Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód?

wygodnie OC
opublikowano: 31 sierpnia 2020 aktualizacja: 13 maja 2021 autor: redakcja

Zastanawiasz się nad zmianą ubezpieczyciela w zakresie polisy OC? Być może kupujesz samochód, nowy lub używany i nie wiesz, jak skutecznie i tanio wykupić pakiet OC i AC? Oferta przedłużenia polisy OC od dotychczasowego ubezpieczyciela wydaje Ci się zbyt kosztowana? Przeczytaj artykuł i dowiedz się – gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód.

O ile w przypadku wykupu wyłącznie OC kupujący nie ma większych problemów, bo ze względu na określony przepisami prawa zakres ochrony, warto kierować się wyłącznie kryterium najtańszej oferty, o tyle zakup AC może przysparzać już pewnych problemów. Cena nie jest bowiem jedynym wyznacznikiem, główny dylemat powstaje przy wyborze zakresu ubezpieczenia. W niniejszym artykule podpowiadamy, gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód.

Gdzie znajdziemy OC najtaniej?

Ogrom konkurencji na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych przesądza nie tylko o różnorodności ofert, ale również zaciekłej walce o klienta między towarzystwami ubezpieczeniowymi. W rezultacie bombardowani jesteśmy z wszelkiej maści nośników reklamowych promocjami, pakietami, bonusami itp. W tym gąszczu łatwo się pogubić i zwieść się super ofercie, która w rezultacie nie jest tak dobra, jak mówiła o niej reklama w telewizji.

Gdzie kupić dobrą polisę OC? Jeśli zainteresowany jesteś wyłącznie polisą obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu, sprawa jest prosta. Zakres ochrony ubezpieczeniowej gwarantowany jest prawem – przy wyborze oferty wybierz najtańsza opcję. A znajdziesz ją w naszej porównywarce ubezpieczeń. Możesz w kilka chwil porównać oferty od kilkunastu towarzystw, dodatkowo sprawdzisz promocje dodatkowych ubezpieczeń np. NNW, czy assistance,

Gdzie najwygodniej ubezpieczyć samochód?

Duży komfort przy wyborze oferty zyskasz tworząc swój własny ranking ubezpieczeń komunikacyjnych. Pomocna będzie w tym nasza porównywarka. Jej obsługa jest bardzo prosta, wystarczy podać kilka podstawowych danych dotyczących ubezpieczonego pojazdu oraz  jego właściciela, a po kilku minutach otrzymamy cały katalog ofert ubezpieczeń komunikacyjnych. Na spokojnie w domowym zaciszu możemy zapoznać się ze szczegółami ofert i wybrać najlepszą dla siebie.

Gdzie najtaniej kupić OC? Kanał direct

Kanał direct określany jest dla umów zawieranych na odległość, czyli poprzez internet lub telefon. W kanale direct z reguły polisy są tańsze – nawet jeśli pochodzą od tego samego towarzystwa. Może się okazać, iż oferta otrzymana w stacjonarnej placówce ubezpieczyciela będzie droższa, niż ta kupiona przez internet.

Nie jest to dobra praktyka, gdyż klienci czują się w ten sposób oszukiwani i zdezorientowani. Warto więc korzystać z porównywarek ubezpieczeniowych jeśli decydujemy się na samodzielny zakup ubezpieczania przez internet  – zyskujemy pewność nie tylko, że otrzymamy tańsza ofertę od danego towarzystwa ale również najtańszą spośród wszystkich dostępnych ofert.

Sama finalizacja zakupu polisy przez kanał dierct nie jest skomplikowana oraz w 100 % bezpieczna. Po wyborze polisy zawieramy umowę poprzez opłacenie polisy przelewem ekspresowym bądź zwykłym, a wszelkie dokumenty otrzymujemy na adres e-mailowy. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż dla umów zawieranych na odległość mamy 30 dni na rozwiązanie umowy bez konieczności podania przyczyny.

Ubezpieczenie samochodu w banku

Kolejną z opcji ubezpieczania samochodu jest możliwość zakupu ubezpieczenia w banku. Część banków współpracując z towarzystwami ubezpieczeniowymi oferuje polisy dla swoich klientów. Dużym udogodnieniem tych ofert jest ich dostępność w serwisach transakcyjnych banków – niestety często wyznacznik ten określa konieczność bycia klientem danego banku.

Banki oferując polisy OC umożliwiają klientom ich zakup przy wykorzystaniu płatności ratalnych. Obecnie opcję zakupu polisy posiadają klienci banków m.in.: mBank. PKO S.A., Bank Pekao, Alior Bank, czy Bank Milenium. Część z powyższych banków pozwala na zakup polisy poprzez aplikację mobilną – wystarczy zeskanować kod AZTEC z dowodu rejestracyjnego (kod wygląda, jak standardowy kod QR) oraz wybrać określoną opcję ubezpieczenia i dokonać płatności.

Ubezpieczenie samochodu u dilera

Powyższa opcja odstępna jest dla osób, które decydują się na zakup samochodu z salonu. W ofercie sprzedaży wraz z samochodem klient otrzymuje możliwość zakupu tzw. pakietu dealerskiego, czyli kompleksowego pakietu ubezpieczenia komunikacyjnego. W skład pakietu wchodzi najczęściej OC, AC, assisitance, oraz NNW.

Zaletą wyboru tej opcji jest wbudowanie w umowę polisy zapiski, które zapewniają naprawę auta z użyciem oryginalnych i nowych części zamiennych, gwarancją niezmienności sumy ubezpieczenia, brak udziału własnego w pokryciu szkody, czy serwisowa metoda jej naprawy. Pakiet dealerski kryje w sobie jednak pewna pułapkę – zanim zdecydujemy się na jego zakup warto porównać go z ofertami konkurencyjnymi.

Pakiety dealerskie mogą być drogie, a klient nie ma wpływu na negocjowanie warunków, czy wybór tylko części z oferowanych ubezpieczeń. Dealerzy współpracują zazwyczaj z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym, a oferowane przez nich ubezpieczenia są produktem finalnym bez możliwości negocjacji warunków.

4.5/5