Ubezpieczenie samochodu firmowego

opublikowano: 17 kwietnia 2018 autor: redakcja

Właściciele pojazdów firmowych, tak jak wszyscy inni, zobowiązani są do wykupienia polisy OC. Autocasco lub inne rozszerzenia mogą dokupić, ale nie mają obowiązku ich posiadania. Czym więc różni się zakup polisy na samochód firmowy?

Według danych GUS w 2016 r. w Polsce 90,5 proc. wszystkich mikroprzedsiębiorstw działających w naszym kraju należało do osób fizycznych. W praktyce oznacza to, że wiele firm nie może pochwalić się rozbudowaną flotą samochodową – często jest tak, że na stanie firmy znajduje się jeden pojazd, który użytkuje jej właściciel.

Przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, może zdecydować się użytkować do celów biznesowych samochód prywatny lub też zakupić samochód firmowy. Decyzja o zakupie pojazdu na firmę ma daleko idące skutki – zasadniczo auto powinno zostać wprowadzone do ewidencji środków trwałych i następnie zostać poddane amortyzacji.

Czym według ubezpieczyciela jest auto służbowe?

Z uwagi na powyższe zawiłości i fakt, że nie każdy pojazd, który jest użytkowany przez właściciela firmy, musi być samochodem firmowym, towarzystwa ubezpieczeniowe do kwestii ubezpieczania pojazdów firmowych podchodzą bardzo ostrożnie. Aby samochód został objęty ubezpieczeniem OC jako pojazd firmowy, konieczne jest wykazanie, że jest on użytkowany w celach służbowych.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, masz możliwość udowodnienia, że pojazd jest użytkowany wyłącznie w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Prowadzenie kilometrówki czy wdrożenie regulaminu użytkowania samochodu w firmie (gdy korzystają z niego pracownicy), to przesłanki świadczące o tym, że pojazd jest używany wyłącznie w celach służbowych. W rezultacie ubezpieczyciele za pojazdy firmowe najczęściej uznają samochody:

  • użytkowane w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (służą do celów zarobkowych)
  • użytkowane również przez zatrudnionych pracowników, a nie wyłącznie właściciela,
  • zakupione na firmę, zatem posiadające w dowodzie rejestracyjnym nazwę firmy, nie zaś dane osoby fizycznej.

Jeżeli tylko Ty korzystasz z pojazdu, który służy Ci zarówno do realizacji celów zawodowych, jak i prywatnych i który nie został zakupiony na firmę, to nie ma możliwości, aby został on uznany przez ubezpieczyciela za pojazd firmowy.

Jak obliczana jest składka dla aut firmowych?

Jeżeli pojazd zostanie uznany za służbowy, pozostaje jeszcze kwestia wyliczenia wysokości składki ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej korzystają z podziału, którego dokonują w oparciu o to, kto użytkuje pojazd. Jeżeli z samochodu na stałe korzysta:

  • jeden użytkownik, to przy ustalaniu wysokości składki bierze się pod uwagę dane o pojeździe oraz informacje dotyczące kierowcy,
  • wielu użytkowników (przypisanie samochodu do użytkownika jest wykluczone), to cena polisy OC zostaje uśredniona.

Firmy, które dysponują dużą flotą pojazdów, mogą liczyć na atrakcyjne zniżki, co ma oczywiście związek z liczbą podpisywanych umów.

Ubezpieczenie pojazdu w leasingu

Zarówno mikro, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa mogą skorzystać z leasingu. W Polsce samochody są najpopularniejszymi przedmiotami umów leasingowych. Idea leasingu jest prosta – leasingodawca (finansujący) oddaje w odpłatne użytkowanie przedmiot leasingu. Leasingobiorca (korzystający) użytkuje daną rzecz, uiszczając za nią opłatę.

W przypadku leasingu samochodów zainteresowane strony muszą porozumieć się w kwestii zarówno długości trwania umowy, wysokości opłat przysługujących leasingodawcy, jak i ubezpieczenia OC. Jeżeli chodzi o polisę OC, to obowiązek jej zakupu przez jedną ze stron powinien zostać zawarty w umowie – strony mają w tym zakresie pełną dowolność i tylko od nich zależy, jakie rozwiązanie wypracują.

Ponieważ leasingobiorca faktycznie jedynie użytkuje pojazdy (jest użytkownikiem, nie właścicielem), w interesie leasingodawcy leży, aby wykupione ubezpieczenie było jak najszersze. Z tego względu pojazdy w leasingu najczęściej są ubezpieczone pełnym pakietem ubezpieczeniowym, który składa się z OC, AC i NNW.

Gdzie kupić ubezpieczenie samochodu firmowego?

Aby wybrać jak najlepszą ofertę ubezpieczenia samochodu firmowego, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę polisy. Choć przy wyborze samego ubezpieczenia OC jest ona kluczowa, to w przypadku pakietu OC i AC będzie ona miała mniejsze znaczenie. Wówczas liczy się także dodatkowa pomoc, którą zapewnia towarzystwo ubezpieczeniowe. Przykładowo, ubezpieczyciel może zagwarantować firmie dostęp do samochodów zastępczych na czas naprawy pojazdów firmowych.

Jeżeli na stanie firmy znajduje się kilka lub nawet kilkanaście pojazdów, warto powalczyć o zniżkę. Większość towarzystw ubezpieczeniowych przewiduje atrakcyjne rabaty dla przedsiębiorców zainteresowanych podpisaniem większej liczby umów.