Jak oszczędzać na oponach?

Ubezpieczenie opon
opublikowano: 19 lutego 2018 aktualizacja: 20 października 2020 autor: redakcja

Opony samochodowe to bardzo ważne części pojazdu, który jednak nie jest zbyt doceniany. Niemal każdy właściciel samochodu, nie zależnie od tego, czy jest to samochód ciężarowy, osobowy, kiedy zbliża się moment wymiany opon dostaje gęsiej skórki. No cóż wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych za komplet opon nie jest zbyt przyjemną chwilą w życiu. Ale co dziwnego, potrafimy wydać o wiele więcej na części służące do upiększenia samochodu. Kupuje się różne gadżety, które oprócz wizualnego efektu nie przynoszą zupełnie nic do poprawienia bezpieczeństwa czy nawet osiągów samochodu, a żałujemy na część, która nie tylko może przynieść znaczne oszczędności, ale przede wszystkim ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Opona, a dlaczego taka droga

Kiedy się spytać kierowców, na co ma wpływ opona, wielu z nich nie będzie potrafiła powiedzieć więcej niż to, że od jej stanu zależy droga hamowania, a więc na przyczepność. Niewielu zdaje sobie sprawy, że opony  to takie części samochodowe, które mają wpływ na wiele elementów naszej jazdy, ale również na stan innych części, które znajdują się w pojazdach. Można się zapytać jak to możliwe? Przecież opona, to jedyna część samochodu, która styka się z nawierzchnią, po której się porusza. Podczas jazdy przenosi drgania z nierówności znajdujących się na podłożu na części zawieszenia, a następnie te są przekazywane dalej. Jak można się przekonać szybko, pomiędzy jakością opony i trwałością części zawieszenia jest znaczna zależność. Opony są odpowiedzialne za bezpieczeństwo i to w znacznym stopniu. Można mieć doskonałe hamulce, ale jeśli opona jest zbyt zużyta, lub jej jakość pozostawia wiele do życzenia, to droga hamowania może być naprawdę bardzo długa. Co to oznacza, to wie chyba każdy kierowca, który jeździ już jakiś czas. Co jakiś czas przeprowadza się badania nad wpływem jakości opon i drogi hamowania. Z badań tych wynika, że o ile opony markowe, szczególnie te najnowsze pozwalają na zatrzymanie pojazdu na krótkim odcinku drogi, to już opony pochodzące z fabryk, o których można powiedzieć, tylko, że są z dalekiego wschodu, dają drogę zatrważająco długą. Może mieć to wpływ na życie niejednego człowieka. Opona ma swoje opory toczenia, które przekładają się na jej głośność, a więc komfort jazdy, ale również na zużycie paliwa. Jak można się przekonać im lepsza opona, tym zużycie paliwa jest niższe. Wielu przewoźników decyduje się na droższe i lepsze opony, bo taka inwestycja zwraca się bardzo szybko w paliwie oraz w tym, że opony te są bardziej trwałe i samochód może pokonać o wiele więcej kilometrów.

Oszczędzać? Ależ oczywiście.

Warto kupować dobre opony, ale nie znaczy to, że trzeba za nie płacić wielkie pieniądze. Jest wiele sposobów na oszczędzanie na oponach, bez konieczności rezygnowania z ich wysokiej jakości. Pierwsza rzecz to wiedzieć, kiedy kupować. Wielu kierowców na zakupy opon wybiera się wówczas, kiedy już zaczyna się sezon. Opony letnie kupowane są najczęściej wczesną wiosną, a zimowe – na początku zimy lub późną jesienią, kiedy pierwsze przymrozki ścinają ziemię.  Jak można się dowiedzieć od najlepszych ekonomistów, to bardzo zły zwyczaj. Opony podobnie jak inne towary podlegają prawom rynku, a więc kiedy jest na nie największe zapotrzebowanie, wówczas są najdroższe. Proszę spróbować sprawdzić jakie są różnice w cenie opon, w przypadku zakupów na początku sezonu, a tymi, które obowiązują choćby kilka tygodni później. Różnice mogą być znaczne i sięgać nawet do 25%.

Jeśli szuka się oszczędności, to warto poszukać najtańszego dostawcy opon. Od kilku, a nawet kilkunastu lat, najtaniej można kupić w sklepach internetowych. Polacy są przyzwyczajeni do zakupów w tradycyjnych warsztatach, gdzie można z panem Józkiem czy Kaziem porozmawiać, a  przynajmniej od razu opony będą założone. Ponadto oponę taką można dotknąć, choć jej właściwości dla kupującego to czarna magia, można w wielu przypadkach o oponach opowiadać bajki i tak uwierzy. Sklepy w sieci są źródłem dobrych opon w znakomitych cenach. Zaletą takich zakupów jest szeroki wybór opon, a także ich cena.

Temat opon używanych jest równie dyskutowany, co zakup opon w sieci. Dla niektórych opony używane, to świetny interes, dla innych to potencjalne zagrożenie. Prawda na pewno leży po środku. Na korzyść opon używanych przemawia chyba to, że jeden z największych producentów opon wprowadza na rynek opony bieżnikowane, dzięki którym można sporo zaoszczędzić. Wprowadzenie tych opon na rynek to niewątpliwie również ukłon w stronę ekologii – mniej nowych opon, to mniej odpadów na wysypiskach. Na pewno zakup sprawdzonych opon używanych to dobry pomysł. Drugie, czy też trzecie życie opony pozwoli na oszczędności, a dla naszej planety to mniej śmieci, których i tak już zbyt wiele.

4/5