Czy zakup OC przez Internet jest bezpieczny?

OC internet
opublikowano: 27 lutego 2017 autor: redakcja

OC kupione przez Internet może być znacznie tańsze niż polisa nabyta u agenta stacjonarnego. Taka transakcja jest też wygodniejsza i szybsza. Tylko czy na pewno bezpieczna? Czy dokumenty otrzymane drogą e-mailową będą honorowane przez policję?

zakup przez internet

Internetowe porównanie cen OC kilkunastu towarzystw może wnieść oszczędności rzędu kilkuset złotych. Poza tym, ubezpieczenie kupimy w dowolnej chwili – nawet w środku nocy i w dni świąteczne. A gdzie wady? Minusów brak, ale pod pewnym warunkiem: trzeba skorzystać z bezpiecznej strony.

Bezpieczną stronę internetową rozpoznamy po:

  • adresie URL, który zaczyna się od https:/
  • pasku adresu, w którym powinien pojawić się symbol nieprzekreślonej kłódki. Po kliknięciu na niego, uzyskamy informacje o bezpiecznym połączeniu.

Już podczas kalkulacji składki warto zwrócić uwagę na zawarte w formularzu pytania. Wśród nich nie powinny pojawić się przede wszystkim: nr Pesel właściciela pojazdu, pełne informacje adresowe (wystarczy podać tylko kod pocztowy w miejscu zamieszkania) i nr VIN. Takie dane wymagane są dopiero na etapie zakupu polisy.

Podczas wypełniania formularza kalkulatora lub porównywarki zazwyczaj zostajemy poproszeni o podanie numeru telefonu. Chodzi tutaj o możliwość ewentualnego kontaktu w sprawie oferty. Jeśli sobie tego nie życzymy, powinniśmy mieć możliwość pominięcia zapytania (tak jest np. w przypadku korzystania z porównywarki Rankomat.pl).

Bezpieczne zawieranie umów na odległość

Zakup polisy przez Internet lub telefon daje nam możliwość wycofania się z umowy, nawet do 30 dni od jej zawarcia. Nie jest przy tym wymagane podawanie przyczyny. Jeżeli w tym czasie OC zostało już opłacone, ubezpieczyciel powinien zwrócić całość pieniędzy (jeśli jeszcze nie rozpoczął się okres ochrony) lub część (po starcie polisy i potrąceniu za czas ochrony).

Czy policja uznaje dokument OC przesłany e-mailem?

Nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych, aby podczas kontroli drogowej posłużyć się drukowaną polisą OC. Dlatego część towarzystw nie wysyła już nawet oryginału pocztą (chyba, że na wyraźną prośbę klienta). Honorowany przez policję będzie również dokument potwierdzający zawarcie umowy wraz z potwierdzeniem opłacenia składki (niektórzy ubezpieczyciele wysyłają oryginalną polisę do klienta, dopiero po zaksięgowaniu składki).