawną, która powoduje przejście własności tej rzeczy z powrotem na zbywcę. Wniosek taki wypływa z art. 560 § 1 i 2 k.c. i jest powszechnie przyjmowany w orzecznictwie ( por. m.in. uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 lutego 2003 r., III CZP 80/02, OSNC 2003/11/141 i z dnia 5 lutego 2004 r., III CZP 96/03, OSNC 2004/6/88 oraz wyroki Sądu Najwyższego cytowane w uzasadnieniu apelacji).’’ 

Ogłoszenie sprzedaży samochodu – wzór [pdf]

Ofertę sprzedaży pojazdu można umieścić w różnych kanałach komunikacji. Obecnie najpopularniejsza jest sprzedaż w Internecie, gdzie można zamieścić ogłoszenie motoryzacyjne w dedykowanym do tego serwisie.

Zobacz: Gdzie umieścić i ile kosztuje ogłoszenie?

Dobrym pomysłem jest również zamieszczenie ogłoszenia w portalach społecznościowych lub w sposób tradycyjny – po prostu na samochodzie czy tablicy ogłoszeniowej. Wybierając taki sposób, możesz skorzystać z gotowego wzoru do pobrania na autoumowa.pl.

Przy sprzedaży auta pobierz na naszej stronie Umowę kupna i sprzedaży samochodu lub skorzystaj z naszego Generatora umowy, który automatycznie uzupełni wszystkie dane, potrzebne do umowy kupna-sprzedaży.

4.7/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania o to, jak napisać ogłoszenie o sprzedaży auta

  1. Czy powinienem powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu?

    Tak, powinieneś zrobić to niezwłocznie po sprzedaży auta. Przepisy wskazują, że informacja do zakładu ubezpieczeń powinna zostać przekazana w ciągu 14 dni.

  2. Jakiś czas temu sprzedałem samochód i zgłosiłem sprzedaż do ubezpieczyciela. Dostałem jednak zawiadomienie o szkodzie. Czy będę obciążony kosztami?

    Jeśli otrzymałeś powiadomienie o szkodzie, powinieneś skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i upewnić się, że wszystkie dane zostały skorygowane. Często dane polis zaciągają się automatycznie, a pisma drukowane są masowo, zatem zwykle jest to pomyłka systemowa. Warto jednak wysłać oficjalne pismo do ubezpieczyciela i zachować jego kopię. Co do zasady nie powinno być jednak większych problemów z tego tytułu, jeśli dokonałeś obowiązku zgłoszenia sprzedaży.

  3. Czy trzeba zapłacić podatek od sprzedaży samochodu?

    Tak, również w tym przypadku, musimy powiadomić instytucję o sprzedaży samochodu. Także w tej sytuacji ustawodawca pozostawia czas 14 dni na złożenie deklaracji o nazwie PCC-3 do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo przychód ze sprzedaży pojazdu musisz uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT.