Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek w OC?

ubezpieczenie auta bez zniżek OC
opublikowano: 06 lipca 2021 aktualizacja: 22 maja 2024 autor: redakcja

Każdy rok ubezpieczenia i jazdy bez szkód powoduje zmniejszenie ceny OC. Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe udzielają pełnych zniżek przy 3, 5 a nawet 8 latach ubezpieczenia. Czy osoby, które po raz pierwszy ubezpieczają samochód płacą dużo więcej za OC? Od czego zależą ceny OC dla nowych kierowców?

Jaki jest koszt OC bez zniżek?

Kierowcy, którzy nigdy nie wykupowali polisy OC muszą liczyć się z wyższym kosztem obowiązkowego ubezpieczenia. Czasem stawki są wyższe nawet o ponad 50%. Dzięki temu, towarzystwa ubezpieczeniowe nagradzają osoby, które nie powodują szkód i jeżdżą bezpiecznie. Sprawdźmy, ile zapłaciłby 40-letni pan Adam, który ma pełne zniżki oraz gdyby ich nie miał. Jest właścicielem opla astry 1.6 z 2008 roku.

Towarzystwa ubezpieczenioweCena OC przy pełnych zniżkachCena OC przy braku zniżek
Link4349 zł690 zł
mtu.24511 zł841 zł
Proama419 zł899 zł
Benefia394 zł605 zł
Uniqa360 zł613 zł

We wszystkich towarzystwach droższe są polisy dla kierowców bez zniżek. Jednak każde towarzystwo oferują inną składkę. Najtaniej przy pełnych zniżkach dla pana Adama jest w Link4, natomiast gdyby ich nie miał, najlepszą ofertę zaproponowała Uniqa. Warto więc sprawdzać ceny u różnych ubezpieczycieli. Różnice przy pełnych zniżkach i ich braku są niższe w przypadku kierowców, którzy nie są bardzo młodzi.

Jak ubezpieczyciele naliczają zniżki?

Nie ma określonych zasad, w jaki sposób towarzystwa ubezpieczeniowe nadają zniżki. Zależy to od ich wewnętrznych ustaleń. Niegdyś najczęstszym sposobem naliczania zniżek było 10% zniżki za rok bezszkodowej jazdy. Po 6 latach można było uzyskać 60%, które było maksymalną zniżką. Za każdą szkodę ubezpieczyciel zabierał 10% zniżki. Obecnie niektóre towarzystwa nadają pełne zniżki już po 3 latach bezszkodowej jazdy. W innych nie można mieć szkód przez 8 lub nawet 10 lat, aby uzyskać najwyższą zniżkę. Aktualnie także większość ubezpieczycieli wycofuje się z określania zniżek w procentach. Po prostu systemy kwotują oferty na podstawie liczby lat ubezpieczenia i liczby szkód.

Jak zniżki wpływają na cenę OC?

Historia polisowo-szkodowa jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o składce OC. Jednak inne dane dotyczące samochodu czy samego kierowcy mogą obniżać lub podwyższać koszt obowiązkowego ubezpieczenia. Młody wiek mocno podwyższa składkę ze względu na brak doświadczenia. Miejsce zamieszkania także wpływa na koszt OC. Mieszkańcy większych miast płacą więcej za obowiązkowe ubezpieczenie. Także model i pojemność samochodu nie pozostają bez znaczenia. Im wyższa pojemność, tym wyższa cena polisy. Mogliśmy porównać już stawki OC dla pana Adama i zdecydowanie taniej jest z pełnymi zniżkami.

Ile zapłacą młodzi kierowcy bez historii ubezpieczenia?

Oprócz braku zniżek za bezszkodową jazdę młodzi kierowcy zapłacą zwyżkę za wiek. Zazwyczaj osoby do 26. roku życia są traktowane przez ubezpieczycieli jako młodzi kierowcy. Każde towarzystwo ma swoją granicę wieku. Sprawdźmy składki dla pana Grzegorza, który skończył 25 lat i ma już wypracowane zniżki, bowiem od 6 lat opłaca OC na Seata Leona 1.2, 2011 rok. Zobaczmy także opcję, w której nie posiada żadnych zniżek.

Towarzystwa ubezpieczenioweCena OC przy pełnych zniżkachCena OC przy braku zniżek
Proama569 zł930 zł
Uniqa601 zł1245 zł
Link4563 zł1083 zł
Allianz498 zł1069 zł
Benefia613 zł1451 zł
mtu.24470 zł993 zł

Ceny OC dla pana Grzegorza są wyższe niż dla pana Adama. Ponadto nawet różnice w cenie OC przy pełnych zniżkach oraz przy ich braku są większe dla młodszych kierowców. Najtańszą składkę oferuje mtu.24 przy pełnych zniżkach. Przy braku najkorzystniej jest natomiast w Proamie.

Jak młody kierowca może tanio ubezpieczyć auto bez zniżek?

W pierwszym półroczu 2021 roku średni koszt polisy OC dla osób w wieku 19 lat wyniósł 2129 zł. Średnia cena OC dla wszystkich kierowców to 615 zł. Natomiast najtańsze polisy mieli posiadacze pojazdów, którzy ukończyli 64 lata – 488 zł. OC dla młodych kierowców, którzy nie zdążyli jeszcze wypracować sobie zniżek jest dość drogie. Oprócz braku historii ubezpieczenia dochodzi jeszcze zwyżka za wiek. Najlepszym sposobem na obniżenie składki u młodych jest dopisanie współwłaściciela, który osiągnął już pełne zniżki i jeździł bez szkód. Trzeba jednak pamiętać, że szkoda, którą spowoduje młody kierowca będzie także widoczna na koncie doświadczonego współwłaściciela. Przy ubezpieczaniu innych pojazdów będzie więc płacił więcej za OC.

Innym sposobem na zaoszczędzenie na polisie dla młodych jest zakup pojazdu z małym silnikiem. Wyższa pojemność generuje wyższy koszt ubezpieczenia. Warto także pamiętać, że najdroższe marki to BMW i Audi. Osoby, które nie chcą przepłacać za OC powinny wybrać Toyotę lub Skodę.

Młodzi kierowcy mogą także gromadzić zniżki przy innych pojazdach, niekoniecznie samochodach. Przy wykupieniu OC na motocykl lub ciągnik historia ubezpieczenia nalicza się tak samo jak przy autach. Jednak polisy na motocykl lub ciągnik są dużo tańsze od samochodowych. Zwyżka za brak historii ubezpieczenia nie będzie więc tak odczuwalna finansowo jak przy samochodach.

Czy warto wykupić ochronę zniżek?

Ubezpieczenie ochrony zniżek można wykupić, gdy jest już bezszkodowa historia ubezpieczenia. Dzięki temu po jednej szkodzie towarzystwo ubezpieczeniowe przy wznowieniu ubezpieczenia nie będzie brało jej pod uwagę przy wyliczaniu składki. Nie oznacza to jednak, że ochrona zniżek kasuje szkodę na koncie kierowcy. Widnieć będzie w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, a co za tym idzie we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Ochrona zniżek zadziała tylko w tym towarzystwie, w którym została wykupiona. Jednak nie gwarantuje utrzymania ostatniej składki. Warto także sprawdzić oferty w innych towarzystwach. Może się bowiem zdarzyć, że inny ubezpieczyciel zaproponuje niższą stawkę pomimo szkody niż aktualny ubezpieczyciel z wykupioną ochroną zniżek. Ubezpieczenie ochrony zniżek nie jest dostępne w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jego koszt zaczyna się od około 15 zł. Niektórzy ubezpieczyciele oferują ochronę zniżek jako darmowy dodatek do OC.

Podsumowanie

Najlepszą metodą na tańszą polisę OC jest posiadanie bezszkodowej historii ubezpieczenia samochodu. Jednak, aby do tego dojść trzeba od czegoś zacząć. OC bez zniżek jest droższe. Rozwiązaniem dla młodych kierowców może być dopisanie doświadczonego kierowcy jako współwłaściciela lub rozpoczęcie gromadzenia historii ubezpieczenia od np. motocykla.

2.6/5