Jak sprawdzić legalność używanego samochodu?

legalność używanego samochodu
opublikowano: 04 listopada 2015 autor: redakcja

Nie każdy z kupujących używane samochody sprawdza ich wcześniejszą historię – to spory błąd, ponieważ zakupienie samochodu pochodzącego z kradzieży nadal jest ryzykiem na polskim rynku. Kluczowe jest wobec tego sprawdzenie legalności używanego pojazdu – jak można to zrobić i na co zwracać uwagę?

Dowód rejestracyjny

Dowód rejestracyjny powinien być wypełniony na oryginalnym druku – warto sprawdzić jego wzory i zabezpieczenia na stronach internetowych. Na dokumencie nie mogą znajdować się żadne przekreślania, zamazania i inne poprawki, które nie są potwierdzone przez urząd komunikacji. Warto pamiętać o tym, że gdy w dowodzie wpisane są dwie osoby, wtedy także obie powinny podpisać umowę i być przy transakcji kupna-sprzedaży. Chociaż jeden z właścicieli może wtedy przedstawić upoważnienie, to warto pamiętać, że można łatwo je podrobić.

Numer VIN

Numer VIN, czyli Vehicle Identification Number to indywidualny numer nadawany każdemu samochodowi – składa się z 17 znaków i jest on powszechnie stosowany przez producentów aut na całym świecie. Pozwala na zidentyfikowanie marki, modelu, rocznika, rodzaju silnika, wyposażenia czy miejsca produkcji samochodu. Znajduje się on na nadwoziu samochodu i musi zgadzać się z wpisami do dokumentów, a także stanem faktycznym pojazdu.

Historia pojazdu

Na podstawie numeru VIN, numeru rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji samochodu można sprawdzić jego historię w Centralnej Ewidencji Pojazdów pod adresem historiapojazdu.gov.pl. Generuje on raporty, w których znajdują się dokładne informacje o pojeździe, w tym jego dane techniczne, dostępne dokumenty, stan licznika, także informacje o badaniach technicznych, polisie OC. Również można dowiedzieć się, czy samochód jest kradziony.

Zaufany sprzedawca

Na koniec warto jeszcze wskazać, jak ważne jest kupienie pojazdu od sprawdzonego sprzedawcy, który będzie mógł zapewnić klientowi udaną transakcję. Nie zawsze bowiem można mieć pewność, że kupowany pojazd jest tak naprawdę tym, który został nam przedstawiony. Dobrym miejscem na kupno używanego auta może być sprawdzony komis. Warszawa i inne większe miasta mają szeroki wybór autokomisów, dlatego najbardziej opłaca się tam szukać auta z drugiej ręki.