Czy zakup OC przez Internet jest bezpieczny?

OC internet
opublikowano: 27 lutego 2017 aktualizacja: 5 lipca 2022 autor: redakcja

OC kupione przez Internet może być znacznie tańsze niż polisa nabyta u agenta stacjonarnego. Taka transakcja jest też wygodniejsza i szybsza. Tylko czy na pewno bezpieczna? Czy dokumenty otrzymane drogą e-mailową będą honorowane przez policję?

Internetowe porównanie cen OC kilkunastu towarzystw może wnieść oszczędności rzędu kilkuset złotych. Warunki ubezpieczenia są wszędzie takie same. Poza tym, ubezpieczenie kupimy w dowolnej chwili – nawet w środku nocy i w dni świąteczne. A gdzie wady? Minusów brak, ale pod pewnym warunkiem: trzeba skorzystać z bezpiecznej strony.

Po czym poznać bezpieczną stronę internetową?

Bezpieczną stronę internetową rozpoznamy po:

 • adresie URL, który zaczyna się od https:/
 • pasku adresu, w którym powinien pojawić się symbol nieprzekreślonej kłódki. Po kliknięciu na niego, uzyskamy informacje o bezpiecznym połączeniu.

Już podczas kalkulacji składki warto zwrócić uwagę na zawarte w formularzu pytania. Wśród nich nie powinny pojawić się przede wszystkim: nr Pesel właściciela pojazdu, pełne informacje adresowe (wystarczy podać tylko kod pocztowy w miejscu zamieszkania) i nr VIN. Takie dane wymagane są dopiero na etapie zakupu polisy.

Podczas wypełniania formularza kalkulatora lub porównywarki zazwyczaj zostajemy poproszeni o podanie numeru telefonu. Chodzi tutaj o możliwość ewentualnego kontaktu w sprawie oferty. Jeśli sobie tego nie życzymy, powinniśmy mieć możliwość pominięcia zapytania (tak jest np. w przypadku korzystania z porównywarki Rankomat.pl).

Sprawdź Politykę prywatności

Zgodnie z przepisami RODO każda strona internetowa przetwarzająca dane osobowe ma obowiązek posiadać opracowany dokument polityki prywatności. Tym bardziej jeżeli są to dane wrażliwe.

Firma musi Ci powiedzieć:

 • jakie dane przetwarza,
 • przez jaki okres,
 • w jakim celu,
 • w jaki sposób je zbiera.

Oprócz tego musi uzyskać Twoją zgodę na przetwarzanie tych danych. Do głównych danych wykorzystywanych przez porównywarki ubezpieczeń online należą:

 • imię i nazwisko,
 • PESEL,
 • adres e-mail,
 • numer telefonu,
 • kod pocztowy zamieszkania,
 • dane na temat rodziny.

W przypadku podejrzanej strony internetowej polityka prywatności będzie budzić wątpliwości, o ile w ogóle ją znajdziesz na tej stronie.

Twoje dane są bezpieczne

Żadna instytucja finansowa (a taką jest porównywarka ubezpieczeń online czy firma ubezpieczeniowa) nie pozwoli sobie na utratę zaufania poprzez zaniedbania w przetwarzaniu danych osobowych. Żeby w ogóle uzyskać uprawnienia do sprzedaży ubezpieczeń przez Internet, trzeba spełniać szereg wymogów stawianych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Nie wspominając o tym, że naruszenia ochrony danych osobowych to są ogromne koszty dla firm. Po pierwsze, kare może nałożyć prezes UODO, a jej wysokość sięgać może 4% rocznych obrotów firmy. Po drugie, firma musi naprawić szkody związane z wyciekiem danych osobowych, co generuje dodatkowe koszty.

Zamiast tego firma dba o zabezpieczenie i właściwe przetwarzanie danych osobowych.

Bezpieczne zawieranie umów na odległość

Zawarcie umowy poza siedzibą firmy zgodnie z Ustawą o prawach konsumenta daje klientowi 14 dni na odstąpienie bez podania przyczyny. W przypadku ubezpieczeń ten okres został wydłużony do 30 dni od jej zawarcia.

Jeżeli w tym czasie OC zostało już opłacone, ubezpieczyciel powinien zwrócić całość pieniędzy (jeśli jeszcze nie rozpoczął się okres ochrony) lub część (po starcie polisy i potrąceniu za czas ochrony).

Czy policja uznaje dokument OC przesłany e-mailem?

Obecnie organ kontrolujący pojazdy łączy się z bazą CEPIK i tam sprawdza, czy ubezpieczenie samochodu jest ważne, czy nie.

Nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych, aby podczas kontroli drogowej posłużyć się drukowaną polisą OC. Dlatego część towarzystw nie wysyła już nawet oryginału pocztą (chyba że na wyraźną prośbę klienta). Honorowany przez policję będzie również dokument potwierdzający zawarcie umowy wraz z potwierdzeniem opłacenia składki (niektórzy ubezpieczyciele wysyłają oryginalną polisę do klienta, dopiero po zaksięgowaniu składki).

Co z ubezpieczeniem autocasco online?

Przy zakupie ubezpieczenia OC nie ma żadnych wątpliwości. Zakres i warunki ubezpieczenia reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, co oznacza, że dokument w każdej firmie jest taki sam.

Jeśli zaś chodzi o AC, sprawa trochę się komplikuje, ponieważ autocasco to ubezpieczenie majątkowe i dobrowolne. Po pierwsze ubezpieczyciel może dowolnie kształtować warunki dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Jeśli w warunkach ubezpieczenia będzie napisane, że ubezpieczyciel odpowiada tylko za szkody aut koloru czerwonego, to za swoje białe Ferrari nie dostaniesz odszkodowania.

5/5

FAQ - najczęściej zadawane pytania o zakup polisy przez Internet

 1. Jak kupić polisę online?

  Wypełnij formularz, wprowadź swoje dane, wybierz ofertę, przejdź do ekranu zawarcia polisy i jeśli zawarcie ubezpieczenia nie wymaga udziału agenta, polisę kupisz i opłacisz w 100% online.

 2. Czy warto kupić OC przez Internet?

  W wielu przypadkach - tak. Będzie to szczególnie korzystne w dużych miastach z uwagi na czas dojazdu do placówki agenta i dla osób zabieganych, które nie mają czasu łazić po biurach i pytać o ofertę. Polisę OC przez Internet kupisz z dowolnego miejsca w dowolnym czasie pod warunkiem, że masz połączenie sieciowe.

 3. Gdzie najtaniej kupić ubezpieczenie OC?

  Bezkonkurencyjne w tej materii pozostają porównywarki online. Agent ubezpieczeniowy może zaproponuje Ci zakup ubezpieczenia OC o te parę złotych taniej, ale jeśli weźmiesz pod uwagę swój czas, który stracisz w trakcie poszukiwań, wyjdziesz na zero, a może nawet na minus. Kupując OC online oszczędzasz przede wszystkim czas.

 4. Czy mogę kupić OC i AC przez Internet?

  Tak możesz kupić ubezpieczenie AC razem z OC przez Internet. Jest to nawet wskazane, ponieważ przy zakupie polisy OC wraz z AC możesz otrzymać dodatkową zniżkę. Zakup polisy OC samochodu bez żadnych dodatków jest z reguły mniej korzystny.