Jak ubezpieczyć samochód o pojemności silnika 1,6 l?

OC dla silnika 1,6 l
opublikowano: 28 lutego 2020 aktualizacja: 17 czerwca 2020 autor: redakcja

Wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest pojemność silnika. Im mniejszy litraż, tym niższa składka. Sprawdziliśmy, czy warto kupić auto o pojemności 1,6 l, aby płacić mniej za polisę.

Według raportu RanKING sporządzonego przez porównywarkę rankomat.pl, w 2019 r. do najczęściej ubezpieczanych przez Polaków modeli samochodów należały Opel Astra, za którego OC płaciliśmy średnio 658 zł, BMW Serii 3, którego roczna polisa OC kosztowała  920 zł, a także Volkswagen Golf z OC w kwocie 679 zł. Posłużymy się powyższymi modelami samochodów, by sprawdzić ile kosztuje OC dla samochodów z silnikiem 1,6 l.

Kto kupuje samochody z silnikiem 1,6 l?

Pojemność silnika 1,6 l jest najczęściej wybierana przez osoby, które szukają ekonomicznego pojazdu do poruszania się w miejskiej przestrzeni. Z jednej strony mały litraż zapewnia komfort jazdy oraz odpowiednie przyspieszenie przy wyprzedzaniu, z drugiej strony nie pochłania zbyt dużych kosztów przy eksploatacji i zużyciu paliwa. Aby porównać ze sobą koszt zakupu auta z takim napędem i polisy OC, przygotowaliśmy personę kierowcy, który zamierza zakupić BMW Serii 3, Opla Astrę lub Volkswagena Golfa.

Nasz bohater nazywa się Piotr, jest mieszkańcem Krakowa i skończył 35 lat. Od 15 lat prowadzi samochód bezszkodowo – przysługują mu zatem najwyższe zniżki u poszczególnych ubezpieczycieli. Piotr jest w związku małżeńskim i razem z małżonką wychowują kilkuletnią córkę. Porównaliśmy, ile Piotr zapłaciłby za polisę OC dla trzech powyższych modeli aut z rocznika 2010 z silnikiem o pojemności 1,6 l.

Jak silnik o pojemności 1,6 l wpływa na cenę polisy OC?

W pierwszym przypadku sprawdzamy ceny OC dla BMW Serii 3 z silnikiem 1,6 l. W efekcie:

 • Pan Piotr najtańszą polisę OC otrzymałby w Benefii w cenie 632 zł.
 • W AXA Direct za OC w pakiecie z assistance zapłaciłby już 708 zł.
 • Najtańszy pakiet ubezpieczeń, czyli OC z assistance oraz AC Mini i NWW otrzymałby w Uniqa w kwocie 1204 zł.

Z kolei najdrożej pan Piotr musiałby zapłacić w mtu24 – gdyż cena pełnego pakietu ubezpieczeń (OC, AC Mini, assistance i NNW) dla BMW Serii 3 wyniosłaby aż 2169 zł. Dzięki porównaniu ofert, właściciel BMW zaoszczędziłby aż 965 zł.

Sprawdziliśmy również, jak kształtują się ceny OC dla Opla Astry z 2010 roku z  silnikiem 1,6 l. Pozostałe parametry oferty pozostają niezmienione. Po kalkulacji okazuje się, że nasz bohater:

 • Najtaniej ubezpieczy Opla Astrę w AXA Direct – cena OC wraz z podstawowym assistance wynosi 575 zł.
 • Korzystną ofertę przedstawiła również Benefia, w której cena OC wynosi 640 zł.
 • Natomiast za pełen pakiet ubezpieczenia Opla Astry (OC, AC Mini, assistance i NNW) w mtu24 pan Piotr zapłaciłby 982 zł. To zdecydowanie mniej niż np. w Allianz, gdzie taki sam zakres ochrony samochodu kosztuje 1425 zł. Dzięki temu pan Piotr zaoszczędziłby aż 443 zł.

W kolejnej kalkulacji sprawdziliśmy ceny OC dla Volkswagena Golfa z silnikiem 1,6 l z rocznika 2010. W efekcie:

 • Pan Piotr najmniej za OC wraz z podstawowym assistance zapłaciłby w Avivie, gdzie cena wyniosła 668 zł.
 • Pełen pakiet ubezpieczenia Volkswagena Golfa (OC, AC Mini, assistance i NNW) najmniej kosztowałby w Wiener – 1038 zł. To znacznie taniej niż mtu24, gdzie za taki sam zakres ochrony samochodu trzeba zapłacić aż 1789 zł. Dzięki temu pan Piotr zaoszczędziłby 751 zł.

Czy warto kupić ubezpieczenie OC dla aut z silnikiem 1,6 l?

Podsumowując, analiza kosztów zakupu OC dla trzech najczęściej ubezpieczanych w 2019 roku modeli samochodów z silnikiem o pojemności 1,6 l w porównywarce rankomat.pl wskazuje, że cena OC dla tego typu aut kształtuje się na poziomie około 625zł.

Jeśli porównalibyśmy je z ceną OC dla tych samych trzech modeli samochodów (BMW serii 3, Opel Astra i Volkswagen Golf) z silnikiem o pojemności 1,9 l, to koszt zakupu ubezpieczenia pojazdu byłby dwukrotnie wyższy i wyniósłby około 1200 zł. W związku z tym planując zakup auta warto wziąć pod uwagę litraż silnika, ponieważ:

 • W cenę polisy OC wliczona jest pojemność twojego auta. Z czego to wynika? Większa pojemność silnika równoważna jest z jego większą mocą. A ta przekłada się na to, że auto może rozwinąć większą prędkość. W efekcie pojazd stanowi większe zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. W konsekwencji potencjalnie prowadzi to do większych kosztów odszkodowań.
 • Dla tego samego pojazdu i danym profilu kierowcy, ceny za podstawowe ubezpieczenie OC mogą różnić się o nawet kilkaset złotych. Nie warto wiec przepłacać, a wybrać najtańszą dostępną ofertę na rynku.
 • Jeśli jesteśmy zainteresowani dodatkowym ubezpieczeniem, np. assistance, AC, czy NWW – kryterium ceny powinno być sprawą drugorzędną. Najważniejsze są nasze oczekiwania i potrzeby w kwestii zakresu bezpieczeństwa poszczególnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Tu warto poświecić czas na analizę i dokładne sprawdzenie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).
4.5/5